Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

cine da masa materiei - o noua teorie alternativa?

Creat de cris, Septembrie 11, 2008, 02:27:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

E nevoie de o particula de masa?

da
6 (28.6%)
nu
15 (71.4%)

Numărul total de membrii care au votat: 6

Adi

Citat din: Overmind din Decembrie 17, 2008, 09:58:41 PM
Domnilor, nu este nevoie de nici o particula de masa, cum nu a fost de fapt nevoie de multe altele, care totusi au fost introduse fortat, in lipsa de explicatii.
Adica...haideti sa fim seriosi daca se poate... dar numai cand unii aud termenul 'gluoni' ii bufneste rasul...si asta pe buna dreptate.
Pentru a explica ce se intampla de fapt cu masa particulelor elementare si ce anume genereaza de fapt aceasta masa, va trebui sa acopar foarte multe notiuni care pana acum nu s-au luat in considerare. Voi incerca sa fac acest lucru.

Nu te obosi, inca o postare pe aceasta tema in stilul acesta si vei zbura de pe forum. Faci aici pe desteptul ca ai revelatii, fara sa aduci argumente. Repet, nu ma intereseaza teoriile tale alternative si nu vor fi tolerate pe acest forum. Aici discutam ce zice Stiinta. Nu ma intereseaza idiotii pe care ii apuca rasul cand aud de gluoni si habar nu au de fizica particulelor. Fii avertizat, nu mai sunt tolerant cum eram odata. Vei zbura la primul pas gresit. Vei zbura hat departe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Virgil

Fotonul este ca un tren de marfa, aduce cu el energie, adica masa in miscare. Nu degeaba masa particulelor se masoara prin energia lor. Defectul de masa se manifesta printr-o unda gama, dece este necesar ca aceasta unda sa contina o particula de masa, cand unda in sine este (simplist vorbind) o masa in miscare cu viteza luminii. Atunci cand cuanta respectiva este absorbita de o particula, particula isi sporeste energia, respectiv viteza si masa.

flavian

Eu sunt curios sa aud explicatiile voastre privind diferenta intre boson si graviton... :)

HarapAlb

Citat din: flavian din Martie 05, 2009, 01:51:57 PM
Eu sunt curios sa aud explicatiile voastre privind diferenta intre boson si graviton... :)
Diferenta e ca bosonii sunt mai multi, iar gravitonul e unul singur.
Boson inseamna particula cu spin intreg, si reprezinta o clasa de particule. Ipoteticul graviton ar avea spinul 2, deci e un boson. Cauta pe forum ca s-au mai discutat aspectele astea.

flavian

Vorbeam de bosonul Higgs, poate nu am fost suficient de clar.

Dar pana la urma o vedeti ca o "conventie" de clasificare a unor clase de particole ce ar putea explica multe din lacunele teoriilor existente ?

Atunci sa o luam altfel, credeti ca demonstrarea existentei gravitonului ar putea insemna si explicarea fenomenelor pentru care acum cercetatorii incearca la LHC punerea in evidenta a bosonului Higgs ?

HarapAlb

Citat din: flavian din Martie 05, 2009, 02:50:29 PM
Vorbeam de bosonul Higgs, poate nu am fost suficient de clar.
In mesajul tau scrie "graviton". Poti sa inlocuiesti "graviton" cu "bosonul Higgs" in mesajul tau si al meu pentru ca afirmatiile raman adevarate :)

Citat
Dar pana la urma o vedeti ca o "conventie" de clasificare a unor clase de particole ce ar putea explica multe din lacunele teoriilor existente ?
Distinctia boson-fermion (adica spin intreg si semi-intreg) nu esta ad-hoc, ci se bazeaza pe comportamentul total diferit al bosonilor fata de fermioni. Cu alte cuvinte este ceva observabil (masurabil).

Citat
Atunci sa o luam altfel, credeti ca demonstrarea existentei gravitonului ar putea insemna si explicarea fenomenelor pentru care acum cercetatorii incearca la LHC punerea in evidenta a bosonului Higgs ?
Probabil ca nu. Nu stiu daca descoperirea gravitonului implica automat existenta bosonului Higgs. Oricum, descoperirea gravitonului ar fi un pas inainte foooarte mare, deoarece echivaleaza cu validarea unei teorii cuantice a gravitatiei.

flavian

CitatPoti sa inlocuiesti "graviton" cu "bosonul Higgs" in mesajul tau si al meu pentru ca afirmatiile raman adevarate

N-am inteles ce ai vrut sa zici cu asta, dar cred ca n-ai vrut sa spui ca sunt sinonime.

Mai spune-mi te rog care este lista de fenomene pe care le cunosti tu si care gravitonul nu le poate explica pentru ca sa avem nevoie suplimentar si de gasirea bosonului Higgs :)

HarapAlb

Citat din: flavian din Martie 05, 2009, 03:55:26 PM
CitatPoti sa inlocuiesti "graviton" cu "bosonul Higgs" in mesajul tau si al meu pentru ca afirmatiile raman adevarate
N-am inteles ce ai vrut sa zici cu asta, dar cred ca n-ai vrut sa spui ca sunt sinonime.
Bosonul Higgs si gravitonul nu sunt una si aceeasi particula, dar amandoua sunt bosoni. Mesajul tau initial se referea la bosoni. Cred ca faci o confuzie intre bosonul Higgs si graviton.

Citat
Mai spune-mi te rog care este lista de fenomene pe care le cunosti tu si care gravitonul nu le poate explica pentru ca sa avem nevoie suplimentar si de gasirea bosonului Higgs :)
De exemplu, masa particulelor se explica prin ipoteza existentei bosonului Higgs, nu are de-a face cu gravitonul.

Adi

Citat din: flavian din Martie 05, 2009, 03:55:26 PM
Mai spune-mi te rog care este lista de fenomene pe care le cunosti tu si care gravitonul nu le poate explica pentru ca sa avem nevoie suplimentar si de gasirea bosonului Higgs :)

Masa particulelor elementare. Nu este explicata de graviton, ci de bozonul Higgs. Gravitonul ar media interactiunea gravitationala, asa cum fotonul mediaza forta electromagnetica. Bozonul Higgs este tot un bozon, ca si gravitonul sau fototonul, dau un bozon cu spin zero (fotonul are spin 1 si gravitonul, daca exista, spin 2), dar bozonul Higgs are si restul numerelor cuantice tot zero, adica are numerele cuantice ale vidulului. Bozonul Higgs si gravitonul au roluri complet diferite in fizica praticulelor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

flavian

#54
CitatBosonul Higgs si gravitonul nu sunt una si aceeasi particula, dar amandoua sunt bosoni. Mesajul tau initial se referea la bosoni. Cred ca faci o confuzie intre bosonul Higgs si graviton.

Atata timp cat vorbim de particole teoretice a caror existenta nici macar nu a fost demonstrata, nu cred ca putem face cine stie ce confuzii :)

CitatBozonul Higgs si gravitonul au roluri complet diferite in fizica praticulelor.

OK, dar daca ar exista de fapt o singura particula BG responsabila atat de masa cat si gravitate sau inertie ? ;)

Numiti-o cum vreti voi daca denumirile de "boson Higgs" si "graviton" sunt deja luate si va induc in confuzie :)

HarapAlb



Citat
Atata timp cat vorbim de particole teoretice a caror existenta nici macar nu a fost demonstrata, nu cred ca putem face cine stie ce confuzii :)
In primul rand ar trebui sa-ti revizuiesti notiunile, altfel risti sa nu te faci inteles. Chiar daca nu a fost demonstrata experimental existenta lor, cei care lucreaza in fizica teoretica stiu sa faca diferenta intre cele doua notiuni, ca tu le amesteci e treaba ta.

Citat
OK, dar daca ar exista de fapt o singura particula BG responsabila atat de masa cat si gravitate sau inertie ?
Numiti-o cum vreti voi daca denumirile de "boson Higgs" si "graviton" sunt deja luate si va induc in confuzie.
Ca sa ne scoti din confuzie ar trebui sa prezinti o constructie teoretica in care arati ca cele doua particule sunt una si aceeasi, si poate primesti un Nobel. Dar mai e pana atunci.

Adi

De acord complet cu HarapAlb.

Flavian, tu zici doar asa: hmm, daca cumva o exista o unica particula care ar explica si originea masei si interactiunea gravitationala la nivel cuantic? Sigur, este o idee, la care s-au mai gandit si altii. Un model matematic pleaca de la o idee, dar este mult mai mult decat o idee. Contine o formula care face predictii concrete pentru a explica aceste doua fenomene. O asemenea formula nu exista inca in teorie si daca tu ai gasi-o, ai lua Premiul Nobel. Asadar ideea ta nu valoreaza nimic deocamdata.

In schimb, exista doua modele, diferite, unul care prezice existenta unei particule cu proprietati bine determinate, numita Bozonul Higgs. Si altul care prezice existenta altei particule cu alte proprietati bine determinate, caruia ii zice graviton. Deci notiunile sunt bine diferentiate. Si cand se va gasi o particula noua, i se vor masura proprietatile si sa va identifica daca este sau nu una din particulele de mai sus. Mai mult, cele doua particule se cauta in moduri diferite. De exemplu, gravitonul nu se cauta la acceleratoare de particule, cum se cauta bozonul Higgs, ci se cauta in spatiul cosmic, sub forma de unde gravitationale (experimentul LIGO, de exemplu).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata un document din New Scientist din 2001 despre originea masei (ideea de acolo este ca poate bozonul Higgs ar explica masa invarianta, dar nu si inertia si gravitatia). Voi ce parere aveti?

http://www.geocities.com/Area51/Shadowlands/6583/project289.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

flavian

Linkul dat de tine este acelasi pus de mine pe topicul despre gravitatie. Apropo, titlul acela e gresit... :)

Citat"But the Higgs mechanism does not explain why mass, or its energy equivalent, resists motion or reacts to gravity," says Bernard Haisch of the California Institute for Physics and Astrophysics in Palo Alto. He believes instead that inertia and gravity are manifestations of far more familiar effects. When you lift that sack of potatoes or shove your shopping trolley, the forces you feel might be plain old electricity and magnetism.

If the forces are familiar, their origin is anything but. For in Haisch's view, they come out of the quantum vacuum. What we think of as a vacuum is, according to quantum theory, a sea of force fields. The best understood of all these fields is the electromagnetic field, and it affects us constantly -- our bodies are held together by electromagnetic forces, and light is an oscillation in the electromagnetic field.

Pentru cei care vor sa afle mai multe detalii despre teoria propusa de Haisch ca si demonstratiile matematice adiacente vedeti aici:

http://www.scribd.com/doc/861785/Gravity-and-the-Quantum-Vacuum-Inertia-Hypothesis-Haisch-and-Rueda-2005-Paper

O analiza un pic mai "simplista" a fenomenului ar fi si asta:

http://www.computernewbie.info/wheatdogg/2007/11/29/this-is-one-zero-that-could-be-really-important/

CitatBernard Haisch of Calphysics and Alfonso Rueda of California State University may have the answer, and it depends on — guess what — ZPE and the ZPF.

The zero point field, like the Higgs field, exists everywhere. It's a very thin "fog" of electromagnetic energy that all matter has to move through.

When a conductor moves through a magnetic field, an electric field forms in the conductor, because electric charges experience a force. That's the generator effect identified and explored by Joseph Henry and Michael Faraday in the early 1800s. If the charges are not free to move, they exert this force on the conductor. That's the motor effect.

Inside atoms are tiny charged particles whizzing around at really high speeds. Rueda and Haisch, after churning through the numbers, discovered that the electromagnetic interaction of ordinary matter with the ZPF created an effect identical to inertia! Basically, they had found the reason the m is in F = ma.

As with any new advance in science, these conclusions await further investigation. Haisch and Rueda have not fully explained the origin of gravitational mass, though they have speculated it too results from the interaction of subatomic particles with the ZPF.

They have also elegantly explained the equivalence of inertial mass and gravitational mass using the principles of relativity. With inertial mass, a particle moves through the ZPF. With gravitational mass, the ZPF– caught in the warp of space-time — moves past the particle.

Moderator1

@flavian: daca nu ai citit cu destula atentie regulile acestui forum, te atentionez ca prezentarea fragmentelor in limbi straine fara traducere (sau macar rezumat) in romaneste este o incalcare a recomadarilor. De acum inainte esti rugat sa prezinti si traducerile sau rezumatul ideii prezentate in romaneste.

<M1>