Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ET si posibilitatea existentei lor

Creat de Osmiumbin, Octombrie 03, 2008, 11:51:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

particula

multumesc Panda:)asta doream sa spun.Paul eu am afirmat ca pot exista forme de viata simple pe alte planete.Este adevarat ca in viitor se poate ca omul sa ajunga sa populeze alte planete pentru ca planeta noastra nu va mai oferi conditii prielnice pentru omenire,dar nu cred ca am putea avea rude pe alte planete pentru ca daca ar fi asa apare o intrebare:
Noi cum am ajuns aici daca nu avem cunostintele si tehnologia necesara pentru a calatori in galaxii sau macar mai depate de Marte?


paul

CitatNoi cum am ajuns aici daca nu avem cunostintele si tehnologia necesara pentru a calatori in galaxii sau macar mai depate de Marte?
Vezi, aceasta este o intrebare care merita intr-adevar, intreaga noastra atentie, dar raspunsul nu poate sa vina din invocarea unei entitati supranaturale care ar fi creat viata... Ar fi prea simplu iar un astfel de raspuns ar naste alte sute de intrabari...

123

Citat din: paul din Martie 04, 2009, 11:23:28 PM
Ar fi prea simplu iar un astfel de raspuns ar naste alte sute de intrabari...

Chiat tu spui ca "Universul e simplu...in esenta" ;D.
Daca Dumnezeu exista si noi L-am cunoaste, atunci am avea toate raspunsurile, nu ar exista intrebari fara raspuns. Desigur, s-ar putea ca  "Adevarul complet" sa ne sperie atat de tare incat sa nu dorim sa-l aflam.

panda

Citat din: paul din Martie 04, 2009, 10:51:50 PM
Nu cred ca "credinta" poate fi evocata ca argument intr-o discutie cat de cat stiintifica.
Noi nu am adus nimic ca si argument, noi am motivat de ce credem noi un anumit lucru; ceea ce e total diferit de a aduce ca si argument. La urma urmei, nimeni nu poate dovedi nimic (cel putin momentan)

Citat din: paul din Martie 04, 2009, 10:51:50 PM
A crede ca in intreg Universul, doar Pamantul este capabil sa intretina viata, este la fel de absurd ca si conceptia geocentrista, care postula ca Pamantul este centrul sistemului solar si chiar a intregului Univers...

Nu asta am sustinut si nici nu cred asa ceva!

Electron

Citat din: particula din Martie 04, 2009, 11:12:51 PM
Noi cum am ajuns aici daca nu avem cunostintele si tehnologia necesara pentru a calatori in galaxii sau macar mai depate de Marte?
"Noi" nu am ajuns "aici" sub forma de mamifere bipede. Forma actuala e rezultatul unei perioade semnificative de evolutie. Deci nivelul tehnologic actual e absolut irelevant in aceast sens.

e-
Don't believe everything you think.

panda

Citat din: Adi din Martie 04, 2009, 10:51:33 PM

PS. Daca vom gasi extretaresti inteligenti ca nu seamna cu omul, sunteti de acord sa renuntati toti la a mai crede ca omul a fost facut dupa chipul si asemenarea lui Dumnezeu?

Adi, eu nu inteleg ce legatura are coada vacii cu stampila primariei? Daca se vor gasi extraterestri inteligenti, foarte bine(sper sa fie de treaba  :D) asta nu neaga in nici un fel asemanarea omului cu Dumnezeu.
Eu personal nu am inca o parere clara daca exista sau nu extraterestri( inteligenti ) , pentru simplul fapt ca nu am nici un motiv sa cred ca exista sau nu, nu ma afecteaza in nici un fel in mod direct.

panda

Citat din: Electron din Martie 05, 2009, 09:54:54 AM
Citat din: particula din Martie 04, 2009, 11:12:51 PM
Noi cum am ajuns aici daca nu avem cunostintele si tehnologia necesara pentru a calatori in galaxii sau macar mai depate de Marte?
"Noi" nu am ajuns "aici" sub forma de mamifere bipede. Forma actuala e rezultatul unei perioade semnificative de evolutie. Deci nivelul tehnologic actual e absolut irelevant in aceast sens.

e-
Deci tu iei in considerare si ipoteza ca am fi putut fi adusi de niste extraterestri, pe vremea cand eram inevoluati?

paul

CitatEu personal nu am inca o parere clara daca exista sau nu extraterestri( inteligenti ) , pentru simplul fapt ca nu am nici un motiv sa cred ca exista sau nu, nu ma afecteaza in nici un fel in mod direct.
Faptul ca nu te afecteaza in mod direct nu cred ca este un motiv intemeiat pentru a nu-ti pune intrebari si a nu cauta raspunsuri.

panda

1. Intrebari imi pun tot timpul (asta facem toti nu?)
2. Cum as putea eu gasi un raspuns in urma caruia sa zic: Da domne, extraterestrii astia chiar exista.
Momentat pot doar sa presupun ca da sau ca nu.

panda


paul

CitatTu ce crezi, exista?
Pentru mine, este o intrebare prea grea si oricum nu cred ca este subiectul discutiei noastre si tot pentru ca nu vreau sa deturnez discutia de la subiectul principal, am postat pe alt topic ( Probleme de fizica-O intrebare de ...sezon) o intrebare referitoare la inteligenta unei fiinte terestre...gaina. Este legata de modul in care am putea face determinari experimentale coborandu-ne la ..."mintea gainii"

panda

Eu cred ca este chiar pe subiect, deci poti sa raspunzi fara teama  :P. Nu te-am intrebat ca sa te trag la raspundere, doar ca din postarile de pana acum nu mi-am dat seama care este parerea ta concreta despre existenta extraterestrilor. Daca e un subiect delicat la care preferi sa nu raspunzi, iti respect in totalitate decizia.

Electron

Citat din: panda din Martie 05, 2009, 10:02:11 AM
Citat din: Electron din Martie 05, 2009, 09:54:54 AM
Citat din: particula din Martie 04, 2009, 11:12:51 PM
Noi cum am ajuns aici daca nu avem cunostintele si tehnologia necesara pentru a calatori in galaxii sau macar mai depate de Marte?
"Noi" nu am ajuns "aici" sub forma de mamifere bipede. Forma actuala e rezultatul unei perioade semnificative de evolutie. Deci nivelul tehnologic actual e absolut irelevant in aceast sens.

e-
Deci tu iei in considerare si ipoteza ca am fi putut fi adusi de niste extraterestri, pe vremea cand eram inevoluati?
Bineinteles ca o iau in considerare, adica accept ca exista aceasta posibilitate. Faptul ca eu consider asta ca fiind mult mai putin probabila decat aparitia vietii aici pe Terra e cu totul altceva.

Totusi, pentru raspunsul la intrebarea pusa de "particula", asta e irelevant, deoarece eroarea facuta de el (ea?) este ignorarea intregii evolutii care este probata de atat de multe date si observatii.

e-
Don't believe everything you think.

paul

CitatEu cred ca este chiar pe subiect
Panda,
Nu stiu de ce am inteles gresit intrebarea ta, dar acum am recitit dialogul si pot sa-ti raspund. Da, eu cred in existenta inteligentei extraterestre, deoarece  sunt convins ca in Univers nu exista fenomene "singulare", nerepetitive. Dar sunt deasemenea convins ca strategia de cautare a acestor "ET" trebuie fundamentata pe principii fizice si logice universal valabile, altfel riscam sa nu gasim nimic.

particula

Exista o teorie care spune ca un meteoriit sau o cometa uriasa a lovit planeta Marte si au ajuns pe Terra roci care contineau microorganisme.Aceste microorganisme au evoluat si sa ajuns la diversitatea formelor de viata care exista acum pe pamant.Daca e adevarata aceasta teorie,noi am fi defapt martieni la origine.

eu cred in cel de sus deoarece totul are un inceput.Sunt sigur ca daca va intreb cum sa format universul imi veti raspunde ca sa format in urma marelui Bing-bang,dar componentele acestuia de unde au aparut?Trebuie sa existe o forta suprema,divina care sa le fi facut.