Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Popularizarea ştiinţei

Inteligenta artificiala (AI)

<< < (3/4) > >>

Coesite:
Cutia de tabla nu e foarte prietenoasa.
Nu am vazut odiseea spatiala.

cipri:

--- Citat din: Coesite din Octombrie 02, 2008, 05:42:26 p.m. ---Era vorba de inteligenta robotilor umanoizi. Inteligenta raportata la cel mai inteligent lucru pe care il cunoastem, si anume: noi.

Evident ca un calculator va bate un om la sah, pentru ca sahul este un joc de calcul, castiga cine are putere de calcul mai mare nu neaparat o strategie exceptionala. In plus creierul oboseste, pc-ul nu.
In schimb nu au reusit sa faca un calculator destul de destept incat sa bata un maestru de Go.

--- Terminare citat ---

--- Citat ---Era vorba de inteligenta robotilor umanoizi

--- Terminare citat ---
pai da, sunt roboti umanoizi care stiu juca sah.

Doar cu calcule nu face un calculator la sah nimic, exista prea multe variante pe care ar trebui calculate, de aceea un motor de sah incearca chiar sa mimeze partial felul de gandire a omului (omul parca are din putine priviri o idee destul de buna care mutari merita calculate si care se pot ignora). Cele mai bune motoare de sah in ziua de azi au o strategie exceptionala si un joc pozitional formidabil, si care chiar "inteleg" situatia de pe tabla fara ca sa socoteasca multe mutari.

Aici puteti vedea un robot in form de caine care totusi nu e nici pe departe ca un caine real, dar se vede totusi ca are niste calitati incredibile:

Osmiumbin:
Tocmai imi aduc aminte de o emisiune la discovery cum ca s-au separat celulele neuronale de la un soarece. Dupa un timp acestea au inceput sa formeze legaturi neuronale complexe si, conectati la o masina (un simulator de zbor) au fost in stare sa conduca acea masina (sa evite obstacolele) de unii singuri. Mi se pare incredibil. Poate o sa uploadez si video-ul cand ajung in Romania....

Iata si tipurile de inteligenta artificiala ce pot exista si anume:
    * inteligenţă artificială puternică (strong AI): prin aceasta se înţelege o intelegenţă artificială, de obicei bazată pe un computer, care chiar poate "gândi" şi este "conştientă de sine".
    * inteligenţă artificială slabă (weak AI): o inteligenţă artificială care nu pretinde că poate gândi, putând însă rezolva o anumită clasă de probleme într-un mod mai mult sau mai puţin "inteligent", de exemplu cu ajutorul unui set de reguli.

Pana in prezent, IA puternica inca nu s-a dobandit! Ar fi bine sa se dobandeasca? De ce?

Iata atasez si o imagine de pe wiki cu evolutia computerelor in legatura cu creierul animalelor si al oamenilor

Electron:

--- Citat din: Osmiumbin din Octombrie 02, 2008, 06:12:47 p.m. ---Iata si tipurile de inteligenta artificiala ce pot exista si anume:
    * inteligenţă artificială puternică (strong AI): prin aceasta se înţelege o intelegenţă artificială, de obicei bazată pe un computer, care chiar poate "gândi" şi este "conştientă de sine".
    * inteligenţă artificială slabă (weak AI): o inteligenţă artificială care nu pretinde că poate gândi, putând însă rezolva o anumită clasă de probleme într-un mod mai mult sau mai puţin "inteligent", de exemplu cu ajutorul unui set de reguli.

Pana in prezent, IA puternica inca nu s-a dobandit! Ar fi bine sa se dobandeasca? De ce?
--- Terminare citat ---
Multumesc Osm. Asta lipsea din mesajul tau de la inceputul topicului. ;)

e-

Coesite:
Dap, numai ca insectele nu au creier, ci o aglomerare de ganglioni neuronali.

Eu cred ca faza cu constiinta de sine trebuie pusa intr-o alta clasa de inteligente artificiala, pentru ca de la a putea gandi liber la a avea constiinta de sine este drum lung.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă