Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre suflet

Creat de Adi, Septembrie 28, 2008, 09:22:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Ehe, ma bucura activitatea de la discutia despre suflet. Eu unul mi-am exprimat parerea despre domnul Ignorantul (care asa cum ii zice si numele, chiar e ignorant in multe), asa ca ma amuz copios urmarind evolutia discutiei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

teodora85

Citat din: Ignorantul din Septembrie 30, 2008, 08:39:34 AM
1.Te rog sa primesti scuzele mele sincere stimata Domnisoara!Te rog nu-mi mai vorbi la persoana a II-a plural pentru ca varsta Sufletelor tuturor oamenilor este aceiasi!
2.Citeste Evanghelia dupa Matei cap.11,versetele 7,8,9,10,11,12,13,14,15.
3.Daca nu este Sfant in adevaratul sens al cuvantului atunci acel om nu este Sfant.Multe ispite vin peste om si omul trebuie sa fie atent sa nu pacatuiasca.Te inchini la "sfinti" si la icoane?Te inchini la cruci aparute in trunchiuri de copaci si in cartofi?Atentie la ispite!Cine ne ispiteste?Te inchini la infatisari de oameni barbati sau femei sau feciori sau fecioare si la icoane de lemn zugravite plangatoare?Te inchini la morti imbalsamati frumos mirositori?Atentie!Facand toate acestea incalci o porunca a lui DUMNEZEU!
4.Fie atei,fie eretici sau credinciosi,toti oamenii au Libera Alegere data de DUMNEZEU!Oamenii nu sunt furnici si nici greieri.
Toti oamenii sunt Dumnezei facuti de DUMNEZEU!In doua locuri in Biblia Ortodoxa screi ca oamenii sunt Dumnezei!Iisus este bun?

1. O fi varsta sufletelor aceeasi, dar eu ma exprim in functie de varsta trupului :D. Totusi, fiindca ai specificat, voi folosi persoana II.
2. Da-ne si citatul de acolo, si apoi spune-ne cum interpretezi. Te asigur ca doar spunandu-mi unde sa citesc, nu va schimba cu nimic interpretarea pe care am atribuit-o pana acum. Dat fiind faptul ca am mai citit o data, si nu am vazut nimic de reincarnare, da-ne citat, te rog, si explica-ne contextul si ce intelegi din el.
3. Nu ma inchin nici la cartofi nici la morti imbalsamati. Icoanele sunt un simbol. Nu ma inchin la incoana, ci ma rog la persoana care e in icoana. Cand te uiti la o poza cu copilul tau, iubesti poza, sau iubesti copilul si iti aduci aminte de el, cand vezi poza?
4.Era o metafora cea cu furnicile. In sensul ca raportat la Dumnezeu suntem toti la fel de mici si de rai, nu e unul mai cu mot decat altul :). Unde anume scrie in Biblie ca oamenii sunt Dumnezei?
5. Nu inteleg intrebarea "Iisus este bun?" Iisus Hristos este insusi Dumnezeu, deci da, este bun...

teodora85

Citat din: adrian din Septembrie 30, 2008, 02:26:44 PM
Din cate stiu eu, biblia nu a fost validata de nicio disciplina stiintifica. Ba din contra, a fost infirmata. Deci, sa anlizezi existenta sufletului plecand de la povesti nascocite de oameni salbatici va duce la un rezultat gresit, dupa parerea mea.
De la ce anume sugerezi ca am putea pleca in analiza sufletului, daca nu de la Biblie? In plus, din punctul unora de vedere (care este si punctul meu de vedere) Biblia nu e o poveste nascocita de oameni salbatici si fara lipsa de ocupatie. Deci pentru noi are sens sa discutam plecand de la Biblie. Dar, desigur, sunt deschisa si spre a privi sufletul din alte unghiuri. Asa ca daca ai sugestii...

teodora85

Citat din: Electron din Septembrie 30, 2008, 04:37:50 PM
Cred ca e usor de inteles ca pana nu "identifica" stiinta aceasta "componenta a organismului", discutiile stiintifice pe aceasta tema se reduc la "nu stim despre ce vorbesc ceilalti".

:D Electron, mi-a placut raspunsul tau :D! Ca bine zici! Adevarul e ca nu cred ca vreunul din noi stie despre ce vorbesc ceilalti. De-aia e bine sa ne exprimam cat putem de clar. Si asta nu ne impiedica sa ne lamurim unul pe altul.

adrian

Sufletul daca exista, trebuie sa aibe o explicatie logica si sa poata fii cuantificat, ca si toate celelalte obiecte si fenomene din Univers, dar, e drept, mai intai trebuie sa definim ce este sau "care este functia sa".
Poate ca din punctul unora de vedere biblia nu este doar o povestire plina de contradictii, dar, din pacate pentru ei, nu este confirmata de realitate, deci o premisa falsa pentru un rationament corect. 

Osmiumbin

Eu am spus ce inseamna din punct de vedere stiintific, iar Adi, mi-a dat dreptate. Fiecare il interpreteaza cum vrea, insa nu toti il explica cum terbuie...  ;D

Coesite

Vorbind stiintific, poti explica ce e sufletul? Il poti cuantifica? Poti scrie o ecuatie din care sa reiasa cine are mai mult sau mai putin suflet?


Osmiumbin

#67
Citat din: Osmiumbin din Septembrie 28, 2008, 11:28:36 PM
Sufletul este de fapt o aura de energie care ne invaluie trupul! De unde vine acea energie? Simplu, de la descompunerea chimico-biologica a alimentelor. Se stie demonstrat in stiinta si in laboratore, ca prin descompunerea alimentelor se produce energie sub forma de calorii (pe care le vedeti voi pe diferite pachete). Citez de pe wikipedia: "Caloria, notată cal, este o unitate de măsură pentru energie, egală cu cantitatea de căldură necesară pentru ridica temperatura unui gram de apă, aflată la presiune atmosferică normală, de la 14,5 la 15,5 °C (de la 287,65 la 288,65 K)." Stiintific vorbind!
Asa ca sufletul fara de care nu am putea supravietui...fara indoiala... este aceasta enrgie...
Enjoy, ;)

Asa cum am spus, sufletul este energie, care bineinteles ca se poate cuantifica ca orice energie, insa, din pacate nu s-a realizat! Insa se stie ca mancand o ciocolata , cu energia din aceasta putem impinge o masina pe nu mai stiu cati km...sau putem alerge nu mai stiu cat...totul depinde de calorii...
Pacat ca nu putem scrie ecuatia sa: E=mc2  :D

Electron

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 30, 2008, 08:37:04 PM
Citat din: Osmiumbin din Septembrie 28, 2008, 11:28:36 PM
Sufletul este de fapt o aura de energie care ne invaluie trupul!
Se poate detecta (masura) aceasta energie? Daca da, cum? De unde stii ca exista aceasta "aura" ?

Sau pentru tine, faptul ca metabolizarea alimentelor e o serie de procese exoterme e dovada ca avem "suflet" ?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Vad ca se vorbeste de suflet ca de energie. Energie are orice. Sufletul, in cel mai bun caz, daca exista, este legat de informatie. (Parearea mea filosofica)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

#70
Bine atunci definiti voi sufletul, eu am spus, il vad ca pe o energie, nimic mai mult, si fiind energie bineinteles ca se poate masura insa nu ma pricep eu...
Insa nu sunt de acord cu interpretarea biblica sau nu mai stiu care...
Ia zi-ne Electron, cum vezi tu sufletul?

Electron

Citat din: Adi din Septembrie 30, 2008, 09:12:01 PM
Sufletul, in cel mai bun caz, daca exista, este legat de informatie. (Parearea mea filosofica)
Adi, in viziunea ta, poate "sufletul" sa ... supravietuiasca mortii biologice ?

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 30, 2008, 09:29:56 PM
Bine atunci definiti voi sufletul, eu am spus, il vad ca pe o energie, nimic mai mult, si fiind energie bineinteles ca se poate masura insa nu ma pricep eu...
Insa nu sunt de acord cu interpretarea biblica sau nu mai stiu care...
Osm, sper ca nu te-au suparat intrebarile mele. Eu vreau doar sa inteleg ce zici, nu te judec pentru parerile tale. Ce crezi tu e treaba ta. ;)

Din cate inteleg, tu vezi "sufletul" ca o energie (probabil "bio-energie" ???) care inca nu stii cum s-ar putea detecta. Tot de aici deduc ca pentru tine, acest "suflet" nu poate fi "imortal", ci se termina o data cu moartea biologica. Asa vezi tu chestiunea, sau nu?

CitatIa zi-ne Electron, cum vezi tu sufletul?
Daca citesti acest topic vei vedea a am spus deja "cum vad eu" acest concept. Daca ai intrebari legate de ce am spus, vino cu intrebari mai precise.  :)

e-
Don't believe everything you think.

Osmiumbin

#73
Electron, nu m-ai suparat. Ba mai mult imi place ca ma intrebi ;)
Cat despre observatia mea despre suflet nu ma laud cu una bogata intrucat m-au interesat mai mult alte chestii, mai importante in stiinta decat sufletul...insa sa vedem ce iese :P
1. Nu cred in existenta suflefului in felul in care este ea interpretate de religie, la fel cum si multi "scientisti" nu cred la fel... e ceva normal, stiinta nu e religie si sper sa fii de acord aici cu mine :)
2. Din interpretarea religioasa care spune ca sufletul "ne da viata si ne animeaza" deduc faptul ca sufletul nu este altceva decat energia trupului, energie pe care o luam din ...am mai spus, descompunerea chimico-biologica a alimentelor. De ce mancam atunci? Nu ca sa avem energie?
3. Odata cu moartea bineinteles ca aceasta energie se disipeaza. Nu cred ca e purtatoare de informatie sau de alte lucruri, si nu ..."se ridica la cer"! : :D sa nu imi sariti in cap acuma..
Poate gandesc aiurea, insa repet, nu am dedicat sufletului un timp suficient de gandire...
:)

PS: Adi, poate ne spui mai multe despre ce tip de informatie crezi tu ca se transmite si in ce fel... :)

Coesite

CitatDin interpretarea religioasa care spune ca sufletul "ne da viata si ne animeaza" deduc faptul ca sufletul nu este altceva decat energia trupului, energie pe care o luam din ...am mai spus, descompunerea chimico-biologica a alimentelor. De ce mancam atunci? Nu ca sa avem energie?

Dar vezi tu, unele religii inteleg prin metafora "sufletul ne da viata", acel ceva ce ne face diferiti de animale...  ;)