Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Clasamentul mondial al universitatilor

Creat de Adi, Octombrie 16, 2008, 08:40:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

StiintaAzi.ro nu poate fi un portal cu adevărat despre ştiinţa de astăzi fără a vă anunţa şi clasamentul universităţilor din lume. A fost anunţat recent clasamentul The Times Higher Education-QS World University Rankings care anunţă cele mai bune 200 de universităţi lume.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Eu am o intrebare relativ simpla (poate ca formulare): cu toate ca se spune ca la universitatile gen Harvard ceea ce faci in primii 2-3 ani e materia de liceu pe care ai studiat-o in Romania, iar aici cica s-ar face "carte" ceva mai intens (dar pe o materie invechita si cu conditii mizere) decat la straini, cum de nu regasim o universitate Romaneasca nici macar in top 500 ?

Si cel mai important lucru, ca liceean, merita sa "dau" la o facultate in strainatate sau in tara ?

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

iulia

Eu zic ca sunt si influentate politic topurile astea..
Cand o sa inteleaga si ai nostri sa dea admiteri mai serioase, sa nu mai ia atata spaga la toate nivelurile, sa aiba vointa de a face cercetare, sa nu mai tina cont de tot felul de note din liceu cred ca o sa fie putin mai bine.
Am dat la UPB la chimie si nu regret deloc. Depinde si de tine cum si cat muncesti, ca daca astepti sa te ia cineva la (sa zicem) cercetare fara ca tu sa faci nimic, deci bazandu-te doar pe notele obtinute, o sa ramai dezamagit. La mine laboratoarele dotate sunt cele ale profesorilor, cele ale studentilor avand dotarea minima necesara pentru desfasurarea normala a orelor de laborator. Asa mi se pare si normal, nu poti lasa pe mana studentilor aparatura foarte scumpa sau reactivi care pot fi periculosi daca nu sunt folositi cum trebuie. Cei interesati pot colabora cu un profesor si deci pot lucra si intr-un laborator foarte bun.
Pentru alte domenii e clar ca trebuie sa pleci, de exemplu fizica.
Alte chestii: conditiile de la noi sunt mizere pentru ca cei din conducerea facultatilor nu se ocupa (la mine e curat  ;D, avem ecran, calculator si proiector in fiecare sala etc.), iar studentii in general strica; in librarii foarte greu gasesti o carte stiintifica la nivel superior - practic trebuie sa iti comanzi aproape tot de pe Amazon; materia e invechita pentru ca si profii nu vor sa se chinuie sa invete lucruri noi, sa se documenteze si sa scrie manuale mai bune, iar la astea care sunt in circulatie nu au (cel putin la chimie) bibliografia indicata, desi e clar ce si de unde au copiat. Acum nu zic sa bage notiuni de ultima ora din nu-stiu-ce domeniu obscur, dar nici sa mai prezinte procese tehnologice care nu se mai folosesc din anii '70.

b12mihai

Nici vorba sa ma bazez pe notele din liceu din simplul motiv ca in liceul la care sunt se iau foarte foarte greu note. Eu ma bazez pe faptul ca va trebui sa invat cum trebuie pentru BAC si pentru admitere foarte serios si sa iau note cat mai mari pentru a nu-mi plati scolarizarea. Cat despre faptul ca ma bazez sa fiu luat undeva iar eu sa nu fi muncit nimic, chiar nu e cazul, pentru ca sunt constient ca daca nu esti bun si nu demonstrezi ca esti bun nu te baga nimeni in seama...

Eu oricum as cam vrea sa raman in tara, pentru ca in strainatate trebuie platita scolarizarea (am auzit ca iti plateste banca , de exemplu , in UK, iar de la un anumit salariu in sus care il vei avea la un loc de munca va trebui sa dai un anumit procent bancii inapoi).

Topul este influentat politic ?? FARA DUBII, Harvard n-are ce cauta pe primul loc, mie asa mi se pare, iar in top sunt cam multe (prea multe) universitati americane...poate gresesc eu, corectati-ma daca gresesc.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

iulia

Scuza-ma daca asa a parut, dar nu vorbeam de tine in general. Cand spun anumite chestii le spun asa pentru ca cititorul sa le vada altfel si poate sa le ia in seama, ca daca as vorbi in stilul "si e bine ca stundentul doritor de a intra in cercetare sa nu se bazeze pe.." persoana care citeste nu "s-ar simti".
Da, sunt prea multe universitati americane in top..
Si la noi o sa se ajunga la plata scolarizarii..cred..

HarapAlb

Citat din: gothik12 din Octombrie 16, 2008, 09:15:56 PM
Eu am o intrebare relativ simpla (poate ca formulare): cu toate ca se spune ca la universitatile gen Harvard ceea ce faci in primii 2-3 ani e materia de liceu pe care ai studiat-o in Romania, iar aici cica s-ar face "carte" ceva mai intens (dar pe o materie invechita si cu conditii mizere) decat la straini, cum de nu regasim o universitate Romaneasca nici macar in top 500 ?
Procesul de invatare se incheie la sfarsitul facultatii, cu alte cuvinte conteaza totalul si nu etapele intermediare. Aceeasi situatie am vazut-o si in Germania, cand intrau la facultate studentii nu au pregatirea (ipotetica) celor din Romania, dar termina facultatea bine pregatiti.

Citat
Si cel mai important lucru, ca liceean, merita sa "dau" la o facultate in strainatate sau in tara ?
Da, absolut. Dar depinde de ceea ce vrei sa faci dupa... unde vrei sa te stabilesti ... e foarte probabil ca dupa ce termini o facultate in strainatate sa nu te mai intorci in Romania. Nu e o alegere simpla.

b12mihai

Citat din: iulia din Octombrie 16, 2008, 09:54:52 PM
Scuza-ma daca asa a parut, dar nu vorbeam de tine in general. Cand spun anumite chestii le spun asa pentru ca cititorul sa le vada altfel si poate sa le ia in seama, ca daca as vorbi in stilul "si e bine ca stundentul doritor de a intra in cercetare sa nu se bazeze pe.." persoana care citeste nu "s-ar simti".
Da, sunt prea multe universitati americane in top..
Si la noi o sa se ajunga la plata scolarizarii..cred..

Nu e nici o problema,nu m-am suparat deloc ;D (de-aia e forum de discutii chiar daca ma simteam nu ar fi fost normal sa ma supar pe opinia cuiva care nici macar nu ma cunoaste), am spus doar ca nu e cazul la mine, mi-am dat seama ca ai spus in general si asa si e...cum ai spus tu, numai ca nu ma consider "din turma"  ;D
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Nu cred ca la Harvard faci materia de liceu din Romania. Asa am facut eu in anul intrai la o scoala de ingineri in Franta (INSA din Lyon). In Franta sistemul e rigid. Faci la fel ca si toti. La fel ca si in Romania. Insa in SUA nu e asa. In SUA dai examen la inceputul anului si ceea ce stii, nu mai faci iar.

Da, recomand sa pleci din tara sa inveti ca lumea, apoi sa vii in tara sa ajuti tara bun fiind, sau sa ramai unde vrei bun fiind. E o alegerea grea insa, fiindca plecand renunti la multe lucruri (de la a vedea ghiocei primavara si a avea o prietena romanca, pana la familie si votul la alegerile locale ...)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

Parerea mea este ca daca poti pleca sa studiezi in afara... pleaca.
Eu fac parte din acea categorie de ingineri care au terminat nu de mult facultatea in Romania.

Problema la noi este clara: profesorii nu au conexiuni cu mediul industrial. De aici si diferenta ENORMA intre ceea ce se preda si tehnologia actuala.
Cand am terminat facultatea am primit un salariu de nimic, as spune. Mai exact 250-300E. Cand ma uit in urma nu pot spune decat atat:
"Cum naiba de m-au angajat aia fara ca eu sa nu stiu nimic si mi-au mai dat si bani pe deasupra?"
Domeniul de care vorbesc e telecom. In afara faptului ca materia era de acum 30 de ani, practica din facultate a fost 0 (adica nu s-a facut).

Nu de mult (vara asta), un profesor de la facultate a descoperit VoIP (ca o tehnologie inovatoare). Cand mi-am dat eu licenta (acum 2 ani) m-a criticat pentru faptul ca am folosit VoIP in proiectul de licenta spunand ca are tot atatea sanse ca si ATM-ul sau ISDN (It Still Do Nothing).
Nu intru in detalii, dar sincer la sfarsitul facultatii am avut o senzatie de dezamagire profunda.

As putea sa scriu pagini intregi despre asta pentru ca m-a marcat profund (si pe alti colegi asemenea mie care, atunci cand au vazut unde e tehnologia, s-au simtit ca niste maimute intre geniile pamantului).

Oricum... acum ma gandesc sa imi continui studiile, dar in afara. Problema e ca nu am conexiuni si am cam pierdut vremea in facultate (plictisit fiind de ceea ce faceam). In plus am un job care nu-mi permite prea mult timp liber... deci e mai greu acum, dar nu imposibil.

Sfatul meu este sa nu pierzi timpul si sa le faci pe toate la timpul lor...

Adi

Sunt de acord cu Miky. Mai ales pentru voi liceeni, aveti ocazia sa plecati in afara. Faceti-o. A face facultatea in tara nu e patriotism. Patriotism e sa studiezi in afara si apoi sa revii bine pregatit sa faci ceva in Romania. Apropo, daca mergeti in afara, trebuie voluntariate in dosarul vostru de candidatura la facultate. Voluntariatul StiintaAzi.ro e chiar pe stiinta si e foarte util.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Dar e adevarat in CV-ul care il arati universitatilor din strainatate e obligatoriu sa ai si o participare la o etapa nationala a unei olimpiade? Sau doar "da bine" si esti considerat superior ?

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

miki triki

Poate ca da bine, dar nu cred ca este o regula. Stiu in schimb ca este foarte important sa faci voluntariate (cum spunea si Adi).

Pentru ei este mai importanta capacitatea ta de asimilare si integrare decat bagajul de cunostinte pe care il ai (nu ma intelege gresit... este important..., dar nu vital).



Adi

Confirm ce spune Miky, olimpiadele ajuta, dar nu sunt esentiale. Esentiale sunt notele de la GRE si recomandarile pe care le obtii. De asemenea ajuta mult notele de la clasa (daca esti in primii 10% din clasa ta, adica in primii 2-3, sau daca faci voluntariate). Conteaza cum te prezinti, conteaza cat de motivat esti si ca dovedesti ca te poti descurca (prin faptul ca ai activitate extrascolara, prim modul in care scrii eseul de descriere pentru tine).

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.