Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Biserica Catolica accepta teoria evolutiei?

Creat de Adi, Septembrie 21, 2008, 10:43:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

ray, fii mai atent la ortografie. E o totala lipsa de respect sa scrii in asemenea hal pe acest forum.

e-
Don't believe everything you think.

xbs

#16
Citat din: mircea_p link=topic=659.msg32921#msg32921
Am avut chiar ocazia sa aud preotul la o slujba catolica in biserica, mentionand necontradictia in predica lui de duminica. Una din ideile extra, in intelegera mea este ca undeva in cursul evolutiei naturale a omului (care nu e negata de biserica)  a intervenit dumnezeu insuflandu-i spiritul sfant. Cand biblia vorbeste de crearea omului de catre dumnezeu, are de fapt in vedere acest moment. Asta era conceptia (exprimata public) a preotului respectiv.

Am citit si eu mai demult un pasaj din dogmatica ortodoxa  unde apareau notiunile de individ (gr. Atomo) si persoana (gr. Prosopo). Cand spui ca Homo Erectus a evoluat in Homo Sapiens, ce a evoluat in Homo sapiens neanderthalensis s.a.m.d ne referim practic la individ , la o unitate nediferentiata a unui ansamblu din aceeasi specie ce poate fi identificata ca numar, ce evolueaza (biologic) intr-un alt individ.  ,,Om", cum apare in geneza biblica, nu e  individ,  e persoana , adica o alteritate autoconstienta ce se realizeaza si poate fi cunoscuta doar in contactul direct al relatiei. Dimensiunea spirituala a omului  nu evolueaza pe linie biologica (materiala), ci se formeaza, e adusa la existenta  prin contact cu transcendenta. Biblia il priveste pe om in integralitatea lui (substrat material+ substrat spiritual). Gestul Bisericii Catolice de a se pronunta in mod oficial asupra unei teorii stiintifice pare o reactie la criza acuta pe care Catolicismul o resimte in Occident, sperand, poate, ca astfel sa fie mai populara si sa recastige o parte din "oile" pierdute sau pe cale sa le piarda.

Sieglind


Colateral

Religiile incearca sa tina pasul cu vremurile pentru a mai stoarce influenta si bani. Probabil ar trebui sa se ocupe de probleme de morala/etica in loc de explicatii privind realitatea fizica.

Socolofi

"Biserica Catolica accepta teoria evolutiei?" - Datorita Bisericii Catolice a aparut teoria evolutiei(TEORIE!) - a creat mediul favorabil aparitiei ei.
Cine a spus ca daca esti de partea evolutiei esti mai avansat?
Evolutionistii nu au demonstrat nimic(cum spunea cineva mai sus - e doar o teorie)
Stiinta din toate domeniile se opune de ani buni evolutiei doar ca evolutia este cea promovata(si inca promovata fals uneori ca fiind stiinta)
Nu confundati evolutia cu stiinta
Religia nu se opune stiintei.

Puteti cititi cartea "Cartea facerii crearea lumii si omul inceputurile" de Serafim Rose(pentru cei care o problema cu religia pot citi doar partile stiintifice sau multele surse/studii/carti stiintifice la care face timitere cartea - dar in intregime e mai interesanta cred). Este un studiu ce pune in fata religia, evolutia, filosofia si stiinta.

Electron

Citat din: Socolofi din Ianuarie 22, 2013, 01:41:46 PM
"Biserica Catolica accepta teoria evolutiei?" - Datorita Bisericii Catolice a aparut teoria evolutiei(TEORIE!) - a creat mediul favorabil aparitiei ei.
Ce vrei sa spui cu asta, mai exact? Cum a creat ea "mediul favorabil" si cum ar fi fost impiedicata sa apara teoria evolutiei daca nu era sa fie Biserica Catolica?

CitatEvolutionistii nu au demonstrat nimic(cum spunea cineva mai sus - e doar o teorie)
Cred ca te grabesti cand faci asemenea afirmatii. Cat despre "doar o teorie", mi-e teama ca nu intelegi corect acest termen, in contextul stiintei.

CitatStiinta din toate domeniile se opune de ani buni evolutiei doar ca evolutia este cea promovata(si inca promovata fals uneori ca fiind stiinta)
Te invit sa prezinti niste cazuri concrete, din cel putin 3 domenii, daca nu poti din toate.

CitatNu confundati evolutia cu stiinta
Care ar fi diferentele esentiale pe care le vezi tu? Nu, nu vreau sa sugerez ca ar fi echivalente (nu sunt), dar sunt curios la ce diferente te gandesti tu cand afirmi acest lucru.

CitatReligia nu se opune stiintei.
Mai corect ar fi sa se admita ca demersul religios nu este compatibil cu demersul stiintific, si ca el contine, din pacate, idei contrare ratiunii care sta la baza stiintei. Poate vrei sa comentezi putin despre procesul lui Galileo Galilei, in acest sens. :)

CitatPuteti cititi cartea "Cartea facerii crearea lumii si omul inceputurile" de Serafim Rose(pentru cei care o problema cu religia pot citi doar partile stiintifice sau multele surse/studii/carti stiintifice la care face timitere cartea - dar in intregime e mai interesanta cred). Este un studiu ce pune in fata religia, evolutia, filosofia si stiinta.
Ai putea sa ne prezinti teza cartii, sa vedem daca intr-adevar merita citita.


e-
Don't believe everything you think.

Socolofi

Electron o sa incerc sa raspund la toate intrebaile tale(o sa incerc sa gasesc sursele citite de mine pe net pentru ca sunt plecat de acasa pentru cateva luni si nu am acces la material - sper sa le gasesc).