Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Teoria relativităţii, astronomie si astrofizica

Hubble si expansiunea universului

<< < (3/5) > >>

cipri:

--- Citat din: Adi din Septembrie 27, 2008, 09:36:54 p.m. ---Pe Wikipedia zice ca Hubble a observat ca spectrul galaxiilor merge spre rosu si tot el a interpretat rezultatul ca fiind expansiunea Universului. Nu a facut doar observtatiile experimentale, a si dedus legea.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hubble%27s_law

--- Terminare citat ---

nu, nu scrie pe wikipedia ca el a interpretat ca deplasarea spre rosu inseamna expansiunea universului :)
Scrie doar ca el a formulat primadat legea. El a ajuns prin metode empirice la rezultatul ca v=H*d, nu a dedus acest rezultat din GR.  Pe acea vreme nu existau multi fizicieni care stapaneau GR, nici vorba un astronom care era in plus si un "observator" (si nu teoretician, de exemplu cosmolog. Pe atunci, asa am citit eu, toti cosmologii profesionisti de pe glob puteau fi numarati pe o singura mana),  (nici in ziua de azi nu prea gasesti astronomi care sa stapaneasca GR). Hubble se gandea ca deplasare spre rosu ar fi din cauza  efectului doppler, si cred ca apoi a sustinut si ceva "teorie" cum ca ar "obosi" lumina (fiindca masura niste deplasari spre rosu care erau de fapt imposibile dupa conceptia lui, fiindca implicau o viteza de deplasare mai mare decat viteza luminii). Deplasarea spre rosu nu era cauzata in cazul lui de efectul doppler , ci din expansiunea universului, si astea sunt doua chestii diferite.
In plus Hubble a crezut ca H este o constanta, dar H e de fapt o functie care nu trebuie neaparat sa fie o constanta, si e chiar foarte probabil si chiar necesar ca sa nu fi fost H intodeauna constant. 
Primul care a descoperit din GR ca spatiu-timpul nu e static, ci dinamic, a fost matematicianul (era si fizician si astronom si cred ca si meteorolog) rus Friedmann.

Deci Hubble a stabilit formula v=H*d, dar normal ca el nici nu visa ca asta inseamna expansia a spatiu-timp, si hubble a studiat si chiar numai Astronomie, n-a studiat nici fizica sau matematica. Pe atunci astronomie invatau ca universul ar fi static, si el prin legea lui a aflat ca asta nu-i adevarat. Daca de exemplu doua galaxii se indeparteaza una de alta, normal ca nu poti sa tragi imediat concluzia ca asta inseamna extinderea universului. Sunt destule galaxii care se indeparteaza sau se apropie una de alta din cauza gravitatiei  si nu din cauza expansiei.

Si daca imi amintesc bine, n-a fost el primul care a masurat deplasarile spre rosu, el a fost doar primul care a vazut aceasta relatie intre v si d (v=H*d).

Osmiumbin:
Uite aici ceva foarte interesant! Va rog cititi tot! Se afla raspunsul!
http://www.sanatatea.com/baza/2008/01/18/edwin-hubble.html

Mai pe scurt, citez:

Dacă Universul este în expansiune, această lumină trebuie să fie „deviată spre roşu", ca un indiciu că galaxiile se îndepărtează de Pământ. Cum această controversă a continuat de-a lungul anilor '20, Hubble şi colegul său, Milton Humason, au efectuat măsurători asupra nebuloaselor îndepărtate şi, adunând datele spectrale, au constatat, într-adevăr, o deviaţie spre roşu. Comunicarea lui Hubble din 1929, „O relaţie între distanţă şi viteza radială la nebuloasele extragalactice", reprezintă o piatră de hotar în istoria astronomiei.

Mai mult, măsurând luminozitatea acestor galaxii, Hubble a demonstrat că „viteza aparentă" a unei galaxii este cu atât mai mare cu cât aceasta e mai îndepărtată. Deşi Hubble s-a abţinut să o spună direct, măsurătorile sale conduceau la concluzia că exista o rată de expansiune a Universului care putea fi calculată folosind ceea ce avea să fie cunoscut ulterior drept „constanta lui Hubble". Derivată din aceasta este „Legea lui Hubble", care exprimă relaţia dintre viteză şi distanţă, V = Hd, unde H este constanta lui Hubble. Valoarea precisă a constantei lui Hubble rămâne şi astăzi sub semnul întrebării.

Dar va rog iar, cititi articolul! Asa ca cipri, imi pare rau dar trebuie sa te contrazic :))
Numai bine! :)

cipri:

--- Citat din: Osmiumbin din Septembrie 27, 2008, 11:28:42 p.m. ---Uite aici ceva foarte interesant! Va rog cititi tot! Se afla raspunsul!
http://www.sanatatea.com/baza/2008/01/18/edwin-hubble.html

Mai pe scurt, citez:

Dacă Universul este în expansiune, această lumină trebuie să fie „deviată spre roşu", ca un indiciu că galaxiile se îndepărtează de Pământ. Cum această controversă a continuat de-a lungul anilor '20, Hubble şi colegul său, Milton Humason, au efectuat măsurători asupra nebuloaselor îndepărtate şi, adunând datele spectrale, au constatat, într-adevăr, o deviaţie spre roşu. Comunicarea lui Hubble din 1929, „O relaţie între distanţă şi viteza radială la nebuloasele extragalactice", reprezintă o piatră de hotar în istoria astronomiei.

Mai mult, măsurând luminozitatea acestor galaxii, Hubble a demonstrat că „viteza aparentă" a unei galaxii este cu atât mai mare cu cât aceasta e mai îndepărtată. Deşi Hubble s-a abţinut să o spună direct, măsurătorile sale conduceau la concluzia că exista o rată de expansiune a Universului care putea fi calculată folosind ceea ce avea să fie cunoscut ulterior drept „constanta lui Hubble". Derivată din aceasta este „Legea lui Hubble", care exprimă relaţia dintre viteză şi distanţă, V = Hd, unde H este constanta lui Hubble. Valoarea precisă a constantei lui Hubble rămâne şi astăzi sub semnul întrebării.

Dar va rog iar, cititi articolul! Asa ca cipri, imi pare rau dar trebuie sa te contrazic :))
Numai bine! :)

--- Terminare citat ---

Eu ti-am mai dat sfatul sa nu te bazezi prea mult pe "google", oricine poate sa puna un site in net. Multi pot sa scrie chiar si fara intentie ceva gresit. De exemplu Adi a citit ceva pe wikipedia si ceea ce a citit a interpretat gresit. Adica, scrie pe wikipedia ca.. hubble a facut si a trecut, si zice ca legea lui hubble confirma expansia universului, asta e adevarat, dar nu inseamna ca a si tras hubble concluzia ca se extinde universul. Deci oricine poate citi ceva, apoi sa inteleaga gresit, sau sa uite partial si apoi sa puna o informatie gresita in net.
Si macar daca era linkul de pe o pagina oficiala de fizica/astronomie (sa zic asa.. nasa, esa,... sau ceva link de la ceva universitate), dar chiar te bazezi pe informatii despre astronomie de pe o pagina care are in link "www.sanatatea.com" ?

Oricum se merita sa citesti biografia lui Hubble, chiar e foarte interesanta. E interesanta si cum a ales el sa devina astronom, si ca era boxior profesionist/semi-profesionst  ,... si si si.. 
de exemplu interesanta e si povestea asistentului lui, care a fost la inceput doar un cioban de magari (daca nu ma insel si n-am confundat ceva), care pastea turma prin preajma. Pe care apoi l-a convins sa faca curatenie pe acolo.. apoi.. l-a invatat sa-l ajute sa faca masuratorile. Si chiar exista o legenda care ar zice ca de fapt asistenul lui ar fi fost primul care ar fi remarcat acea deplasare spre rosu.

Osmiumbin:
Am vazut si pe discovery acest lucru! Mai demult bineinteles. De acolo am aflat pentru prima data...
:)
El este cel care a descoperit ca universul este in expansiune si el i-a calculat viteza...insa nu el este cel care a descoperit si ca expansiunea se accelereaza! Poate confunzi lucrurile

Adi:
Cipri, multumesc pentru explicatii, o sa ma mai interes cine anume a fost cel care folosind legea lui Hubbe a dedus ca aceasta era data de expansiunea Universului. Era Friedman? Cand a fost asta?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă