Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Popularizarea ştiinţei

Inteligenta artificiala (AI)

<< < (2/4) > >>

Adi:
Ehe, bine a spus acel cercetator. S-au facut progrese mari in inteligenta artificiala, dar mai e mult pana departe ... :)

cipri:

--- Citat din: Coesite din Octombrie 02, 2008, 05:05:18 p.m. ---Mi-am adus aminte ca am citit intr-un interview cu un mare cercetator in domeniu, ce construise nu stiu ce robotel smecher, un raspuns absolut genial. Reporterul l-a intrebat cat de inteligent este cel mai inteligent robot (umanoid) construit pana astazi, iar raspunsul a fost: "Mai prost decat un gandac de bucatarie... mai prost decat un gandac de bucatarie lobotomizat."  ;D
Mi s-a parut foarte amuzant... Daca stai sa te gandesti ca iti ia ceva timp numai ca sa il inveti ca o sfoara nu poate impinge ci numai trage...

--- Terminare citat ---

depinde in ce domeniu folosesti robotul.
De exemplu daca pui pe un robot sa joace sah, atunci situatia e cu totul alta: toti sahistii din lume la un loc nu pot bate un sigur robot la sah.
Cu calculatoarele, care in urmatorii cativa zeci de ani vor fi de cateva milioane de ori mai rapide decat calculatoarele de azi, iti poti inchipui  cat de multe progrese se vor face in acest domeniu.
Acum 20 de ani pe cand se programau programe de sah, programatorii nu visau ca odata calculatorul va bate un compion mondial la sah. La sportul sah, omul a fost deja depasit de catre robot.
Poate ca in urmatorii 100 de ani, robotul il va invinge pe om si la fotbal.

Adi:
Da, la sah deja calculatorul bate omul, dar oare calculatorul poate fi numit robot?

Coesite:
Era vorba de inteligenta robotilor umanoizi. Inteligenta raportata la cel mai inteligent lucru pe care il cunoastem, si anume: noi.

Evident ca un calculator va bate un om la sah, pentru ca sahul este un joc de calcul, castiga cine are putere de calcul mai mare nu neaparat o strategie exceptionala. In plus creierul oboseste, pc-ul nu.
In schimb nu au reusit sa faca un calculator destul de destept incat sa bata un maestru de Go.

HarapAlb:

--- Citat din: Coesite din Octombrie 02, 2008, 05:42:26 p.m. ---... inteligenta robotilor umanoizi...

--- Terminare citat ---

Nu trebuie sa fie umanoizi, niste circuite integrate se aseaza foarte bine intr-o cutie de tabla  :)
Ai vazut in Odiseea spatiala robotul avea numai o camera de luat vederi, fara picioare, fara maini ...

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă