Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problematica spatiului curb!

Creat de Sandokan, Septembrie 21, 2008, 11:48:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sandokan

In mod cert nu a fost cel mai inspirat user name, am inteles gluma :) nea Harap, ar fi fost interesant daca ai fi adresta aceasta gluma dupa ce te-ai fi implicat putin in  nucleul topicului! Daca nu il deranjez pe Adrian, astept si cateva puncte de vedere, exemple din partea lui! Lui Electron nu mai indraznesc sa ii cer vreo opinie, in mod sigur l-am agasat...dar cu siguranta nu cu user name-ul ;)!

Electron

Citat din: Sandokan din Septembrie 24, 2008, 10:12:07 PM
Lui Electron nu mai indraznesc sa ii cer vreo opinie, in mod sigur l-am agasat...dar cu siguranta nu cu user name-ul ;)!
Chiar nu stiu de ce am lasat impresia ca am fost agasat.  ??? Ti se pare ca nu am raspuns la subiect? Am folosit un ton nejustificat? Daca am ranit vreo sensibilitate imi cer scuze.

e-
Don't believe everything you think.

Sandokan

Nu este vorba de nicio sensibilitate, ''agasat'' in sensul ca am pus poate aceleasi intrebari sub o forma diferita, oricum era o gluma ;D . Recomanda-mi te rog niste materiale, carti, site-uri unde sunt descrise cat mai simplist TRR si TRG, am achizionat si cartea ''Teoria relativitatii pe intelesul tuturor'' de A. Einstein, sper sa imi fie de folos.

Electron

Iti recomand cu caldura cartile si articolele scrise de Einstein (si nu numai) pentru a populariza teoriile respective. Daca ai cartea de care ai amintit, atunci e un bun inceput. Modul in care explica si cele mai complicate concepte, pe intelesul tuturor, e un model pentru cei care vor sa popularizeze stiinta. :) (Atentie insa la editiile in limba romana, eu am vazut cateva care contin greseli de tipar chiar si in formule, ceea ce e regretabil. Compara mai multe surse pentru a fi sigur ca nu sunt probleme de acest gen.)

Site-uri web nu iti pot da, desi presupun ca sunt cu gramada. Eu recomand cartile pentru informare, si forum-uirile de profil pentru dezbaterea ideilor. Trebuie sa stii sa iei din fiecare ceea ce se merita.


e-
Don't believe everything you think.

Sandokan

Multumesc pentru implicare si recomandari ''e-'', ma voi apuca temeinic de citit, sper sa inteleg din ce in ce mai bine! Apropos, astazi, intamplator uitandu-ma in josul paginii Home a site-ului am vazut un topic ''Misterele ale Pamantului'', m-am amuzat fantastic observand ca ai avut un conflict lung de idei cu un anume Sandokhan :D, nick-ul meu fiind ca sonoritate identic dar ca scriere diferit, este incredibil cum unii cred ca Pamantul este plat :D :D! Sa ai indubitabila siguranta ca este doar o coincidenta nefericita ca ai ajuns sa ai un subiect cu un ''alt'' Sandokan, si tot in ceea ce priveste curbura, dar nu a Pamantului ;D.... eu am ferma convingere ca Pamantul este un geoid, elipsoid de rotatie sau pur si simplu rotund!

Electron

Mda, la asta se referea gluma lui HarapAlb.  ;D

e-
Don't believe everything you think.

Osmiumbin

#21
Salut, eu personal am o idee despre aceasta curbura a spatiului!
Dupa cum se stie ca Universul este acatuit in proportie de 23% din materie neagra si 73% din asa zisa dark energy, totalizand 96% altceva decat materia obisnuita...
Este ca si cum ne-am inchipui ca suntem intr-o piscina cu apa, decat noi singuri. 4% reprezint eu si restul altceva necunoscut inca (apa in cazul de fata)
Acesta curbura a spatiului se face datorita faptului ca spatiul nu este vid absolut, adica este plin de materie si energie (96%). Aceasta este de fapt cea care se curbeaza. Nu vidul sau spatiul in termen general!
Repet este parere personala si va invit la discutie, este posibil? De ce nu?

osm :)

Osmiumbin

#22
PS: Consider "spatiul" ceva precum un camp magnetic numai ca inlocuim magnetic cu gravitational...
Deci si spatiul este constituit din linii de camp gravitational. Aceste linii de camp, in prezenta gravitatiei, se curbeaza si astfel spatiul se deformeaza. Atractia gravitationala este rezultatul acestor curburi a liniilor de camp gravitational, si, in consecinta, un corp care trece in apropierea acestei deformari, va "cade" spre centrul corpului ce genereaza curbura cu o viteza proportionala cu distanta fata de centrul sau (cu alte cuvinte proportionala cu marimea curburii care este mai intensa spre interior si mai putin intensa spre exterior)! Practic asa explic eu gravitatia, nu prin gravitoni... ;) E complicat, sunt multe de discutat insa mi se pare mai plauzibil decat gravitonii... lol
Ce pareri aveti?

Adi

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 27, 2008, 05:38:50 AM
Salut, eu personal am o idee despre aceasta curbura a spatiului!
Dupa cum se stie ca Universul este acatuit in proportie de 23% din materie neagra si 73% din asa zisa dark energy, totalizand 96% altceva decat materia obisnuita...
Este ca si cum ne-am inchipui ca suntem intr-o piscina cu apa, decat noi singuri. 4% reprezint eu si restul altceva necunoscut inca (apa in cazul de fata)
Acesta curbura a spatiului se face datorita faptului ca spatiul nu este vid absolut, adica este plin de materie si energie (96%). Aceasta este de fapt cea care se curbeaza. Nu vidul sau spatiul in termen general!
Repet este parere personala si va invit la discutie, este posibil? De ce nu?

osm :)

Curbura spatiu timpului este data de masele din Univers, inclusiv de masa vizibila si de materia intunecata. Nu stiu daca e data si de energia intunecata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

#24
Da, de mase insa cele care se curbeaza este materia neagra si energia (parerea mea) ca altceva nu are ce...vidul... :)

Adi

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 27, 2008, 05:46:42 AM
PS: Consider "spatiul" ceva precum un camp magnetic numai ca inlocuim magnetic cu gravitational...
Deci si spatiul este constituit din linii de camp gravitational. Aceste linii de camp, in prezenta gravitatiei, se curbeaza si astfel spatiul se deformeaza.

Spatiul nu e un camp. Spatiul e acea arena in care au loc evenimente, in care este prezenta materia si campuri. Da, exista linii de camp gravitational in spatiu, asta e clar. Liniile de camp oricum sunt de fapt curbe. Curbarea lor nu are de a face cu curbarea spatiului. Si in mecanica clasica, newtoniana, unde spatiul e curbat, liniile de camp gravitational exista si sunt curbe!

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 27, 2008, 05:46:42 AM
Atractia gravitationala este rezultatul acestor curburi a liniilor de camp gravitational, si, in consecinta, un corp care trece in apropierea acestei deformari, va "cade" spre centrul corpului ce genereaza curbura cu o viteza proportionala cu distanta fata de centrul sau (cu alte cuvinte proportionala cu marimea curburii care este mai intensa spre interior si mai putin intensa spre exterior)!

In relativitatea generalizata, gravitatia este explica nu ca o forta, ci ca o curbare a spatiu-timpului. Astfel, o particula merge in linie dreapta, pentru ca nu actioneaza nici o forta asupra ei, dar cum linia dreapta pe un spatiu curb e de fapt o curba, de asta in spatiul nostru noi vedem o miscare curba, de exemplu circulara. Asa se explica forta gravitatiei in teoria relativitatii. Prin gravitoni ea se explica in teoria cuantica, celalalt stalp al fizicii moderne. Dar gravitonii nu au fost inca observati experimentali. La fel nici undele gravitationale. Dar cercetatorii au nevoie de o teorie cuantica a gravitatiei si o cauta mereu. Poate chiar la LHC vor observa o gaura neagra microscopica, ceea ce ar fi un prim efect al teoriei cuantice pentru gravitatiei. Asadar, cum explici tu gravitatia, asa o explica si teoria generala a relativitatii, numai ca curbarea spatiu-timpului vine acolo din prezenta maselor, iar nu din curbarea liniilor de camp, care asa cum iti zisei mai sus, sunt curbe mereu, chiar si un un spatiu plat, euclidian.

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 27, 2008, 05:46:42 AM
Practic asa explic eu gravitatia, nu prin gravitoni... ;) E complicat, sunt multe de discutat insa mi se pare mai plauzibil decat gravitonii... lol
Ce pareri aveti?

Cum ti-am zis, ai afirmat de mai multe ori "mi se pare mai plauzibil", dar nu ai spus de ce ti se pare mai plauzibil, trebuie sa argumentezi. Eu unul ti-am argumentat de ce argumentele tale de mai sus sunt gresite.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 29, 2008, 12:34:48 AM
Da, de mase insa cele care se curbeaza este materia neagra si energia (parerea mea) ca altceva nu are ce...vidul... :)

Gresesti, orice masa curbeaza spatiu-timpul. In plus, teoria relativitatii a fost descoperita si testata experimental cand nu se stia de materia intunecata si de energia intunecata. Pamantul curbeaza spatiu timpul din jurul sau si Luna merge in linie dreapta in acest spatiu timp curb, de aceea in spatiu ea merge pe o traiectorie aproape circulara in jurul Pamantului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Da ,de acord cu tine dar totusi eu am vrut sa subliniez alt lucru!
Cine se curbeaza? Ce intelegi tu prin spatiu? Vidul? Eu zic ca cele care se curbeaza sub influienta masei sunt exact materia neagra si energia intunecata! Ele fac liniile de camp gravitational curbe si astfel acel "spatiu" se curbeaza. Orice particula si foton care trece este deviat de la traiectoria ei dreapta din acest lucru! Nu?
Cat despre curbarea timpului inca nu sunt pe deplin acord. Spune-mi te rog , cum se curbeaza timpul anume?

Osmiumbin

Ca sa nu mai deschid un topic intreb aici pentru cine stie.... Care este formula de curbare a spatiului? Cu alte cuvinte cat de mult se curbeaza spatiul pentru o masa m?
Thx!  :)

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 08, 2008, 04:33:14 AM
Ca sa nu mai deschid un topic intreb aici pentru cine stie.... Care este formula de curbare a spatiului? Cu alte cuvinte cat de mult se curbeaza spatiul pentru o masa m?
Thx!  :)

Pentru o masa m punctiforma (sau o masa M sferica, de exemplu Soarele), metrica spatiului curb e data de metrica lui Shwarzshild (link). Dupa cum vezi, formula cheie este ca rs (adica curbura) e data de 2GM/c^2. Pune aici G (constata lui Newton), M masa soarelui, c viteza luminii in vid si vezi cat iti da. Apoi ia r distanta Pamant-Soare, imparte r/rs si o sa vezi cat de mare este curbura spatiu timpului pe Pamant din cauza Soarelui. Eu stiu rezultatul, dar ideea e sa faci tu calculul sa te convingi. Inainte sa il faci. Intuiesti ca aceasta curbura e foarte mare, mare, mica, medie sau foarte mica?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro