Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Paradoxul Zidului!

Creat de Osmiumbin, Septembrie 27, 2008, 02:55:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Osmiumbin

Da, mai bine te odihnesti si dupa analizezi putin situatia... :D
Astept si parerile altor membri..

Adi

Sigur, mai citesc dimineata si sunt curios ce spun si alti membri ai forumului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Pe forumul asta functioneaza un fel de inchizitie condusa de Adi.Cum spui o erezie cum te arunca aici.
In alta ordine de idei nu sunt de acord cu acest paradox din simplu motiv ca in conditiile in care ai putea sa te intorci in timp ai fi cu totul alta entitate independenta de original.

Abel Cavaşi

Citat din: HarapAlb din Septembrie 27, 2008, 09:17:51 AMVorbind de teoria relativitatii, nu poti folosi formulele acelea pentru viteze v>c. Este nevoie de o alta teorie ca sa dai sens fizic situatiei v>c.
Ce inseamna timp imaginar, dar masa imaginara, dar temperatura absoluta negativa ?
Osmiumbin susţine că teoria relativităţii ar spune că

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 27, 2008, 02:55:13 AMOdata depasita vit luminii timpul incepe sa curga in sens invers

Iar eu i-am arătat că din teoria relativităţii nu rezultă aşa ceva. Cu alte cuvinte, din relativitate nu rezultă că depăşind viteza luminii timpul ar deveni negativ, ci rezultă că timpul ar deveni imaginar. Aşadar, paradoxul ,,zidului" este nefondat.

Adi

#19
Citat din: cris din Septembrie 28, 2008, 09:25:49 AM
Pe forumul asta functioneaza un fel de inchizitie condusa de Adi.Cum spui o erezie cum te arunca aici.
In alta ordine de idei nu sunt de acord cu acest paradox din simplu motiv ca in conditiile in care ai putea sa te intorci in timp ai fi cu totul alta entitate independenta de original.

Nu e asa. Avem sectiune pentru Critica Paradigmei Actuale din Stiinta, unde am acceptat si acceptam o multime de teorii, care de care mai aberante (vezi teoriile lui Sandokhan). In restul siteul insa, discutam ce zice  Stiinta oficiala, deoarece consideram ca in presa romaneasca se amesteca prea mult stiinta oficiala cu speculatiile prost intelese (astrologie, ezoterica, bioenergie, religie, etc), incat omul nu mai stie cine zice ce. Pe acest site, oamenii care vor sa stie ce zice Stiinta, vor afla.

In plus, mm (cred ca la el te referi) nu a fost dat afara de pe site, ci a fost rugat in mod oficial sa scrie corect romaneste, folosind corespunzator semnele de punctuatie. Apoi, sa te vad ca faci si tu un forum de stiinta si pui cata munca am pus eu si apoi sa te vad daca nu vei fi si tu atent sa scrie lumea corect pe forumul tau.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

De acord cu tine, Abel. Interlocutorul nostru se contarzice, zicand ca paradoxul sau este general si se aplica pentru orice metoda de a calatori in timp, nu doar daca cumva se depaseste viteza luminii, dar da o explicatie (si inca gresita) tocmai pentru cazul cand se depaseste viteza luminii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Mai iar nu m-ati inteles...
Nu are legatura cu teoria relativitatii... Einstein a spus acest lucru! Am vizionat documentare cu gramada care atesta spusele ... Chiar despre LHC mai nou... Toata lumea spune si stie acest lucru.... ca Adi sau nu stiu cine nu considera e alta mancare de peste...
Tocmai si asta e ideea paradoxului sa nege posibilitatea acestei stupide calatorii pentru toti!
Nu e ideea mea cu lumina... dar nu intelegeti ca viteza luminii este doar o modalitate presupusa iar eu am argumentat pe baza ei, si o sa va argumentez mai pe scurt, fara nici o viteza a luminii...la final

Am presupus calatoria in timp posibila prin intermediul depasirii lui c (asta Einstein a spus, nu eu, nu TGR!!!!!!!!!!!!!)


Avem asa: citeste atent textul si incearca sa intelegi ce e italic!
Pentru a calatori in timp, trebuie sa avem o viteza superioara lui c! Viteza cu care timpul curge inapoi depinde insa de viteza curenta(care trebuie sa fie >c)! Dar o viteza superioara lui c inseamna ca timpul curge inapoi si prin urmare depasing c cu 1 secunda (spre ex) ne intoarcem in trecut cu 1 secunda, sau mai bine zis ajungem in momentul cu 1 secunda inainte de a depasi c! Pana aici totul e teorie pe care o spun altii si NU EU! Aici apare problema intrucat la momentul c-1sec, viteza cu care ne deplasam era mai mica decat c, deci prin urmare nu calatoream in trecut! Paradox... In loc sa creasca viteza, ea scade pentru ca timpul are sens opus, e logic!!!!
Acum alta problema. Cu cat putem totusi sa calatorim in trecut?
Presupunem
tc, timpul in momentul atingerii lui c.
si "u" o unitate de timp oarecare cu care ne propunem sa calatorim
din cele spuse mai sus avem...
tc+u=tc-u => u=0, asa ca nu exista unitate de timp >0 astfel incat sa permita calatoria in timp.
iar pt ca am precizat ca viteza lui c este prag atunci putem trage concluzia ca nu putem depasi pe c...

atentie, paradoxul nu se refera la viteza ci la timp! asa ca din ec de mai sus indiferent de metoda aleasa de a calatori in timp, u=0, fie ca e vorba de viteza sau nu.

Ca sa va dau un alt exeplmu presupunem o masina a timpului care nu ne intereseaza pe ce principiu lucreaza (nu pe viteza ca sa nu se supere Adi  ;D) T este timpul initierii calatoriei. Pai cum sa te intorci tu in trecut cand cu o unitate de timp u cand avem T+u=T-u. Nu ai cum sa te intorci pentru ca odata intors inaintea initierii calatoriei, tu inca nu calatorisei! Nu inteleg ce nu intelegeti voi...

PS: Sa nu intelegeti calatoria in timp gresit! Nu poti sari instant cu nu stiu cat inapoi intrucat timpul fiind relativ la viteza, viteza de curgere a acestuia am spus ca este d.p. cu viteza ta sau a particulei respective si cum nu poti avea o viteza anume instant (de ex 400,000 kmps) intrucat am avea acceleratie infinita, nici timpul nu poate curge instant inapoi! Trecerea se face treptat cu o viteza (ca sa trec acum si la calcule matematice) VTafter=c-VTbefore sau cu alte cuvinte, viteza timpului cu care ar curge inapoi dupa depasirea lui c este egala cu viteaza timpului care curgea inaintea atingerii lui c si mai exact daca in acest timp am 350,000 kmps atunci viteza timpului care se presupune a curge inapoi este egala cu viteza timpului care curgea normal la momentul atingerii vitezei 250,000 kmps, inferioara lui c!

Osmiumbin

Citat din: cris din Septembrie 28, 2008, 09:25:49 AM
In alta ordine de idei nu sunt de acord cu acest paradox din simplu motiv ca in conditiile in care ai putea sa te intorci in timp ai fi cu totul alta entitate independenta de original.

Nu e adevarat! Asta numai in cazul universurilor paralele cand calatorind in trecut se formeaza un univers clona.......care este alta teorie si mai aiurea dupa parerea mea...
Daca tu calatoresti in trecut, dispari din universul actual, nu mai exista original! Mai pe scurt incepi a intineri pentru ca timpul curge inapoi...  V-am si atentionat sa nu intelegeti calatoria in timp gresit ca se creeaza confuzie..

Adi

Te exprimi foarte neclar. Intai zici ca tu demonstrezi cazul general, cand mergi in timp prin orice mijloc, apoi zici ca nu crezi ca merge ceva cu viteza mai mare ca viteza luminii, apoi pleci de la premiza ca totusi merge ceva in spatiu cu viteza mai mare ca viteza luminii sa demonstrezi ca nu se poate merge inapoi in timp.

Intelegi ceva doar cand poti explica si la altii. Si inca cand poti explica SIMPLU.

Asadar, fa frumos lista:
1. Ipoteze
2. Pasi in rationament
3. Concluzie

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

#24
Adi, dragule, iti mai repet inca o data iarasi din nou!  :D
1.Eu nu cred ca viteza luminii este un prag si ca odata depasita timpul curge inapoi!
2.Einstein si documentarele de la TV sustin acest lucru, NU EU!
3.Din (1) si (2) rezulta ca eu trebuie sa demonstrez falsitatea acestui lucru, mai precis a calatoriei in timp!
4.Demonstratia mea, mai mult teoretica decat matematica, dar corecta din punctul meu de vedere se face prin reducere la absurd!
5.Prin metoda reducerii la absurd trebuie sa presupunem ipoteza adevarata (viteza > c => calatorie in timp) si sa ajungem la o concluzie care neaga ipoteza! De acord?
6.M-am folosit de ipoteza (viteza luminii, in cazul nostru) pentru a demonstra falsitatea, si deci am considerat-o adevarata!
7.Repet, viteza luminii este un caz particular, prin intermediul careia am demonstrat....
8.Dar cum timpul este relativ la viteza(iar nu spun eu acest lucru ci marele EINSTEIN!) si daca inlocuiesti viteza cu timpul, se obtine acelasi rezultat si de aici rezulta ca paradoxul meu se aplica pentru orice corp care incearca sa calatoreasca in timp, indiferent prin ce metoda!
9.Vezi ca ti-am trimis ceva si apoi astept comentariul tau ;)
10.Noroc! :)

ps. macar zii ca mi-ai inteles rationamentul :)

Coesite

Daca te-ai putut intoarce in timp pana la momentul in care incercai sa depasesti viteza luminii (adica ai parcurs o infinitate de puncte teoretice) atunci poti la fel de bine sa depasesti momentul din trecut in care incercai sa depasesti viteza luminii, astfel putand inainta mai mult in trecut. Este ilogic sa crezi ca vei ramane prins intr-o bucla, daca ai putut parcurge toate punctele posterioare depasirii lui c in sensul invers producerii lor atunci poti depasii acel moment.


Osmiumbin

Nuu, nu ai inteles mai nimic   :D
Uite am atasat aici un document creat de mine care, sper eu, sa explice mai bine si nu numai prin prisma vitezei luminii, cum vrea Adi.
Enjoy!

Coesite

Eu sunt sigura ca tu nu ai inteles nimic din ceea ce am spus eu :).

Osmiumbin

Ia mai explica odata te rog, mai bine...poate nu am inteles

cipri

interesant comportament are acest Osm.....

eu inteleg ca daca vine un incepator si cere explicatii ce e teoria relativitatii...
dar sa vii asa aici, fara sa ai nici cea mai mica idee ce e teoria relavititatii... si apoi sa faci afirmatii pe care sa se sustii cu tarie...  chiar mi se pare cumva suspect, adica, acest comportament il mai au si altii care au fost banati. Oare nu exista ceva conexiuni?

Citatasta Einstein a spus, nu eu, nu TGR
deci vrei sa zici ca Einstein a spus ceva ce nu zice General Relativity? Adica cu alte cuvinte, Einstein se contrazice pe el insusi?

Tine-o tot asa si poate ajugi si tu sa fii banat.

Metodele pe care le folosesti tu sunt cele a "baietilor" care vorbesc asa numai bla bla din lipsa de ocupatie. Ne cunoscand nici macar cat de cat un pic de fizica si sa faci afirmatii absolute (adica, nici macar nu arati ca esti nesigur pe ceea ce zici) dintrun domeniu care iti este strain ( pe care probabil il cunosti doar de la tv si din povesti si din auzite) mie unul mi se pare cumva ciudat. Asemenea discutii au filozofii sau cel putin amatorii de filozofie, care le place sa vorbeasca despre ceea ce ei nu cunosc (fi fara ca sa se oboseasca sa invete macar chestiile elementare din fizica).
De aceea eu cred ca te-ai simti mult mai bine pe un forum specializat pe filozofie. (Sau pe pagina unde scrie si sandokhan, adica .. ceva cu neogen.ro )

Si in plus mai ai si calitatea de a te contrazice singur atat de des, si in plus mai ai si probleme majore cu logica.

Citat6.M-am folosit de ipoteza (viteza luminii, in cazul nostru) pentru a demonstra falsitatea, si deci am considerat-o adevarata!
Citat8.Dar cum timpul este relativ la viteza(iar nu spun eu acest lucru ci marele EINSTEIN!) si daca inlocuiesti viteza cu timpul, se obtine acelasi rezultat si de aici rezulta ca paradoxul meu se aplica pentru orice corp care incearca sa calatoreasca in timp, indiferent prin ce metoda!

frumos procedeu, odata presupui ca teoria relativitatii ar fi gresita , dar in acelas timp folosesti si rezultate din teoria relativitatii . Adica mai pe clar, presupui ca teoria relativitatii e gresita, dar in acelas timp o consideri corecta (fiindca te foloseste de niste rezultate din teoria relativitatii pe care le consideri corecte), si apoi din aceste presupuneri tragei concluzii.

CitatDemonstratia mea, mai mult teoretica decat matematica,
Adica, vrei sa zici ca matematica nu e teoretica? o fi practica? matematica pura se mai numeste si matematica teoretica.
Deci tu faci demonstratii matematice care nu-s matematice.

Si acum ca sa te socez un pic. Nimeni nu poate dovedi ca teoria relativitatii este corecta, si nimeni nu poate dovedi ca viteza luminii este constanta.
Teoria relativitatii se bazeaza si ea la randul ei pe axiome. Axiomele ales par sa fie "corecte" (sau plausibile) dar nu poate nimeni sa garanteze ca ele chiar sunt corecte, si in acelas timp nu toate nimeni demonstra ca axiomele alese nu duc la concluzii care se contrazic (cauta teoremele lui Gödel).
Si ca sa te mai sochezi inca un pic, teorii lui Einstein zice ca nicio informatie poate fi transmisa cu o viteza mai mare decat cea a luminii, si acum intereseazate despre paradoxul EPR , si apoi gandestete de ce totusi acest paradox, care a fost teoretic prezis si chiar apoi si masurat, totusi nu incalca teoria relativitatii.

Citatdaca inlocuiesti viteza cu timpul
nu stiu la ce te referi, dar suna dubios, adica cum sa inlocuesti viteza cu timpul? viteza are alta dimensiune decat timpu, cum vrei sa le inlocuesti una cu alta?

acuma iti mai raspunde lumea, dar daca tot mai continui sa faci atatea greseli si la si sustii, atunci e posibil ca sa nu mai fi luat in considerare.