Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Întrebari despre legaturi între masă şi energie;ionizari;intrebari diverse!

Creat de EiNsTeIn0s0SoUl, Septembrie 01, 2008, 02:58:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 07, 2008, 03:44:48 PM
Citatatmosfera lasa sa treaca aproape neinfluentate culorile de frecventa inalta dar le absoarbe/imprastie pe cele de frecventa joasa, in special albastru.

Aici ai intrat in balarii, pentru ca e chiar invers, iar albastrul nu este de frecventa joasa,ci ridicata, impreuna cu violetul din spectrul vizibil!
Ai dreptate, am inversat frecventele. Corect este ca albastrul si mai ales violetul are frecvente mai inalte decat restul culorilor. Multumesc pentru corectie (si ca m-ai scos din balarii) . :)

Imi pare bine ca stii si engleza, e foarte utila pentru cei interesati de stiinta. Cu cat vei invata mai multe limbi, cu atat iti vei largi potentialul de cunoastere.

e-
Don't believe everything you think.

EiNsTeIn0s0SoUl

De ce un bec lumineaza galben, iar becurile cu halogen un fel de albastru foarte luminos? Culoarea este data de temperatura filamentului incandescent?  ??? ??? ???

HarapAlb

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 07, 2008, 10:16:07 PM
De ce un bec lumineaza galben, iar becurile cu halogen un fel de albastru foarte luminos? Culoarea este data de temperatura filamentului incandescent?  ??? ??? ???

uite Halogen lamp

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 07, 2008, 03:53:35 PM
Nu vreau sa fac atac la persoana(nu am de ce intrucat m-ai ajutat foarte mult),dar altii pot sa rada deoarece cuvantul corect este "absorbţie" (absorbtie)...... ;D

stai linistit ca nu ma supar.... vezi ce se intampla cand inveti limbi straine  ;D

Adi

Intai, multumesc lui HarapAlb si Electron ca au intervenit in aceasta discutie si au oferit raspunsuri prompte si la obiect unui elev foarte interesat de a studia. Intrebarile lui sunt foarte bune. Eu azi am fost plecat toata ziua, cu atat ma bucur ca voi ati intervenit prompt.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 07, 2008, 10:16:07 PM
De ce un bec lumineaza galben, iar becurile cu halogen un fel de albastru foarte luminos? Culoarea este data de temperatura filamentului incandescent?  ??? ??? ???

Un bel cu incandescenta emite radiatie electromagnetica de toate frecventele, dupa un spectru de tip "corp negru". Lungimea de unda la care se emite cea mai multa radiatie e data de temperatura filamentului, dupa o formula lambda ori T egal constant. Cu cat e egala constanta poti afla de la Soare, caci Soarele are la suprafata cam 6.000 K si emite maximul de lumina in vizibil, mai precis la culoarea galbena. Dar cum becul e galben si Soarele tot galben, as intui sa temperatura filamentului de tungsten e tot cam 6.000 Kelvin. Ca dovada ca becul emite lumina in toate lungime de unda, gandeste-te ca emite si caldura, care este radiatie infrarosie. Si caldura e asa de multa, incat doar vreo 2% din energie se duce in lumina vizibila.

Un bec cu halogen functioneaza pe un principiu diferit. Se pune un gaz in un tub, se trec electroni de mare viteza prin acest gaz, electronii dau energie atomilor, ii excita, apoi acestia emit lumina dar nu de toate lungimile de unda, ci de anumite lungimi de unda, specifice lor. De aceea, pot sa emita o culoare sau alta. De obicei se emite culoarea albastra.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

Becurile cu halogen nu functioneaza asa! ;D Am vreo 3 becuri deastea acasa, si am citit si din alte carti despre ele, insa nu folosesc descarcarea electrica in gaze! Asta e altceva! ::)
Lampa cu halogen are filamentul din tungsten inchis intr-o incinta de cuart, in care se afla brom sau iod(halogenuri).Filamentul poate functiona la temperaturi mult mai mari, deoarece atomii de halogen se combina cu cei de tungsten, si formeaza iodura de tungsten care fiind instabila se depune pe filament......acest lucru dand multe avantaje..............(cel PUŢIN asa stiu eu.. :-\ ??? )
Ciudat!..........

1-De ce fasciculul de lumina de la proiectoare nu este drept desi eu cred ca totul este calculat pentru un fascicul drept.......este cumva din tot din cauza particulelor din aer ce reflecta lumina!?

2-Proiectoarele folosesc: oglinda parabolica si lentile; doar lentile ; sau doar oglinda!? Rog pe cineva care a vazut in realitate unul aproape(eu am vazut cand eram mic ;D ).........

3-Cum pot calcula pozitia oglinzii fata de sursa(oblinda parabolica) incat sa se formeze un fascicul paralel??
Punctele oglinzii trebuie sa fie neaaparat la aceeasi distanta de un punct(portiune din sfera) sau mai deformata?!
??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Adi

Ma mai documentez atunci despre lampa cu halogeni. Nu stiu sa raspund la intrebarile despre proiectoare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl


Adi

E bine ca pui multe intrebari, dar tu incerci intai sa cauti raspunsul singur? Nu e bine sa te inveti sa intrebi pe altul, e bine sa te inveti sa cauti tu singur (acum pe net gasesti mai orice) si daca nu gasesti, atunci sa intrebi ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 08, 2008, 11:11:47 AM
Pun pariu ca stii! ;)

Atunci...........altcineva?! ;D

Ai vazut mesajul de mai jos ? In wikipedia sunt date suficiente detalii despre lampa cu halogen, acorda atentie mesajelor topicului.

Citat din: HarapAlb din Septembrie 07, 2008, 10:28:31 PM
Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 07, 2008, 10:16:07 PM
De ce un bec lumineaza galben, iar becurile cu halogen un fel de albastru foarte luminos? Culoarea este data de temperatura filamentului incandescent?  ??? ??? ???

uite Halogen lamp


Adi

Acum imi pica fisa, ce descrisei eu este tubul cu neon, de care avea bunica cand eram eu mic. Ala e gaz rar si cred ca ala merge cu fascicul de electroni. Sunt obosit acum, o sa verific daca e adevarat cand ma trezesc sau alta data.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

CitatAi vazut mesajul de mai jos ? In wikipedia sunt date suficiente detalii despre lampa cu halogen, acorda atentie mesajelor topicului.
Pagina de wikipedia am citit-o acum 4 luni!  :P :P :P :P :P :P
Problema nu este functionarea ci de ce lumina are culoarea pe care o are! Pariu ca acolo NU e!
CitatE bine ca pui multe intrebari, dar tu incerci intai sa cauti raspunsul singur? Nu e bine sa te inveti sa intrebi pe altul, e bine sa te inveti sa cauti tu singur (acum pe net gasesti mai orice) si daca nu gasesti, atunci sa intrebi ...
Asta demonstreaza ca ma documentez foarte bine inainte de a posta!(ceea ce am scris mai sus) Tocmai am gasit si raspunsul,acum...dupa atat timp(de mai mult timp il caut..)!
Chestia cu descoperitul singur este obiectivul meu in viata, insa exista si cazuri in care forumurile sunt folositoare!
Citat, ce descrisei eu este tubul cu neon, de care avea bunica cand eram eu mic. Ala e gaz rar si cred ca ala merge cu fascicul de electroni.
Este tubul cu descarcare, care foloseste fie vapori de mercur,neon,sodiu...(neonul este in ultimul rand, de abia se mai pun dealea in discoteci........)

HarapAlb

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 08, 2008, 02:06:03 PM
CitatAi vazut mesajul de mai jos ? In wikipedia sunt date suficiente detalii despre lampa cu halogen, acorda atentie mesajelor topicului.
Pagina de wikipedia am citit-o acum 4 luni!  :P :P :P :P :P :P
Problema nu este functionarea ci de ce lumina are culoarea pe care o are! Pariu ca acolo NU e!

tu intrebasi cum functioneaza... culoarea albastrie se datoreaza temperaturii mai ridicate a filamentului si a prezentei gazului halogen care altereaza spectrul luminii emis de filamentul incandescent.

mm

Elevul de clasa 8-a pare sa aiba de 2-3 ori 8 clase si-i cam pune pe fizicieni in incurcatura . La intrebarea :
CitatDa, dar pur si simplu habar nu am cum se poate induce curent electric in aer!
,
practic nu s-a raspuns deoarece nici Fizica nu precizeaza cum se propaga undele electromagnetice prin aer/vid . Uneori , se recunoaste ca nu se cunoaste suportul pe care se propaga undele respective . La undele de pe suprafata apei , suportul e apa , la cele acustice e mediul (aer) sau alt material , la circuitul oscilant sunt conductorii metalici , dar la unde electromagnetice nu se stie pur si simplu . Cartile si manualele de fizica (si nu numai) evita sa enumere si problemele , intrebarile , la care nu pot raspunde tot asa de clar si de apast ca si la problemele cu raspunsuri . In felul acesta se "introduc si o serie de gauri/lipsusuri" in capul invataceilor , odata cu "invatatura valida" .

Adi

Nu ca nu se cunoaste, ci ca nu are nevoie unda electromagnetica de suport. Mai suport ca vidul (spatiu-timpul) ce vrei?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

CitatNu ca nu se cunoaste, ci ca nu are nevoie unda electromagnetica de suport. Mai suport ca vidul (spatiu-timpul) ce vrei?

Am vazut ca pe savantul Onicescu nu-l recunosti . Poate pe cei doi autori americani ai unui manual de Fizica , David Halliday (Univ. Pittsburg) si Robert Resnick (I. P. Renselaer) ii accepti . Iata ce spun acestia in vol. II pag. 373 : "Pentru lumina totusi , in opozitie cu sunetul , s-a dovedit a fi imposibil sa se gaseasca mediul prin care lumina se propaga ,  " . Vidul nu e totuna cu spatiu-timpul iar spatiul si timpul sunt doar abstractii matematice (pe hartie) deci nu pot fi suporturi . Daca niste profesori americani (suficient de prestigiosi ca sa fie tradusi in lb. romana) , spun acest lucru , indraznesc sa afirm ca d-ta te inseli , si nu ei si nici eu care i-am crezut pe cuvant .