Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Viteze superluminice

Creat de staetualex, Septembrie 16, 2008, 04:43:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

staetualex

Bunaziua , deschid acest topic deoarece sunt interesat da un aspect al gaurilor negre . Toata acea materie cand este in apropierea unei estel este atrasa de gaura neagra , dar ce se intampla cu materia care nu poate sa o primeasca si este scuipata afara(jeturi de materie).Avand in vedere ca nimic nu scapa de atractia gravitationala a unei gauri negre , nici macar lumina , inseamna ca acea materie expulzata depaseste viteza uminii? Singurul lucru care depaseste teoretic viteza luminii este tahionul ?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Electron

Ziua buna, si bine ai venit! :)

Citat din: staetualex din Septembrie 16, 2008, 04:43:42 PM
dar ce se intampla cu materia care nu poate sa o primeasca si este scuipata afara(jeturi de materie)
Din ce cauza presupui ca este materie care este scuipata afara? Din ce sursa de informatie ai auzit asa ceva?

e-
Don't believe everything you think.

staetualex

Aici este un site cu acele jeturi incandescente de materie.
http://www.stiinta.info/news/433/

cipri

Nu, nu depaseste viteza luminii, si acel Jet nu e din materie care provine din gaura neagra (deci care e in regiunea razei Schwarzschild).


Electron

#4
Citat din: staetualex din Septembrie 16, 2008, 05:02:18 PM
Aici este un site cu acele jeturi incandescente de materie.
http://www.stiinta.info/news/433/
Iti recomand sa citesti comentariile de la acel articol, in special raspunsurile date de Adi, care explica destul de detaliat tocmai acest aspect. Daca ramai cu nedumeriri, intreaba aici si foarte posibil chiar Adi va clarifica si mai bine chestiunea.

e-

PS: expresia "Unele găuri negre din centrele galaxiilor emit jeturi foarte intense şi foarte focalizate de materie şi energie " este un abuz de limbaj, si trebuie inteles in contextul corect, nu in limbaj comun.
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Felicitări, staetualex, pentru problema foarte profundă pe care ai ridicat-o!

Eu cred că nu este vorba de viteze supraluminice, dar nici despre găuri negre, iar fenomenul radiaţiei se datorează (tot în opinia mea) faptului că orice corp, indiferent de natura lui, emite radiaţie când se mişcă pe o elice. Iar acum lucrez tocmai la o teorie care să explice cantitativ aşa ceva.

cipri

Citat din: Abel Cavaşi din Septembrie 16, 2008, 05:47:25 PM
Felicitări, staetualex, pentru problema foarte profundă pe care ai ridicat-o!

Eu cred că nu este vorba de viteze supraluminice, dar nici despre găuri negre, iar fenomenul radiaţiei se datorează (tot în opinia mea) faptului că orice corp, indiferent de natura lui, emite radiaţie când se mişcă pe o elice. Iar acum lucrez tocmai la o teorie care să explice cantitativ aşa ceva.

Citatcând se mişcă pe o elice
Deci de referi la obiecte care-s accelerate?
Nu stiu exact ce vrei sa zici. Ca particulele care-s accelerate emit radiatie asta se stie de mult timp. Daca particula are o incarcatura electrica, atunci emite si unde electromagnetice (radiatie). daca n-are incarcatura electrica, si are doar o masa, atunci emite dupa GR unde gravitationale (deci tot radiatie).

Un Jet de materie despre care e vorba, e o imensitate de energie, si sa nu-mi zici ca vrei s-o explici cu radiatia hawking.
Si char si radiata hawking nu provine din gaura neagra. Intre gaura neagra spre exterior nu exista transport de masa. (Acele particule ale radiatiei hawking provin de dinafara gaurii negre, deci nu-s in regiunea care e acoperita de raza Schwarzschild).

mm

Ideea cu viteza de expulzare supraluminica , desi bizara , pare f. logica . Intrebarea mea de "spectator" este : e sigur ca exista gaurile negre sau existenta lor este inca o presupunere rezultata din teorie ? Adica neconfirmata experimental .

Electron

mm, a lua o fraza consacrata (cum e cazul "emiterii jeturilor") din contextul stiintific si a o interpreta literal in limbaj comun, duce adesea la interpretari si idei "bizare" (si complet ilogice). Prin definitie Gaurile Negre nu pot "emite" nimic, si a ignora aceasta caracteristica esentiala duce la comentarii pe care prefer sa nu le calific.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Salut! Eu am scris acel articol oferit la link de la Stiinta.info. O sa raspund aici pe scurt la mai multe intrebari.
1. Gaurile negre exista. Au fost observate experimental.
2. Chiar si mecanica newtoniana le prezice, cu cat ai un obiect mai masiv, cu atat viteza de evadare necesara este mai mara. Ei bine, daca ai un corp suficient de masiv, atunci viteza necesara este mai mare decat vitezei luminii, deci intuitiv e usor de inteles de ce exista gauri negre.
3. Aceste jeturi de particule NU sunt emise de gaurile negre. Ci materia in cadere spre gaura neagra este accelerata atat de mult, incat emite lumina puternica, apoi sunt aruncate in directia campului magnetic al gaurii negre. Aceste particule nu intra nici o clipa in interiorul orizonului gaurii negre, in care caz nu ar mai putea scapa. Fasiculele au aproape viteza luminii, sunt accelerate de campurile gravitationale intense, dar apoi aruncate in alta directie. O gaura neagra are o axa privilegiata pentru ca este axa de rotatie in jurul propriei axe.
4. Abel lucreaza la o teorie alternativa la stiinta actuala, care teorie ar explica miscarea particulelor altfel. Ramane de vazut cum va explica teoria lui Abel lumea, dar trebuie tinut in vedere ca vorbeste de altceva decat de stiinta oficiala. Poate ii oferiti sugestii si idei, sunt niste topice intregi despre gauri negre aici pe forum, poate Abel ofera link spre ele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

staetualex

Ca sa scape de atractia gravitationala a unei gauri negre , materia trebuie sa se deplaseze cu o viteza mai mare decat c . Acea materie , acele jeturi au viteze apropiate de viteza luminii (>c sau <c)? daca mai mic decat c , atunci cum scapa de atractia gravitationala , daca au viteza  mai mate decat c , atunci cum de inca mai exista materia?Stiu ca orice lucru nu poate depasii viteza luminii prin constructia sa , sper sa formulez bine , dar electronii care orbiteaza atomul s-ar desface .(nu stiu unde am citit , si sper ca nu am facut o gafa).

Adi

Citat din: staetualex din Septembrie 16, 2008, 09:19:15 PM
Ca sa scape de atractia gravitationala a unei gauri negre , materia trebuie sa se deplaseze cu o viteza mai mare decat c . Acea materie , acele jeturi au viteze apropiate de viteza luminii (>c sau <c)? daca mai mic decat c , atunci cum scapa de atractia gravitationala , daca au viteza  mai mate decat c , atunci cum de inca mai exista materia?Stiu ca orice lucru nu poate depasii viteza luminii prin constructia sa , sper sa formulez bine , dar electronii care orbiteaza atomul s-ar desface .(nu stiu unde am citit , si sper ca nu am facut o gafa).

Viteza de evadare depinde de inaltimea la care te afli, adica de departarea fata de centrul obiectului, adica de intensitatea gravitationala. Pentru suprafata Pamantului, e nevoie de cam 7-8 km/s pentru a scapa de atractia gravitationala si a merge la infinit. Cu cat esti la o inaltime mai mare, cu atat viteza necesara scade. Acum revenind exact la gaura neagra si la ce ai intrebat tu ... Acele jeturi au viteze apropiate de viteza luminii, dar mai mici decat viteza luminii. Sunt doar particule de materie si deci nu pot depasi viteza luminii. Dar sunt accelerate foarte mult de gaura neagra. Materia este in zona in care poate scapa de gaura neagra pentru ca in acea zona viteza de evadare necesara este mai mica decat viteza jeturilor. Care au viteza mai mica, pica in gaura neagra. Trebuie sa intelegi ca cu cat te apropii de gaura neagra, cu atat e nevoie de o viteza mai mare pentru a evada. Si cand te apropii suficient de mult, ai nevoie de viteza luminii (suprafata sferica astfel definita se numeste orizontu gaurii negre). Cand te apropii si mai mult, ai nevoie de o viteza mai mare. Dar daca esti in afara acestui orizont, o viteza mai mica este suficienta pentru a evada. Si cu cat te afli mai departe, cu atat ai nevoie de o viteza mai mica. Aceste jeturi se deplaseaza in jurul gaurii negre, unde viteza alor mare este mai mare decat viteza de evadare. Nu intra nicidecum in interiorul orizonului gaurii negre, de unde nu ar mai putea reveni. Sper ca este mai clar acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

Nu mi-a raspuns nimeni la intrebare . Repet intrebarea .
Exista gauri negre teoretice sau si dovedite experimental/observational/etc ?

Electron

Poate nu citesti suficient de atent:

Citat din: Adi din Septembrie 16, 2008, 09:05:46 PM
Salut! Eu am scris acel articol oferit la link de la Stiinta.info. O sa raspund aici pe scurt la mai multe intrebari.
1. Gaurile negre exista. Au fost observate experimental.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Multumesc, Electron. Ma apucasem chiar eu sa raspund, cand am vazut mesajul tau.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro