Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebari

Creat de Krystyan, Ianuarie 02, 2008, 08:15:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Krystyan

Citat din: Electron din Aprilie 10, 2008, 09:53:00 AM
Citat din: Krystyan din Aprilie 10, 2008, 02:35:32 AM
      Apropo Electron, formula F=k*Q1*Q2/r^2 nu este forta lui Coulomb?
Eu stiam ca se numeste "legea lui Coulomb". Ai aici mai multe detalii. :)

e-

     Sau legea lui Coulomb, cum zici tu. Astept o reactie de la Abel Cavasi.  :D

Abel Cavaşi

Citat din: Krystyan din Aprilie 10, 2008, 09:23:06 PMAstept o reactie de la Abel Cavasi.
Hmmm... Dacă insişti atât, am să-ţi răspund, deşi mă gândeam că ar mai trebui să meditezi un pic :).

Citat din: Krystyan din Aprilie 10, 2008, 02:35:32 AM
       Un profesor de la mine de la facultate ne spunea ceva foarte interesant: numai cel care a inteles pe deplin un fenomen il poate explica la nivelul de intelegere al tuturor. Si folosea in explicatiile lui tot felul de lucruri banale, cu crete, pixuri, cu servetele, telefoane mobile, folosind un limbaj incredibil de non-stiintific.
Avea mare dreptate acel profesor şi sunt fericit că mai sunt oameni care gândesc astfel.
CitatEu speram sa gasesc aici explicatii ale unor fenomene prin cuvinte pe care sa nu le caut in dictionar sau sa folosesc Google pt. a le gasi. Si am primit multe astfel de explicatii. Dar am observat ca majoritatea raspunsurilor sunt link-uri care mai mult te baga in ceata decat iti explica. Numai un exemplu imi permit: am cautat pe google despre camp electric, forte electrice si magnetice, lungimi de unda, frecvente, amplitudini, electromagnetism si multe altele si am gasit o groaza de raspunsuri mai clare sau mai putin clare. Dar cand am cautat despre forta volumica si impuls volumic nu am gasit ceva relevant decat pe fizicaparticulelor.ro ,adica aici si pe www.astronomy.ro ,explicatii date tot de tine, Abel Cavasi. Si ma intrebam de ce Google nu ofera decat aceste 2 pagini (ne)relevante.
Iartă-mă pentru că am adus în discuţie noţiunea de impuls volumic. Ar fi trebuit, probabil, să tac sau să-ţi spun că astăzi se consideră că asupra unei sarcini aflate în repaus în câmp magnetic nu acţionează niciun fel de forţe.
CitatIti propun o problema, Abel Cavasi: sa presupunem ca nea Gheorghe tocmai a venit de la coasă din deal si stati la masa la o ţuică. Din vorba-n vorba, nea Gheorghe te roaga sa-i explici si lui ce inseamna rotor si divergenta, asa... pe limba lui, folosind cuvinte din viata lui de la ţară. Ia in considerare ca nea Gheorghe nu are habar de functii, integrale, derivate si alte minuni d-astea. Poate stie si el ceva vag despre adunare si scadere, dar atat. Ce zici, te bagi? Sper sa nu spui ca nu se poate da o asemenea explicatie ca nu te cred. Imagineaza-ti ca totul se reduce la analogii.
În primul rând nu cred că nea Gheorghe de la coasă ar vrea să-i vorbesc despre aşa ceva (din păcate :( ) şi mai ales la o ţuică. În al doilea rând, oricât i-ai vorbi lui nea Gheorghe despre divergenţă şi rotor, te asigur că el nu va înţelege cu adevărat asemenea noţiuni din moment ce nu are habar nici de derivată, darmite de derivata parţială. Este un vis frumos acela de a putea explica absolut orice noţiune pe înţelesul lui nea Gheorghe, dar gradul de înţelegere la care el va putea ajunge va rămâne mereu unul coborât. De aceea, eu te invit să te ridici de pe scaunul pe care se află nea Gheorghe şi să intri în lumea fascinantă a preciziei matematice, în care nu te poţi mulţumi cu înţelegerea superficială la care poate ajunge badea Gheorghe :).
Citat
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 09, 2008, 09:32:47 AM
este mai îngrijorător pentru tine ca viitor om de Ştiinţă decât faptul că nu primeşti răspunsuri la toate ,,de ce?"-urile puse.
....................................
Sfatul meu este ca, dacă vrei să aduci un aport Ştiinţei contemporane...
Nu am spus ca vreau sa devin om de stiinta sau sa aduc vreun aport stiintei contemporane si nici nu am dat de inteles.  :)
Iar eu nu am spus că tu ai spus asta şi nici nu am dat de înţeles că tu ai spus asta :). Însă sunt convins că o persoană care pune atâtea întrebări nu o face doar aşa ca să se afle în treabă :). Sau mă înşel?
CitatNu se stie sau nu stii tu ce inseamna corp incarcat? Citeste in figurile 15 si 16 pe care le-am atasat aici http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=66.90 ,dar sunt sigur ca stii ce este un corp incarcat. Un corp incarcat este un corp care poseda sarcini libere.Electron a spun mai demult ca este un corp in care numarul de protoni nu este egal cu numarul de electroni. Deci deducand ca stii ce este un corp incarcat, imi poti raspunde, te rog, la intrebarea 141?
Dacă te mulţumesc definiţiile actuale şi superficiale pentru corpul încărcat, atunci, ţinând seama de faptul că orice electron are un spin (deci orice electron este un magnet), pot spune pentru tine că un câmp magnetic este un câmp care acţionează cu cupluri asupra sarcinilor.
Acum să-mi spui tu, după ce te gândeşti un pic mai bine (cum am sperat s-o faci în răgazul pe care ţi l-am dat), ţi se pare corectă definţia care spune că un corp încărcat este un corp care posedă sarcini libere? Electronul nu este încărcat electric? Dacă electronul este încărcat electric, posedă el sarcini libere?
CitatInseamna ca forta in general este derivata impulsului in general?
Da.
CitatCe intelegi prin termenul "volumic" adaugat fortei si impulsului?
Înţeleg o proprietate spaţială a ,,impulsului volumic" dată prin analogie cu ,,liniaritatea" impulsului şi cu ,,areolaritatea" momentului cinetic (căruia îmi place să-i mai spun şi ,,impuls areolar"). Mai precis, în timp ce impulsul liniar este proporţional cu viteza liniară, iar momentul cinetic cu viteza areolară, impulsul volumic este proporţional cu viteza volumică, deci cu raportul dintre volumul descris de ,,ceva" şi timpul în care este descris acel volum.

Citat
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 09, 2008, 09:32:47 AM
Citat143.Ce se intelege prin forta magnetica, daca se poate printr-o singura propozitie?
Un răspuns pe placul tău (probabil) şi pentru nivelul tău de înţelegere: forţa magnetică este forţa care acţionează asupra polilor unui magnet.
Acest raspuns este asemanator cu intrebarea :"Ce este painea?" si raspunsul "Painea este hrana necesara organismului"  ;D  Eu ma refeream la consecintele fortei magnetice, ce eveniment produce fata de sarcina.
Acest răspuns este la fel cu ceea ce crezi tu că este un corp încărcat. De aceea l-am dat pentru nivelul tău de exigenţă. Este o absurditate să fii mai exigent cu câmpul magnetic decât cu cel electric.
Citat144.Pot sa consider ca impulsul caracterizeaza cantitatea de translatie iar momentul cinetic caracterizeaza cantitatea de rotatie?
Eu cred că da. Spun doar ,,cred", pentru că doar bănuiesc ce înţelegi tu aici prin ,,a caracteriza" şi prin ,,cantitate de".

Krystyan

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PM
oricât i-ai vorbi lui nea Gheorghe despre divergenţă şi rotor, te asigur că el nu va înţelege cu adevărat asemenea noţiuni din moment ce nu are habar nici de derivată, darmite de derivata parţială.

    Daca ii vorbesti folosindu-te de derivata bineinteles ca nu v-a intelege dar eu nu ti-am propus sa-i vorbesti folosindu-te de derivata. Iata un bun motiv pt. care exista analogii. Dar daca nu poti scoate un cui cu nici un alt instrument decat cu clestele, nu e nici o problema. Cuiul poate sa stea si asa ca oricum nu e nici un sfarsit.  :D

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PM
să-ţi spun că astăzi se consideră că asupra unei sarcini aflate în repaus în câmp magnetic nu acţionează niciun fel de forţe.

         Si campul magnetic in care se afla sarcina in repaus de cine ar fi produs? Nu exista si alte sarcini care produc acest camp magnetic?

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PM
sunt convins că o persoană care pune atâtea întrebări nu o face doar aşa ca să se afle în treabă :). Sau mă înşel?

        Intr-adevar, nu ca sa ma aflu in treaba dar nici ca sa devin om de stiinta.

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PM
Citat
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 09, 2008, 09:32:47 AM
este mai îngrijorător pentru tine ca viitor om de Ştiinţă decât faptul că nu primeşti răspunsuri la toate ,,de ce?"-urile puse.
....................................
Sfatul meu este ca, dacă vrei să aduci un aport Ştiinţei contemporane...
Nu am spus ca vreau sa devin om de stiinta sau sa aduc vreun aport stiintei contemporane si nici nu am dat de inteles.  :)
Iar eu nu am spus că tu ai spus asta şi nici nu am dat de înţeles că tu ai spus asta

        Atunci de ce m-ai numit "viitor om de stiinta" ? Ma vezi cumva asa?

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PM
CitatNu se stie sau nu stii tu ce inseamna corp incarcat? Citeste in figurile 15 si 16 pe care le-am atasat aici http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=66.90 ,dar sunt sigur ca stii ce este un corp incarcat. Un corp incarcat este un corp care poseda sarcini libere.Electron a spun mai demult ca este un corp in care numarul de protoni nu este egal cu numarul de electroni. Deci deducand ca stii ce este un corp incarcat, imi poti raspunde, te rog, la intrebarea 141?
Dacă te mulţumesc definiţiile actuale şi superficiale pentru corpul încărcat, atunci, ţinând seama de faptul că orice electron are un spin (deci orice electron este un magnet), pot spune pentru tine că un câmp magnetic este un câmp care acţionează cu cupluri asupra sarcinilor.
Acum să-mi spui tu, după ce te gândeşti un pic mai bine (cum am sperat s-o faci în răgazul pe care ţi l-am dat), ţi se pare corectă definţia care spune că un corp încărcat este un corp care posedă sarcini libere? Electronul nu este încărcat electric? Dacă electronul este încărcat electric, posedă el sarcini libere?

        Presupunand ca ai citit ce scrie in figurile 15 si 16 postate de mine in acest topic, imi poti spune ce ai inteles de acolo?

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PM
Mai precis, în timp ce impulsul liniar este proporţional cu viteza liniară, iar momentul cinetic cu viteza areolară, impulsul volumic este proporţional cu viteza volumică, deci cu raportul dintre volumul descris de ,,ceva" şi timpul în care este descris acel volum.

       Ce intelegi prin faptul ca volumul este descris de ceva? Ca un exemplu al intrebarii mele, ma gandesc ca si un cub descrie un volum dar nu pot intelege in cat timp acest cub descrie un volum.

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PM
Un răspuns pe placul tău (probabil) şi pentru nivelul tău de înţelegere: forţa magnetică este forţa care acţionează asupra polilor unui magnet.
Si care ar fi acest magnet pt. forta magnetica aferenta campului magnetic din undele electromagnetice?  Eu imi doream sa discut despre campul electric si magnetic cu referire stricta la unde electromagnetice. Nu mi se par relevante raspunsurile in care se aduce in discutie condensatori, conductori, magneti permanenti etc. devreme ce nici unul din acestea nu au nimic de-a face cu undele electromagnetice.

145. Si daca tot am adus in discutie undele e.m. vreau sa pun o intrebare pe care am m-ai pus-o la inceputul topicului dar nu asa cum imi doresc acum: Stiu ca o unda electromagnetica este doar energie pura, nu contine nimic material. Pot sa maresc sau sa micsorez lungimea de unda a unei unde apeland tot la energie, adica tot printr-o unda sau printr-un alt tip de energie, oricare ar fi el? Cunoaste stiinta asa ceva pana in momentul de fata?

Si o ultima solicitare, stie cineva un site unde sunt publicate ultimele descoperiri ale stiintei? Eu am niste carti din anticariate dar acestea sunt scrise de mult, anii '60-'70 si de atunci si pana acum cred ca s-au mai descoperit multe lucruri. M-ar interesa o arhiva cu ultimii 10 ani de stiinta.

Abel Cavaşi

Citat din: Krystyan din Aprilie 11, 2008, 11:24:26 PM
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PM
oricât i-ai vorbi lui nea Gheorghe despre divergenţă şi rotor, te asigur că el nu va înţelege cu adevărat asemenea noţiuni din moment ce nu are habar nici de derivată, darmite de derivata parţială.
Daca ii vorbesti folosindu-te de derivata bineinteles ca nu v-a intelege dar eu nu ti-am propus sa-i vorbesti folosindu-te de derivata. Iata un bun motiv pt. care exista analogii. Dar daca nu poti scoate un cui cu nici un alt instrument decat cu clestele, nu e nici o problema. Cuiul poate sa stea si asa ca oricum nu e nici un sfarsit.  :D
Ce spun eu şi ce înţelegi tu...?! Păi cum poţi înţelege CU ADEVĂRAT o noţiune definită strict cu ajutorul derivatelor fără să foloseşti derivata? Şi mai vii şi cu chestii de cui şi cleşte... Doamne fereşte, mare-i grădina...
CitatSi campul magnetic in care se afla sarcina in repaus de cine ar fi produs? Nu exista si alte sarcini care produc acest camp magnetic?
Ce legătură are câmpul magnetic cu sarcina care se află în câmpul magnetic respectiv? Câmpul magnetic poate fi produs şi de un conductor parcurs de curent electric, chiar dacă acel conductor este neutru din punct de vedere electric.
Citat
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PM
sunt convins că o persoană care pune atâtea întrebări nu o face doar aşa ca să se afle în treabă :). Sau mă înşel?
Intr-adevar, nu ca sa ma aflu in treaba dar nici ca sa devin om de stiinta.
Hai că ai reuşit să mă faci curios! Care-i alternativa? Apropo, sper că acum n-o să te răzbuni pe mine şi vei evita cu orice preţ să devii om de Ştiinţă, doar aşa ca să demonstrezi că eu am greşit :).
CitatAtunci de ce m-ai numit "viitor om de stiinta" ? Ma vezi cumva asa?
Eh, hai că mi-ai smuls şi răspunsul la această întrebare :) : da, te văd un om de Ştiinţă. Cel puţin asta văd eu acum din noianul de întrebări pe care le-ai înşirat pe-aici. Evident, dacă te vei apuca de băut încât să pici în şanţuri sau dacă îţi vei pierde vremea pe la jocurile de noroc, nu vei ajunge niciodată un om de Ştiinţă şi vei reuşi să să mă arăţi cu degetul ca să spui: ,,Ha, ha, vezi că n-am ajuns om de Ştiinţă?". Dar eu cred că, totuşi, ceva o să te îndrume spre această minunată activitate care îţi procură glorie veşnică.

Citat
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PMAcum să-mi spui tu, după ce te gândeşti un pic mai bine (cum am sperat s-o faci în răgazul pe care ţi l-am dat), ţi se pare corectă definţia care spune că un corp încărcat este un corp care posedă sarcini libere? Electronul nu este încărcat electric? Dacă electronul este încărcat electric, posedă el sarcini libere?
Presupunand ca ai citit ce scrie in figurile 15 si 16 postate de mine in acest topic, imi poti spune ce ai inteles de acolo?
Eu zic că am înţeles tot ce era inteligibil (încă din adolescenţă :) ). Vrei să dau copy-paste la ceea ce scrie acolo sau ce vrei? Crezi că n-am înţeles ceva de acolo? Este acolo undeva răspunsul la întrebarea ,,Dacă electronul este încărcat electric, posedă el sarcini libere?", adresată de mine? De ce nu dai răspunsuri directe la întrebările puse?
CitatCe intelegi prin faptul ca volumul este descris de ceva? Ca un exemplu al intrebarii mele, ma gandesc ca si un cub descrie un volum dar nu pot intelege in cat timp acest cub descrie un volum.
Orice suprafaţă care nu se mişcă paralel cu ea însăşi descrie un volum. În cazul nostru, un triunghi cu două puncte fixe şi cu al treilea punct mişcându-se de-a lungul unei drepte care este perpendiculară pe segmentul format de celelalte două puncte şi necoplanară cu acest segment, descrie o figură geometrică tridimensională având un volum crescător în timp.
Citat
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PM
Un răspuns pe placul tău (probabil) şi pentru nivelul tău de înţelegere: forţa magnetică este forţa care acţionează asupra polilor unui magnet.
Si care ar fi acest magnet pt. forta magnetica aferenta campului magnetic din undele electromagnetice?
Orice magnet din mediul înconjurător în care pătrunde unda.
Citat145. Si daca tot am adus in discutie undele e.m. vreau sa pun o intrebare pe care am m-ai pus-o la inceputul topicului dar nu asa cum imi doresc acum: Stiu ca o unda electromagnetica este doar energie pura, nu contine nimic material. Pot sa maresc sau sa micsorez lungimea de unda a unei unde apeland tot la energie, adica tot printr-o unda sau printr-un alt tip de energie, oricare ar fi el? Cunoaste stiinta asa ceva pana in momentul de fata?
Unda nu este energie, ci este câmp. Poţi modifica lungimea de undă apelând tot la energie, mai precis la modificarea energiei. Da, Ştiinţa cunoaşte aşa ceva. De exemplu, un emiţător de radiounde poate emite pe mai multe frecvenţe printr-o simplă rotire de buton care modifică valoarea capacităţii electrice a unor condensatori aflaţi în circuitul emiţătorului.

Krystyan

#139
      Mai bine o las balta cu nea Gheorghe, imi sunt clare unele lucruri.

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 12, 2008, 11:12:08 AM
da, te văd un om de Ştiinţă. Cel puţin asta văd eu acum din noianul de întrebări pe care le-ai înşirat pe-aici.

     Acest noian de intrebari este din cauza ca nu am inteles.Daca intelegeam nu mai puneam atatea intrebari. Dar cred ca ar trebui sa o las balta cu campul magnetic fiindca vad ca nu se pot da explicatii simple pana aproape de intelegerea obisnuita. Am inteles eu mai multe lucruri si de unul singur si poate o voi face si de data asta. Cred ca ar trebui sa-mi creez propria imagine despre campul magnetic fiindca nu mi se pare ca definitiile actuale explica foarte bine acest fenomen. Sau poate ca nici cei care l-au descoperit nu l-au inteles pe deplin. Ma gandeam ce inseamna cuvantul "magnetic", s-ar putea sa vina din latina.

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 12, 2008, 11:12:08 AM
Eu zic că am înţeles tot ce era inteligibil (încă din adolescenţă :) ). Vrei să dau copy-paste la ceea ce scrie acolo sau ce vrei? Crezi că n-am înţeles ceva de acolo? Este acolo undeva răspunsul la întrebarea ,,Dacă electronul este încărcat electric, posedă el sarcini libere?", adresată de mine? De ce nu dai răspunsuri directe la întrebările puse?

     Intrebarea cu raspunsurile directe cred ca sunt indreptatit sa o adresez si eu. Referitor la intrebarea cu electronul incarcat, citez un fragment din figurile 15 si 16: "Toate corpurile poseda sarcini electrice.Cand se leaga sarcini egale si de semn contrar,in exterior nu se constata nici un efect:corpul este neutru.In schimbun corp incarcat contine sarcini libere". Electronul poseda sarcina.Protonul poseda,de asemenea sarcina.Sarcina electronului se considera ca e negativa iar a protonului pozitiva. Sarcina este doar o propietate, propietatea de atractie sau respingere iar cand un lucru detine o propietate care poate fi exercitata inseamna ca acel lucru poate influenta. Cand un corp detine doar un electron si un proton atunci corpul respectiv are aceeasi cantitate de sarcina negativa si pozitiva, deci aceeasi cantitate de influenta.Atunci se spune ca acel corp este neutru iar in exterior nu se constata nici un efect fiindca stim ca sarcinile pozitive si cele negative se atrag si fiindca cantitatile de influenta sunt egale rezulta ca ele se anuleaza reciproc iar in exterior nu mai ramane nici o influenta de manifesat.Deci corpul este neutru fiindca nu mai exista nimic in plus. Daca corpul contine 2 electroni si un proton, atunci avem o pereke neutra + o sarcina negativa(a unuia din electroni).Aceasta sarcina negativa nu mai are de ce sa se lege, ea fiind libera a se lega de orice sarcina pozitiva care s-ar apropia. Deci acest electron liber detine o cantitate de influenta exercitabila in exterior. Aceasta cantitate de influenta exercitabila reprezinta incarcatura, corpul numindu-se in acest caz corp incarcat.Orice corp adus in preajma acestui corp cu o sarcina negativa libera va fi influentat de sarcina negativa libera. Nu are sens sa spui ca electronul este incarcat.Electronul insusi reprezinta incarcatura, daca el nu este legat de un proton. Si mai mult,electronul nu poate sa aiba sarcini libere fiindca el insusi este sarcina libera (asta in cazul in care nu este legat de un proton).Sarcina libera este cantitatea de influenta care este in plus si poate fi exercitata in exterior. Intelegi acum de ce intrebarea ta nu are sens?

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 12, 2008, 11:12:08 AM
Citat
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 10, 2008, 11:41:56 PM
Un răspuns pe placul tău (probabil) şi pentru nivelul tău de înţelegere: forţa magnetică este forţa care acţionează asupra polilor unui magnet.
Si care ar fi acest magnet pt. forta magnetica aferenta campului magnetic din undele electromagnetice?
Orice magnet din mediul înconjurător în care pătrunde unda.

         Dar in cazul luminii. unde se nasc si se distrug in permanenta forte electrice si magnetice? Lumina se poate propaga in spatiu fara sa intalneasca ceva in cale, ce sa mai zic de vreun magnet. Si atunci, pt. forta magnetica a luminii care ar fi definitia?

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 12, 2008, 11:12:08 AM
Unda nu este energie, ci este câmp.

      Ei,dar asta e tare. Pai si campul nu e tot energie?

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 12, 2008, 11:12:08 AM
Poţi modifica lungimea de undă apelând tot la energie, mai precis la modificarea energiei. Da, Ştiinţa cunoaşte aşa ceva. De exemplu, un emiţător de radiounde poate emite pe mai multe frecvenţe printr-o simplă rotire de buton care modifică valoarea capacităţii electrice a unor condensatori aflaţi în circuitul emiţătorului.

       Am uitat sa precizez ca eu m-am referit la undele luminoase, lumina, ca parte a spectrului electromagnetic. In acest caz mai este valabil raspunsul tau? Si daca da, se poate mari sau micsora lungimea de unda a luminii cu fix o anumita valoare, de exemplu de la 700 nm la 1500 nm?

Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 12, 2008, 11:12:08 AM
Eh, hai că mi-ai smuls şi răspunsul la această întrebare :) : da, te văd un om de Ştiinţă. Cel puţin asta văd eu acum din noianul de întrebări pe care le-ai înşirat pe-aici.

       Ca sa devin om de stiinta ar trebui sa urmez o facultate de profil,nu crezi? Eu am facut deja o facultate si nu ma incanta ideea sa mai fac una. Eu ma gandisem initial la o prostie poate (vezi figura 3 si al doilea meu post publicat in acest topic: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=66.0 ;mai pun figura aici inca o data) si vroiam sa aflu mai multe despre undele electromagnetice. Asta e tot bâlciul.

Abel Cavaşi

#140
Citat din: Krystyan din Aprilie 13, 2008, 01:43:39 AM
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 12, 2008, 11:12:08 AMda, te văd un om de Ştiinţă. Cel puţin asta văd eu acum din noianul de întrebări pe care le-ai înşirat pe-aici.
Acest noian de intrebari este din cauza ca nu am inteles.Daca intelegeam nu mai puneam atatea intrebari.
Şi eu am zis cumva altceva? Un om de Ştiinţă devine om de Ştiinţă pentru că nu înţelege, dar vrea să înţeleagă. Nici badea Gheorghe nu înţelege o mulţime de lucruri, dar pe el nici nu îl interesează. Acel tip de om se numeşte ,,ignorant" pentru că ignoră lumea superbă din jurul său şi se mulţumeşte să înţeleagă puţin. Tu vrei să înţelegi mai mult, deci eşti pe drumul bun.
Da' ce mă tot contrazici atâta în orice fleac? Am greşit atât de mult că te-am făcut ,,viitor om de Ştiinţă"? Vrei să ducem o discuţie întreagă pe această temă? E chiar atât de greu să accepţi o banalitate?
CitatDar cred ca ar trebui sa o las balta cu campul magnetic fiindca vad ca nu se pot da explicatii simple pana aproape de intelegerea obisnuita.
Stai, stai, nu te pripi! Nu înseamnă că dacă eu nu am reuşit să-ţi dau o definiţie pe placul tău, chiar nici nu ar putea nimeni să-ţi dea o astfel de definiţie.
CitatAm inteles eu mai multe lucruri si de unul singur si poate o voi face si de data asta. Cred ca ar trebui sa-mi creez propria imagine despre campul magnetic fiindca nu mi se pare ca definitiile actuale explica foarte bine acest fenomen. Sau poate ca nici cei care l-au descoperit nu l-au inteles pe deplin.
Foarte bine. Dacă nu eşti mulţumit cu explicaţiile actuale, încearcă să înţelegi în felul tău câmpul magnetic. Dar, ceva îmi spune că atunci când îl vei înţelege ,,în felul tău", vei constata că, de fapt, ai înţeles ceea ce ţi s-a spus deja.
CitatMa gandeam ce inseamna cuvantul "magnetic", s-ar putea sa vina din latina.
Vine de la ,,Magnesia", un oraş din Asia mică unde au fost descoperite demult pietre care se roteau în aceeaşi direcţie când erau puse într-un vas pe apă.
CitatNu are sens sa spui ca electronul este incarcat.
,,Raţionamentul" tău despre sarcinile electrice a culminat cu această perlă. Să nu mai spui prostioara asta nimănui :). Auzi dom'le, cică ,,nu are sens să spui că electronul este încărcat". Am trăit s-o aud şi p-asta! De unde le scoţi?
CitatDar in cazul luminii. unde se nasc si se distrug in permanenta forte electrice si magnetice?
Răspuns pe măsura întrebării: în spaţiu. La distanţe aproximativ egale, periodic, intensitatea câmpurilor electric şi magnetic din unda electromagnetică se anulează, respectiv, atinge maximul. Dacă plasezi un magnet într-o zonă în care câmpul magnetic tocmai se anulează, magnetul nu va fi influenţat.
CitatLumina se poate propaga in spatiu fara sa intalneasca ceva in cale, ce sa mai zic de vreun magnet.
Eh, mai întâlneşte şi lumina câte un perete, un geam, o planetă, un satelit :).
CitatSi atunci, pt. forta magnetica a luminii care ar fi definitia?
Forţa magnetică a luminii depinde de inducţia magnetică a câmpului luminos. Cu cât este mai intens câmpul magnetic, cu atât va fi mai intensă şi forţa magnetică.
Citat
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 12, 2008, 11:12:08 AM
Unda nu este energie, ci este câmp.
Ei,dar asta e tare. Pai si campul nu e tot energie?
Serios, e chiar atât de tare? Bietul de tine! Ce ştii tu? Energia este un număr aşa cum este masa, iar câmpul este o formă a materiei, aşa cum este substanţa. Fii bun, şi nu mai face pe deşteptul, că nu eşti! Stai cuminte în banca ta, pune întrebări cu blândeţe şi nimeni n-o să aibă nimic cu tine. Nu-ţi mai da asemenea aere nejustificate.
Citat
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 12, 2008, 11:12:08 AM
Poţi modifica lungimea de undă apelând tot la energie, mai precis la modificarea energiei. Da, Ştiinţa cunoaşte aşa ceva. De exemplu, un emiţător de radiounde poate emite pe mai multe frecvenţe printr-o simplă rotire de buton care modifică valoarea capacităţii electrice a unor condensatori aflaţi în circuitul emiţătorului.
Am uitat sa precizez ca eu m-am referit la undele luminoase, lumina, ca parte a spectrului electromagnetic. In acest caz mai este valabil raspunsul tau? Si daca da, se poate mari sau micsora lungimea de unda a luminii cu fix o anumita valoare, de exemplu de la 700 nm la 1500 nm?
Asta este mai greu. Din câte ştiu eu în domeniul electronicii (şi ştiu cam puţine), nu există prea multe (sau, dacă există, sunt foarte scumpe) componente electronice care să lucreze în circuite de o asemenea frecvenţă.
CitatCa sa devin om de stiinta ar trebui sa urmez o facultate de profil,nu crezi?
Nu cred. Nu confunda omul de Ştiinţă posesor al unei diplome cu omul de Ştiinţă pasionat, devotat, de care vorbesc eu.
CitatEu ma gandisem initial la o prostie poate (vezi figura 3 si al doilea meu post publicat in acest topic: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=66.0 ;mai pun figura aici inca o data) si vroiam sa aflu mai multe despre undele electromagnetice. Asta e tot bâlciul.
Nu e niciun bâlci. Despre undele electromagnetice încă nu se ştie totul. N-ai decât să vrei să duci mai departe întregul tezaur de cunoştinţe acumulat deja de omenire privitor la electromagnetism. Dar fă-o cu înţelepciune.

Krystyan

"Bietul de mine" clar nu poate deveni om de stiinta... Mai bine stau in banca mea.Sfarsit.

Abel Cavaşi

Ei, te-am supărat? Aşa sunt eu, mai dur cu cei care-şi dau asemenea aere. N-ar trebui să mă bagi în seamă. Este un mare defect al meu.

HarapAlb

#143
Citat din: Krystyan din Aprilie 13, 2008, 01:43:39 AM
Citat din: Abel Cavaşi din Aprilie 12, 2008, 11:12:08 AM
Poţi modifica lungimea de undă apelând tot la energie, mai precis la modificarea energiei. Da, Ştiinţa cunoaşte aşa ceva. De exemplu, un emiţător de radiounde poate emite pe mai multe frecvenţe printr-o simplă rotire de buton care modifică valoarea capacităţii electrice a unor condensatori aflaţi în circuitul emiţătorului.
Am uitat sa precizez ca eu m-am referit la undele luminoase, lumina, ca parte a spectrului electromagnetic. In acest caz mai este valabil raspunsul tau? Si daca da, se poate mari sau micsora lungimea de unda a luminii cu fix o anumita valoare, de exemplu de la 700 nm la 1500 nm?

Krystyan, cred ca am raspuns la intrebarea asta. Da, este posibilia schimbarea (marirea si micsorarea) lungimii de unda a radiatiei luminoase. Din pacate schimbarea ei nu se poate face (cel putin deocamdata) de forma continua, adica sa se poata baleia toate lungimile de unda dintr-un interval dat , de exemplu de la 700nm pana la 1500nm, cu un singur aparat (de dimensiuni rezonabile),  precum in exemplul lui Abel cu aparatul de radio.

Schimbarea lungimii de unda se cheama conversie, in engleza "up-conversion"=cresterea frecventei (scaderea lungimii de unda) si "down-conversion"=scaderea frecventei) cresterea lungimii de unda. Conversia nu este un proces simplu pentru ca ridica o serie de probleme experimentale, adica metoda si aranjamentul experimental nu este acelasi pentru conversia 1micrometru->500nm si 300nm->100nm.


Legat de perceperea campului magnetic ca, camp electric si invers. Fenomenele electrice si magnetice se pot descrie unitar folosind potentialul vector si cel scalar (A si V). Pentru o configuratie data (de sarcini, curenti, dipoli magnetici etc.) ar trebui ca functia ce descrie campul magnetic (sau cel electric) sa se anuleze pentru o anumita schimbare de variabila (x,t)->(x',t'). Nu stiu cat de dificil este de gasit matematic transformarea de coordonate.
Vreau sa fac doua observatii:

(i) Electron a mentionat momentum magnetic asociat spinului particulelor ca generator de camp magnetic. Ei bine, daca cineva ar gasi un sistem de coordinate din care acest camp magnetic sa fie perceput ca fiind camp electric, este echivalent cu a percepe sursa campului electric ca o sarcina. Problema este ca spinul unei particule nu are analog in fizica clasica, momentul magnetic de spin nu poate fi descris prin miscarea unor sarcini.

(ii) S-ar putea crede ca cele doua campuri, electric si magnetic, ajuta la descrierea tuturor situatiilor experimentale posibile. Insa potentialul vector A si scalar V de care am pomenit mai devreme ajuta la intelegerea efectului Aharonov-Bohm. Utilizarea numai a campului magnetic conduce la predictii in contradictie cu experimentele. De altfel in mecanica cuantica, in interactiunea cu campul electromagnetic se utilizeaza vectorul potential si cel scalar (desigur ca exista situatii cand se pot stabili legi de interactiune echivalente folosind campul electric si magnetic, insa nu stiu daca aceasta regula este general valabila).

PS: Adi, te rugam fa up-grade-ul necesar pentru a putea scrie cu usurinta formule pe forum

Electron

Citat din: HarapAlb din Aprilie 23, 2008, 11:01:01 AM
(i) Electron a mentionat momentum magnetic asociat spinului particulelor ca generator de camp magnetic. Ei bine, daca cineva ar gasi un sistem de coordinate din care acest camp magnetic sa fie perceput ca fiind camp electric, este echivalent cu a percepe sursa campului electric ca o sarcina. Problema este ca spinul unei particule nu are analog in fizica clasica, momentul magnetic de spin nu poate fi descris prin miscarea unor sarcini.
Fac si eu o precizare: ma refeream la miscarea electronilor pe orbitele lor, nu la spinul "propriu" al electronilor. Din cate stiu eu miscarea electronilor pe orbite este sursa campului magnetic  in marerialele feromagnetice (magneti permanenti si nu numai).
Daca de fapt e vorba de spinul propriu al electronilor asta iese din sfera mea de argumentare.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Krystyan, iti inteleg frustrarea in privinta rationamentelor pe care incerci sa le faci cu privire la undele/campul electromagnetic. Faptul ca noi incercam sa oferim explicatii simplificate, analogii cu fenomene din viata de zi cu zi, nu inseamna ca ele pot fi folosite direct in elaborarea unor rationamente. Ele trebuie sa ramana la stadiul de explicatii simple. Elaborarea unor rationamente necesita un minim de "cunostinte tehnice" (adica formule si regulile de folosire a lor).

Faptul ca ai urmat o facultate tehnica imi spune mie ce esti capabil sa asimilezi acest minim de "cunostinte tehnice". Chiar daca la inceput ti se v-a parea greu , dupa mine merita sa incerci sa parcurgi de la inceput si pana la sfarsit o carte (cu formule) despre electrostatica si electromagnetism, si sa discutam aici ce nu intelegi din acea carte.

HarapAlb

Citat din: Electron din Aprilie 23, 2008, 11:12:39 AM
Citat din: HarapAlb din Aprilie 23, 2008, 11:01:01 AM
(i) Electron a mentionat momentum magnetic asociat spinului particulelor ca generator de camp magnetic. Ei bine, daca cineva ar gasi un sistem de coordinate din care acest camp magnetic sa fie perceput ca fiind camp electric, este echivalent cu a percepe sursa campului electric ca o sarcina. Problema este ca spinul unei particule nu are analog in fizica clasica, momentul magnetic de spin nu poate fi descris prin miscarea unor sarcini.
Fac si eu o precizare: ma refeream la miscarea electronilor pe orbitele lor, nu la spinul "propriu" al electronilor. Din cate stiu eu miscarea electronilor pe orbite este sursa campului magnetic  in marerialele feromagnetice (magneti permanenti si nu numai).
Daca de fapt e vorba de spinul propriu al electronilor asta iese din sfera mea de argumentare.

Momentul magnetic de spin este similar cu cel asociat miscarii pe orbita, numai ca este intrinsec particulei. Clasic s-ar putea explica prin analogia cu o sfera incarcata electric care se roteste in jurul unei axe (to spin -> a se roti); se poate incerca aceasta analogie pentru spinul electronului, insa introducand constantele fizice corespunzatoare resulta o viteza de rotatie a sferei mai mare decat viteza luminii. Concluzia este ca nu exista un analog in fizica clasica pentru spinului.
In mecanica cuantica relativista nu se poate face in general diferentierea intre spin S si momentul cinetic orbital L, ceea ce se conserva este suma lor J=S+L, adica momentul cinetic total. Totusi, exista situatii speciale in care se poate face diferenta intre spin si momentul cinetic orbital, ele conservandu-se fiecare separat.

Krystyan

#147
       In prezent citesc Cursul de fizica Berkeley, volumul 2, "Electricitate si magnetism" si deocamdata am ajuns la capitolul 2-Potentialul electric.La primul subcapitol al capitolului 2-Integrala de linie a campului electric, am intalnit niste notatii pe care nu le-am mai vazut, mai exact "x" si "y", fiecare cu cate o caciulita d-asta: "^" deasupra. Dupa intuitile mele cred ca e vorba despre versor. Asa e?

       Din prima carte de fizica-de R. Brenneke si G. Schuster, pe care am citit-o partial nu am inteles pe deplin ce se intelege prin potential electric.Din ce am inteles eu se pare ca ar fi vorba despre lucrul mecanic efectuat (de catre cine? ;oare de sarcina care produce campul?) pentru a deplasa o sarcina exterioara (care nu apartine sistemului de sarcini care produce campul) intre 2 puncte P1 si P2 din interiorul campului.Si mai zice ca aceasta sarcina exterioara este pozitiva, deci este un proton dupa parerea mea. Dar de ce nu ar fi si un electron? Iar cand sarcina se deplaseaza intre punctele P1 si P2, mai zice ca nu conteaza ce drum urmeaza sarcina intre aceste 2 puncte fiindca oricum potentialul este acelasi. Ma intreb atunci, inseamna ca drumul (sau traiectoria drumului) parcurs de sarcina poate fi de exemplu din punctul P1 pana la un punct atat de departe de camp incat influenta lui sa poata fi aproximata cu zero si apoi sa se intoarca in punctul P2 din camp, iar potentialul intre aceste 2 puncte P1 si P2 sa fie acelasi cu potentialul in cazul in care sarcina s-ar misca pe drumul cel mai scurt dintre P1 si P2? Un exemplu concret: Sa zicem ca P1 este Bucuresti si P2 este Constanta. Potentialul intre Bucuresti si Constanta pe drumul cel mai scurt sa zicem ca are valoarea "X". Dar potentialul pe drumul Bucuresti-Timisoara-Milano-Paris-Londra-Munchen-Praga-Chisinau-Constanta este acelasi? Ma gandesc ca sarcina a ajuns chiar si la Londra, punct atat de departe incat acolo campul poate fi aproximat cu zero si daca campul este aproximat cu zero, mai poate el sa aduca sarcina la Constanta?

      Cu alte cuvinte eu am inteles din potential ceva de genul: sa zicem ca exista niste sarcini (libere!) care determina un camp. Cu cat distanta pana la sarcini este mai mare cu atat valoarea campului scade, adica acestea influenteaza exteriorul lor mai putin. Dar fiindca aceste sarcini sunt de marimi diferite si pozitia lor in sistemul pe care il formeaza nu este simetrica fata de un punct central al sistemului, rezulta ca nici campul nu este uniform.Am dreptate? Presupunand ca da, se pune problema cum este caracterizata o anumita zona din camp din punct de vedere al influentei sarcinilor, adica cum este influentata o sarcina straina aflata intr-o anumita zona din camp. Aceasta influenta este caracterizata doar prin atractie sau respingere, da? Deci potentialul calculeaza cat este atrasa sau respinsa o sarcina straina aflata intr-un anumit punct al campului. Ce ma nemultumeste cel mai mult este faptul ca nu inteleg de ce calculul acestei influente se face in raport cu alt punct aflat tot in camp?

HarapAlb

Citat din: Krystyan din Aprilie 24, 2008, 12:20:07 AM
       In prezent citesc Cursul de fizica Berkeley, volumul 2, "Electricitate si magnetism" si deocamdata am ajuns la capitolul 2-Potentialul electric.
Perfect!

Citat
La primul subcapitol al capitolului 2-Integrala de linie a campului electric, am intalnit niste notatii pe care nu le-am mai vazut, mai exact "x" si "y", fiecare cu cate o caciulita d-asta: "^" deasupra. Dupa intuitile mele cred ca e vorba despre versor. Asa e?
Da, este posibil sa fie vorba despre versori, trebuie sa se mentioneze pe undeva in text (eventual la inceputul discutiei cand au fost introdusa pentru prima data notatia in carte).

Citat
       Din prima carte de fizica-de R. Brenneke si G. Schuster, pe care am citit-o partial nu am inteles pe deplin ce se intelege prin potential electric.Din ce am inteles eu se pare ca ar fi vorba despre lucrul mecanic efectuat (de catre cine? ;oare de sarcina care produce campul?) pentru a deplasa o sarcina exterioara (care nu apartine sistemului de sarcini care produce campul) intre 2 puncte P1 si P2 din interiorul campului.Si mai zice ca aceasta sarcina exterioara este pozitiva, deci este un proton dupa parerea mea. Dar de ce nu ar fi si un electron? Iar cand sarcina se deplaseaza intre punctele P1 si P2, mai zice ca nu conteaza ce drum urmeaza sarcina intre aceste 2 puncte fiindca oricum potentialul este acelasi.
Campul electric se caracterizeaza prin intensitatea lui, sa o notam cu E, care este un vector (adica e format din trei numere, Ex,Ey si Ez dupa formula E=Ex*i+Ey*j+Ez*k; i,j, si k fiind versorii axelor x,y,z); de acum inainte, marimile afisate cu litere ingrosate vor fi considerate vectori, daca sunt altceva voi specifica explicit in mesaj.
Lucrul mecanic este efectuat de forta electrostatica asupra corpului de proba (incarcat electric), asta este sarcina exterioara. Campul electrostatic generat de corpul sursa se presupune ca nu este perturbat de corpul de proba, deci corpul de proba trebuie sa aiba sarcina suficient de mica in comparatie cu sarcina corpului sursa.
Faptul ca lucrul mecanic efectuat de forta electrostatica nu depinde de drumul dintre doua puncte, ci doar de punctul initial si cel final inseamna ca forta electrostatica este generata de un camp conservativ. Prin urmare campul electric este un camp conservativ. Asta permite definirea unei functii V, scalare (reprezentata doar printr-un numar) din care se poate deduce intensitatea campului electric E si toate proprietatile campului respectiv. Relatia de legatura intre E si V fiind E=-grad(V)=-(i*dV/dx + j*dV/dy + k*dV/dz). Se observa cum prin folosirea operatorului grad se trece de la o marime scalara la una vectoriala.
Acum putem exprima lucrul mecanic folosind potentialul V, in loc de intensitatea campului electric E.

Semnul sarcinilor nu este important in discutia despre conservativitatea campului electric. Important este sa avem un corp de proba incarcat electric pentru a pune in evidenta forta (de atractie sau respingere) electrostatica.

HarapAlb

Citat din: Krystyan din Aprilie 24, 2008, 12:20:07 AM
Ma intreb atunci, inseamna ca drumul (sau traiectoria drumului) parcurs de sarcina poate fi de exemplu din punctul P1 pana la un punct atat de departe de camp incat influenta lui sa poata fi aproximata cu zero si apoi sa se intoarca in punctul P2 din camp, iar potentialul intre aceste 2 puncte P1 si P2 sa fie acelasi cu potentialul in cazul in care sarcina s-ar misca pe drumul cel mai scurt dintre P1 si P2?
Exact. Lucrul mecanic efectuat de forta electrostatica nu depinde de drumul parcurs. Asta o poti vedea luand un exemplu concret: alegi doua puncte P1 si P2 din spatiu si calculezi integrala Int_{P1}^{P2} din r·F (produsul scalar dintre coordinata si forta electrostatica) de-a lungul a doua drumuri ce pornesc din P1 si ajung in P2.


Citat
Un exemplu concret: Sa zicem ca P1 este Bucuresti si P2 este Constanta. Potentialul intre Bucuresti si Constanta pe drumul cel mai scurt sa zicem ca are valoarea "X". Dar potentialul pe drumul Bucuresti-Timisoara-Milano-Paris-Londra-Munchen-Praga-Chisinau-Constanta este acelasi? Ma gandesc ca sarcina a ajuns chiar si la Londra, punct atat de departe incat acolo campul poate fi aproximat cu zero si daca campul este aproximat cu zero, mai poate el sa aduca sarcina la Constanta?
Da, lucrul mecanic electuat va fi acelasi. Daca particula se duce la infinit va primi energie cinetica, iar ca s-o aduci inapoi va trebui ca cineva sa efectueze lucru mecanic, insa facand balanta lucrului mecanic total (cel efectual de camp si cel efectual de cel care a readus sarcina) vei vedea ca este egal cu lucru mecanic efectuat de forta electrostatica intre cele doua puncte! (aici trebuie sa ai grija la semnele ce apar in calculul integralei, lucrul mecanic efectuat de camp si cel efectuat pentru a readuce sarcina de la infinit au semna contrare) Totul se reduce la a cunoaste punctul de unde pleaca si puntul unde ajunge sarcina.

Citat
      Cu alte cuvinte eu am inteles din potential ceva de genul: sa zicem ca exista niste sarcini (libere!) care determina un camp. Cu cat distanta pana la sarcini este mai mare cu atat valoarea campului scade, adica acestea influenteaza exteriorul lor mai putin. Dar fiindca aceste sarcini sunt de marimi diferite si pozitia lor in sistemul pe care il formeaza nu este simetrica fata de un punct central al sistemului, rezulta ca nici campul nu este uniform.Am dreptate?
Campul electric nu trebuie sa fie uniform (sa aiba aceeasi valoare) peste tot in spatiu. Modul cum se modifica depinde de cum sunt distribuite in spatiu si de sarcinile pe care le poarta corpurile sursa (care genereaza campul electric). Insa iti poti imagina configuratii de sarcini care conduc la producerea unui camp electric simetric in unele regiuni din spatiu. Configuratii de genul asta se proiecteaza pentru anumite experimente in care e nevoie de camp electric uniform sau simetric (evident intr-o regiune limitata din spatiu)

Citat
Presupunand ca da, se pune problema cum este caracterizata o anumita zona din camp din punct de vedere al influentei sarcinilor, adica cum este influentata o sarcina straina aflata intr-o anumita zona din camp. Aceasta influenta este caracterizata doar prin atractie sau respingere, da? Deci potentialul calculeaza cat este atrasa sau respinsa o sarcina straina aflata intr-un anumit punct al campului.
Caracterizarea se face cantitativ prin masurarea fortei ce actioneaza asupra sarcinii de proba. Imagineaza-ti ca cineva te las intr-un camp electric cu un corp de proba incarcat electric si un arc, fara ati spune nimic despre sursa ce produce campul. Apoi tu te duci in fiecare punct din spatiu si, legand corpul de resort, il lasi liber sa se miste. Datorita fortei electrostatice el se va deplasa intr-o directie, si va deforma arcul respectiv. Aici avem doua date: directia si marimea fortei electrostatice(data de cat de mult se deformeaza arcul). Informatia importanta este directia si marimea fortei, faptul ca este atras sau respins este relativ pentru ca nu stim unde se gaseste sursa.

Acum, directia si intensitatea campului, sau potentialul electric, (care la randul lui genereaza forta) sunt caracteristice fiecarei surse ce genereaza camp electrostatic. Depinzand de sarcina sursei, pozitia ei in spatiu, forma sursei, un observator va masura forte de orientari si marimi diferite, depinzand de configuratia sursei.
In multe situatii se da expresia intensitatii campului sau a potentialului electric fara a se preciza cum arata sursa ce-l genereaza.

Citat
Ce ma nemultumeste cel mai mult este faptul ca nu inteleg de ce calculul acestei influente se face in raport cu alt punct aflat tot in camp?
Te referi pozitia sursei  in spatiu sau la punctul de referinta pentru potentialului electric?