Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Întrebari despre legaturi între masă şi energie;ionizari;intrebari diverse!

Creat de EiNsTeIn0s0SoUl, Septembrie 01, 2008, 02:58:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 04, 2008, 08:19:04 PM
Sondele spatiale folosesc unde radio de frecvente mari sau mici?

Vrei sa intrebi pe ce frecvente comunica sondele spatiale si satelitii cu laboratoarele de pe Terra? Sunt in intervalul undelor radio, banuiesc ca la capatul de lungimi de unda mari al acestui interval, pentru a putea evita obstacolele de pe Terra si pentru a putea strabate o lungime mare prin atmosfera fara a fi deviate. Totusi, e doar "a educated guess". As ruga si pe altii sa confirme sau sa comenteze.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 04, 2008, 08:19:04 PM
Exista o limita care ne impune o frecventa minima realizabila?Cam ce frecventa? De ce?

Nu inteleg intrebarea. Te referi tot la folosirea undelor radio ca mijloc de comunicare intre sateliti si laboratoarele de pe Terra? Daca da, nu pot adauga mai mult decat ce am adaugat la comentariul precedent. Teoria si experienta au stabilit care sunt cele mai bune frecvente pentru undele purtatoare de semnal.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 04, 2008, 08:19:04 PM
Am citit din carti de clasa 12 despre modul de formare a undelor radio dar nu am inteles mare lucru......Are cineva rabdare sa imi explice mai detaliat?(ma refer la formarea lor in antena,chestiile alea cu formare de camp magnetic inchis....generare reciproca.....si daca puteti explica si mecanismul de propagare!)

Felicitari ca indraznesti sa cauti in surse din clasele mai mari, desi tu treci abia in clasa a opta! De aceea, nu te teme daca nu intelegi totul din prima. Vei intelege usor usor, pe masura ce pui intrebari si te vei documenta mai mult. Ai grija insa sa nu sari peste baze, sa intelegi totul pas cu pas. Ai inteles intai bine electricitatea statica, apoi electricitatea dinamica (curentul continuu), apoi magnetismul static, apoi crearea curentului alternativ (legea lui Faraday si legea lui Lenz)? Nu e intrebare retorica, astept raspunsul tau, ca sa stiu cum sa raspund.

Pana atunci, iata un inceput de raspuns. Antenele sunt formate din conductori, care au electroni liberi. Semnalul electric este codat in curent alternativ de diferite frecvente si atunci si electronii oscileaza urmand acelasi tipar. Cand o particula incarcata electric se misca, ea emite unde electromagnetice care se propaga apoi in aer. Apoi la tine acasa exista o alta antena care primeste aceste unde electrice si electronii din antena incep sa se miste exact cu acelasi tipar, iar miscarea lor creeaza un curent electric alternativ cu acelasi tipar. Acesta este apoi amplificat si apoi trimis televizorului, care stie sa iti afiseze bine pe ecran. Este valabil si pentru aparatul de radio.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 04, 2008, 08:19:04 PM
Cum ar arata "real" o unda radio daca am avea capacitatea de a vedea campurile magnetic/electric?(ca o sfera ce sa ,mareste,plina.....goala....etc.)

Excelenta intrebare! Este foarte bine ca vrei sa "vezi" lucrurile pentru a le intelege mai bine. Din fericire, am raspunsul ideal pentru tine. O echipa de cercetatori de al universitatea Boulder, din Colorado, din SUA, condusa de un laureat al Premiului Nobel, au creat o serie simulari in Java, foarte foarte performante.

Iata aici simularea cu care poti vizualiza emisia, transmisia si receptia undelor radio (electromagnetica) cum este produsa intr-o antena prin miscarea unui electron, cum se propaga in aer si cum pune in miscare un electron din alta antena.

Modul de folosire este foarte bine explicat de applet-ul Java, dar iata cateva ponturi de inceput. Misti de electronul din stanga si vezi ce se intampla. Din meniul din dreapta alegi ce doresti sa vizualezi (campul electric, potentialul electric, unda intreaga, etc). Daca nu ai ce trebuie pentru a vedea appleturi Java, cred ca iti arata el ce sa instalezi.

Te rog sa imi confirmi ca ai putut sa vezi appletul si apoi sa imi spui cum ti se pare simularea si daca te-a ajutat sa intelegi mai bine undele electromagnetice.

PS. Alte simulari de acelasi stil, foarte bune, realizate de aceeasi echipa, pot fi gasite aici.
http://phet.colorado.edu/simulations/
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 01, 2008, 02:58:38 PM
1-Ce se intamplă la nivel atomic/molecular când radiaţia electromagnetică este absorbită? Cum se explică absorbţia?

uita-te si in topicul Intrebari, s-au discutat mai multe chestiuni legate de undele electromagnetice. Daca nu intelegi ceva, poti pune intrebari (nivelul este ceva mai ridicat).

EiNsTeIn0s0SoUl

Ma refer la minimul frecventei unei unde care poate fi produsa de un dispozitiv sau.....de ceva natural(nu neaaparat pentru comunicatii)......exista unde electromagnetice cu frecvente la infinit de mici?! Daca nu, de ce nu se pot produce?!
???
Foarte tari simularile!Am descoperit multe acolo!Multumesc!.........Dar din pacate.....cred ca trebuie sa mai astept sa inteleg.. :'( :'( :'( Un camp magnetic sau electric daca e produs se propaga singur? Daca nu,explicati-mi cum foloseste chestia cu campul magnetic produce unul electric care produce unul magnetic......s.a.m.d.

Deci aia cu barca am inteles...dar......in cazul undelor care se formeaza pe apa,care au energia mai mare...cele cu frecventa mica sau mare(sau daca e ca la electromagnetice)......?
MultAnt!

EiNsTeIn0s0SoUl

Intr-un mediu solid mai vorbim de "ocolirea" undelor ?(cand ne gandim la capacitatea de patrundere)Sau aici e vorba de absorbtie!?

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 04, 2008, 11:17:45 PM
Intr-un mediu solid mai vorbim de "ocolirea" undelor ?(cand ne gandim la capacitatea de patrundere)Sau aici e vorba de absorbtie!?

Nu cred ca mai putem vorbi intr-un mediu solid de ocolirea undelor. E ca si cum ai avea un obstacol infinit de mare. Si atunci unda nu il poate ocoli. Cel mult, unda poate patrunde in mediu la o adancime mai mare sau mai mica, caz in care vorbim de absorbtie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 04, 2008, 11:06:51 PM
Ma refer la minimul frecventei unei unde care poate fi produsa de un dispozitiv sau.....de ceva natural(nu neaaparat pentru comunicatii)......exista unde electromagnetice cu frecvente la infinit de mici?! Daca nu, de ce nu se pot produce?!
???

Salut. Uite, eu statui putin pana sa ma gandesc la ce ai raspuns de fapt. Ca sa stiu la ce comentariu raspunzi, apasa pe "Citat" din dreapta sus al unui comentariu si apoi editeza acolo pe viitor.

Acum ca am inteles intrebarea, iti pot oferi raspunsul. Se pot obtine frecvente cat de mici, cu lungime de unda cat de mare. Din simularea respectiva, pe antena din stanga oscila un electron. Daca electronul oscileaza cu o frecventa f, atunci unda electromagnetica care se propaga are exact aceeasi frecventa f. Deci tu poti face electronul sa oscileze cu o frecventa din ce in ce mai mica si atunci ai unde electromagnetice cu frecvente din ce in ce mai mici. Cum electronul este miscat cu un curent alternativ, cu cat frecventa curentului alternativ se micscoreaza, cu atat se apropie de comportamentul unui curent continuu, iar cand frecventa de oscilatie a electronului si a curentului electric este zero, atunci curentul acela electric era de fapt curent alternativ si electronul nu mai oscileaza.


Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 04, 2008, 11:06:51 PM
Foarte tari simularile!Am descoperit multe acolo!Multumesc!.........Dar din pacate.....cred ca trebuie sa mai astept sa inteleg.. :'( :'( :'(

Ma bucur ca ti-au placut. Ce anume nu ai inteles? Poti sa mai intrebi aici. Dar una peste alta, nu iti face griji, tu abia treci a opta. Trebuie sa inveti pas cu pas in fizica, conceptele. Saltul la conceptul de unda electromagnetica este deja foarte mare si ai multe ture de avans inainte fata de colegii tai de generatie.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 04, 2008, 11:06:51 PM
Un camp magnetic sau electric daca e produs se propaga singur? Daca nu,explicati-mi cum foloseste chestia cu campul magnetic produce unul electric care produce unul magnetic......s.a.m.d.

Orice curent electric produce un camp magnetic. Adica orice sarcina electrica in miscare produce un camp magnetic static. Acum, daca campul magnetic este variabil, atunci produce un curent electric. Acest curent curent electric este tot variabil. Atunci el produce un camp magnetic si cum curentul electric este tot variabil, atunci si campul magnetic produs este tot variabil, care la randul sau produce un camp electric variabil, care produce un camp magnetic variabil si tot asa ... se fac unde care nu sunt nici magnetice, nici electrice, ci electromagnetice.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 04, 2008, 11:06:51 PM
Deci aia cu barca am inteles...dar......in cazul undelor care se formeaza pe apa,care au energia mai mare...cele cu frecventa mica sau mare(sau daca e ca la electromagnetice)......?

Intrebarea aceaasta nu am inteles-o. Te rog sa o reformulezi mai clar.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

CitatNu cred ca mai putem vorbi intr-un mediu solid de ocolirea undelor. E ca si cum ai avea un obstacol infinit de mare. Si atunci unda nu il poate ocoli. Cel mult, unda poate patrunde in mediu la o adancime mai mare sau mai mica, caz in care vorbim de absorbtie.
Poi si in cazul asta care unde calatoresc mai mult printr-un obiect solid infinit!?De ce?(aici fiind vorba de absorbtie)
CitatIntrebarea aceaasta nu am inteles-o. Te rog sa o reformulezi mai clar.
Deci ai spus ca undele electromagnetice au energie mai mare cu cat au frecventa mai mare!Este valabil si in cazul undelor formate de un "vibrator  ;D ;D ;D " in apa? Daca au frecventa mai mare atunci au energie mai mare?
CitatOrice curent electric produce un camp magnetic. Adica orice sarcina electrica in miscare produce un camp magnetic static. Acum, daca campul magnetic este variabil, atunci produce un curent electric. Acest curent curent electric este tot variabil. Atunci el produce un camp magnetic si cum curentul electric este tot variabil, atunci si campul magnetic produs este tot variabil, care la randul sau produce un camp electric variabil, care produce un camp magnetic variabil si tot asa ... se fac unde care nu sunt nici magnetice, nici electrice, ci electromagnetice.
In multe locuri am gasit explicatia asta insa am ramas cu ochii in soare datorita faptului ca nu este precizat ceva care probabil ar trebui sa se subinteleaga dar eu nu il subinteleg!
Campurile acestea ies dintr-un capat al antenei si intra in altul,iar in semiperioada viitoare campurile ies di partea in care intrau(adica invers).........Daca am avea curent continuu, el ar produce un camp electric,care va produce unul magnetic care.....lallalla..........??? Sau trebuie ca, curentul sa fie alternativ, intersectia campurilor magnetice una-ntr-alta cand acesta isi schimba sensul, sa produca un alt camp electric.....?? In ce sens sunt produse ele treptat?!(adica de ex: campul electric format de cel magnetic are sens opus fata de ultimul camp magnetic de langa el.....intelegeti dvs.......)
;D ;D ;D ;D ;D

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 09:48:02 AM
CitatNu cred ca mai putem vorbi intr-un mediu solid de ocolirea undelor. E ca si cum ai avea un obstacol infinit de mare. Si atunci unda nu il poate ocoli. Cel mult, unda poate patrunde in mediu la o adancime mai mare sau mai mica, caz in care vorbim de absorbtie.
Poi si in cazul asta care unde calatoresc mai mult printr-un obiect solid infinit!?De ce?(aici fiind vorba de absorbtie)

Ai studiat linkul oferit de HarapAlb cateva posturi mai sus, relativ la absorbtia luminii de materie?


Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 09:48:02 AM
Deci ai spus ca undele electromagnetice au energie mai mare cu cat au frecventa mai mare!Este valabil si in cazul undelor formate de un "vibrator  ;D ;D ;D " in apa? Daca au frecventa mai mare atunci au energie mai mare?

Excelenta intrebare, nu stiu raspunsul. Pentru unde electromagnetice, stiu ca pentru un foton E = h ori frecventa. Aceasta este o relatie cuantica. Pentru undele de pe apa, care pot fi descrise clasic, fara mecanica cuantica, nu stiu daca formula se aplica. Nu cred ca poti vorbi de cuanta de unda de apa. Dar nu o lua de buna, verifica si in alte surse ce am spus acum.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 09:48:02 AM
CitatOrice curent electric produce un camp magnetic. Adica orice sarcina electrica in miscare produce un camp magnetic static. Acum, daca campul magnetic este variabil, atunci produce un curent electric. Acest curent curent electric este tot variabil. Atunci el produce un camp magnetic si cum curentul electric este tot variabil, atunci si campul magnetic produs este tot variabil, care la randul sau produce un camp electric variabil, care produce un camp magnetic variabil si tot asa ... se fac unde care nu sunt nici magnetice, nici electrice, ci electromagnetice.
In multe locuri am gasit explicatia asta insa am ramas cu ochii in soare datorita faptului ca nu este precizat ceva care probabil ar trebui sa se subinteleaga dar eu nu il subinteleg!
Campurile acestea ies dintr-un capat al antenei si intra in altul,iar in semiperioada viitoare campurile ies di partea in care intrau(adica invers).........Daca am avea curent continuu, el ar produce un camp electric,care va produce unul magnetic care.....lallalla..........??? Sau trebuie ca, curentul sa fie alternativ, intersectia campurilor magnetice una-ntr-alta cand acesta isi schimba sensul, sa produca un alt camp electric.....?? In ce sens sunt produse ele treptat?!(adica de ex: campul electric format de cel magnetic are sens opus fata de ultimul camp magnetic de langa el.....intelegeti dvs.......)
;D ;D ;D ;D ;D

Cum am spus mai sus, un curent electric stationar produce un camp magnetic stationar, care nu produce iar un curent electric. E nevoie de un curent electric variabil (de exemplu, curent alternativ), care sa produca un camp magnetic variabil, care apoi sa sa produca un camp electric variabil, si tot asa. Desigur ca explicatia nu explica tot, ca sa intelegi trebuie sa studiezi pas cu pas. Ai inteles bine inductia electromagnetica a lui Faraday? Am intrebat mai sus deja, dar inca nu ai raspuns ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

CitatAi inteles bine inductia electromagnetica a lui Faraday?
Da, dar pur si simplu habar nu am cum se poate induce curent electric in aer! ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Eu stiu de inductie intr-un conductor!



Am observat in filme educative de la NASA ca, campul magnetic al pamantului este parca "batut de vant" dintr-o parte, adica intr-o parte este apasat, iar in partea opusa e lungit ca o coada!
De ce este asa!?Cum e posibil ca un camp magnetic sau electric sa fie curbat?!

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 10:13:51 AM
CitatAi inteles bine inductia electromagnetica a lui Faraday?
Da, dar pur si simplu habar nu am cum se poate induce curent electric in aer! ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Eu stiu de inductie intr-un conductor!

Explica, te rog, cat mai detaliat, cum intelegi cu ca are loc inductia electromagnetica a lui Faraday in un conductor.


Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 05, 2008, 10:13:51 AM
Am observat in filme educative de la NASA ca, campul magnetic al pamantului este parca "batut de vant" dintr-o parte, adica intr-o parte este apasat, iar in partea opusa e lungit ca o coada!
De ce este asa!?Cum e posibil ca un camp magnetic sau electric sa fie curbat?!

Da, ai observat corect. Curbarea este data de vantul solar, adica particule incarcate electric ce vin de la Soare. E vorba in special de protoni. Cum ele sunt sarcini electrice in miscare, ele produc camp magnetic. Atunci campul magnetic total este data de campul magnetic al Terrei plus acest camp magnetic al vantului solar. Ce vezi pe harta e suma lor, adica ce camp magnetic ar simti o busola (campul magnetic total dat de Terra), iar nu campul magnetic dat de Terra.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

[ce raspunsuri instant :o]
In mintea mea este ceva mai mult decat pot explica dar, eu stiu ca daca un camp magnetic variabil intersecteaza un conductor, in el apare un curent electric!
(de aici mai am cateva intrebari: cum se explica faptul ca daca nu e variabil,electronii nu produc un curent in conductor? ??? )

Exista o explicatie care ne spune de ce o particula incarcata in miscare produce camp magnetic,iar daca sta, nu!?

Ce este de fapt un camp magnetic!? Particule care ies si intra dintr-un magnet!? De unde stim ca iese de la nord si intra in sud?!!?

Am observat ceva la "intrebari" dar nu am inteles! De ce este cerul albastru!????

EiNsTeIn0s0SoUl

Exista altceva care poate curba un camp magntic inafara de alt camp magnetic?