Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Inteligenta artificiala (AI)

Creat de Osmiumbin, Octombrie 02, 2008, 04:52:33 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Osmiumbin

Toti am auzit de ea, si toti stim ce presupune. Va invit aici sa dezbatem acest subiect.
Cum a luat nastere, in ce stadiu se afla ea astazi si spre ce se indreapta?
Ar trebui sa ne temem de asa ceva?
Se poate adeveri filmul Terminator?
De ce?  ???
http://www.youtube.com/watch?v=PW8rgKLPHMg  ceva frumos!

Adi

Bun topic, Osmiumbin. Avem pe forum si studenti la calculatoare sau automatica, sper ca ei sa ne aduca frumos la curent cu noutatile din domeniu. Avem si pe forum deja o sectiune despre robotei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 02, 2008, 04:52:33 AM
Toti am auzit de ea, si toti stim ce presupune.
Ce presupui tu aici e fals.

Te rog sa incepi cu definitia si cu ce "presupune" ea, ca sa stim la ce te referi tu.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Total de acord cu Electron. Acest forum este dedicat tuturor si mereu cand introduci un termen nou trebuie sa faci efortul sa il definesti tu pentru ceilalti, sa definesti provocarile, problemele, ca sa aiba de unde pleca discutia si sa stie omul despre ce vorbim.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Mi-am adus aminte ca am citit intr-un interview cu un mare cercetator in domeniu, ce construise nu stiu ce robotel smecher, un raspuns absolut genial. Reporterul l-a intrebat cat de inteligent este cel mai inteligent robot (umanoid) construit pana astazi, iar raspunsul a fost: "Mai prost decat un gandac de bucatarie... mai prost decat un gandac de bucatarie lobotomizat."  ;D
Mi s-a parut foarte amuzant... Daca stai sa te gandesti ca iti ia ceva timp numai ca sa il inveti ca o sfoara nu poate impinge ci numai trage...

Adi

Ehe, bine a spus acel cercetator. S-au facut progrese mari in inteligenta artificiala, dar mai e mult pana departe ... :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cipri

Citat din: Coesite din Octombrie 02, 2008, 05:05:18 PM
Mi-am adus aminte ca am citit intr-un interview cu un mare cercetator in domeniu, ce construise nu stiu ce robotel smecher, un raspuns absolut genial. Reporterul l-a intrebat cat de inteligent este cel mai inteligent robot (umanoid) construit pana astazi, iar raspunsul a fost: "Mai prost decat un gandac de bucatarie... mai prost decat un gandac de bucatarie lobotomizat."  ;D
Mi s-a parut foarte amuzant... Daca stai sa te gandesti ca iti ia ceva timp numai ca sa il inveti ca o sfoara nu poate impinge ci numai trage...

depinde in ce domeniu folosesti robotul.
De exemplu daca pui pe un robot sa joace sah, atunci situatia e cu totul alta: toti sahistii din lume la un loc nu pot bate un sigur robot la sah.
Cu calculatoarele, care in urmatorii cativa zeci de ani vor fi de cateva milioane de ori mai rapide decat calculatoarele de azi, iti poti inchipui  cat de multe progrese se vor face in acest domeniu.
Acum 20 de ani pe cand se programau programe de sah, programatorii nu visau ca odata calculatorul va bate un compion mondial la sah. La sportul sah, omul a fost deja depasit de catre robot.
Poate ca in urmatorii 100 de ani, robotul il va invinge pe om si la fotbal.

Adi

Da, la sah deja calculatorul bate omul, dar oare calculatorul poate fi numit robot?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Era vorba de inteligenta robotilor umanoizi. Inteligenta raportata la cel mai inteligent lucru pe care il cunoastem, si anume: noi.

Evident ca un calculator va bate un om la sah, pentru ca sahul este un joc de calcul, castiga cine are putere de calcul mai mare nu neaparat o strategie exceptionala. In plus creierul oboseste, pc-ul nu.
In schimb nu au reusit sa faca un calculator destul de destept incat sa bata un maestru de Go.

HarapAlb

Citat din: Coesite din Octombrie 02, 2008, 05:42:26 PM
... inteligenta robotilor umanoizi...

Nu trebuie sa fie umanoizi, niste circuite integrate se aseaza foarte bine intr-o cutie de tabla  :)
Ai vazut in Odiseea spatiala robotul avea numai o camera de luat vederi, fara picioare, fara maini ...

Coesite

Cutia de tabla nu e foarte prietenoasa.
Nu am vazut odiseea spatiala.

cipri

Citat din: Coesite din Octombrie 02, 2008, 05:42:26 PM
Era vorba de inteligenta robotilor umanoizi. Inteligenta raportata la cel mai inteligent lucru pe care il cunoastem, si anume: noi.

Evident ca un calculator va bate un om la sah, pentru ca sahul este un joc de calcul, castiga cine are putere de calcul mai mare nu neaparat o strategie exceptionala. In plus creierul oboseste, pc-ul nu.
In schimb nu au reusit sa faca un calculator destul de destept incat sa bata un maestru de Go.
Citat
Era vorba de inteligenta robotilor umanoizi
pai da, sunt roboti umanoizi care stiu juca sah.

Doar cu calcule nu face un calculator la sah nimic, exista prea multe variante pe care ar trebui calculate, de aceea un motor de sah incearca chiar sa mimeze partial felul de gandire a omului (omul parca are din putine priviri o idee destul de buna care mutari merita calculate si care se pot ignora). Cele mai bune motoare de sah in ziua de azi au o strategie exceptionala si un joc pozitional formidabil, si care chiar "inteleg" situatia de pe tabla fara ca sa socoteasca multe mutari.

Aici puteti vedea un robot in form de caine care totusi nu e nici pe departe ca un caine real, dar se vede totusi ca are niste calitati incredibile:
http://www.youtube.com/watch?v=W1czBcnX1Ww




Osmiumbin

Tocmai imi aduc aminte de o emisiune la discovery cum ca s-au separat celulele neuronale de la un soarece. Dupa un timp acestea au inceput sa formeze legaturi neuronale complexe si, conectati la o masina (un simulator de zbor) au fost in stare sa conduca acea masina (sa evite obstacolele) de unii singuri. Mi se pare incredibil. Poate o sa uploadez si video-ul cand ajung in Romania....

Iata si tipurile de inteligenta artificiala ce pot exista si anume:
   * inteligenţă artificială puternică (strong AI): prin aceasta se înţelege o intelegenţă artificială, de obicei bazată pe un computer, care chiar poate "gândi" şi este "conştientă de sine".
   * inteligenţă artificială slabă (weak AI): o inteligenţă artificială care nu pretinde că poate gândi, putând însă rezolva o anumită clasă de probleme într-un mod mai mult sau mai puţin "inteligent", de exemplu cu ajutorul unui set de reguli.

Pana in prezent, IA puternica inca nu s-a dobandit! Ar fi bine sa se dobandeasca? De ce?

Iata atasez si o imagine de pe wiki cu evolutia computerelor in legatura cu creierul animalelor si al oamenilor

Electron

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 02, 2008, 06:12:47 PM
Iata si tipurile de inteligenta artificiala ce pot exista si anume:
   * inteligenţă artificială puternică (strong AI): prin aceasta se înţelege o intelegenţă artificială, de obicei bazată pe un computer, care chiar poate "gândi" şi este "conştientă de sine".
   * inteligenţă artificială slabă (weak AI): o inteligenţă artificială care nu pretinde că poate gândi, putând însă rezolva o anumită clasă de probleme într-un mod mai mult sau mai puţin "inteligent", de exemplu cu ajutorul unui set de reguli.

Pana in prezent, IA puternica inca nu s-a dobandit! Ar fi bine sa se dobandeasca? De ce?
Multumesc Osm. Asta lipsea din mesajul tau de la inceputul topicului. ;)

e-
Don't believe everything you think.

Coesite

Dap, numai ca insectele nu au creier, ci o aglomerare de ganglioni neuronali.

Eu cred ca faza cu constiinta de sine trebuie pusa intr-o alta clasa de inteligente artificiala, pentru ca de la a putea gandi liber la a avea constiinta de sine este drum lung.