Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Întrebari despre legaturi între masă şi energie;ionizari;intrebari diverse!

Creat de EiNsTeIn0s0SoUl, Septembrie 01, 2008, 02:58:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 10:36:09 AM
Exista altceva care poate curba un camp magntic inafara de alt camp magnetic?

Dupa cum am spus, campul magnetic al Terrei nu este curbat deloc. Doar ca i se mai adauga un alt camp, campul magnetic al particulelor incarcate electric ce vin de la Soare (vantul solar), astfel incat campul magnetic rezultant este diferit de campul magnetic initial al Terrei. Asa ma gandesc eu. Rog pe altii sa confirme daca asa este sau nu. In afara de aceasta, nu stiu ce alte fenomene ar produce un efect similar.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 10:34:09 AM
In mintea mea este ceva mai mult decat pot explica dar, eu stiu ca daca un camp magnetic variabil intersecteaza un conductor, in el apare un curent electric!

Este adevarat ca daca un camp magnetic variabil interesecteaza un conductor, in el apare un curent electric, dar mai sunt multe alte cazuri mai simplu de inteles. Daca in un camp magnetic constant se invarte un dreptunghi din sarma, nitel intrerupt cat sa iasa din el doua fire, atunci fluxul campului magnetic prin suprafata acelui dreptunghi (adica cam cate cate linii de camp magnetic intra in foaie) este variabil si atunci se produce un camp electric, care produce o diferenta de potential electric, care produce un curent electric. E nevoie sa studiezi serios legea lui Faraday. Arata-mi apoi ca ai studiat-o.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 10:34:09 AM
(de aici mai am cateva intrebari: cum se explica faptul ca daca nu e variabil,electronii nu produc un curent in conductor? ??? )

Daca fluxul magnetic nu e variabil (adica daca suprafata e fixa, atunci daca campul magnetic nu e variabil), atunci nu se produce camp electric (legea lui Faraday spune ca se produce curent electric atunci cand fluxul magnetic este variabil prin suprafata circuitului elecric) si atunci nu se produce nici curent electric.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 10:34:09 AM
Exista o explicatie care ne spune de ce o particula incarcata in miscare produce camp magnetic,iar daca sta, nu!?

Da, cele patru legi (ecuatii) ale lui Maxwell din 1865 descriu complet toate aspectele electromagnetismului. Trebuie un curent electric pentru a produce camp magnetic, adica o particula incarcata in miscare.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 10:34:09 AM
Ce este de fapt un camp magnetic!?

Campul magnetic este un camp care face ca peste tot in regiunea in care e definit sa se exercite o forta asupra unei sarcini electrice in miscare sau asupra unui dipol magnetic. (mai multe despre camp magnetic pe Wikipedia.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 10:34:09 AM
Particule care ies si intra dintr-un magnet!? De unde stim ca iese de la nord si intra in sud?!!?

Nu particule, ci linii de camp ies din Polul Nord si intra in Polul Sud. O conventie umana (nu Natura) a ales ca liniile de camp sa intre din Polul Nord si s intre in Polul Sud, tot asa cum tot o conventie umana a ales ca curentul elecric sa fie transportat de o sarcina pozitiva.


Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 10:34:09 AM
Am observat ceva la "intrebari" dar nu am inteles! De ce este cerul albastru!????

HarapAlb iti oferise linkul la "Intrebari" ca sa studiezi absorbia razelor electromagnetice in materie. Lamureste intai asta. Tine intrebarea cu culoarea cerului undeva in un coltisor de minte, sa intrebi mai tarziu, alaturi cu de ce Soarele e galben ziua si rosiatic la rasarit si apus.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

Poi am citit,dar nu am inteles tot..... deci....poti explica aici?! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Campul magnetic actioneaza la infinit (departare)?

De unde stim noi ca, constanta gravifica e adevarata!?

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 11:52:40 AM
Poi am citit,dar nu am inteles tot..... deci....poti explica aici?! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Aminteste-mi ce ai citit si nu ai inteles tot. Arata aici ce ai inteles deja, ca sa corectez aceasta, nu sa explic de la zero.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 11:52:40 AM
Campul magnetic actioneaza la infinit (departare)?

Da, ca si campul electric sau campul gravitational, campul magnetic actioneaza pana la infinit, iar intensitatea scade cu distanta.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 11:52:40 AM
De unde stim noi ca, constanta gravifica e adevarata!?

Nu inteleg intrebarea. Cum poate o constanta sa fie adevarata? Ce intelegi prin "constanta gravifica"?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

Constanta gravifica spune ca intre oricare 2 corpuri din univers se exercita forte de atractie si este data de formula: F=k*m1*m1/r^2 (cel putin asa imi amintesc eu)...
A fost afirmata de Newton, si nu inteleg de unde stim noi ca este adevarata!? Putem noi sa masuram fortele de atractie dintre 2 corpuri aflate la nu stiu cati ani lumina!

De ce un fascicul de lumina lasa o "linie" pe cer(de la un laser, reflector)? Cred ca este difuzia luminii de catre aer,dar dumneavoastra poate sunteti de alta parere(daca ar fi in vid, s-ar mai vede acea "linie"?)
??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 07, 2008, 08:36:01 AM
Constanta gravifica spune ca intre oricare 2 corpuri din univers se exercita forte de atractie si este data de formula: F=k*m1*m1/r^2 (cel putin asa imi amintesc eu)...
A fost afirmata de Newton, si nu inteleg de unde stim noi ca este adevarata!? Putem noi sa masuram fortele de atractie dintre 2 corpuri aflate la nu stiu cati ani lumina!

Tu te referi la "legea atractiei gravitationale" a lui Newton. Este o lege, nu este o constanta. Constanta este acel k, care este acelasi pentru oricare doua corpuri, in orice vid, etc. De aceea i se zice si legea atractiei universale. Oricare doua corpuri se atrag. Desigur, nu am testat direct gravitatia a doua corpuri aflate la distante ani-lumina, dar am testat experimental ca legea aceasta a gravitatiei explica miscarea planetelor in jurul Soarelui si miscarea Soarelui in jurul galaxiei. Legea gravitatiei a fost explicata apoi de relativitatea generala, iar aplicarea ei la Universul intreg iarasi a fost verificata de experiment (Big Bang, etc). Asadar avem motive bune sa credem ca legea se aplica in tot Universul. Dar merita sa te intrebi mereu daca este asa si sa stii clar ca legile fizicii sunt presupuse a fi la fel in toate colturile de Univers. Este una din ipotezele stiintei, dar ca orice ipoteza, poate nu este corecta si va fi schimbata de stiinta in viitor.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 07, 2008, 08:36:01 AM
De ce un fascicul de lumina lasa o "linie" pe cer(de la un laser, reflector)? Cred ca este difuzia luminii de catre aer,dar dumneavoastra poate sunteti de alta parere(daca ar fi in vid, s-ar mai vede acea "linie"?)
??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Foarte buna intrebare, nu ma gandisem la asta pana acum. La o gandire rapida, ma gandesc ca ai dreptate si ca in vid nu s-ar vedea un foton decat daca te loveste pe tine, dar nu l-ai putea vedea din laturi, tocmai pentru ca lumina nu vine si in laturi. Dar in aer, atomii absorb lumina si o emit apoi in toate directiile. Rog si pe altii sa confirme acest rationament, daca este bun.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

La o a doua gandire, cred ca in aer pur, nu se vede acea dara, ci este facuta din difuzia particulelor de praf din atmosfera! ::)

Cred ca soarele este rosu la apus si rasarit, deoarece rosu, dupa cum ai zis, calatoreste cel mai mult prin atmosfera, la acel timp cand razele trec printr-o portiune mai mare de atmosfera!
Va rog frm. sa confirmati daca e asa!

Chiar nu puteţi sa imi spuneti de ce e cerul albastru.....????
Daca nu, dati-mi un link, ca in topicul acela de 22 pagini imi este greu sa descopar raspunsul! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

MultAnt!

Electron

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 07, 2008, 11:29:55 AM
Chiar nu puteţi sa imi spuneti de ce e cerul albastru.....????
Cerul este albastru din cauza compozitiei straturilor superioare ale atmosferei. Acele straturi influenteaza diferit frecventele de lumina, "filtrand" in special culoarea albastra.

Mai multe (in engleza) : http://www.sciencemadesimple.com/sky_blue.html

Conform paginii de mai sus, atmosfera lasa sa treaca aproape neinfluentate culorile de frecventa inalta dar le absoarbe/imprastie pe cele de frecventa joasa, in special albastru. Astfel din orice directie ne uitam la "cer" vedem (ziua) frecvente albastre (pe cand Soarele se vede galben, datorita razelor directe).

e-
Don't believe everything you think.

EiNsTeIn0s0SoUl

Ori mi se pare mie, ori sunteti de pareri diferite!!!!!!!

Eu stiu (si am auzit) ca radiatia de frecventa ridicata, este absorbita mult mai puternic, iar dvs., spuneti ca radiatia cu frecventa scazuta este absorbita mai puternic.................... ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\


Electron

Fiecare mediu absoarbe o anumita parte din spectrul radiatiilor e-m. In cazul atmosferei (data fiind compozitia ei) se absoarbe si imprastie mai mult frecventele care corespund culorii vizibile albastru. Faptul ca sunt frecventele "joase" din spectrul vizibil nu e factorul deerminant. Daca pentru noi spectrul vizibil ar fi fost de la "albastru in jos" atunci am fi spus ca sunt absorbite frecventele "inalte" din spectru.

Nu exista o lege generala, cum ca frecventele mai inalte sunt sau nu absorbite. Depinde de fiecare caz in parte.

Ai citi pagina propusa de mine, sau ai probleme cu limba engleza?

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 07, 2008, 11:29:55 AM
La o a doua gandire, cred ca in aer pur, nu se vede acea dara, ci este facuta din difuzia particulelor de praf din atmosfera! ::)

Corect. lumina laserului este imprastiata de particulele de praf din aer si astfel "vedem" drumul razei laser. In vid, sau in lipsa prafului nu am vedea deloc drumul razei laser.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 07, 2008, 01:53:35 PM
Ori mi se pare mie, ori sunteti de pareri diferite!!!!!!!
Eu stiu (si am auzit) ca radiatia de frecventa ridicata, este absorbita mult mai puternic, iar dvs., spuneti ca radiatia cu frecventa scazuta este absorbita mai puternic.

Nu sunt pareri diferite. Discutia despre absorptia radiatiei electromagnetice de frecventa ridicata a avut un caracter general, insa fiecare mediu (solid, gazos) are propietatile lui specifice (de exemplu, germaniul este complet transparent la radiatia infrarosie, dar absoarbe radiatia vizibila). Atentie ca aici este vorba de absorptie, insa in explicatia culorii albastre a cerului e vorba de imprastierea (difuzia) luminii.

Culoarea albastra a cerului se datoreaza imprastierii (imprastierea de tip Rayleigh, in engleza Rayleigh scattering) luminii de catre moleculele din aer. Imprastierea de tip Rayleigh ne spune ca radiatia cu frecventa mai mare este imprastiata mai mult. Practic lumina albastra de la Soare este imprastiata (sau difuzata) de catre atmosfera in toate directiile. Cam asta este povestit in pagina indicata de Electron.

raul

dar ce se intampla cu radiatia cu frecventa si mai mare , precum cea de culoare violet? eu presupun ca si ea este imprastiata mult iar culoarea cerului e data de amestecul de culori astfel imprastiate.

EiNsTeIn0s0SoUl

Am citit articolul dupa ce am postat cele 2 intrebari consecutive! Este extraordinar(articolul),si mi-a explicat tot ce trebuia! Multumesc electron(la engleza ma pricep foarte bine.........daca vrei iti si demonstrez)!

Citatatmosfera lasa sa treaca aproape neinfluentate culorile de frecventa inalta dar le absoarbe/imprastie pe cele de frecventa joasa, in special albastru.

Aici ai intrat in balarii, pentru ca e chiar invers, iar albastrul nu este de frecventa joasa,ci ridicata, impreuna cu violetul din spectrul vizibil!


In orice caz, mi-a placut foarte mult articolul!

EiNsTeIn0s0SoUl

CitatNu sunt pareri diferite. Discutia despre absorptia radiatiei electromagnetice de frecventa ridicata a avut un caracter general, insa fiecare mediu (solid, gazos) are propietatile lui specifice (de exemplu, germaniul este complet transparent la radiatia infrarosie, dar absoarbe radiatia vizibila). Atentie ca aici este vorba de absorptie, insa in explicatia culorii albastre a cerului e vorba de imprastierea (difuzia) luminii.
Nu vreau sa fac atac la persoana(nu am de ce intrucat m-ai ajutat foarte mult),dar altii pot sa rada deoarece cuvantul corect este "absorbţie" (absorbtie)...... ;D