Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce este o gaură neagră?

Creat de Abel Cavaşi, Septembrie 18, 2008, 11:05:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

#15
din wikipedia citire:

In general relativity, Birkhoff's theorem states that any spherically symmetric solution of the vacuum field equations must be stationary and asymptotically flat. This means that the exterior solution must be given by the Schwarzschild metric.


din scienceworld:

The metric of the Schwarzschild black hole is the unique spherically symmetric solution of the vacuum Einstein field equations. Stated another way, a spherically symmetric gravitational field in empty space must be static, with a metric given by the Schwarzschild black hole metric. A corollary states that the metric inside a spherical cavity inside a spherical mass distribution is the Minkowski metric.

Adi

Abel, imi pare rau, dar chiar sunt prins cu foarte multe lucruri acum si nu pot petrece timp studiind relativitatea generala. Dar deja Cipri si acum HarapAlb ti-au raspuns cu citate cu ca metrica Schwarzschild este singura solutie posibila la problema noastra. Asadar teorema Birkhoff este esentiala. Repet, acum nu am timp de problema aceasta, imi pare rau. Dar cand o sa imi fac timp, o sa intreb niste cercetatori.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Vin cu 2 intrebari putin mai grele (cel putin prima)!

1. De ce se crede ca odata depasita masa critica (masa necesara formarii unei gauri negre) diametrul acesteia devine o singularitate, un punct foarte mic? DE CE? Care este legea sau teoria care spune acest lucru?   ???

2. Legile fizicii se sfarsesc in apopierea unei gauri negre datorita faptului ca gravitatia lui Einstein se aplica pe scara mare iar teoria cuantica(electromagnetismul, si fortele tare si slaba) se aplica la scara microscopica! Fiecare functonaza foarte bine in dimensiunile ei. Acum problema este ca inima unei gauri negre, acea singularitate este microscopica desi forta pe care o genereaza este datorita gravitatiei! Aici se bat cap in cap aceste teorii. Acum nu inteleg, daca acea singularitate ar fi un atom atunci nu s-ar putea explica gravitatia imensa a acestuia insa daca la un loc sunt miliarde si miliarde de atomi, normal ca gravitatia este mare.... Atunci care e contradictia si care e problema de ce nu se intelege o gaura neagra? Gravitatia nu lucreaza la scara mica insa daca este "indesata", de ce nu?
:)

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 10, 2008, 06:29:23 AM
Vin cu 2 intrebari putin mai grele (cel putin prima)!

1. De ce se crede ca odata depasita masa critica (masa necesara formarii unei gauri negre) diametrul acesteia devine o singularitate, un punct foarte mic? DE CE? Care este legea sau teoria care spune acest lucru?   ???

Prima intrebarea este cea mai usoara. Teoria care prezice acest lucru este tocmai teoria relativitatii generalizate.

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 10, 2008, 06:29:23 AM
2. Legile fizicii se sfarsesc in apopierea unei gauri negre datorita faptului ca gravitatia lui Einstein se aplica pe scara mare iar teoria cuantica(electromagnetismul, si fortele tare si slaba) se aplica la scara microscopica! Fiecare functonaza foarte bine in dimensiunile ei. Acum problema este ca inima unei gauri negre, acea singularitate este microscopica desi forta pe care o genereaza este datorita gravitatiei! Aici se bat cap in cap aceste teorii. Acum nu inteleg, daca acea singularitate ar fi un atom atunci nu s-ar putea explica gravitatia imensa a acestuia insa daca la un loc sunt miliarde si miliarde de atomi, normal ca gravitatia este mare.... Atunci care e contradictia si care e problema de ce nu se intelege o gaura neagra? Gravitatia nu lucreaza la scara mica insa daca este "indesata", de ce nu?
:)

Trebuie sa intelegi ca exista o distinctie intre a lucra gravitatia la scara mica si a avea oamenii o teorie care sa descrie acest lucru. Desigur ca lucreaza si la scara mica (in o gaura neagra sau in momentul Big Bangului), numai ca nu cunoastem inca teoria care sa descrie acest lucru.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Mersi mult Adi,
1. Poti detalia mai multe, ce stii, mi-ar fi de folos.
2. Ce anume nu functioneaza bine la nivel cuantic din gravitatia actuala? Este foarte mica la nivelul atomului insa nu se supune legii initiale?

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 10, 2008, 09:54:02 AM
Mersi mult Adi,
1. Poti detalia mai multe, ce stii, mi-ar fi de folos.

Citeste o "Scurta istorie a timpului de Stephen Hawking". Ai citit-o deja?

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 10, 2008, 09:54:02 AM
2. Ce anume nu functioneaza bine la nivel cuantic din gravitatia actuala? Este foarte mica la nivelul atomului insa nu se supune legii initiale?

Vrei sa intrebi ce anume spune teoria relativitatii despre gravitatie la nivel cuantic. Nu spune nimic. Teoria relativitatii este o teorie determinista, iar lumea cuantica este nedeterminista. Experimental, nu s-a masurat forta gravitationala intre doua corpuri aflate la mai putin de o zecime de milimetru. Adica experimental sub o zecime de milimetru nu stim nimic. Iti dai seama?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

1. nu inca...
2. stiu ca nu zice nimic insa daca ar fi sa aplicam legea actuala pentru distante mici ce ne-ar da, stiu ca nu s-a facut experimental

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 10, 2008, 10:07:25 AM
1. nu inca...
2. stiu ca nu zice nimic insa daca ar fi sa aplicam legea actuala pentru distante mici ce ne-ar da, stiu ca nu s-a facut experimental

Ne-ar da ceva ce stim sigur ca ar fi gresit, pentru ca lumea subatomica este cuantica si nu avem o teorie cuantica a gravitatiei. Este singura teorie pentru care nu avem o teorie cuantica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Da, am inteles insa poti spune daca este o dimenisune minima pentru eroare, sau eroarea devine din ce in ce mai mare pe masura ce dimensiunea la care se raporteaza scade?

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 10, 2008, 11:39:57 AM
Da, am inteles insa poti spune daca este o dimenisune minima pentru eroare, sau eroarea devine din ce in ce mai mare pe masura ce dimensiunea la care se raporteaza scade?

Da, incertitudinea e cu atat mai mare cu cat esti la distante mai mici, pentru ca efectele electrice sunt tot mai mari si nua i cum sa scapi de ele si sa faci distinctie: din forta pe care o masor, cat vine de la gravitatie si cat de la electromagnetism.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Superb raspuns, acum m-am lamurit!  ;)

Adi

Multumesc, Osm, ma incurajeaza sa mai explic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Ehe, traiasca documentarele!
Uite ca am vorbit aici de problemele care apar la gravitatie din cauza cuanticii!
Iata Adi, ceva care explica foarte bine neintelegerile dintre gravitatie si modelul cuantic.
In modelul cuantic (Modelul Standard) sunt unele goluri! Cu alte cuvinte, el functioneaza perfect la nivel atomic insa are si unele "lapsusuri", din pacate.
Enumar doua dintre ele:
1.Refuza sa raspunda la intrebarea ce da masa materiei?! De aceea se spera ca in experimetele de la LHC sa se gaseasca particula Higgs! ...
2.Nu lasa loc gravitatiei in model! De ce gravitatia esueaza sa se integreze in model? Iata raspunsul unui fizician teoretician de la CERN:
"Aplicand formulele gravitatiei la nivelul cuantic se formeaza infinitati! Noi consideram aceste particule ca niste puncte extrem de mici, si cand aducem aceste puncte mici la un loc, forta gravitatiei devine incredibil de puternica si nu stim cum sa ne descurcam cu asta!"
Iata si explicatia: "Gravitatia devine foarte puternica deoaree particulele punctiforme pot ajunge la o distanta infinit de mica una de alta si asta inseamna ca gravitatia dintre ele (care este proportionala cu distanta) devine infinit de puternica "

BBCFour - The Big Bang Machine

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 12, 2008, 04:12:58 AM
Ehe, traiasca documentarele!
Uite ca am vorbit aici de problemele care apar la gravitatie din cauza cuanticii!
Iata Adi, ceva care explica foarte bine neintelegerile dintre gravitatie si modelul cuantic.
In modelul cuantic (Modelul Standard) sunt unele goluri! Cu alte cuvinte, el functioneaza perfect la nivel atomic insa are si unele "lapsusuri", din pacate.
Enumar doua dintre ele:
1.Refuza sa raspunda la intrebarea ce da masa materiei?! De aceea se spera ca in experimetele de la LHC sa se gaseasca particula Higgs! ...
2.Nu lasa loc gravitatiei in model! De ce gravitatia esueaza sa se integreze in model? Iata raspunsul unui fizician teoretician de la CERN:
"Aplicand formulele gravitatiei la nivelul cuantic se formeaza infinitati! Noi consideram aceste particule ca niste puncte extrem de mici, si cand aducem aceste puncte mici la un loc, forta gravitatiei devine incredibil de puternica si nu stim cum sa ne descurcam cu asta!"
Iata si explicatia: "Gravitatia devine foarte puternica deoaree particulele punctiforme pot ajunge la o distanta infinit de mica una de alta si asta inseamna ca gravitatia dintre ele (care este proportionala cu distanta) devine infinit de puternica "

BBCFour - The Big Bang Machine

Asa este, Osm, ai enumerat corect doua din problemele teoriei actuale, Modelul Standard. In ciuda faptului ca verifica toate faptele experimentale, nu explica de ce particulele au masa si nu incorporeaza gravitatia. Sigur este o teorie mai mare, care unifica toate fortele acestea, dar inca nu a fost descoperita.

Gravitatia este direct proportionala nu cu distanta, ci cu inversul patratului distantei. Deci cand distante intre doua mase punctiforme tinde la zero, atunci forta gravitationala dintre ele tinde la infinit. Asta in teoria lui Newton. Experimental, aceasta afirmatia nu a fost verificata sub o zecime de milimetru ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Asa este, trebuia eu sa o dau in bara! Dar totusi e ora 4 dimineata la mine asa ca am o scuza!  ;D
Bine observat