Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre Mercur

Creat de Adi, Octombrie 03, 2008, 04:16:46 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Aici vom discuta despre Mercur, de la care avem o veste importanta. Pentru ca în martie 2011 să fie prima sondă spaţială în orbită în jurul planetei Mercur, sonda MESSENGER operată de NASA trebuie să treacă de şase ori în jurul planetei cea mai apropiată de Soare. La prima trecere, pe 14 ianuarie 2008, sonda a fotografiat zone din planetă ce nu fuseseră studiate până atunci, ocazie cu care au fost descoperite cratere noi, unul din care a fost denumit Eminescu, în cinstea poetului nostru naţional. La a doua trecere în jurul planetei, care va avea loc în doar câteva zile, pe 6 octombrie 2008, oare ce se va mai descoperi?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite


Adi

A publicat si Realitatea aceasta stire, dar a preluat-o iarasi din un tabloid (pentru a cata oara?), Daily Mail. Are o serie de greseli in articol, pe care le-am clarificat in un mesaj pentru ei care insa nu l-au publicat. Asa ca il pun aici.

Cateva clarificari. Nu este adevarat ca planeta Mercur nu a fost niciodata studiata de aproape. In 1974 si 1975, sonda spatiala Mariner 10 operata tot de NASA a trecut de trei ori pe langa planeta Mercur, fotografiindu-i suprafata, dar din pacate de fiecare data aceeasi jumatate a Planetei. Apoi a venit sonda aceasta MESSENGER, care a trecut pentru prima data pe langa Mercur pe 14 ianuarie 2008, cu care ocazie a fotografiat si jumatatea care nu fusese vizibila lui Mariner 10. Cu acea ocazie, s-au descoperit, desigur, multe cratere noi. Unul din ele a fost botezat Eminescu, in cinstea poetului nostru national! Acum, pe 6 octombrie, sonda MESSENGER se va apropia inca o data de planeta Mercur si va realiza noi fotografii si noi alte masuratori. In total se va apropia de planeta de 6 ori, inainte sa intre in orbita in jurul planetei in martie 2008. Cam aceasta este important de stiut despre MESSENGER. E gresit a spune ca a fost lansata o noua misiune. Misiunea a fost lansata de mult, de cand MESSENGER a fost lansata in spatiu. Daca doriti sa cititi un articol mai detaliat despre acesta, vedeti ultimul articol de sus de la StiintaAzi.ro. Cu respect, Adrian Buzatu, doctorand universitatea McGill, Montreal, Canada, coordonator al portalului de actualitate stiintifica StiintaAzi.ro
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Octombrie 03, 2008, 03:25:30 PM
A publicat si Realitatea aceasta stire, dar a preluat-o iarasi din un tabloid (pentru a cata oara?), Daily Mail. Are o serie de greseli in articol [...]

Adi, ar trebui sa iei legatura cu cei de la Realitatea (stiu eu, departamentul stiinta/tehnica, daca au asa ceva) si sa le propui o colaborare.
Inainte sa arunce "pe piata" o stire preluata fara a fi digerata, sa incerce macar o consultare cu unul care este in masura sa clarifice sau sa infirme anumite aspecte.
Nu le-ar strica un consultant pe aceste probleme.
Ar putea rezulta din aceasta colaborare bani, atat direct (poate primesti ceva de la ei pentru servicii), cat si indirect (ar putea pune la finalul stirilor si un link spre stiintaazi.ro).

Gandeste-te ca daca iese miscarea, ai putea sa incepi sa colaborezi si cu alte televiziuni sau situri de stiri... Bineinteles, cumva trebuie constientizati de necesitatea de a avea stiri corecte.

Eu stiu pe cineva de la Realitatea, insa e pe segmentul de stiri sportive, dar poate imi da un contact, ceva. Trebuie sa reiau legatura cu el, sa vad, ca zicea ca pleaca la Antena...

Aminteste-mi si pe privat daca uit.

Adi

Salut, e buna ideea! Dupa ce au preluat stirea noastra cu numarul prim fara sa puna link catre noi, ci doar sa aminteasca sursa, le-am scris si pana la urma au pus link, mi-au dat un email unde sa le mai trimit stiri, dar cred ca au facut-o doar din politete. O sa le mai trimit stiri interesante cand au, dar trebuie sa o fac inainte sa apara la ei pe site. Eu sunt sceptic. Astfel de ziare mari mai preiau un pic, dar nu vor sa puna efectiv de la altul, caci atunci i-ar lua lumea de neseriosi. Adica, ei, o ditamai televiziunea, sa preia stiri de la un blog. Ar trebui sa angajeze oameni de stiinta sa le corecteze stirile, sa le verifice. Nu fac asta nu pentru ca nu au bani, ci pentru ca nu simt ca stirile de stiinta de calitate sunt o necesitate pe care publicul o cere. Romanii nu au spirit critic, cel putin nu in ziua de azi, consuma orice le da televiziunea. Am scris si la ei la comentarii ca le-am propus o colaborare, cativa oameni chiar m-au sustinut si au afirmat ca sunt sceptici ca Realitatea ar fi suficient de inteligenti cat sa ma ia colaborator, apoi aceste comentarii au fost sterse. Am propus si la Cotidianul, au zis ca doar pe baza de voluntariat eventual, si poate odata pe luna, sa apara un articol cu numele nostru chiar in ziarul scris, dar asta trebuie confirmat si o sa intrebe.

Ca o regula generala, cand scriu o stire mai atragatoare pentru presa si mai ampla, o trimit la Realitatea, EvZ, Cotidianul si Hotnews. Dar poate una din zece este preluata. Sper totusi sa preia mai mult, caci ne aduc cititori in mod sensibil.

Dar da, mi-ar placea sa fiu colaborator oficial pe stiinta pentru o televiziune mare sau un ziar mare si sa fiu si platit in concoranta. Acum sunt student la doctorat, poate dupa ce termin, in un an si ceva, si am titlul de doctor, voi fi mai atragator pentru ei. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

1. Stiu ca la noi e greu sa schimbi mentalitati si stiu ca stirile care le aduc rating nu sunt cele de stiinta.
Dar daca tot dedici mult timp scriind stiri, e bine si 1 data/luna un articol intr-un cotidian. Cel putin vin vizitatori.
2. Nu mi se pare a fi un blog acest sit. Nu mai folosi acest cuvant ca sa nu fie asociat sitului de catre motoarele de cautare :)
3. Clar ca vei fi mai atragator dupa, insa numai daca se schimba mentalitatea lor. Altfel, poti fi tripul doctor docento-honoris-causas bla bla.
Si mentalitatea le-o poti schimba incet incet de pe acuma facand "voluntariat". Ideal ar fi sa fii platit, dar cum am zis, daca tot creezi articole si stiri, nu te costa nimic sa le trimiti, cel putin ramai in vizorul lor.
4. Ii scriu un mail amicului meu, sa vedem ce poate face. Nu ma astept la nimic, dar nici nu imi place sa nu fac nimic...
5. PS: am cam ajuns offtopic. Oare nu ne baneaza cineva? :D

Adi

Ehe, nano2k, multumesc mult pentru avertizarea de a nu mai zice ca suntem bl*g, tocmai pentru a nu ne asocia cu unul. :). Noi avem un portal de actualitate stiintifica. Mersi ca ai scris la Realitatea. Sa vedem ce iese. Eu cand scriu stiri, le trimit si lor, si de fiecare data, la fiecare articol, cineva nou afla de noi si intra pe site si pe forum. De asemenea, ne gandim acum la realizarea unui nou concurs, de data asta un concurs intre scoli cu un premiu mai consistent, de genul un laptop. Apropo, ai vazut mesajul meu privat relativ la corectare pentru concursul despre LHC?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

#7
Sonda MESSENGER a trecut cu bine pe langa Mercur pe 6 octombrie si a realizat o multime de poze minunate a acelesi parti a planetei care adaposteste si craterul Eminescu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro