Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teorii despre "nasterea" Universului

Creat de Electron, Noiembrie 19, 2007, 02:40:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: ReVaNgEr din Ianuarie 03, 2009, 10:18:28 PM
Citat din: Adi din Ianuarie 03, 2009, 06:01:03 PM
Ce intelegi prin teorie elementara? Caci elementar este un lucru bun, cu cat e mai simpla conceptual, cu atat o teorie e mai puternica. Si teoria BB este intr-adevar simpla conceptual: Universul este ca un balon care se umfa.
Da dar am o oarecare slabiciune pentru aceasta teorie. Cu cat trece timpul mai mult lasa tot mai multe goluri insa totusi deocamdata e cea mai buna dpdv stiintific si logic.

Lasa tot mai multe goluri in sensul ca noi masuram noi chestii despre Univers, goluri care vor fi umplute ulterior. Dar este cel mai aproape de adevar ce am fost pana acum. Insa citeste textul de la NASA si discutam dupa. Incearca sa intelegi ce zice teoria de fapt, ca sa vorbesti despre teorie si nu despre altceva.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ReVaNgEr

Citat din: Adi din Ianuarie 05, 2009, 01:34:04 AM
Lasa tot mai multe goluri in sensul ca noi masuram noi chestii despre Univers, goluri care vor fi umplute ulterior. Dar este cel mai aproape de adevar ce am fost pana acum. Insa citeste textul de la NASA si discutam dupa. Incearca sa intelegi ce zice teoria de fapt, ca sa vorbesti despre teorie si nu despre altceva.
Da insa te lasa rece inca din prima clipita, cand incepe cu zidul Planck.

Da, poate momentan, aceasta problema intra mai degraba in cadrul filosofiei, dar totusi aceasta neputina nu poate trece neobservata, din moment ce practic nu ai un inceput al teoriei tale.

Nu ma asteptam sa faca descoperiri in acest sens, prin simplul fapt ca are o imposibilitate mai degraba in gandire decat in practica.

Adi

Nu e teoria mea, e teoria Big Bang-ului. Si nu e nici o problema cu zidul Planck cum ii zici tu. Ci tocmai, asta e starea de inceput a Universului, cand toate fortele erau la fel de tari si interactiile echivalente, cand totul era armonios si uniform, doar energie si informatie, fara materie si forte ... Inteleg ca tu te rezumi la filolosofie, asa ca nu o sa iti mai repet sa citesti textul NASA.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Problema e la noi.Trebuie sa intelegem ca materia nu este altceva decit pachete de energie.Doar dupa aceea putem sa intelegem ce procese au generat BB-ul.

Adi

Materia este energie, stim deja din 1905 (E=mc2). Insa nu e doar energie, e energie ce are sarcina electrica, spin si alte numere cuantice.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ReVaNgEr

Citat din: Adi din Ianuarie 05, 2009, 12:22:57 PM
Nu e teoria mea, e teoria Big Bang-ului. Si nu e nici o problema cu zidul Planck cum ii zici tu. Ci tocmai, asta e starea de inceput a Universului, cand toate fortele erau la fel de tari si interactiile echivalente, cand totul era armonios si uniform, doar energie si informatie, fara materie si forte ... Inteleg ca tu te rezumi la filolosofie, asa ca nu o sa iti mai repet sa citesti textul NASA.
Deoarece totusi ne aflam pe un forum care promoveaza intelegerea, as putea spune ca nu am gasit asa ceva in materialul dat de tine, deci, repet:
Desi practic fara un pas in filosofie n-ai putea face vreo 10 milioane in fizica, raman la parerea ta.
Eu te intreb, inainte de big bang ce a existat si ce a cauzat acest bb? Un copy-paste m-ar ajuta sa vad despre ce vorbesti tu, ca nu am cea mai mica idee. Zici ca suni a idealist, ca "Dandanache". :not:

Adi

Nu inteleg ce zici si de ce zici asa. Intelege a ce nu ai gasit in raspunsul meu? Eu ti-am raspuns ce zice stiinta si ti-am dat o sursa buna din care sa citesti. Tu zici ca fara filosofie (adica idei noi) nu faci pasi inainte in stiinta. Sa zicem ca asa e, dar chiar si asa, doar cu idei nu faci nimic, trebuie si model matematic solid care sa ofere preziceri cantitative precise si apoi experimente precise care sa testeze prezicerile teoretice. Doar daca prezicerea filosofica este acopaniata de preziceri matematice si prezicerile matematice de confirmare experiemtala, numai atunci devine prezicerea filosofica un adevar.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ReVaNgEr

Citat din: Adi din Ianuarie 11, 2009, 01:53:09 AM
Nu inteleg ce zici si de ce zici asa. Intelege a ce nu ai gasit in raspunsul meu? Eu ti-am raspuns ce zice stiinta si ti-am dat o sursa buna din care sa citesti. Tu zici ca fara filosofie (adica idei noi) nu faci pasi inainte in stiinta. Sa zicem ca asa e, dar chiar si asa, doar cu idei nu faci nimic, trebuie si model matematic solid care sa ofere preziceri cantitative precise si apoi experimente precise care sa testeze prezicerile teoretice. Doar daca prezicerea filosofica este acopaniata de preziceri matematice si prezicerile matematice de confirmare experiemtala, numai atunci devine prezicerea filosofica un adevar.
Asa e, dar sa zicem ca mergem de la general la concret, nu invers.

Ce nu am inteles eu, este explicatia ta, care inlatura zidul Planck fara nicio problema. Surse, ca eu in acel document nasa nu am gasit.

Adi

Citat din: ReVaNgEr din Ianuarie 11, 2009, 12:14:50 PM
Ce nu am inteles eu, este explicatia ta, care inlatura zidul Planck fara nicio problema. Surse, ca eu in acel document nasa nu am gasit.

Ce intelegi  prin "Zidul Planck"? Ce intelegi prin "a inlatura zidul Planck"? Nu vad nici un zid, deci nu vad nici un zid ce trebuie inlaturat, deci NASA nu are de ce sa explice aceasta. De asta te rog mult sa imi explici ce intelegi tu prin notiunile astea, asa poate te voi putea ajuta cu un raspuns.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sceptic

Adi, cred ca ReVaNgEr se refera la problema ridicata de fluctuatiile cuantice in momentul in care sondarea spatiului/materiei se face (deocamdata doar matematic) pe distante din ce in ce mai mici pana sub lungimea Planck (probabil asta reprezinta "zidul Planck"). E vorba de contradictia fundamentala ce apare intre TR si mecanica cuantica. La nivel ultra-microscopic (sub lungimea Planck) spatiu-timpul nu-si mai pastreaza "forma neteda", fluctuatiile cuantice devenind enorme, afectand si campul gravitational.
Probabil ca problema va persista cel putin pana cand va fi elaborata o teorie cuantica care sa includa si gravitatia.

Adi

Sceptic, ai raspuns frumos si clar si inteleg ce zici tu. Dar cum zici si tu, nu este nici un zid peste care trebuie sa trecem, pur si simplu asa e natura, spatiu-timpul pare sa nu mai fie netet, ci sa aiba fluctuatii cuantice la distante mici. Pana nu vom avea o teorie cuantica a gravitatiei, deci o teorie cuantica a spatiu-timpului curbat, nu vom putea descrie starea universului de cand era foarte mic. Dar asta e, nu stim. Asa cum nu stim cine l-a creat pe Dumnezeu, asa nu stim ce a creat Big Bang-ul. Sunt probleme egale din punct de vedere filosofic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sceptic

Asa e Adi, cu singurul amendament ca "ipoteza" Dumnezeu, fiind nefalsificabila, nu are nevoie de o demonstratie. E vorba pur si simplu de credinta. In cazul fenomenului care ar fi putut produce big bangul e nevoie de o confirmare din partea stiintei.

ionut

Citat din: sceptic din Ianuarie 12, 2009, 06:42:18 AM
Asa e Adi, cu singurul amendament ca "ipoteza" Dumnezeu, fiind nefalsificabila, nu are nevoie de o demonstratie. E vorba pur si simplu de credinta. In cazul fenomenului care ar fi putut produce big bangul e nevoie de o confirmare din partea stiintei.
Sunt total de acord. Problema este ca multi nu inteleg cum merg lucrurile intr-un domeniu care evolueaza in timp precum fizica, cosmologia etc. In matematica enuntarea si demonstrarea unei teoreme se face de regula in acelasi timp. Cand cineva enunta o teorema o si demonstreaza. In fizica e mai complicat pentru ca se lucreaza cu multe necunoscute. Teoria BB este un model, un soi de teorema care isi asteapta inca demonstratia sau contrazicerea. Tot ceea ce se construieste pe baza acestei teorii BB tine seama de faptul ca aceasta teorie BB ar putea cadea la un moment dat.

Electron

Citat din: sceptic din Ianuarie 12, 2009, 06:42:18 AM
Asa e Adi, cu singurul amendament ca "ipoteza" Dumnezeu, fiind nefalsificabila, nu are nevoie de o demonstratie. E vorba pur si simplu de credinta.
Bine ar fi daca cei care contrazic stiinta pe baze religioase si-ar aduce aminte de acest lucru (si ar avea mai mult respect pentru metoda stiintifica).

CitatIn cazul fenomenului care ar fi putut produce big bangul e nevoie de o confirmare din partea stiintei.
Stai putin, tu te astepti sa reproduca cineva un Big-Bang in laborator?


e-
Don't believe everything you think.

sceptic

Citat din: Electron din Ianuarie 12, 2009, 10:51:55 AM
Stai putin, tu te astepti sa reproduca cineva un Big-Bang in laborator?
e-

Nu asta am vrut sa spun. Problema este strict legata de fluctuatiile cuantice. Mecanica cuantica (nu religia) se afla in momentul de fata in contradictie cu TR. Daca acceptam ideea ca fluctuatiile cuantice exista intr-adevar (si mecanica cuantica sustine acest lucru) atunci va trebui sa le punem in acord cu teoria oficiala. Teoria corzilor ar fi o solutie, dar mai e mult de lucru.