Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Popularizarea ştiinţei

Sa scriem pe Wikipedia in romana?

(1/3) > >>

Adi:
E o munca utila sa scriem pe Wikipedia in romana? Am aflat astazi ca pagina aceasta despre marele chimist roman Nenitescu a fost scris de o studenta in anul doi la chimie, in Romania. Sunt impresionat. Felicitari ei.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Costin_D._Neni%C5%A3escu

iulia:
Eu zic ca este, astfel o sa afle mai multi oameni (din tara) despre valorile noastre. Chiar ma gandeam sa scriu si despre Ecaterina Cioranescu-Nenitescu, Margareta Avram, Mircea Desideriu Banciu, Petru Spacu, I. G. Murgulescu si alti chimisti romani.
Partea grea este cea de gasit informatii. Nu e ok sa pun pur si simplu o lista de articole care sa para copy-paste dintr-un CV  :)
In cazul lui Costin Nenitescu mi-a fost usor sa scriu pentru ca am gasit la BCU o carte despre el (scrisa de A. T. Balaban si M. Banciu).
Cu timpul o sa apara si pe Wikipedia in engleza..

Adi:
Multumim Iulia. Acum putem spune ca la tine ma refeream in postul de mai sus. Te invitam ca atunci cand scrii articole pe Wikipedia sa le dai cu link si aici, sa le citeasca si cititorii nostri si sa afle de ele. Astfel, de munca si efortul tau vor beneficia tot mai multi romani. Felicitari pentru efortul depus si tine-o tot asa!

nano2k:

--- Citat din: iulia din Septembrie 12, 2008, 08:20:28 p.m. ---Nu e ok sa pun pur si simplu o lista de articole care sa para copy-paste dintr-un CV  :)
--- Terminare citat ---

Desigur ca nu e ok, insa decat nimic, e bine si asa pana se poate mai mult.
Cu Wiki ideea e ca nu trebuie sa faci tu totul. Ideea e ca oricine din lumea asta poate completa munca inceputa de cineva.
Multi nu au auzit de asemenea personalitati (recunosc ca trebuie sa ma includ), deci nu au nicio informatie macar despre existenta unei scoli inchegate de chimie de la noi din tara. Asa macar numele lor pot fi gasite in cautari pe motoarele de cautare.

Ca intotdeauna, conteaza startul.

iulia:
De exemplu in cazul lui Nenitescu am gasit 98 de articole pe net (adica nici jumate) si deja ocupa 13 pagini in Word (Times New Roman 12 cu un rand liber intre ele).
Despre Ecaterina Cioranescu-Nenitescu o sa scriu dupa ce obtin niste informatii, dar intai sa mai treaca chestia asta cu Ike fiindca cel care mi le poate oferi este in Galveston.
Ar fi bine ca cei din domeniul stiintelor exacte sa ne apucam sa scriem despre personalitati din fizica, chimie, matematica etc. fiindca cei care sunt pasionati de arta/politica/sport au scris destul de mult deja.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă