Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Paradoxul Zidului!

Creat de Osmiumbin, Septembrie 27, 2008, 02:55:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: laurentiu din Octombrie 05, 2009, 12:28:08 PM
Pai Pamantul n-o fi fix
Depinde de sistemul de referinta. Ca doar n-o sa fabulezi ca e in miscare in mod absolut?

Citat,are si el o viteza prin univers ,
Chiar? Si care e acea viteza? Ia defineste-o sa o vad si eu.

Citatse misca in jurul soarelui ,odata cu soarele se afla in miscare fata de centrul galaxiei s.a.m.d.
Asa, si? Care din ele e fabulanta viteza "vp (viteza pamantului in spatiu)" ?

e-
Don't believe everything you think.

laurentiu

v_p ,rezultanta vitezelor (prima a pamantului in jurul soarelui ,a2a a soarelui in jurul centrului galaxiei,a3a a galaxiei prin univers ,si cam atatea ,asta daca se cunosc cele 2 viteze ca pe a pamantului in jurul soarelui o cunoastem)

Electron

Don't believe everything you think.

laurentiu

Galaxia nu cred ,adica mai mult ca sigur nu e fixa in univers

Electron

Ca sa poti vorbi de "fix" sau "in miscare" trebuie sa ai un sistem de referinta. Universul nu poate fi "sistem de referinta" pentru ca este o "chestie" dinamica, care nu este "constanta" nici perfect uniforma ca sa poti spera sa fie folosibila ca sistem de referinta.

E ca si cum ai vorbi de ... viteza mingii de fotbal pe teren fata de echipa cutare. Fiecare membru al echipei se misca fata de ceilalti, deci cum putem defini echipa ca sistem de referinta in acest caz?

Problema nu este ca galaxiile ar fi "fixe" ci faptul ca nu se poate defini coerent viteza unei galaxii fata de Univers.

e-
Don't believe everything you think.

laurentiu

Aha ,acum am inteles ,mersi de explicatie ,deci cel mult putem vorbi de viteza Sistemului Solar prin galaxie ,galaxia zic eu putand fi luata ca sistem de referinta

Electron

Citat din: laurentiu din Octombrie 08, 2009, 07:23:35 PM
deci cel mult putem vorbi de viteza Sistemului Solar prin galaxie
Mai am de "despicat" doar un fir: mai degraba decat "prin galaxie", putem vorbi de miscarea "in jurul centrului galaxiei", dat fiind ca galaxia noastra se roteste (cu tot ce contine) fata de restul galaxiilor vizibile. Desigur ca nici galaxia noastra nu e tocmai ceva "solid", deci putem vorbi si de o miscare a Sistemului Solar fata de restul stelelor din galaxie (luate individual), dar la acel nivel aceasta miscare (deformare a bratelor galaxiei) este practic neglijabila.

e-
Don't believe everything you think.

laurentiu

Multumesc pentru precizari ,acum am inteles cum sta treaba.Oricum nu vroiam sa raman cu vreo conceptie proasta,mai ales ca astronomia pe care o stiu eu e "din auzite"