Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ET si posibilitatea existentei lor

Creat de Osmiumbin, Octombrie 03, 2008, 11:51:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iuly_Astrofizician

#15
Citat din: Adi din Octombrie 04, 2008, 01:28:34 AM
Raspunsul lui Abel este foarte plauzibil. Si eu cred ca ar fi firesc sa existe viata in Univers, nu sa fim noi un simplu accident. Dar pana nu avem dovezi experimentale ca exista viata extraterestra, nu cred ca exista. Dar cred ca este una din cele mai nobile cautari stiintifice aceea de a cauta forme de viata in afara planetei noastre.

Adi dovezi experimentale???in ce fel te refer la acest cuvant pe nume ,,experiment"???eu unul cred ca trebuie sa inlocuesti cuvantul asta ;) mai bine ai spune ca pentru prima data sa observat viata pe o planeta,sau ca pentru prima data am interactionat cu o fiinta extraterestra(am luat contact),nu prea vad posibilitatea sa descoperim viata extraterestra printr-un experiment.


Eu unul nu pot concepe ca suntem singura fiinta inteligenta din univers ???Din atatea miliarde de galaxi si aproximativ 20000000000000000000000 de stele este si matematic dar si filozofic imposibil(improbabil) sa nu exista alte cateva milioane de civilizati extraterestre(inteligente).

Adi

Iulian, este una faptul ca tu simti ca e logic sa fie viata pe alta planeta, si este alta sa ai dovada ca viata exista pe alta planeta. Dovada experimentala. Ase se face stiinta. Sau tu ai o filosofie rationalista (parca asa ii zicea) care zicea ca Natura poate fi cunoscuta complet chiar si numai prin ratiunea noastra?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

particula

Salut,un tpoic care ma intereseaza:)Parerea mea este ca nu mai exista viata inteligenta pe alte planete,se poate sa existe organisme unicelulare cum este protpzorul sau bacteriile.Se spune ca spatiul este infinit,chiar de nu ar fi asa tot este adevarat ca este extrem extrem de mare si apare o intrebare: De ce atata risipa de spatiu?daca fiintele inteligente sunt doar pe Terra?Eu cred in cel de sus si nu imi place sa insist pe probleme legate de religie,acum poate ma intrebati:"dar ce legatura are religia cu credinta?"are pentru ca cel de sus a facut lumea si la inzestrat pe om cu gandire pentru a descoperi si folosi elemente din natura pentru a prospera,dar sunt si unele lucruri pe care un omnu le poate intelege.Astept conversatie pe aceasta tema:ET:)

Adi

Nu am inteles argumentul tau pentru care crezi ca viata inteligenta exista doar pe Pamant. Poti reformula incat sa fie mai clar?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

particula

#19
Nu cred ca exista viata inteligenta pe alte planete din motive religioase.Sunt deacord cu faptul ca ar putea exista pe alte planete forme simple de viata poate chiar si forme de viata dezvoltate.Daca nu exista viata inteligenta pe alte planete iar universul este foarte mare ne intrebam :de ce atata risipa de spatiu?Ei bine cred ca nu este o risipa de spatiu,pentru ca natura este foarte complexa si fiecare element natural are rolul sau(stim bine ca orice dezechilibru in natura este periculos pentru omenire) iar planetele si galaxiile din univers fac parte din elementele naturale.

imi cer scuze pentru ca la ce mesajul postat mai sus am "mancat"  cateva litere

Adi

Salut, nu e nevoie sa scrii cu rosu. Deranjeaza la ochi.

Mersi ca ai explicat iarasi. Totusi, nu ai explicat, ci doar ai spus ca nu crezi ca poate exista viata inteligenta pe alta planeta din considerente religioase. Care sunt aceste argumente religioase, mai precis?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

particula

In Sfanta Biblie scrie ca cel de sus a facut cerul si pamantul,acesta este argumentul.

Electron

Si scrie pe undeva explicit ca nu a "creat" viata decat pe Pamant? Si chiar daca ar scrie, ce te faci daca ce scrie in Biblie despre asta nu reflecta realitatea ?

e-
Don't believe everything you think.

particula

Mie imi place stiinta ,dar cred si in cel de sus si am mai mare incredere in cel du sus decat in stiinta

Adi

Eu tot nu inteleg rationamentul tau. Daca Dumnezeu a facut cerul si Pamantul (adica tot Universul) cum deduci de aici ca zice la Biblie ca nu a facut Dumnezeu viata inteligenta si pe alta planete?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: particula din Martie 04, 2009, 10:07:04 PM
[...] am mai mare incredere in cel du sus decat in stiinta
Da, dar Biblia tot de mana oamenilor a fost scrisa. Iar stiinta macar e coerenta si verificabila, in schimb ce interpretarile (si ele tot umane!) Bibliei sunt contradictorii si imposibil de verificat.

Sper ca stii ca a crede in divinitatea ta preferata pe baza unei scrieri in care se afirma ca ea insasi e autorul (adica "inspiratorul"), e un argument circular si deci invalid logic. Dar daca nu te preocupa logica, atunci diferentele dintre stiinta si credinta oarba sunt irelevante pentru tine.

e-
Don't believe everything you think.

panda

Citat din: Adi din Martie 04, 2009, 10:39:07 PM
Eu tot nu inteleg rationamentul tau. Daca Dumnezeu a facut cerul si Pamantul (adica tot Universul) cum deduci de aici ca zice la Biblie ca nu a facut Dumnezeu viata inteligenta si pe alta planete?
E si un pasaj in care zice ca omul a fost pus un fel de stapan peste tot ce este material(un fel de apogeu al Creatiei lumii materiale)..probabil ca asta a vrut sa spuna . De aici se deduce usor ca e si cel mai inteligent.

Adi

Citat din: panda din Martie 04, 2009, 10:48:30 PM
Citat din: Adi din Martie 04, 2009, 10:39:07 PM
Eu tot nu inteleg rationamentul tau. Daca Dumnezeu a facut cerul si Pamantul (adica tot Universul) cum deduci de aici ca zice la Biblie ca nu a facut Dumnezeu viata inteligenta si pe alta planete?
E si un pasaj in care zice ca omul a fost pus un fel de stapan peste tot ce este material(un fel de apogeu al Creatiei lumii materiale)..probabil ca asta a vrut sa spuna . De aici se deduce usor ca e si cel mai inteligent.

Banuiam, dar voiam sa spuna el, sa fie capabil sa duca o explicatie pana la capat. Particula, poti confirma ca la asta te refereai?

PS. Daca vom gasi extretaresti inteligenti ca nu seamna cu omul, sunteti de acord sa renuntati toti la a mai crede ca omul a fost facut dupa chipul si asemenarea lui Dumnezeu? (cu sau fara stiti voi ce :D)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

paul

Nu cred ca "credinta" poate fi evocata ca argument intr-o discutie cat de cat stiintifica. A crede ca in intreg Universul, doar Pamantul este capabil sa intretina viata, este la fel de absurd ca si conceptia geocentrista, care postula ca Pamantul este centrul sistemului solar si chiar a intregului Univers... Problema devine mai interesanta daca punem conditia ca pe un alt corp ceresc sa se dezvolte viata inteligenta asemenea cu a oamenilor de pe Pamant. Daca ne gandim la diversitatea fiintelor vii de pe Pamant si la faptul ca noi, oamenii, inca nu am reusit sa facem un schimb de informatii cu ele, ce sanse avem sa "detectam" inteligenta extraterestra? Asta nu inseamna ca trebuie sa ne resemnam, dar trebuie sa gasim metode se bazeaza pe principii fizice universal valabile si nu doar pe modul nostru de gandire. Pe Pamant exista foarte multe forme de viata, conditiile de mediu sunt aceleasi pentru ele ca si pentru oameni dar cu toate acestea nu am auzit vreuna sa "gandeasca" asemenea rasei umane. Poate ca inteligenta umana este mai veche decat viata de pe Pamant, poate ca vom gasi "rude" in alte sisteme solare sau poate ca aceasta continua sete de cunoastere ne va deschide drumuri noi, spre alte stele asemanatoare Soarelui nostru, ducand cu noi, atunci cand viata pe Pamant va deveni imposibila, mostenirea genetica a unor stramosi veniti din alte parti ale Universului.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro