Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teorii despre "nasterea" Universului

Creat de Electron, Noiembrie 19, 2007, 02:40:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Ai detaliat foarte bine, Electron, o sa iti raspund mai detaliat. Pana atunci insa, reiau pe scurt:

Daca principiul antropic spune DOAR ca existam in Universul bun pt constiinta pentru ca daca nu am fi aici nu ne-am pune intrebari, ar fi ipoteza fizicienilor nr 1: din multe sanse, s-a ales aleator cea ce ducea la constiinta.

A doua lor ipoteza era ca Dumnezeu a ales acest Univers.

A treia ipoteza, adica cum interpreteaza fizicienii principiul antropic (dupa cate inteleg eu) este ca e MUSAI sa existe multe multe universe (ori succesiv in timp, ori paralel in spatiu, ori amandoua).

O sa detaliez curand mai mult.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Ar fi interesant daca ai putea detalia mai ales ce au "castigat" fizicienii din a doua si a treia ipoteza.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Din a doua ipoteza, nu au castigat nimic, de aceea o enumera ca posibilitate si spun ca ei prefera sa creada in explicatie mai "naturala".

A treia insa, e fascinanta! Face ca sa nu mai fie un miracol faptul ca universul nostru are constiinta. Adica nu mai suntem in copacul ala singur in desert, care are tocmai dimensiunile bune pentru a fi traznit. Nu mai e misterul: cum de exista un singur copac si tocmai asta? L-o fi creat Dumnezeu exact bun sa ma urc in el? O fi fost creat aleator exact la dimensiunea buna?

Dar nu, principiul zice: hehe, e  padure intreaga, de TOATE dimensiunile, inclusiv unul sau mai multi copaci lasa omul sa se urce in el. Asadar, aparitia vietii este un fapt BANAL, nu are nici cauza, nici scop. Efectiv exista sau eu existat toate tipurile de Univers, si unul din ele va avea si viata. In ala ne aflam noi acum, altfel nu a pune aceste intrebari.

Deci viata este un fapt banal! Asta aduce principiul antropic. Sansa de 100% sa existe in UNUL din universuri viata, apoi constiinta. Este un pic mai clar?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Pentru mine era clar inca de la inceput.  ;D

Poate acum vezi si tu mai clar cat de antagonic cu Biblia e acest principiu.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Bai, ce mi-ai facut!:). Esti tare tare. Caci chiar asa este. La inceput imi era neclar ce zicea principiul antropic, credeam ca zice la fel ca si biblia, dar de fapt, zice cu totul altfel. Si mi-ai pus intrebarile bune care m-a ajutat sa inteleg aceasta. Iti multumesc din suflet. Sunt chiar entuzist ca am facut ordine in ideilea astea.

Asadar, de ce traim in un Univers ce permite existenta vietii inteligente? Trei posibilitati? Existenta vietii inteligente este:
1. O sansa rara (aleatorie, cu crearea unui singur Univers)
2. O decizie aleasa (de Dumnezeu, cu creearea unui singur Univers, varianta Biblica)
3. O necesitate (principiul antropic, creezi toate universurile posibile, inclusiv cel ce va putea dezvolta viata inteligenta)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tatule_m

va recomand cartea "teoria vietii si a mortii"...Orman Gabriel

tatule_m

de ce noi trebuie sa fim un punct de referinta in toate teoriile?...universul acesta , spuneti, contine viatza inteligenta....asa ne vedem noi(NOI), INTELIGENTI...deci daca nu mai suntem noi un pct de referinta atunci toate universurile ar putea contine viatza inteligenta chiar daca noi nu am putea percepe acest lucru....inteligentza relativ la ce?....relativ la planetele care nu pot sustine viatza asa cum o percepem noi sau la faptul ca suntem niste fiinte foarte limitate si care nu putem percepe decat o infima parte  din univers....?.....

Adi

Prin viata inteligenta se refera la viata constienta. Anumite vietati care sunt constiente ca exista. Asta e ceva absolut, nu relativ la ceva. O roca nu stie ca exista. Un animal nu stie ca exista. Dar asta de dezbatut. Sa zicem viata atunci, nu viata inteligenta. De ce exista viata in Univers? Tot la principiu antropic ajungem. Sau pot sa zici de ce exista galaxii? Tot la principiul antropic ajungem. Numai ca le-ai numit principiul viului si principiul galaxiei.

Tot ce zice este ca daca avem ceva, atunci au existat toate universurile posibile, deci automat si cel ce are acel ceva ce il are universul la care ne referim noi, acela in care traim (noi ca om, sau ca vietate, sau ca galaxie). 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tatule_m

nu ma refer la o roca sau la un animal....pentru ca pe acestea le privim tot din punctul nostru de vedere....ci la faptul ca sigur exista si altceva superior noua pe care inca nu il putem concepe....spunea cineva la un moment dat ca noi suntem doar o proiectie 3D a unei fiinte care are mai multe dimensiuni....nu imi mai aduc aminte cine .....

Adi

de ce exista "sigur" cineva mai mare ca noi? de ce sigur?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tatule_m

pentru ca existam noi care suntem mai mari ca altzii....

Electron

Faptul ca ne vedem ca punct de reper absolut in Univers se numeste EGOCENTRISM. Nu e neaparat ceva nociv, dar n-ar fi rau daca lumea ar accepta acest fapt, si si-ar deschide perspectiva spre alte posibilitati. :)

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Pai daca noi suntem mai mari ca altii si ne gandim ca neaparat exista ceva mai mare ca noi, ar insemna si ca daca unele lucruri sunt mai mici ca noi vor exista alte lucruri mai mici ca lucrurile mici, si unele lucuri ai mici decat alea mai mici si altele inca si mai mici si asa la infinit, nu? Dar uite, ca ajungi la ceva nu mai poti taia simplu, atomii. Si cand gasesti cum sa tai, ajungi la particule elementare pe care nu mai poti sa le tai, precum leptonii si cuarcii. Ah, te poti gandi ca poate nici ele nu sunt elementare, pentru ca experienta iti spune ca atunci cand credeai ca particulele sunt elementare, de fapt s-a dovedit ca erau formate din componente inca si mai mici, poti banui ca exista paticule si mai mici, iti tii deschisi ochiii sa verifici experimental, dar asta nu inseamna ca sigur exista componente mai mici si tot mai mici si asa la infinit. Undeva trebuie sa te opresti ...

Asa si la universul mare ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Miyka'el din Noiembrie 22, 2007, 10:20:29 AM
pentru ca existam noi care suntem mai mari ca altzii....
Stiai ca in general generalizarile sunt false?  :-X

E posibil sa existe cineva "mai tare" ca noi, dar pentru REALITATEA noastra conteaza ceea ce putem percepe. Din ce putem percepe, putem folosi doar ceea ce intelegem si putem analiza prin metoda stiintifica. Doar asa putem trece peste diversitatea de credinte pe care fiecare are dreptul sa le aiba. Cand construiesc un pod, calculelel ingineresti ma asigura ca o pot face, si ca in plus pot fi ajutat de o echipa de alte persoane, care pot crede ce vor ei, dar care au cazut de acord asupra principiilor si concluziilor mecanicii.

Ideea e simpla: a dezbate proprietatile a ceva care poate fi studiat are sens, pentru ca in final se poate lua o decizie in urma experimentelor. A dezbate pe tema existentei unor entitati indetectabile e futil.

e-
Don't believe everything you think.

tatule_m

Citat din: Adi din Noiembrie 22, 2007, 10:30:02 AM
Pai daca noi suntem mai mari ca altii si ne gandim ca neaparat exista ceva mai mare ca noi, ar insemna si ca daca unele lucruri sunt mai mici ca noi vor exista alte lucruri mai mici ca lucrurile mici, si unele lucuri ai mici decat alea mai mici si altele inca si mai mici si asa la infinit, nu? Dar uite, ca ajungi la ceva nu mai poti taia simplu, atomii. Si cand gasesti cum sa tai, ajungi la particule elementare pe care nu mai poti sa le tai, precum leptonii si cuarcii. Ah, te poti gandi ca poate nici ele nu sunt elementare, pentru ca experienta iti spune ca atunci cand credeai ca particulele sunt elementare, de fapt s-a dovedit ca erau formate din componente inca si mai mici, poti banui ca exista paticule si mai mici, iti tii deschisi ochiii sa verifici experimental, dar asta nu inseamna ca sigur exista componente mai mici si tot mai mici si asa la infinit. Undeva trebuie sa te opresti ...

Asa si la universul mare ...
trebuie sa ne oprim undeva?....cand am ajuns la un punct indivizibil cred ca ar trebui atunci sa ne intrebam cu a fost creat acel punct sau de unde a venit....cu cat ne punem mai multe intrebari si cu cat gasim mai multe raspunsuri ajungem sigur la mult mai multe lucruri pe care nu le cunoastem si pe care le vrem clarificate....