Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre suflet

Creat de Adi, Septembrie 28, 2008, 09:22:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Ehe, Panda, ma bucur mult!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Teodora Dan din Septembrie 30, 2008, 07:19:52 PM
1. O fi varsta sufletelor aceeasi, dar eu ma exprim in functie de varsta trupului :D. Totusi, fiindca ai specificat, voi folosi persoana II.
2. Da-ne si citatul de acolo, si apoi spune-ne cum interpretezi. Te asigur ca doar spunandu-mi unde sa citesc, nu va schimba cu nimic interpretarea pe care am atribuit-o pana acum. Dat fiind faptul ca am mai citit o data, si nu am vazut nimic de reincarnare, da-ne citat, te rog, si explica-ne contextul si ce intelegi din el.
3. Nu ma inchin nici la cartofi nici la morti imbalsamati. Icoanele sunt un simbol. Nu ma inchin la incoana, ci ma rog la persoana care e in icoana. Cand te uiti la o poza cu copilul tau, iubesti poza, sau iubesti copilul si iti aduci aminte de el, cand vezi poza?
4.Era o metafora cea cu furnicile. In sensul ca raportat la Dumnezeu suntem toti la fel de mici si de rai, nu e unul mai cu mot decat altul :). Unde anume scrie in Biblie ca oamenii sunt Dumnezei?
5. Nu inteleg intrebarea "Iisus este bun?" Iisus Hristos este insusi Dumnezeu, deci da, este bun...
2.-Biblia Ortodoxă,Sfânta Evanghelie după Matei,Capitolul 11:
"7. După plecarea acestora, Iisus a început să vorbească mulţimilor despre Ioan: Ce-aţi ieşit să vedeţi în pustie? Au trestie clătinată de vânt?  
8. Dar de ce aţi ieşit? Să vedeţi un om îmbrăcat în haine moi? Iată, cei ce poartă haine moi sunt în casele regilor.  
9. Atunci de ce-aţi ieşit? Să vedeţi un prooroc? Da, zic vouă, şi mai mult decât un prooroc.  
10. Că el este acela despre care s-a scris: "Iată Eu trimit, înaintea feţei Tale, pe îngerul Meu, care va pregăti calea Ta, înaintea Ta".  
11. Adevărat zic vouă: Nu s-a ridicat între cei născuţi din femei unul mai mare decât Ioan Botezătorul; totuşi cel mai mic în împărăţia cerurilor este mai mare decât el.  
12. Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.  
13. Toţi proorocii şi Legea au proorocit până la Ioan.  
14. Şi dacă voiţi să înţelegeţi, el este Ilie, cel ce va să vină.  
15. Cine are urechi de auzit să audă." - Cine are ochi de vazut sa vada!

3.-Biblia Ortodoxă,Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise,Capitolul 4:
" 10. Să le spui de ziua aceea în care ai stat tu înaintea Domnului Dumnezeului tău, la Horeb, de ziua adunării când a zis Domnul către mine: Adună la Mine poporul şi Eu îi voi vesti cuvintele Mele, din care se vor învăţa ei a se teme de Mine în toate zilele vieţii lor de pe pământ şi vor învăţa pe fiii lor.  
11. Atunci v-aţi apropiat şi aţi stat sub munte, muntele ardea cu foc până la cer şi era negură, nor şi întuneric.  
12. Iar Domnul v-a grăit de pe munte din mijlocul focului; şi glasul cuvintelor Lui l-aţi auzit, iar faţa Lui n-aţi văzut-o, ci numai glasul I l-aţi auzit.  
13. Atunci v-a descoperit El legământul Său, cele zece porunci, pe care v-a poruncit să le împliniţi, şi le-a scris pe două lespezi de piatră.  
14. În vremea aceea mi-a poruncit Domnul să vă învăţ poruncile şi legile Lui, ca să le împliniţi în ţara aceea în care intraţi ca s-o stăpâniţi.  
15. Ţineţi dar bine minte că în ziua aceea, când Domnul v-a grăit din mijlocul focului, de pe muntele Horeb, n-aţi văzut nici un chip.  
16. Să nu greşiţi dar şi să nu vă faceţi chipuri cioplite, sau închipuiri ale vreunui idol, care să înfăţişeze bărbat sau femeie,  
17. Sau închipuirea vreunui dobitoc de pe pământ, sau închipuirea vreunei păsări ce zboară sub cer,  
18. Sau închipuirea vreunei jivine, ce se târăşte pe pământ, sau închipuirea vreunui peşte din apă, de sub pământ;  
19. Sau, privind la cer şi văzând soarele, luna, stelele şi toată oştirea cerului, să nu te laşi amăgit ca să te închini lor, nici să le slujeşti, pentru că Domnul Dumnezeul tău le-a lăsat pentru toate popoarele de sub cer."
.............................................
Iubesc pe copilul meu dar nu ma-n chin la el si nu-mi fac cruce cand il pup pe frunte!Copii sunt darurile lui DUMNEZEU si trebuie sa li se vorbeasca acestora de DUMNEZEU inca din pantecele mamei lor!Si mai mult trebuie sa-l iubim pe
DUMNEZEU,nu pe tata si nu pe mama pe care DUMNEZEU a zis sa-i cinstesc!

4.-Biblia Ortodoxă ,Psalmi,Psalmul 81:
1. Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca.  
2. Până când veţi judeca cu nedreptate şi la feţele păcătoşilor veţi căuta?  
3. Judecaţi drept pe orfan şi pe sărac şi faceţi dreptate celui smerit, celui sărman.  
4. Mântuiţi pe cel sărman şi pe cel sărac; din mina păcătosului, izbăviţi-i.  
5. Dar ei n-au cunoscut, nici n-au priceput, ci în întuneric umblă; stricase-vor toate rânduielile pământului.  
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".  
7. Dar voi ca nişte oameni muriţi şi ca unul din căpetenii cădeţi.  
8. Scoală-Te, Dumnezeule, judecă pământul, că toate neamurile sunt ale Tale."
-Biblia Ortodoxă,Sfânta Evanghelie după Ioan,Capitolul 10:
"32. Iisus le-a răspuns: Multe lucruri bune v-am arătat vouă de la Tatăl Meu. Pentru care din ele, aruncaţi cu pietre asupra Mea?  
33. I-au răspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncăm cu pietre asupra Ta, ci pentru hulă şi pentru că Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.  
34. Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteţi?"  
35. Dacă i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu - şi Scriptura nu poate să fie desfiinţată -  36. Despre Cel pe care Tatăl L-a sfinţit şi L-a trimis în lume, voi ziceţi: Tu huleşti, căci am spus: Fiul lui Dumnezeu sunt?"  

5.-Biblia Ortodoxă,Sfânta Evanghelie după Marcu,Capitolul 10:
"17. Şi când ieşea El în drum, alergând la El unul şi îngenunchind înaintea Lui, Îl întreba: Învăţătorule bun, ce să fac ca să moştenesc viaţa veşnică?  
18. Iar Iisus i-a răspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât unul Dumnezeu."  

 

 

Coesite

90%? Discovery o da in bara cu multe, adica tot ce zic despre geo-stiinte si paleo este peste 70% eronat sau foarte prost explicat.

In plus, atractia sexuala este un proces fizico-chimic! Eu imi iubesc catzelu' dar refuz sa cred ca ointre mine si cockerul meu e o atractie fizico-chimica =)). Pe bune, refuz!

Pentru Ignorantul, o intrebare: Dumnezeul de care tot vorbesti tu, este d-zeul descris in Biblie? Ceea ce e scris in biblie este viziunea ta despre d-zeu? Si daca da, de ce crezi tu ca d-zeu te-a creat, ne-a creat?
Daca se poate, te rog frumos, sa imi raspunzi cat se poate de scurt.

Adi

Coesite, din cate am inteles eu de la Ignorantul, el crede ca Biblia Ortodoxa se inseala, ca adevarul despre Dumnezeul Ortodox e altfel decat cel din Biblia Ortodoxa. Asta a zis el. Nu vad cum rezolva el paradoxul asta si din cate am vazut, e cam scump la raspunsuri proprii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Eu astept raspunsul dumnealui, dupa aceea o sa imi expun parerea despre credinta dansului si o sa spun si ce cred eu ca sa fim chit.

Raspunsul o sa elucideze si misterul cu paradoxul, cel putin pentru mine.

Adi

Sigur, sper sa raspunda. Din experienta mea cu dumnealui am ajuns la concluzia ca raspunde rar, mai mult ii place sa puna intrebari. Eu unul sper sa raspunda.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Stimate Ignorantul, cand am vazut mesajul tau anterior m-am bucurat (prematur) vazand o lista cu multe cifre, crezand ca ai decis care sunt intrebarile la care astepti raspuns aici, de la mine, ca binevoiesti a raspunde "la schimb" la intrebarea mea despre culoarea si forma sufletului. Dar se pare ca nu ai suficienta ordine in idei incat sa faci acea lista... Poate te intreaba insa Teodora despre asta, si ei o sa-i raspunzi, ca deocamdata vad ca doar cu ea dialoghezi.  :-X

e-
Don't believe everything you think.

teodora85

Pai nici eu nu am inteles foarte multe din postul acela. Domnule Ignorantul, va rog sa ne explicati si cum anume interpretati acele pasaje.

Citat
18. Iar Iisus i-a răspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât unul Dumnezeu."   

Aici nu a negat ca ar fi bun. Tocmai, l-a intrebat de ce il numeste bun, si i-a amintit ca numai Dumnezeu este bun. Eu cred ca Iisus Hristos este Dumnezeu => este bun. Ma contrazic undeva?

Ignorantul

Citat din: Teodora Dan din Octombrie 02, 2008, 01:02:27 AM
Pai nici eu nu am inteles foarte multe din postul acela. Domnule Ignorantul, va rog sa ne explicati si cum anume interpretati acele pasaje.

Citat
18. Iar Iisus i-a răspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât unul Dumnezeu."   
Aici nu a negat ca ar fi bun. Tocmai, l-a intrebat de ce il numeste bun, si i-a amintit ca numai Dumnezeu este bun. Eu cred ca Iisus Hristos este Dumnezeu => este bun. Ma contrazic undeva?
De la varsta de 12 ani pana la varsta de 21 de ani am fost ateu convins si l-am hulit pe DUMNEZEU negandu-i existenta si razand in special de primele doua capitole din "Facerea" si ateii si ereticii stiu foarte bine de ce.In toti cei 9 ani am propovaduit cu vehementa inexistenta lui DUMNEZEU!La varsta de 21 de ani dupa ce citisem destule privind teoriile despre univers,dintr-o data mi-am pus o intrebare al carui raspuns pe care mi l-am dat si sunt sigur ca insusi DUMNEZEU mi l-a dat,a fost uimitor incat incepand din acea clipa am incetat sa mai neg existenta lui DUMNEZEU si Sufletul meu s-a cait profund.Apoi au urmat incet sa se deruleze evenimente pe care eu le-am inteles mai tarziu si cred ca DUMNEZEU analizandu-mi Sufletul a vrut sa ma incerce cu cateva evenimente importante in viata mea daruindu-mi si trei revelatii minunate referitore la Sufletul omului!
Referitor la interpretarile mele in privinta citatelor din Biblia Ortodoxa postate mai sus vreau sa-ti spun urmatoarele:
-Cine are ochi de vazut,o sa vada!Cine are urechi de auzit o sa auda!Cine are pricepere de la DUMNEZEU o sa priceapa!
-Biblia Ortodoxă,Sfânta Evanghelie după Ioan,Capitolul 6:
"42. Şi ziceau: Au nu este Acesta Iisus, fiul lui Iosif, şi nu ştim noi pe tatăl Său şi pe mama Sa? Cum spune El acum: M-am coborât din cer?   
43. Iisus a răspuns şi le-a zis: Nu murmuraţi între voi.   
44. Nimeni nu poate să vină la Mine, dacă nu-l va trage Tatăl, Care M-a trimis, şi Eu îl voi învia în ziua de apoi.   
45. Scris este în prooroci: "Şi vor fi toţi învăţaţi de Dumnezeu". Deci oricine a auzit şi a învăţat de la Tatăl la Mine vine."   
Cum putem sa venim la Tatal Ceresc?Un raufacator si un hulitor de DUMNEZEU ca mine poate ajunge la Tatal Ceresc DUMNEZEU in Rai?
Evident ca Iisus este Bun dar El prin aceasta pilda ne arata sa nu ne falim cu bunatatea noastra caci nu suntem de loc buni si suntem mandri si farisei.Iisus Hristos este Dumnezeu Cel Dintai Nascut din Tatal Ceresc DUMNEZEU!Noi suntem Dumnezei facuti de Tatal Ceresc DUMNEZEU!Am vrut sa discut pe acest forum cu oameni,barbati sau femei si dintre toti si dintre toate doar tu pari a fi in continuare doritoare a crede cu adevarat in existenta lui DUMNEZEU si mai apoi doritore sa si crezi in EL si vrei sa tinzi spre o credinta macar cat un graunte de mustar.Eu cred cu tarie in DUMNEZEU si in Cuvantul Sau din Biblia Ortodoxa cu exceptia unor afirmatii ale Apostolilor lui Iisus Hristos.
....................................
In concluzie daca nu-ti este dat de la Tatal Ceresc DUMNEZEU sa vezi,atunci nu vei vedea si daca nu-ti este dat sa auzi,atunci nu vei auzi si mai mult daca nu-ti este sa pricepi,atunci nici nu ai sa pricepi!Sunt mandru ca sunt facut de DUMNEZEU!Pentru ca sa ajungi la aceasta mandrie trebuie sa te umilisti!
Stii de ce mi-am pus numele de "Ignorantul"?
Atunci cand va veni vremea voi posta cele trei revelatii referitoare la Sufletul omului,cu adevarat minunate,pe care mi le-a daruit DUMNEZEU Iubitorul de oameni si a toata Creatia Sa!!
Astept inca raspunsuri si sunt mirat ca nu exista niciun barbat pe forum cu care sa pot dialoga asa cum dialoghez cu tine!Sincer imi pare rau!

Ignorantul

Citat din: Adi din Octombrie 01, 2008, 07:44:21 PM
Iata un rezumat pe scurt si aici: lumina nu se creeaza numai in stele, ci exista dintotdeauna, de cand au aparut particulele elementare, imediat dupa Big Bang.
Excelent!Stiinta confirma astfel Cuvantul lui DUMNEZEU!Imi permit sa fac o mica rectificare si anume ca Lumina  a fost facuta efectiv de DUMNEZEU dupa ce-a facut Cerul si pamantul!
Biblia Ortodoxă,Facerea,Capitolul 1:
"1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.   
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.   
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină."Cum era lumina la inceput,pana in ziua in care DUMNEZEU a facut soarele,luna si stelele?

Electron

Teodora, te rog intreaba-l tu pe Ignorantul care sunt intrebarile la care asteapta raspuns (in acest topic) inainte sa inceapa un dialog cu cineva aici. Sa faca o lista exhaustiva, sa fie clar si pentru mine ...  :-X

e-
Don't believe everything you think.

adrian

Ignorantul, cum adica stiinta confirma "cuvantul lui Dumnezeu"? Pai, chiar mai sus am aratat ca religia crestina plaseaza "facerea lumii" in anul 3760 i.e.n., iar stiinta ne spune clar ca e vorba de 13,7 miliarde de ani este varsta Universului si 4,5 miliarde de ani varsta Pamantului. Unde este confirmarea stiintifica??
Fara existenta soarelui nu exista notiunea de noapte si zi, asa cum este prezentata in prima zi a "facerii lumii", iar soarele si luna au aparut, conform mitului biblic, in a patra zi. Ca sa nu mai spun ca urmeaza aberatii si mai mari:
"În a doua zi, elohim a creat tăria cerului şi a despărţit apele de deasupra tăriei de cele de dedesubt." Această aberatie este preluata din mistica babiloniana, care considera Pămantul plat ca o placintă şi cerul, ca o emisfera tare, deasupra caruia exista un rezervor de apa, din care curgeau ploile. Noi am descoperit ca bolta cerească nu este dura, ci numai aparenta. Din pacate, mai exista si in zilele noastre persoane care cred ca Pamantul e plat, cerul e tare si impartit in mai multe ceruri suprapuse.
Repet, in varianta originala a bibliei nu se vorbeste de nici un Dumnezeu. Se vorbeste de Elohim care se traduce prin zei(Eli, Adonai, Sabaot, Yahve).
Isus nu e Dumnezeu, conform bibliei, ci fiul sau si se mentioneaza clar ca a venit pentru semiti. Dupa parerea mea, nu a existat, ci a fost introdus in compilatia bibiblica dupa modelul zeilor din Vedele indiene(mai vechi decat biblia). Nici un istoric al vremii nu a mentionat existenta lui Isus. Asa minunatii greu sa le scape romanilor, recunoscuti pentru consemnarile din acele vremuri.
Spun ca nu a existat ca sa fiu bland, daca il citez pe Robert Charroux... ma arzi pe rug.
Rugamintea mea este sa citesti o carte despre istoria religiilor si, poate, ai sa intelegi ca nu au nimic mai sfant decat povestile lui Ispirescu...

Electron

Citat din: Ignorantul din Octombrie 02, 2008, 07:37:53 AM
De la varsta de 12 ani pana la varsta de 21 de ani am fost ateu convins si l-am hulit pe DUMNEZEU negandu-i existenta si razand in special de primele doua capitole din "Facerea" si ateii si ereticii stiu foarte bine de ce.In toti cei 9 ani am propovaduit cu vehementa inexistenta lui DUMNEZEU!
Parerea mea de sceptic este ca erai o rusine pentru "atei" cand iti ziceai asa, la fel cum mi se pare ca exagerezi acum cand iti spui "credincios". Sunt multi atei carora le ajunge sa fie cinstiti cu ei insisi si sa nu creada in existenta divinitatilor, fara sa inceapa sa huleasca si sa "propavaduiasca" despre inexistenta divinitatilor (in general). Una e sa nu crezi tu in existenta divinitatilor (pentru motive subiective) si alta e sa afirmi ca ai motive obiective si sa incerci sa le impui altora. Si acesti atei vad extremistii (ca tine in cei 9 ani) ca fiind absolut respingatori. Iar tu, ai trecut de la o extrema la alta, ca sa faci "cinste" si celeilalte tabere.

CitatIn concluzie daca nu-ti este dat de la Tatal Ceresc DUMNEZEU sa vezi,atunci nu vei vedea si daca nu-ti este dat sa auzi,atunci nu vei auzi si mai mult daca nu-ti este sa pricepi,atunci nici nu ai sa pricepi!
Si daca nu "iti e dat de la divinitatea" ta preferata sa vezi/auzi etc, ce justificare are acea divinitate sa te pedepseasca apoi pentru ca nu ai vazut/auzit etc ? Toti scepticii (si multi dintre atei) nu vor mai mult decat o farama de dovada empirica pentru a putea sa decida "in cunostinta de cauza". A nu fi supus unei "credinte oarbe" este o calitate a carei responsabilitate cel putin mi-o asum. Daca chiar exista o divinitate care ma va pedepsi ca nu cred orbeste si fara nici un motiv rational in ea (si daca e sa luam plaja religiilor existente, orice as face voi supara un numar non-neglijabil de divinitati presupuse existente), atunci voi accepta pedeapsa. Sunt curios insa care dintre divinitatile jignite ma va pedepsi prima. ;D

CitatAstept inca raspunsuri si sunt mirat ca nu exista niciun barbat pe forum cu care sa pot dialoga asa cum dialoghez cu tine!Sincer imi pare rau!
Si eu sunt mirat ca esti incapabil sa porti un dialog constructiv cu cei care iti pun intrebari.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Ignorantul din Octombrie 02, 2008, 07:59:38 AM
Imi permit sa fac o mica rectificare si anume ca Lumina  a fost facuta efectiv de DUMNEZEU dupa ce-a facut Cerul si pamantul!
Biblia Ortodoxă,Facerea,Capitolul 1:
"1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.   
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.   
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină."
Stimate Ignorantul, stiinta afirma fara echivoc faptul ca "lumina" (fotonii de imediat dupa Big-Band) a aparut inaintea oricarei planete sau sistem solar si cu atat mai putin vreo "apa". Daca tu crezi ad-literam in citatul de mai sus, sa stii ca stiinta in gneral si Fizica in special nu e de acord cu tine.

e-
Don't believe everything you think.

nano2k

Citat din: Ignorantul din Octombrie 02, 2008, 07:37:53 AM
18. Iar Iisus i-a răspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât unul Dumnezeu."   
Aici nu a negat ca ar fi bun. Tocmai, l-a intrebat de ce il numeste bun, si i-a amintit ca numai Dumnezeu este bun. Eu cred ca Iisus Hristos este Dumnezeu => este bun. Ma contrazic undeva?
[/quote]
De la varsta de 12 ani pana la varsta de 21 de ani am fost ateu convins si l-am hulit pe DUMNEZEU negandu-i existenta si razand in special de primele doua capitole din "Facerea" si ateii si ereticii stiu foarte bine de ce.In toti cei 9 ani am propovaduit cu vehementa inexistenta lui DUMNEZEU!La varsta de 21 de ani dupa ce citisem destule privind teoriile despre univers,dintr-o data mi-am pus o intrebare al carui raspuns pe care mi l-am dat si sunt sigur ca insusi DUMNEZEU mi l-a dat,a fost uimitor incat incepand din acea clipa am incetat sa mai neg existenta lui DUMNEZEU si Sufletul meu s-a cait profund.Apoi au urmat incet sa se deruleze evenimente pe care eu le-am inteles mai tarziu si cred ca DUMNEZEU analizandu-mi Sufletul a vrut sa ma incerce cu cateva evenimente importante in viata mea daruindu-mi si trei revelatii minunate referitore la Sufletul omului!
Referitor la interpretarile mele in privinta citatelor din Biblia Ortodoxa postate mai sus vreau sa-ti spun urmatoarele:
-Cine are ochi de vazut,o sa vada!Cine are urechi de auzit o sa auda!Cine are pricepere de la DUMNEZEU o sa priceapa!
-Biblia Ortodoxă,Sfânta Evanghelie după Ioan,Capitolul 6:
"42. Şi ziceau: Au nu este Acesta Iisus, fiul lui Iosif, şi nu ştim noi pe tatăl Său şi pe mama Sa? Cum spune El acum: M-am coborât din cer?  
43. Iisus a răspuns şi le-a zis: Nu murmuraţi între voi.  
44. Nimeni nu poate să vină la Mine, dacă nu-l va trage Tatăl, Care M-a trimis, şi Eu îl voi învia în ziua de apoi.  
45. Scris este în prooroci: "Şi vor fi toţi învăţaţi de Dumnezeu". Deci oricine a auzit şi a învăţat de la Tatăl la Mine vine."  
Cum putem sa venim la Tatal Ceresc?Un raufacator si un hulitor de DUMNEZEU ca mine poate ajunge la Tatal Ceresc DUMNEZEU in Rai?
Evident ca Iisus este Bun dar El prin aceasta pilda ne arata sa nu ne falim cu bunatatea noastra caci nu suntem de loc buni si suntem mandri si farisei.Iisus Hristos este Dumnezeu Cel Dintai Nascut din Tatal Ceresc DUMNEZEU!Noi suntem Dumnezei facuti de Tatal Ceresc DUMNEZEU!Am vrut sa discut pe acest forum cu oameni,barbati sau femei si dintre toti si dintre toate doar tu pari a fi in continuare doritoare a crede cu adevarat in existenta lui DUMNEZEU si mai apoi doritore sa si crezi in EL si vrei sa tinzi spre o credinta macar cat un graunte de mustar.Eu cred cu tarie in DUMNEZEU si in Cuvantul Sau din Biblia Ortodoxa cu exceptia unor afirmatii ale Apostolilor lui Iisus Hristos.
....................................
In concluzie daca nu-ti este dat de la Tatal Ceresc DUMNEZEU sa vezi,atunci nu vei vedea si daca nu-ti este dat sa auzi,atunci nu vei auzi si mai mult daca nu-ti este sa pricepi,atunci nici nu ai sa pricepi!Sunt mandru ca sunt facut de DUMNEZEU!Pentru ca sa ajungi la aceasta mandrie trebuie sa te umilisti!
Stii de ce mi-am pus numele de "Ignorantul"?
Atunci cand va veni vremea voi posta cele trei revelatii referitoare la Sufletul omului,cu adevarat minunate,pe care mi le-a daruit DUMNEZEU Iubitorul de oameni si a toata Creatia Sa!!
Astept inca raspunsuri si sunt mirat ca nu exista niciun barbat pe forum cu care sa pot dialoga asa cum dialoghez cu tine!Sincer imi pare rau!

[/quote]

Ati observat cat de ermetic este constuita filosofia pe care se bazeaza religiile?
Totul are un raspuns, totul e etichetat. Iar acolo unde nu exista raspuns, se da "vina" pe divinitate.
Pe o vointa suprema pe care nu ar trebui sa o suparam prea tare cu intrebarile noastre, cu cercetarile si curiozitatea noastra. Pentru ca am mai facut-o noi odata in trecut si, uite, am cazut din Eden.

Ma intreb. Daca toate astea sunt adevarate, de ce ar vrea un Dumnezeu atat de bun cu oamenii sa ne chinuiasca lasandu-ne sa nu cunoastem adevarul? Raspuns: Satana!
E minunata aceasta filosofie religioasa (nu numai crestina). Succesul ei este dat de modul in care reuseste sa inchida portitele de scapare ale celor care ar vrea/putea iesi sau submina.