Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Adevărul Creaţiei, Alternativă la Religii...

Creat de Traian Ioan, Septembrie 29, 2008, 07:31:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Traian Ioan din Octombrie 09, 2008, 04:04:23 AM
  comunicarea ştiinţifică pe care am făcut-o mai sus
Poate cineva de aici sa-mi indice care fragmente din postarile domnului Traian Ioan constituie "comunicarea stiintifica" de care vorbeste?

e-
Don't believe everything you think.

Coesite

CitatCând v-am prezentat balanţa termică a Pământului din care se vede modul cum se răceşte şi se încălzeşte Pământul se putea trage concluzia că Pământul a fost foarte bine proiectat şi executat, astfel încât nu pot apărea nici glaciaţiuni şi nici supraîncălziri.

Cu tot respoectul, dar a nu crede cand dovezile sunt irefutabile, sa spunem ca va pune intr-o lumina cel putin nefavorabila.

Balanta termica facuta de dumneavoastra nu ia in considerare multi factori, primul si cel am ilogic ar fi ca aceasta este facuta pentru momentul ACTUAL. Pamantul nu este un sistem static, dar ar ar fi asa atunci ar arata ca Marte. Aparitia unei glaciatiuni nu pune intr-o lumina proasta faptul ca natura este bine gandita, ci doar confirma acest lucru. Schema dumneavoastra ia in calucl numai caldura, sau energia termica provenita de la soare, ne luand in considerare sursele endogene de caldura care sunt mult mai importante decat cele solare. Daca nu am avea aceasta caldura, nu am magmatism activ, nu am avea miscarea placilor, am fi o planeta moarta!
Si nu trebuie sa ma credeti pe cuvant, duceti-va la un muzeu de geologie si uitati-va in sectia destinata Cuaternarului, daca aveti o minte deschisa posibilitatilor si totusi capabila sa descifreze ce a scris natura (spuneati ca sunteti inginer chimist) atunci o stiti ceea ce stiu si eu.

Ca tot veni vorba, dumneavoastra nu scrieti ceea ce STITI, dumneavoastra scrieti ceea ce CREDETI. Pt, ca da, macar aici aveti dreptate, a crede si a stii nu sunt aceleasi lucru.


Adi

Electron, nici eu nu cred ca ne-a facut domnul Traian o comunicare stiintifica. Coesite, si eu sunt de acord ca si dumnealui ne spune ceea ce crede, nu ceea ce stie. Eu unul l-am tratat cu respect si cu mare curiozitate, dar de cand am aflat ca nu e un pensionar amarat din Romania ce traieste de la o zi la alta ci ca traieste bine mersi pe plajele din California, ca sa vezi psihologie, parca nu mai vad ca trebuie sa il menajam cu atata grija ca nu cumva sa ii ranim sentimentele si sa il ascultam cu multa rabdare. De acum, eu ii voi spune concis ce am de spus, in mod politicos. Asa ca Coesite, ai avut dreptate din prima, doar ca eu am avut rabdare mai multa, pe care mi-am pierdut-o si eu. Asa ca sunt de acord cum l-ai pus la punct. Chimist inginer, chimist inginer, dar nu stie totul despre Univers si nu ne face noua o onoare ca ne face comunicari stiintifice pe site. Sa le publice in Nature daca are cu adevarat un adevar important si demonstrat riguros. Ma bucur ca acest topic e la "chat pe teme diverse", chiar asa si este.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite


Adi

Citat din: Coesite din Octombrie 09, 2008, 07:37:44 PM
Da-mi voi te rog: I told you so!  :D

Am spus ca o sa recunosc si recunos. Mi-ai spus si in plus ai avut dreptate.  :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Traian Ioan

Am deschis acum compiuterul şi v-am citit intervenţiile.
Sincer vă spun că mă bucur nespus de mult de intervenţiile voastre. Înseamnă că v-am surexcitat prin prostiile mele bătrâneşti cărora le dau multă importanţă. Vă rog să mă iertaţi.
Încercaţi, totuşi, să nu vă repeziţi; s-ar putea să greşiţi!
Nu credeţi?
Intenţia mea când am venit, acum, la compiuter a fost de a răspunde la intervenţiile dv. mai vechi. Ultima la care vroiam să răspund era aceasta...
Citat din: Adi din Octombrie 09, 2008, 04:16:28 AM
Citat din: Traian Ioan din Octombrie 09, 2008, 04:04:23 AM
Vă strică entuziasmul, optimismul? S-au este mai comod şi plăcut să mă persiflaţi?
Traian

Nu imi strica nimic si nimeni aici nu v-a persiflat.
...la care vă răspund acum. Nu am spus că m-a persiflat cineva, încă, era o întrebare care vroia să vă facă să reflectaţi la viitoarele, posibile, persiflări. Am greşit cu ceva?

Luaţi această postare, pripită, lipsită de importanţă, ca pe un salut politicos adresat, din mers, dv., prietenilor, pe care-i stimez pentru ceea ce sunt şi în special pentru tinereţea lor.
Traian

Electron

Stimate domn Traian Ioan, cand veti reusi sa va debarasati de insertiile religioase despre divinitatea dumneavoastra preferata din mesajul pe care doriti sa-l transmiteti, si va veti limita la ceea ce este verificabil, va asteptam cu drag sa va continuati postarile. Sper sa fiti de acord ca a cere niste standarde minime de rigurozitate in afirmatiile care se vor "stiintifice", nu este ceva negativ, ci din contra, necesar, pe un forum de popularizare a stiintei.

e-

PS: imi pare rau daca veti pleca inainte sa-mi raspundeti la intrebarea epistemologica principala: cum decideti care afirmatii sunt "stiinta adevarata" si care sunt "pseudo-stiinta" ?
Don't believe everything you think.

Traian Ioan

Vă asigur domnule Electron că nu sunt laş!
Nu plec niciodată lăsându-mi creditorii în pagubă.
În totdeauna îmi plătesc datoriile financiare şi, în special, cele de onoare.
Traian


Coesite

Ok, asteptam raspunsurile dumneavostra, sper sa raspundeti.

Traian Ioan

 
Citat din: Adi din Octombrie 09, 2008, 04:16:28 AM
Citat din: Traian Ioan din Octombrie 09, 2008, 04:04:23 AM
Domnule Adrian Buzatu,
Dv. realizaţi ce succes ar fi pentru saitul dv. dacă comunicarea ştiinţifică pe care am făcut-o mai sus se recunoaşte de către comunitatea oamenilor de ştiinţă?

Nu.
Imaginaţi-vă că deschideţi un topic ,,Comunicări ştiinţifice", pe saitul dv. Aţi fi primul care aţi creat un spaţiu pentru toţi români unde pot să-şi publice ideile pentru a le face cunoscute şi chiar discutate cu oameni interesaţi de ştiinţă. Nu sunt singurul care nu ştiu engleză ca să pot publica în străinătate, cum îmi sugeraţi. Vă asigur sunt şi alţii, ca mine, care ar vrea să-şi publice ideile în România, dar nu au asemenea spaţii la dispoziţie.
Asemenea spaţii, este adevărat, pe specialităţi, sunt numai în străinătate. Nu le ştiu pentru că nu m-au interesat, fiind monoglot.
Traian

Coesite

Dar totusi, cu incalzirea globala, glaciatiunile si pseudo-stiinta cum ramane?

Tot mai astept un raspuns...

Adi

Exista publicatii stiintifice serioase si in Romania. Publicati si acolo. Intre timp, noi chiar v-am oferit spatiul pe care il credeti, la Chat pe teme diverse. Mai e unul la Critici asupra paradigmelor actuale din stiinta. Daca preferati, il mut acolo. Mai ales ca de acum e clar ca dvs nu sunteti de acord cu incalzirea globala. Spuneti-mi doar si il mut.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Traian Ioan

 
Citat din: Adi din Octombrie 09, 2008, 04:16:28 AM
Citat din: Traian Ioan din Octombrie 09, 2008, 04:04:23 AM
În funcţie de reacţia dv. a tuturor, de seriozitatea cu care priviţi această idee, această comunicare urmează şi altele în specialitatea mea şi va culmina, aşa cum v-am spus cu descrierea unei invenţii.

De ce nu o brevetati? De ce nu o scrieti in o publicatie stiitifica? De ce ne-ati ales pe noi sa faceti onoarea acestor dezvaluiri. Eu unul banuiesc ca ati mai spus ideile pe alte forumuri, nu ne faceti noua o onoare in a le asculta, ci banuiesc ca sunteti inca unul care are o teorie alternativa in spate pe care vrea sa o faca cunoscuta.
De brevetat o brevetez, dar am un plan de realizat. Intenţia mea este de a găsi un spaţiu pe un forum sau un alt spaţiu virtual, unde să pot publica ce am de publicat. Ultima publicare va fi invenţia de care am amintit. Puţină nebunie nu strică nimănui când vrea să realizeze ceva deosebit.
Nu pot scrie în engleză, nu gândesc decât în româneşte. Nu sunteţi primii, la uşa cărora bat. Am încercat la pruteanu.ro, martorii.ro şi forumcrestin.com. Cei de la Forumcrestin nu m-au refuzat dar ei sunt credincioşi sută la sută, iar aversiunea mea pentru credincioşi îi determină să fie vulgari şi violenţi verbal.
Nici forumul martorii.ro nu m-au respins dar cu ei se vorbeşte numai despre credinţă, despre Dumnezeu; am cerut un ajutor unui forumist de pe  martorii.ro, cunoscător de astronomie şi matematică cu un calcul de probabilitate, probabil că m-a crezut nebun. I-am văzut numele şi pe alte saituri şi am încercat să vorbesc cu el. M-a ignorat!
Da! Am o teorie care nu este agreată de niciun credincios, indiferent de credina lui.
Oricum planul mi-l voi realiza, s-ar putea chiar cu ajutorul dv. pentru că începutul este foarte promiţător, dacă nu... găsesc altă soluţie, rezolvare.
Ştiu că toţi oamenii, fără excepţie, sunt sceptici în faţa noului, care nu-i uşor de pătruns.
Traian

Adi

Domnule Traian, daca aveti nevoie de un spatiu unde sa publicati, noi aici vi-l oferim, cel putin pana nu aduceti injurii sau alte lucruri pe acest forum. Pana acum v-ati exprimat foarte civilizat si respectuos. Si noi apreciem asta. Daca continuati sa fiti asa, puteti scrie aici cat doriti. Numai ca nu garantam ca veti primi raspunsuri. Poate veti primi, poate nu, depinde doar de dumneavoastra, noi cititori pe forum avem ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Traian Ioan

Citat din: Adi din Octombrie 09, 2008, 04:16:28 AM
Citat din: Traian Ioan din Octombrie 09, 2008, 04:04:23 AM
Vă strică entuziasmul, optimismul? S-au este mai comod şi plăcut să mă persiflaţi?
Traian

Nu imi strica nimic si nimeni aici nu v-a persiflat.

Deci pana la urma, nu mi-ati raspuns, credeti ca diagrama de la NASA e corecta sau falsa? V-am explicat mai sus de ce pare ca va contraziceti. De asemenea ca contraziceti cu glaciatiunile. Ba spuneti ca nu exista (pentru aceasta Coesite a spus ca indirect o faceti mincinoasa, caci ea e studenta in domeniu si a vazut dovezi experimentale), ba acum spuneti ca exista, dar au fost cauzate de migrarea polilor.
Referitor la contradicţia mea cu privire la diagrama de la NASA v-am explicat într-o postare anterioară. În ciuda notorietăţii lui NASA afirm sus şi tare în faţa oricui că este ceva pentru păcălit mulţimea.
Referitor la alternanţa glaciaţiunilor şi a încălzirilor globale, balanţa termică a Pământului pe care am postat-o, fără comentarii, demonstrează că acestea nu au avut loc, în ciuda tuturor presupunerilor şi evidenţelor ştiinţifice.
Chiar dacă nu am dreptate în faţa dv. această comunicare rămânând pe sait la dispoziţia oricui, sigur se va găsi cineva mai devreme sau mai târziu, care să-i recunoască raţionamentul.