Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Adevărul Creaţiei, Alternativă la Religii...

Creat de Traian Ioan, Septembrie 29, 2008, 07:31:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Imi cer scuze ca v-am deranjat si v-am facut sa va pierdeti rabdarea. Ma retrag si va las sa va continuati ideile.

e-
Don't believe everything you think.

Traian Ioan

Din cauza nerăbdării dv. întrerup prezentarea ce mi-am propus-o şi fac o paranteză mai largă, ca un preambul, după care îmi voi continua ideea pe care vreau şi trebuie să v-o prezint în detaliu.
Nu aţi avut răbdare să aflaţi întâi ,,Cine am fost...", apoi ,,Cine sunt..." şi în final ,,Cine voi fi..."
Prin meseria mea am descoperit ordinea perfectă ce guvernează Pământul, habitatul omului. Ca om, care am creat şi lăsat ceva în urma mea, observ perfecţiunea naturii care ne înconjoară. Această perfectă îmbinare a componentelor naturii a putut să vină în existenţă numai prin Creaţie, de către o Entitate cu o Minte excepţională.
Numele Creatorului cerului şi Pământului cu tot ce este sub soare este Iehova.
Tot ce a Creat Iehova este foarte bun. Tot ce a creat omul necesită perfecţionare dacă nu chiar abandonare.
Iehova, Creatorul, l-a inspirat pe Moise să scrie Legea pentru evrei şi să-i scoată de sub sclavia egipteană. Legea lui Moise este şi astăzi Legea Israelului.
Biblia fiind scrisă de oameni nu poate să fie perfectă. Dar printre imperfecţiunile scriitorilor sunt, Adevăruri, aşa numitele prorociri care s-au împlinit deja şi care se vor împlini în curând, ca dovadă a existenţei Creatorului Iehova.
În aceste zile când stelele cerurilor şi constelaţiile nu mai strălucesc şi luna nu mai luminează Isaia 13:10; în aceste zile ale minciunii universale a spune Adevărul este un act revoluţionar.
Iată unul:
Cantitatea specifică de energie pe care o primeşte Pământul în fiecare secundă a fost măsurată la partea exterioară a atmosferei timp de aproape 30 de ani (ce pâine bună).
Valoarea acestei cantităţi specifice de energie ce ajunge pe Pământ este cuprinsă între 1363,1 Joule/m2.s şi 1374,8 Joule/m2.s această variaţie este dată de activitatea soarelui şi de distanţa dintre Pământ şi soare care nu este aceeaşi tot timpul anului. Pentru stabilirea Balanţei Termice (energetice) a Pământului vom lua în considerare media acestor extreme:
ein = 1369 Joule/m2.s
Cantitatea totală de Energie termică ce vine pe Pământ Ein este direct proporţională cu aria proiecţiei Pământului, A = πR2, pe un plan perpendicular direcţiei razelor solare şi de asemeni, direct proporţională cu energia specifică ein = 1369 Joule/m2.s adică:
Ein = πR2.ein în care,
R = 6.371.000 m raza Pământului
ein = 1369 Joule/m2.s energia specifică ce vine pe Pământ,
Ein = 1.74569565511125037 × 1017 Joule/s sau în calorii ( 1 cal = 4,184Joules)        = 4.1723127512219177 × 1016 cal/s.
Această energie nu se repartizează în mod egal pe toată suprafaţa luminată a Pământului, ci în funcţie de pătratul cosinusului unghiului, ,,x", format între firul cu plumb (raza Pământului) al lui Iehova Isaia 28:17 şi linia (dreapta) formată de raza de soare ce atinge plumbul din capul firului. Astfel fiecare m2 al semisferei luminate va primi energie astfel:
ein × cos2 x;
iar acelaşi m2 va emite energie termică în spaţiul planetar înconjurător egal cu σ × sin2 x;  în care,
σ = constanta Stefan-Boltzman 5,67 × 10-8 W/m2K4     
Energia termică radiată de Pământ în spaţiul interplanetar ,,Eout"  este:
Eout = 3 πR2 × σ T4 reducând la un singur m2  rezultă
eout = 3 × σ T4
Orice balanţă trebuie echilibrată! Nu-i aşa?
Ein = Eout rezultă:
1369 Joule/m2.s = 3 × 5.67 × 10-8 × T4
T4 =  1369 / 3 × 5.67 × 10-8 = 8,0482069 × 109 de unde T = 299.51928K ceea ce înseamnă 26,37°C sau 79,46°F
  Temperatura critică de declanşare a uraganelor, de altfel observată şi menţionată în literatura de specialitate este de 80°F (cca 27°C) când atmosfera este calmă, fără vânt.
joi, 25 octombrie 2007  ora  11:27
Această balanţă termică a fost postată pe un forum al unor religioşi. Nu am luat în calcul cantitatea de energie solară ce se înmagazinează în produsele de fotosinteză cât şi cantitatea de căldură pusă în libertate de arderile de tot felul ale materiilor organice.
Traian





Adi

Suntem de acord cu totii ca Pamantul primeste de la Soare o cantitate apreciabila de enerige fara de care viata nu ar exista pe Terra. Aceasta energie apare nu doar in energia solara, ci si in curgerea raurilor, in forta vanturilor, in curentii oceanici, in energia produsa de plante si asa mai departe. Si cred ca suntem cu totii de acord ca Universul (produsa de Dumnezeu sau de Natura) este un loc extraordinar, ce functioneaza perfect dupa niste legi foarte precise ...

Ascultam asadar cu interes continuarea povestirii ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Traian Ioan din Octombrie 08, 2008, 06:30:42 PM
Această perfectă îmbinare a componentelor naturii a putut să vină în existenţă numai prin Creaţie, de către o Entitate cu o Minte excepţională.
Numele Creatorului cerului şi Pământului cu tot ce este sub soare este Iehova.
Tot ce a Creat Iehova este foarte bun. Tot ce a creat omul necesită perfecţionare dacă nu chiar abandonare.
Iehova, Creatorul, l-a inspirat pe Moise să scrie Legea pentru evrei şi să-i scoată de sub sclavia egipteană. Legea lui Moise este şi astăzi Legea Israelului.
Domnule Train, apreciez comentariile dumneavoastra, dar va puteti limita la partea de stiinta din ele (si nu sa faceti afirmatii religioase)? Asta pentru ca suntem pe un forum de stiinta, si nu religios. Multumesc.

e-
Don't believe everything you think.

Coesite

Imi cer scuze ca intervin, am citit ce tot ce s-a discutat si tind sa pun aceleasi intrebari pe care le-a pus si Electron, si la care nu prea i-ati raspuns.

Am stat si m-am gandit daca sa postez sau nu, dar am zis ca oricum nu cred ca o sa luati in considerare   ceea ce am sa spun...
Citind cele spuse de dumneavostra nu am putut sa scap de o imagine ce se dezvolta pe masura ce citeam. Dumneavoastra vreti ca noi, ceilalti, sa stam cuminti ca niste copii ce asculta o poveste spusa de un povestitor, atunci cand noi nu stim despre ce este povestea si nici nu o intelegem... Acest aspect nu ar fi atat de grav, daca nu as traii cu impresia ca daca va intrebam ceva o sa va rastiti si nu o sa ne raspundeti.

Va rog sa imi demonstrati ca gresesc,

Toate cele bune!

Traian Ioan

Jean Baptiste Joseph Fourier, matematician francez este considerat descoperitorul efectului de seră al atmosferei. Fourier a afirmat că planeta pierde energie cu o rată ce creşte cu creşterea temperaturii; legea Stefan-Boltzman, care dă exact relaţia acestei pierderi, a fost descoperită 50 de ani mai târziu.
Svante Arhenius, influienţat de descoperirea lui Fourier, a făcut nişte afirmaţii care, datorită notorietăţii lui, au prins la... mulţime şi la politicieni (politica fiind noua religie care conduce lumea zilelor de pe urmă).
Sârbul Milancovici aruncă şi el ideea cu ciclurile climatice ale Pământului, perioade fierbinţi alternând cu glaciaţiuni care de asemenea prinde şi convine perfect noilor religii pentru manipulat mulţimea, speriind-o.
Jean Baptiste Joseph Fourier a avut dreptate!
Svante Arhenius a greşit şi prin greşala lui a dat apă la moara escrocilor care ,,fac politicile lumii" la ONU.
Vă rog nu-mi judecaţi limbajul, judecaţi-mi ideile.
Era să uit marea prostie a oamenilor din IPCC de pe lângă ONU, care stabilesc politicile lumii, ei consideră apa ca principalul vinovat de încălzirea lor imaginară a Pământului alături de  alte componente vitale ale atmosferei, cum sunt CO2 şi O3 ozonul.
Apa este principalul agent de răcire al Pământului. Fiecare gram de apă de ploaie descarcă în spaţiul extraterestru 540 de calorii, iar fiecare gram de zăpadă sau grindină descarcă 614 calorii, dacă-mi amintesc bine căldura latentă de topire.
Traian

Adi

Inteleg ca dumneavoastra aveti o parere proprie despre ce cauzeaza incalzirea globala. Care este aceasta?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Coesite din Octombrie 08, 2008, 07:20:33 PM
Dumneavoastra vreti ca noi, ceilalti, sa stam cuminti ca niste copii ce asculta o poveste spusa de un povestitor, atunci cand noi nu stim despre ce este povestea si nici nu o intelegem... Acest aspect nu ar fi atat de grav, daca nu as traii cu impresia ca daca va intrebam ceva o sa va rastiti si nu o sa ne raspundeti.

Intr-adevar, domnul Traian vrea sa citim atenti si rabdatori, fara sa stim dinainte vedera de ansamblu. Eu zic ca este un bun exercitiu pentru dezvoltarea rabdarii. Nu in fiecare zi un om batran ne vorbeste din experienta dumnealui de viata. Nu sunt de acord ca dumnealui ne-ar certa sa nu ne-ar raspunde. Nu ne-a certat pana acum si ne-a raspuns prompt. Asadar, haideti sa ascultam, de exemplu, e interesant, sunt curios care este parerea dumnealui pentru incalzirea globala, pare a avea o alta ipoteza dumnealui ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Cu tot respectul,sunt tare curioasa cate sute de pagini o sa mai apara pana o sa isi exprime dumnealui o parere concreta despre ceva. 


Adi

Citat din: Coesite din Octombrie 08, 2008, 08:49:45 PM
Cu tot respectul,sunt tare curioasa cate sute de pagini o sa mai apara pana o sa isi exprime dumnealui o parere concreta despre ceva. 

Exista o modalitate minunata de a iti satisface aceasta curiozitate. Urmareste acest post si vei vedea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Coesite din Octombrie 08, 2008, 08:49:45 PM
Cu tot respectul,sunt tare curioasa cate sute de pagini o sa mai apara pana o sa isi exprime dumnealui o parere concreta despre ceva. 

Coesite! Nu mai fa galagie acolo, in spate! :D
Si eu sunt curios si, asa cum zice Adi, e si un exercitiu de rabdare. Trebuie sa iei din fiecare lucru ce e (mai) bun.

Ok, acum te poti aseza inapoi in banca, dar sa nu-i mai deranjezi pe ceilalti! :D

Coesite

Ok, dar o sa zic un "I told you so!" atat de mare si frumos incat o sa iti para rau ca m-ai trimis inapoi in banca.  :D


Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Traian Ioan

Citat din: Adi din Octombrie 08, 2008, 06:52:51 PM
Suntem de acord cu totii ca Pamantul primeste de la Soare o cantitate apreciabila de enerige fara de care viata nu ar exista pe Terra. Aceasta energie apare nu doar in energia solara, ci si in curgerea raurilor, in forta vanturilor, in curentii oceanici, in energia produsa de plante si asa mai departe. Si cred ca suntem cu totii de acord ca Universul (produsa de Dumnezeu sau de Natura) este un loc extraordinar, ce functioneaza perfect dupa niste legi foarte precise ...

Ascultam asadar cu interes continuarea povestirii ...
Dmnule Adi,

Eu nu cred în dumnezeu şi nici în crearea unui dicţionar printr-o explozie primordială. Nu cred nici în încălzirea globală şi nici în evoluţie, nu cred în găurile de ozon şi nici în pericolul asteroizilor. Nu cred nimic. Eu ştiu că Pământul a fost creat cu tot ce este sub soare; eu ştiu aceasta nu din Biblie cum ştiu toţi credincioşii. Biblia îmi confirmă exactitatea raţionamentului meu.
Pentru a vă demonstra, findcă sunteţi viitori oameni de ştiinţă, v-am dat această comunicare ştiinţifică succintă pentru a o analiza, pentru a o discuta.  Energia apei, vântului, a curenţilor marini sunt în fond tot energie solară. Vreau să vă spun că nu mă interesează slava mea, faima mea, vreau să vă arăt că Pământul a fost creat şi că Slava trebuie să fie numai a Lui a Creatorului. Nu vi se pare normal?

Doamnă sau domnişoară Coesite,

Balanţa termică pe care am prezenta-o vi se pare corectă? Am făcut abstracţie de energia care se înmagazinează în produsele de fotosinteză precum şi de energia eliberată de oxidările produselor de fotosinteză.

Domnule Electron,

Este adevărat că dacă folosim definiţia din dicţionare pentru religie, puteţi afirma că fac religie. Precizez că definiţiile toate din dicţionare sunt făcute pentru a apăra interesele celor care le-au făcut. Iar definiţia corectă pentru religie pentru a fi a tot cuprinzătoare trebuie să fie: Orice credinţă prezentată ca fiind adevăr şi exploatată de către un grup restrâns de oameni în defavoarea gloatei este religie
Eu nu exploatez şi nici nu am pretenţia de a atrage pe cineva de partea mea cu scopul de a avea vreun beneficiu material sau de altă natură.
Nu înţeleg de ce ideea mea de Creaţie şi Creator ar fi religie şi nu ştiinţă, iar ideea de încălzire globală este ştiinţă şi nu religie?
V-am prezentat Balanţa Termică a Pământului tocmai pentru a vă demonstra că încălzirea globală este o credinţă ordinară exploatată, o religie la nivel mondial.
Earth Energy Budget prezentat de faimoasa NASA este o ironie la adresa tuturor credincioşilor.
Dacă aş gândi şi aş scrie în engleză aş face cunoscut lumii ce v-am comunicat dv.
Traian

Adi

Domnule Traian, sa va raspund pe rand.

Da, sunt de acord cu diagrama NASA. Acum din ultimul dvs mesaj incep sa banuiesc ca dvs nu sunteti de acord cu ea?

Legat de Dumnezeu, ziceti ca nu credeti in Dumnezeu, dar inaintea ziceati ca Dumnezeu nu doar ca exista, ci ca il cheama chiar si Iehova. Eu vad aici o contradictie ... Sau banuiesc ca prin Creator nu intelegeti Dumnezeu ... in fine, e incurcat, asa ca nu analizez nimic (diagrama NASA mi se pare OK, nu mai am nimic de analizat la ea). Daca aveti ceva nou de spus, ascultam ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro