Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre suflet

Creat de Adi, Septembrie 28, 2008, 09:22:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Am deschis acest topic unde se poate discuta despre ce este sufletul, la sugestia lui Ignorantul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 28, 2008, 09:22:12 PM
Am deschis acest topic unde se poate discuta despre ce este sufletul, la sugestia lui Ignorantul.
Ce este Sufletul?

Adi

Pai pe noi ne intrebi? Mai incepe si tu sa dai raspunsuri, caci pana acum tot pusesei intrebari despre teoria Big Bang-ului. Eu nu mai fac fata, de cateva ore tot iti raspund detaliat despre Big Bang, fiecare raspuns de juma de pagina, apoi tu fara sa comentezi nimic la ce raspund, bagi alte cateva intrebari pe doua randuri, eu iar raspund si tu tot intrebi. La Big Bang raspund cu draga inima, caci raman raspunsurile pentru altii, desi tu le pricepi precum apa se lipeste de gasca, dar la suflet nu voi apuca eu sa scriu filosofii, mai ales ca pentru stiinta sufletul nu exista. Scrie tu, scrie mult, apoi iti raspund si eu cu intrebari scurte de Gica Contra, sa simti si tu cum este ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 28, 2008, 09:38:41 PM
Pai pe noi ne intrebi? Mai incepe si tu sa dai raspunsuri, caci pana acum tot pusesei intrebari despre teoria Big Bang-ului. Eu nu mai fac fata, de cateva ore tot iti raspund detaliat despre Big Bang, fiecare raspuns de juma de pagina, apoi tu fara sa comentezi nimic la ce raspund, bagi alte cateva intrebari pe doua randuri, eu iar raspund si tu tot intrebi. La Big Bang raspund cu draga inima, caci raman raspunsurile pentru altii, desi tu le pricepi precum apa se lipeste de gasca, dar la suflet nu voi apuca eu sa scriu filosofii, mai ales ca pentru stiinta sufletul nu exista. Scrie tu, scrie mult, apoi iti raspund si eu cu intrebari scurte de Gica Contra, sa simti si tu cum este ...
Eu pun intrebari ca sa vad partea stiintifica a sufletului!Sa incercam altfel!O masina o poti face sa fie functionala o vesnicie prin diverse tehnologii.De ce mor oamenii?

Adi

#4
Ofera tu ce raspunsuri crezi tu ca sunt adevarate sau aproape de adevar si apoi vom comenta si noi. Tu ai tendinta doar sa intrebi, sa asculti raspunsurile, sa pui noi intrebari, dar ai tendinta sa nu contribui cu pareri, cu argumente, cu raspunsuri la acest forum. Iti recomand asadar sa dezvolti tu topicul asta, tu sa iti expui filosofia ta si noi sa citim si eventual sa comentam si sa punem intrebari. Au oare nu am fost destul de clar in postul meu precedent la acest topic, cand am spus clar "Scrie tu, scrie mult, apoi iti raspund si eu cu intrebari scurte de Gica Contra, sa simti si tu cum este ... " ?!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 28, 2008, 09:54:31 PM
Ofera tu ce raspunsuri crezi tu ca sunt adevarate sau aproape de adevar si apoi vom comenta si noi. Tu ai tendinta doar sa intrebi, sa asculti raspunsurile, sa pui noi intrebari, dar ai tendinta sa nu contribui cu pareri, cu argumente, cu raspunsuri la acest forum. Iti recomand asadar sa dezvolti tu topicul asta, tu sa iti expui filosofia ta si noi sa citim si eventual sa comentam si sa punem intrebari. Au oare nu am fost destul de clar in postul meu precedent la acest topic, cand am spus clar "Scrie tu, scrie mult, apoi iti raspund si eu cu intrebari scurte de Gica Contra, sa simti si tu cum este ... " ?!
Ce vrajitorii faci?Ai schimbat mesajul?

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 28, 2008, 09:54:31 PM
Ofera tu ce raspunsuri crezi tu ca sunt adevarate sau aproape de adevar si apoi vom comenta si noi. Tu ai tendinta doar sa intrebi, sa asculti raspunsurile, sa pui noi intrebari, dar ai tendinta sa nu contribui cu pareri, cu argumente, cu raspunsuri la acest forum. Iti recomand asadar sa dezvolti tu topicul asta, tu sa iti expui filosofia ta si noi sa citim si eventual sa comentam si sa punem intrebari. Au oare nu am fost destul de clar in postul meu precedent la acest topic, cand am spus clar "Scrie tu, scrie mult, apoi iti raspund si eu cu intrebari scurte de Gica Contra, sa simti si tu cum este ... " ?!
Mie imi place sa pun intrebari pana cand ai sa ajungi singur sa iti contrazici ideile!Ai auzit de marele filozof Socrate?Filozofia este stiinta stiintelor!Astept raspuns urgent!Sunt in colaps temporal!

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 28, 2008, 09:54:31 PM
Ofera tu ce raspunsuri crezi tu ca sunt adevarate sau aproape de adevar si apoi vom comenta si noi. Tu ai tendinta doar sa intrebi, sa asculti raspunsurile, sa pui noi intrebari, dar ai tendinta sa nu contribui cu pareri, cu argumente, cu raspunsuri la acest forum. Iti recomand asadar sa dezvolti tu topicul asta, tu sa iti expui filosofia ta si noi sa citim si eventual sa comentam si sa punem intrebari. Au oare nu am fost destul de clar in postul meu precedent la acest topic, cand am spus clar "Scrie tu, scrie mult, apoi iti raspund si eu cu intrebari scurte de Gica Contra, sa simti si tu cum este ... " ?!
Daca iti face placere poti sa-mi raspunzi si prin intrebari scurte sau raspunsuri lungi,numai raspunde odata!

Adi

Iti raspund numai dupa ce iti raspunzi tu intai la intrebarile tale. Am exprimat asta foarte clar in cele doua postari ale mele anterioare la acest topic. Tu ori nu citesti atent, ori te faci ca nu intelegi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Hai mai nu va mai certati...E clar ca ignorantul nu are clar in cap ce e ala suflet si ce e ala Big Bang si mai ales chiar daca are, nu stie de ce...
Uite domnu Ignorantul, parerea mea despre asa zisul suflet:
Sufletul exista dar nu asa cum si-l inchipui biblia sau alte mituri....
Sufletul este de fapt o aura de energie care ne invaluie trupul! De unde vine acea energie? Simplu, de la descompunerea chimico-biologica a alimentelor. Se stie demonstrat in stiinta si in laboratore, ca prin descompunerea alimentelor se produce energie sub forma de calorii (pe care le vedeti voi pe diferite pachete). Citez de pe wikipedia: "Caloria, notată cal, este o unitate de măsură pentru energie, egală cu cantitatea de căldură necesară pentru ridica temperatura unui gram de apă, aflată la presiune atmosferică normală, de la 14,5 la 15,5 °C (de la 287,65 la 288,65 K)." Stiintific vorbind!
Asa ca sufletul fara de care nu am putea supravietui...fara indoiala... este aceasta enrgie...
Enjoy, ;)

Adi

Mersi pentru raspuns, Osmiumbin. Sunt de acord cu ce zici tu, numai ca eu zic ca aceasta energie e doar energie si nu i se zice suflet. Pe scurt, eu cred ca sufletul nu exista. Constiinta e in creierul nostru, legaturi chimice. Este magic, misterios, dar atat. Asta e. Nu exista viata dupa moarte, memorie dup amoarte, constiinta dupa moarte, reincarnare, bioenergie si alte bazaconii. Din pacate, aceste idei prind la oameni precum Ignorantul ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Perfect de acord, nici eu nu cred ca exista dar am zis asa sa il lamuresc pe Ignorantul! ;)
Numai bine

teodora85

Eu cred ca exista suflet, cum la fel de bine cred ca exista Dumnezeu. Nu cred totusi in reincarnare :). E o intrebare buna "Ce e sufletul?". Eu vad existenta sufletului in legatura directa cu existenta lui Dumnezeu. In acelasi timp are sens ca cei care nu cred in Dumnezeu, sa nu creada in existenta sufletului.

Adi, ma gandesc ca nu ai vrut sa jignesti pe nimeni folosind cuvantul "bazaconii", dar e foarte probabil ca unii sa se simta jigniti. Acum, domnule "Ignorantul" am o lista de intrebari pentru dumneavoastra (evident, si pentru ceilalti de pe forum)

1. Cum definiti dumneavoastra sufletul?
2. Credeti in Dumnezeu?
3. Daca nu, cum definiti sufletul in lipsa existentei unui Dumnezeu?



Adi

Citat din: Ignorantul din Septembrie 28, 2008, 10:10:53 PM
Mie imi place sa pun intrebari pana cand ai sa ajungi singur sa iti contrazici ideile!Ai auzit de marele filozof Socrate?Filozofia este stiinta stiintelor!Astept raspuns urgent!Sunt in colaps temporal!

Eu credeam ca ne pui intrebari pentru ca vrei sa te luminam. Dar daca tu vrei sa ne pui intrebari ca se ne arati noua ca ne contrazicem, nu mersi, nu merita sa mai consum energie cu tine. M-am straduit sa iti arat imainea stiintei oficiale, m-am oferit si sa iti donez o carte, dar vad ca nu esti motivat sa studiezi. Atunci nu stiu de ce mai pui intrebari. Eu unul nu cred ca o sa iti mai raspund. Tu doar profiti de forum, pui intrebari, primesti raspunsuri, dar nu aduci nimic pe forum, nici macar nu comentezi ceea ce ti s-a raspuns. Asadar, sa fii sanatos, tu si colapsul tau temporar!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 29, 2008, 05:10:47 AM
Citat din: Ignorantul din Septembrie 28, 2008, 10:10:53 PM
Mie imi place sa pun intrebari pana cand ai sa ajungi singur sa iti contrazici ideile!Ai auzit de marele filozof Socrate?Filozofia este stiinta stiintelor!Astept raspuns urgent!Sunt in colaps temporal!

Eu credeam ca ne pui intrebari pentru ca vrei sa te luminam. Dar daca tu vrei sa ne pui intrebari ca se ne arati noua ca ne contrazicem, nu mersi, nu merita sa mai consum energie cu tine. M-am straduit sa iti arat imainea stiintei oficiale, m-am oferit si sa iti donez o carte, dar vad ca nu esti motivat sa studiezi. Atunci nu stiu de ce mai pui intrebari. Eu unul nu cred ca o sa iti mai raspund. Tu doar profiti de forum, pui intrebari, primesti raspunsuri, dar nu aduci nimic pe forum, nici macar nu comentezi ceea ce ti s-a raspuns. Asadar, sa fii sanatos, tu si colapsul tau temporar!
Uite vezi asta este cusurul tau:Te superi repede!Stimabile!Nu te enerva!Am sa raspund si eu la intrebarile mele cand am sa vad si alte raspunsuri!Am vazut raspunsul tau si te compatimesc sincer!Sper ca tu sa scapi din colapsul materialismului marxist-dialectic si eretic in care te afli temporar.Repet:timpul meu se contracta pentru ca am intrat in colaps temporal si nu temporar!Timpul se poate contracta?