Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Adevărul Creaţiei, Alternativă la Religii...

Creat de Traian Ioan, Septembrie 29, 2008, 07:31:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Traian Ioan

[/size]

Stimate Adrian Buzatu,

La ora actuală, în lume, există o conspiraţie pentru cucerirea supremaţiei. Această conspiraţie iese în evidenţă prin promovarea nonvalorilor, şi a minciunii în toate domeniile.
Nici ştiinţa şi nici tehnica nu sunt exceptate de la această luptă murdară. Iată cum se interferează politica cu ştiinţa în această luptă pentru obţinerea supremaţiei mondiale.
În ipoteza că acceptaţi să continuu dezvoltarea acestui subiect, ,,Adevărul Creaţiei, Alternativă la religii...", care este pur ştiinţific, vă rog să nu ştergeţi sau să modificaţi vreo replică sau vreun comentariu oricâtă maliţiozitate sau chiar jignire ar fi adusă la adresa mea.
Înainte de a intra în subiectul propriu zis mă voi prezenta în detaliu : ,,Cine am fost?", ,,Cine sunt?" La momentul oportun, în cadrul subiectului, voi face unele comunicări ştiinţifice.
Încheierea acestui subiect va fi făcută cu descrierea invenţiei ,,Metodă şi instalaţie pentru producerea ploii, grindinei şi a altor fenomene meteorologice".

Cu stimă,
Traian
luni, 29 septembrie 2008

Electron

Don't believe everything you think.

Adi

Bine ati venit la noi pe forum! Oricine va poate raspunde, nu este dedicat numai mine. O sa mut discutia la Chat pe teme diverse. O sa primiti comentarii de la mai multi oameni aici pe forum. De curiozitate (nu este obligatoriu sa raspundeti) cum ati aflat de forumul nostru?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Eu nu am inteles ce doriti dumneavoastra sa spuneti :">, nu am inteles legatura intre titlu si continut.

Adi

Inca nu a inceput sa puna continut, cred, dar il asteptam.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alex79

Traian,

Am aruncat un ochi peste al doilea link. E acelasi subiect ca si in documentarul "Marea cacialma a incalzirii globale" care a fost dat la TV.

Eu unul nu fac masuratori meteo si cred ca nici majoritatea forumistilor. Nu putem decat lua de bune masuratorile meteorologilor. Ca atare e cuvantul unora contra cuvantului altora. Nu stiu daca putem scoate o dezbatere de aici :-)

Adi

Foarte bine zis, Alex. Acum m-am prins si eu ca Traian lansase deja dezbaterea prin acele linkuri. Atunci am si eu o intrebare, nu inteleg ce vrei sa zici cu primul link si promovarea non valorilor. Ca Larouche promoveaza non valori, sau ca in general se se promoveaza non valori si Larouche vine sa corecteze asta? Din cate stiu eu, Larouche e unul care a candidat la presedentia SUA in 2004 parca, nu stiu daca mai candideaza si acum. Am vazut cateva tarabe ale sustinatorilor lui cand eram la Lyon, in Franta. Nu stiu mai multe despre el, decat ca el vedea altfel economia, in care SUA sa investeasca masiv in alte tari, sa se dezvolte si ele. Americanul, egoist din fire (adica patriot), ca orice om, voia sa dezvolte tarea lui, nu alta tara, deci nu a fost ales.

Morala: zi-ne mai clar ce astepti de la noi, Traian. Formuleaza clar problema, ofera context, informatii cat sa pricepem si apoi participam cu drag la discutie. Te asteptam.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Traian Ioan

Citat din: Adi din Septembrie 29, 2008, 09:35:11 PM
Bine ati venit la noi pe forum! Oricine va poate raspunde, nu este dedicat numai mine. O sa mut discutia la Chat pe teme diverse. O sa primiti comentarii de la mai multi oameni aici pe forum. De curiozitate (nu este obligatoriu sa raspundeti) cum ati aflat de forumul nostru?
Postarea mea iniţială a fost ca o cerere de acceptare a participării mele şi a deschiderii acestui fir de discuţii pe saitul dv.
Înţeleg că sunt ,,bine venit" şi că-mi permiteţi să spun ce ştiu şi să întreb ce nu ştiu sau nu înţeleg, fapt pentru care vă mulţumesc tuturor. Precizez că eu nu vorbesc despre credinţele mele, despre ceea ce cred, ci numai despre ceea ce ştiu.
Referitor la curiozitatea cum am aflat de forumul dv., intrigat de credinţele prezentate în lume azi ca ştiinţe şi acceptate de simpli credincioşi, de mulţime, am dat o căutare ˝Ştiinţa azi˝ pe Google. Saitul dv. este primul din lista afişată.
Am dat clic pe ,,Articole", apoi clic pe pagina a 3-a şi am citit câteva credinţe prezentate ca adevăruri ştiinţifice.
Apoi am dat clic pe ,,Forum" şi am ajuns aici.
Pe curând,
Traian

Adi

Multumesc mult, Traian. Chiar eram curios cum ne-ai gasit. Ma bucur sincer ca unii oameni chiar cauta pe google dupa "Stiinta Azi". Esti primul care imi confirma indirect ca am ales un nume bun pentru site. :). Asteptam aici cu drag contributiile tale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alex79

Salut Traian,

In commentul tau, doua locuri ai zis de:
"credinţele prezentate în lume azi ca ştiinţe şi acceptate de simpli credincioşi"

si de
"pe pagina a 3-a şi am citit câteva credinţe prezentate ca adevăruri ştiinţifice."

Poti da si niste detalii, te rog?

Acesta e un site de stiinta, deci e perfectibil ca si intreaga stiinta. Cred ca ar ajuta sa stim mai clar la ce te referi.

Coesite

Impresia mea, desi poate fi gresita, este ca dumneavostra credeti ca stiinta in ziua de azi este nou d-zeu. Si ca prin aceasta pozitie poate influenta opinia publica aducand dovezi mai mult sau mai putin adevarate.
De asemenea, este foarte probabil sa ma exprim un pic cam dur, ultimul dumneavostra post mi-a insuflat o tenta de teorie a conspiratiei.

Nu vreau sa va jignesc, nu aceasta este intentia mea. Una din regulile mele personale, este sa spun intotdeauna ceea ce am de zis, intr-un mod cat mai explicit.

Toate cele bune!

nano2k

Citat din: Traian Ioan din Septembrie 29, 2008, 07:31:23 PM
[/size]

Stimate Adrian Buzatu,

La ora actuală, în lume, există o conspiraţie pentru cucerirea supremaţiei. Această conspiraţie iese în evidenţă prin promovarea nonvalorilor, şi a minciunii în toate domeniile.
Nici ştiinţa şi nici tehnica nu sunt exceptate de la această luptă murdară. Iată cum se interferează politica cu ştiinţa în această luptă pentru obţinerea supremaţiei mondiale.
În ipoteza că acceptaţi să continuu dezvoltarea acestui subiect, ,,Adevărul Creaţiei, Alternativă la religii...", care este pur ştiinţific, vă rog să nu ştergeţi sau să modificaţi vreo replică sau vreun comentariu oricâtă maliţiozitate sau chiar jignire ar fi adusă la adresa mea.
Înainte de a intra în subiectul propriu zis mă voi prezenta în detaliu : ,,Cine am fost?", ,,Cine sunt?" La momentul oportun, în cadrul subiectului, voi face unele comunicări ştiinţifice.
Încheierea acestui subiect va fi făcută cu descrierea invenţiei ,,Metodă şi instalaţie pentru producerea ploii, grindinei şi a altor fenomene meteorologice".

Cu stimă,
Traian
luni, 29 septembrie 2008


Stiinta, la fel ca si religia, este o unealta.
De ori de cate ori am ocazia fac aceasta mica demonstratie.
Am un ciocan. Ciocanul este o unealta. Cine detine ciocanul il poate folosi in diverse scopuri. Hai sa luam 2 din ele diametral opuse.
1. Poti folosi ciocanul pentru a construi o casa.
2. Poti folosi ciocanul pentru a lovi pe cineva in cap.

Acum aplicati principiul asta pentru religie si pentru stiinta. Si pentru ce mai vreti voi.
Eu ma limitez acum doar la religie si stiinta, aparent una contrazicandu-se pe cealalta, insa eu nu cred ca e chiar asa.

Religia impune principii morale pe care majoritatea dintre noi le respecta de-a dreptul instincitv. Ce e rau in a respecta cele 10 porunci care stau la baza crestinismului? Nimic. Chiar nimic. Din contra, este foarte bine. Religia este deci o unealta care in esenta isi propune sa ne modeleze constiintele facandu-ne mai buni.
Probleme au fost insa cand, folosindu-ne de religie, am inceput sa ne persecutam intre noi. Nu vreau sa (imi) amintesc cate oribilitati s-au intamplat SI SE INTAMPLA INCA din cauza convingerilor religioase.

Stiinta pe de alta parte, a reusit sa produca progresul umanitatii in special pe plan material. Ce e rau in asta? Nimic. Chiar e bine. Problemele apar atunci cand cei care detin unele adevaruri stiintifice incearca sa ne manipuleze. Sau sa se impuna in fata celorlalti (ex: bombe atomice, etc).

Meditati putin la afirmatia mea si combateti-o daca doriti.
Razboiul contra terorismului (dupa parerea mea, unul dintre cele mai mari bullshit-uri din Istorie) are pe de o parte o latura religioasa (vorbim mereu la TV de terorismul musulman, etc) care, vezi Doamne, ar trebui sa-i confere o oarecare legitimitate (!), iar pe de o parte este sustinut de un arsenal de razboi incredibil, in care s-au inglobat si se inglobeaza continuu cele mai noi descoperiri stiintifice.

Iata deci ca nici religia si nici (mai nou) stiinta nu sunt perfecte. Dar sa nu cadem in pacatul ignorantei.
NU religia si NU stiinta sunt vinovate! Ci OMUL este vinovat, sau societatea umana pentru ca le foloseste in scopuri murdare.

Stiinta nu neaga religia. Religia nu neaga stiinta. Ci oamenii din jurul lor fac galceava, fiecare dupa propriul interes sau dupa propria educatie si intelegere a lumii/vietii.

Deci indemnul meu este sa nu idolatrizam nimic. Vrem progres prin stiinta, dar bine ar fi ca "frica de Dumnezeu" sa ne opreasca sa folosim aceste noi puteri cu care ne inzestreaza tehnologia impotriva semenilor nostri.

Din pacate observ tot mai mult ca tendinta e alta.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Traian Ioan

Dragii mei,
Mă bucur că v-am găsit. Vă rog să aveţi răbdare cu mine. Nu am fost un savant şi nici nu mai am posibilitatea, cum aveţi dv., de a ajunge om de ştiinţă.
Aşa cum am spus de la bun început, trebuie să vă spun ,,Cine am fost?" şi ,,Cine sunt?" După ce mă cunoaşteţi, puteţi să mă judecaţi şi să judecaţi cele spuse de mine. Niciodată să nu judecaţi pe cineva sau ceva după credinţa dv., după cum credeţi, după cum presupuneţi.

Citat din: alex79 din Septembrie 30, 2008, 12:59:24 PM
Salut Traian,
...
In commentul tau, doua locuri ai zis de:
"credinţele prezentate în lume azi ca ştiinţe şi acceptate de simpli credincioşi"
si de "pe pagina a 3-a şi am citit câteva credinţe prezentate ca adevăruri ştiinţifice."

Poti da si niste detalii, te rog?

Citat din: Coesite din Septembrie 30, 2008, 02:47:59 PM
Impresia mea, desi poate fi gresita, este ca dumneavostra credeti[/] ca stiinta in ziua de azi este nou d-zeu.
...
Toate cele bune!

Citat din: nano2k din Septembrie 30, 2008, 03:18:45 PM

Stiinta, la fel ca si religia, este o unealta.
...

Iata deci ca nici religia si nici (mai nou) stiinta nu sunt perfecte. Dar sa nu cadem in pacatul ignorantei.
NU religia si NU stiinta sunt vinovate! Ci OMUL este vinovat, sau societatea umana pentru ca le foloseste in scopuri murdare.

Stiinta nu neaga religia. Religia nu neaga stiinta. Ci oamenii din jurul lor fac galceava, fiecare dupa propriul interes sau dupa propria educatie si intelegere a lumii/vietii.

Deci indemnul meu este sa nu idolatrizam nimic. Vrem progres prin stiinta, dar bine ar fi ca "frica de Dumnezeu" sa ne opreasca sa folosim aceste noi puteri cu care ne inzestreaza tehnologia impotriva semenilor nostri.

Din pacate observ tot mai mult ca tendinta e alta.
Aş putea să vă răspund la fiecare în parte dar nu aş face bine. Nu aş face bine pentru că m-aş abate de la linia ce mi-am propus-o. Intenţia mea nu este de a vă schimba credinţele nici cele  ,,ştiinţifice" nici cele religioase. Intenţia mea este de a vă determina să abordaţi cercetarea, ca nişte adevăraţi oameni de ştiinţă şi să abandonaţi singuri, din proprie iniţiativă, credinţa.
Traian
P.S. Vă cer scuze pentru întârziere. Am probleme cu compiuterul şi cu...

Adi

Salut, Traian. Te asteptam cu continuarea. Suntem aici pentru a te asculta si a raspunde cu ce putem.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro