Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Materie&Antimaterie

Creat de cris, Septembrie 14, 2008, 10:46:31 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cris

Urmatoarele puncte de vedere sunt personale.
Caut colaboratori pentru fundamentarea lor stiintifica si promovarea lor.

-In anumite conditii fotonii coerenti de inalta energie (gamma) interactioneaza formand unde stationare.Acestea sunt constituentele de baza ale materiei&antimateriei si sunt responsabile de propietatile acestora (masa si viteza limita sub cea a luminii).
-Inertia apare ca rezultat al defazajului care se produce in oscilatia particulei pe directia pe care actioneaza forta de acceleratie.
-Daca o forta actioneaza asupra unei particule suficient pentru a o aduce la viteza luminii,particula (unda stationara) trece de limita de defazaj suportabila prin dezintegrare si emisie de fotoni.

cris

Reprezentari grafice.
1.Unda stationara in repaos.
2.unda stationara in miscare rectilinie uniforma.

Electron

Ai citit pana acum pagina asta : http://www.glafreniere.com/matter.htm ?

Eu am vazut in fuga ce contine, si pare sa vorbeasca de cam aceleasi idei. Poate ne traduci in romaneste partile relevante, daca gasesti vreunele.

e-

PS: mi se pare mie sau asta e o teorie alternativa celei "oficiale" ? Daca da, este o sectiune speciala pe forum dedicata acestor teorii. ;)
Don't believe everything you think.

admin

Topicul a fost mutat de Administrator la locatia potrivita. In restul siteului discutam varianta oficiala a stiintei.