Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Expansiunea Universului

Creat de Adi, August 19, 2008, 09:39:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

SEARCHER8206

Presupuneri despre viitor?
Pai in primul rand observam niste galaxii care acum sun quasari si le vedem asa cum erau acum 13 miliarde de ani.Daca intr-un timp foarte scurt (universul s-a format cu 1-2 miliarde ani inainte) gaurile negre masive din ele au ajuns " sa manance" aproape toata galaxia ce s-a intamplat in urmatorii 13 miliarde?Poate numai gauri negre bantuie p-acolo... sau poate s-au ciocnit 2 giganti si astfel poate a aparut un nou (sau miliarde) Big Bang (uri).Este normal sa vorbim despre viitorul Universului in aceste conditii, daca se contracta sau se dilata?

SEARCHER8206

Trebuie sa plec acum, pe ici pe colo m-am mai luminat.La unele intrebari stiam ca oricum nu exista momentan raspunsuri ci doar pareri.
Poate o sa le aflam de LHC.

Pe curand!

Electron

Citat din: SEARCHER8206 din Martie 26, 2010, 06:10:33 PM
Poate acea galaxie e un punct ce formeaza doar un arc de cerc cu galaxia noastra sau poate este chiar diametral opusa Caii Lactee.

Nu, pentru ca se determina distanta pana la acel punct si se vede ca e mult mai departe decat cei 100.000 de ani ai galaxiei noastre. Se masoara a fi la milioane, chiar miliarde de ani lumina distanta.


M-am referit la faptul ca galaxia noastra si cea observata pot fi doar 2 puncte din Universul Sferic care pot fi la o distanta infima fata de marimea universului..Poate ca noi atunci cand vedem asa zisele "galaxii primordiale" le vedem doar pe cele mai apropiate galaxii vechi dar nu neaparat cele mai vechi.Poate doar atat ne bate farul: o raza de cateva miliarde de ani.Dar poate ca raza totala e mult mai mare si ceea ce vedem noi in jurul nostru nu e decat jumatate sa zicem din ceea ce se poate vede.Sau poate acele galaxii sunt "reconditionate", "renascute" .
Exista o diferenta intre "raza Universului vizibil" si "raza Universului". E evident ca nu se poate identifica Universul doar cu partea vizibila de pe Pamant.

Daca stii limba engleza poti incepe cu aceasta pagina de pe wikipedia: Observable Universe.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: SEARCHER8206 din Martie 26, 2010, 06:12:18 PM
Atunci fa-o sa fie relevanta.
Imi pare rau, dar nu poti pretinde ca eu (sau altcineva) sa fac sa fie relevanta o analogie irelevanta pe care ai propus-o tu.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: SEARCHER8206 din Martie 26, 2010, 06:15:57 PM
Nu cred ca reusesc sa redau cei mai buni termeni astronomici sau cele mai bune formulari.De aceea te rog sa ma scuzi daca nu reusesc sa ma exprim corect sau mai spun cate o prostie, nu am cunostinte prea bune ci mai mult intrebari.
Nu e nici o problema, nimeni nu se naste invatat. Totusi, ai grija sa te exprimi cat mai clar, adica sa stii macar tu ce vrei sa intrebi. Pentru ca altfel e practic imposibil sa primesti raspunsuri relevante.

CitatLA partea cu universul dimensiune spatio temporala am vrut sa zic ca universul a inceput undeva in spatiu.
Asta e o presupunere de-a ta? Ai ceva probe in acest sens?

CitatCe s-a intamplat cu acel spatiu, a disparut?De ce nu-l putem lua ca punct de plecare?
Pentru ca nu s-a putut detecta asa ceva pana acum.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

De fapt cate topice si cate sectiuni aveti pe aceasta tema ?

atanasu