Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Teoria relativităţii, astronomie si astrofizica

Hubble si expansiunea universului

<< < (5/5)

Adi:
Da, energia intunecata joaca acelasi rol cu constanta cosmologica, dar stii de ce i-au zis energie intunecata? Ca e si asa greu sa gasesti finantare pentru cercetarea fundamentala, macar zicandu-i energie le crestea sansa de a primi finantare, mai ales ca organismele care ofera finantare pentru cercetare in SUA sunt Department of Energy (sic!) si National Science Fondation. Da, merita citite biografii, am citit recent pe cea a lui Chadwick si am invatat multe si de fizica si de istoria fizicii. O sa citesc usor usor si biografiile lor.

atanasu:
Trebuie sa intervin nu ca sa redeschid firul dar  ca sa inlatur eroarea de la inceputul acestuia facuta de Osmiumbin(doar un vizitator care deci nu stiu daca va vedea ce scriu), pe care am observat-o acum trecand in revista firele unde apare problema BB si a legii Hubble, intrucat vreau sa incerc sa fac o discutie pe acest subiect cu colegul mircea_hodor daca si el va dori asta.
In relatia data de Osmiumbin daca datele sunt compatibile atunci varsta Universului care este inversul constantei lui Hubble adica  T=1/H (nu discut despre unitatile de masura care desigur ca trebuie sa fie compatibile) iar distanta d parcursa de lumina in acest timp este T*c urmeaza ca aplicarea legea lui Hubble conduce la V=H*d=H*T*c= c , ceea ce este normal caci asta este doar consecinta  cicrcularitatatii  calcului varstei universului prin regresia galaxiilor tot din legea lui Hubble.
Eroarea este ca constanta lui Hubble compatibila cu 13,7mlrd ani lumina este de 71 Km/Mparsec*secundă si nu 74 cat considera Osmiumbin si atunci v este cca 300000 km/sec si nu cca 311000 km/sec cat obtine autorul firului.
In rest nimic de remarcat pe respectivul fir decat faptul ca a fost mentionat rusul Friedman(1922) mort tanar, dar un adevarat geniu care a anticipat modelul de expansiune al lui Lemaitre(1927) confirmat de rezultatele lui Hubble(1929) care sunt la baza teoriei BB.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă