Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

E=mc^2

Creat de Ignorantul, Septembrie 27, 2008, 04:19:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Zion

Da, e corecta conform relatiei Lorenz pentru lungime.
Insa ma intrebam, daca iei in considerare un sir (infinit) de valori ale lungimii , corespunzand fiecare unei valori diferite de "c", atunci valoarea notata cu "lo" din relatia Lorenz nu mai este etalonul ci o valoare oarecare din sirul de lungimi rezultand ca "l" din aceeasi relatie ar fi valoarea absoluta (aceeasi in orice referential, inclusiv in cel "obiectiv" si absolut, presupus de TO). In felul acesta situatia se cam rastoarna, am presupus ca si raportul l/lo. Probabil in mod eronat. Este "l" absoluta?

Electron

Citat din: Overmind din Ianuarie 27, 2009, 11:27:25 AM
Citat din: Electron din Ianuarie 23, 2009, 09:20:41 PM
Sper sa ajung sa o vad in totalitate. :)
Nu cred ca va exista vreun motiv pentru care s-o vedeti.
Pai ziceai ca vei face publica teoria asta. Sau o vei impartasi doar unui grup restrans, din care eu sunt automat exclus? Asta pentru mine inseamna ca de fapt nu o vei face publica. Spune ce intentii ai, sa nu-mi fac sperante degeaba...

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Electron, ai ridicat un punct bun. Overmind se cam contrazice. Pana acum spunea clar ca o vor publica, are nevoie de ajutor de la noi ca sa o finalizeze. Iar acum zice ca nu vom vedea teoria. Eu nu ma indoesc ca nu vor reusi sa o publica vreodata intr-o revista de peer review, dar m-as astepta ca macar sa incerce si implicit sa faca teoria publica pe arXiv.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Overmind

Citat din: Electron din Ianuarie 27, 2009, 09:03:13 PM
Pai ziceai ca vei face publica teoria asta. Sau o vei impartasi doar unui grup restrans, din care eu sunt automat exclus? Asta pentru mine inseamna ca de fapt nu o vei face publica. Spune ce intentii ai, sa nu-mi fac sperante degeaba...
e-
Trebuia sa fie 'sa n-o vedeti' din propozitia respectiva. Este foarte ciudat ca acolo apare altceva. In fine... am zis ca se va publica. Ramane foarte valabil asta.

Adi, din ce voi mai prezenta vreau sa imi contraziceti cat mai mult ...evident daca este posibil asa ceva. Nu se stie niciodata cine va gasi vreo greseala pe undeva. Asta nu inseamna in nici un caz ca am considerat pana acum ca am gresit anumite formule, experimente sau interpretari...dar inca nu stiu sa fi atins nimeni perfectiunea.

Citat din: Zion din Ianuarie 27, 2009, 04:33:22 PM
Este "l" absoluta?
Dimensiunea fiind dependenta de camp nu este absoluta.

Electron

Citat din: Overmind din Ianuarie 29, 2009, 09:03:13 AM
Citat din: Electron din Ianuarie 27, 2009, 09:03:13 PM
Pai ziceai ca vei face publica teoria asta. Sau o vei impartasi doar unui grup restrans, din care eu sunt automat exclus? Asta pentru mine inseamna ca de fapt nu o vei face publica. Spune ce intentii ai, sa nu-mi fac sperante degeaba...
e-
Trebuia sa fie 'sa n-o vedeti' din propozitia respectiva. Este foarte ciudat ca acolo apare altceva. In fine... am zis ca se va publica. Ramane foarte valabil asta.
Ok. :)

Citat
Citat din: Zion din Ianuarie 27, 2009, 04:33:22 PM
Este "l" absoluta?
Dimensiunea fiind dependenta de camp nu este absoluta.
Bun, daca nu e absoluta, e relativa. Intrebarea ar fi: este ceva "absolut" in teoria propusa, sau tot la Relativitate ajungeti?

Ca tot veni vorba, tot afirmi pe aici ca in teoria ta viteza luminii depinde de ceva camp (inca nu m-am lamurit daca e campul electro-magnetic cunoscut deja, sau altul diferit). Totusi, cum se poate masura variatia acestei viteze? Adica, daca in doua conditii experimentale avem doua campuri diferite, inseamna, conform afirmatiilor tale, ca viteza luminii e diferita. Acum, "detaliul" care ma intereseaza in mod special este: cum putem detecta faptul ca vitezele sunt diferite? Iar daca variatiile sunt foarte mici (si deci greu de detectat cu tehnica de azi), cam care ar fi conditiile necesare (intensitate/topologie de camp) pentru a avea o variatie , sa zicem, de 10% a vitezei luminii?


e-
Don't believe everything you think.

Alexu`

Citat din: Electron din Septembrie 30, 2008, 11:08:37 PM
Din cate stiu eu fotonul e propria sa anti-particula, si are sarcina zero.

Ce face ca 2 fotoni sa nu se anuleze reciproc?

Adi

Citat din: Alexu` din Ianuarie 29, 2009, 06:24:31 PM
Citat din: Electron din Septembrie 30, 2008, 11:08:37 PM
Din cate stiu eu fotonul e propria sa anti-particula, si are sarcina zero.

Ce face ca 2 fotoni sa nu se anuleze reciproc?

Legile fizicii. Doi fotoni trec unul prin altul, fara sa interactioneze cu ei. Pentru ca fotonii interactioneaza doar electric, adica pot doar sa fie absorbiti sau absorbiti de particule incarcate electric, adica nu si de alti fotoni.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Zion

CitatEste "l" absoluta?
Dimensiunea fiind dependenta de camp nu este absoluta.
Deduc de aici ca formula contractiei Lorenz se aplica de fapt numai intre doua sisteme cu "c"-uri/viteze diferite ale luminii; corect?
Inca o intrebare, Overmind: "l" poate lua si valoarea zero?

Overmind

Da, pentru sisteme diferite. Daca 'c'-ul ar fi acelasi si 'l'-ul ar fi tot acelasi in cele doua sistme de referinta.
De ce ar lua 'l' valoarea zero ? Ar insemna ca sistemul respectiv cu 'l' = 0 sa fie cu totul special. Dar un astfel de sistem nu prea are cum sa existe cat timp exista miscare si camp in univers.

CitatDin cate stiu eu fotonul e propria sa anti-particula, si are sarcina zero.
Pai asa este, pentru ca t/2 este paticula iar urmatorul t/2 este antiparticula.
Sarcina este zero pentru ca noi de fapt masuram o medie in timp a sarcinii care este cand +e cand -e.

CitatBun, daca nu e absoluta, e relativa. Intrebarea ar fi: este ceva "absolut" in teoria propusa, sau tot la Relativitate ajungeti?
Exemplu: Pi este constanta abosulta. E aceasi oricand, oriunde si in orice situatie.

CitatAcum, "detaliul" care ma intereseaza in mod special este: cum putem detecta faptul ca vitezele sunt diferite? Iar daca variatiile sunt foarte mici (si deci greu de detectat cu tehnica de azi), cam care ar fi conditiile necesare (intensitate/topologie de camp) pentru a avea o variatie , sa zicem, de 10% a vitezei luminii?
Iti pot spune cum sigur nu se poate detecta. Nu se poate prin intermediul luminii, sau al oricarui sistem de masura ce foloseste in vreun fel metrul.
Adica daca ai o rigla de lungime 'l' care de fapt din cauze de contractie nu mai este 'l' nu poti observa optic nimic pentru ca lumina prin care observi sufera aceasi contractie.
Pentru a verifica diferente, putem de exemplu considera timpul de efectuare a unei transmisii de date cantitativ cunoascuta.
In teoria obiectivitatii (si in realitate), t = ct (ca pana la urma asa a fost definit initial).
Conditiile necesare pentru modificarea 'c' sunt foarte simple - dadusem acum ceva timp exemplul efectului de tunel. Izolarea fotonilor de campul cosmic general nu-i mai impiedica sa se deplaseze cu mai mult de 'c'. Daca vrem ca viteza luminii sa fie mai mica, evident ca avem nevoie de un camp puternic, care sa o influenteze.

Electron

Citat din: Overmind din Martie 18, 2009, 08:42:30 PM
CitatBun, daca nu e absoluta, e relativa. Intrebarea ar fi: este ceva "absolut" in teoria propusa, sau tot la Relativitate ajungeti?
Exemplu: Pi este constanta abosulta. E aceasi oricand, oriunde si in orice situatie.
Pi? Te referi la valoarea sa din geometria euclidiana, 3.141592653..., sau la raportul dintre circumferinta unui cerc si diametrul sau? Daca te referi la numarul din geometria euclidiana, atunci e ca si cum ai spune ca numarul 1 e constant, ceea ce e oarecum un truism. Daca te referi la raportul de definitie, atunci valoarea lui depinde de geometria folosita (in spatiile de curbura diferita de 0, raportul asta nu prea e constant...)

Totusi, eu intrebam daca e ceva constant FIZIC, nu matematic. In fizica relativista (moderna) viteza luminii in vid e o marime fizica (famosul "c") constanta (a carei marime/valoare apropo depinde de sistemul de unitati de masura folosit). In teoria voastra alternativa exista ceva marime fizica sa fie constanta?

Citat
CitatAcum, "detaliul" care ma intereseaza in mod special este: cum putem detecta faptul ca vitezele sunt diferite? Iar daca variatiile sunt foarte mici (si deci greu de detectat cu tehnica de azi), cam care ar fi conditiile necesare (intensitate/topologie de camp) pentru a avea o variatie , sa zicem, de 10% a vitezei luminii?
Iti pot spune cum sigur nu se poate detecta. Nu se poate prin intermediul luminii, sau al oricarui sistem de masura ce foloseste in vreun fel metrul.
Adica daca ai o rigla de lungime 'l' care de fapt din cauze de contractie nu mai este 'l' nu poti observa optic nimic pentru ca lumina prin care observi sufera aceasi contractie.
Pai oricum nu poti masura viteza luminii doar cu rigla (iti mai trebuie si un ceas). Tocmai asta intreb eu, cum poti determina viteza luminii pentru a-ti da seama de variatii?

CitatPentru a verifica diferente, putem de exemplu considera timpul de efectuare a unei transmisii de date cantitativ cunoascuta.
In teoria obiectivitatii (si in realitate), t = ct (ca pana la urma asa a fost definit initial).
Ce inseamna "transmisie de date cantitativ cunoascuta" ? Si ce intelegi tu prin "t=ct" ? Ce e "t" in teoria asta alternativa? Si daca tot e constant, cum se poate masura si ce valoare (si unitate de masura) are?

CitatConditiile necesare pentru modificarea 'c' sunt foarte simple - dadusem acum ceva timp exemplul efectului de tunel.
Ce anume in cazul "efectului de tunel" e in teoria voastra cauza modificarii vitezei luminii ?

CitatIzolarea fotonilor de campul cosmic general nu-i mai impiedica sa se deplaseze cu mai mult de 'c'. Daca vrem ca viteza luminii sa fie mai mica, evident ca avem nevoie de un camp puternic, care sa o influenteze.
Cum se izoleaza fotonii de "campul cosmic general"? Apropo, inca nu am inteles de ce natura este acest "camp cosmic general"? Cum si cu ce aparate se poate masura el? In ce unitati de masura poate fi exprimat?
Apoi, exista vreo ecuatie in teoria voastra alternativa care sa lege "puterea campului" de efectul asupra vitezei luminii ?

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Daca teoria alternativa a lui Overmind este adevarata se cheama ca am invatat degeaba 30 de ani.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.