Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Întrebari despre legaturi între masă şi energie;ionizari;intrebari diverse!

Creat de EiNsTeIn0s0SoUl, Septembrie 01, 2008, 02:58:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

EiNsTeIn0s0SoUl

1-Ce se intamplă la nivel atomic/molecular când radiaţia electromagnetică este absorbită? Cum se explică absorbţia?
2-Daca un electron trece cu viteză prin materie, acesta "smulge" alţi electroni de pe orbite,producând ionizarea.Dacă am lovi doua obiecte foarte puternic, ar fi posibilă ionizarea la suprafaţa de contact?
3-Câţi MeV are radiaţia luminoasă venită de la soare?(în medie)
Mulţumesc anticipat!

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

Eu trec in clasa a opta.........nu am invatat(evident) despre asa ceva la scoala dar imi place si studiez acasa........deci?

Adi

In primul rand, felicitari ca te pasioneaza asa intrebari de la o varsta asa de frageda. Presupun ca ai si un background in spate. Incerc sa explicam cat mai simplu.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 01, 2008, 02:58:38 PM
1-Ce se intamplă la nivel atomic/molecular când radiaţia electromagnetică este absorbită? Cum se explică absorbţia?

Lumina este produsa in cadrul unui atom. Un electron sare de pe un strat de energie mare pe unul de energie mai mica. Diferenta de energie se regaseste in energia fotonului de lumina emis. Absorbtia se explica la fel, un electron sare de pe un strat de energie p eun strat de energie mai mare, iar diferenta dintre cele doua niveluri de energie este egala cu energia fotonului absorbit. Aceasta se studiaza in un intreg capitol in manualele de fizica si poti gasi in multe surse pe internet.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 01, 2008, 02:58:38 PM
2-Daca un electron trece cu viteză prin materie, acesta "smulge" alţi electroni de pe orbite,producând ionizarea.Dacă am lovi doua obiecte foarte puternic, ar fi posibilă ionizarea la suprafaţa de contact?

Da, cred ca e posibil. Banuiesc ca asta se intampla atunci cand sar scantei la ciocnirea a doua obiecte.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 01, 2008, 02:58:38 PM
3-Câţi MeV are radiaţia luminoasă venită de la soare?(în medie)

Soarele emita lumina de toate frecventele, ca un corp negru ce se respecta. Totusi, are un maxim ce depinde de temperatura suprafetei Soarelui (cam 6000 Kelvin). Maximul este asadar in lumina vizibila (mai mult, lumina galbena). Un foton de lumina vizibila are cam 1 eV, adica o milionime de MeV.

Sper ca acestea te ajuta, nu ezita sa vii cu noi intrebari si sa aduci si colegii tai aici pe forum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

Din pacate colegii nu sunt interesati.......eu am mai avut un cont pe acest forum insa fostul ID a fost suspendat de Y! si acum il am pe asta! ;D 

Dar cum se explica incalzirea materialului ce a absorbit radiatia!?
In viata de zi cu zi sunt o multime  de radiatii in jur,si deci obiectele care absorb "arunca" un electron pe orbitele atomilor cu nivele de energie mai mari......dar daca obiectele astea(blocuri...blabla) absorb intr-una ce fac?! Se ridica electronii pe orbite mai energetice la infinit!?

Deci fotonul de lumina are 1eV dar nu poate sa aiba si mai mult!? Sau pentru o anumita frecventa de radiatie electromagnetica nu se poate schimba energia?!

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 02, 2008, 05:42:18 PM
Din pacate colegii nu sunt interesati.......eu am mai avut un cont pe acest forum insa fostul ID a fost suspendat de Y! si acum il am pe asta! ;D

Ne bucuram ca te avem pe tine, cu timpul, o sa vina si altii.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 02, 2008, 05:42:18 PM
Dar cum se explica incalzirea materialului ce a absorbit radiatia!?

Creste energia atomului. De multe ori, atomul ajunge la energia initiala prin emiterea unui foton de lungime de unda (si deci energie) egala cu cea a fotonului absorbit. Dar in multe alte cazuri, atomul pur si simplu o transofrma in energie de vibratie, sau de rotatie, sau de miscare (crescandu-i viteza). Prin ciocnire cu alti atomi (ca doua mingi de biliard ce se ciocnesc), se echilibreaza vitezele. Si cum vitezele medii sunt o masura e temperaturii corpului, rezulta ca acest corp se incalzeste.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 02, 2008, 05:42:18 PM
In viata de zi cu zi sunt o multime  de radiatii in jur,si deci obiectele care absorb "arunca" un electron pe orbitele atomilor cu nivele de energie mai mari......dar daca obiectele astea(blocuri...blabla) absorb intr-una ce fac?! Se ridica electronii pe orbite mai energetice la infinit!?

Buna intrebare. Vezi raspunsul meu precent. Nu, nu se urca pe orbite la infinit. Atomii se dezexcita emitand iar lumina, sau incep sa vibreze mai tare, sa se roteasca mai tare sau sa se miste mai tare (sa se incalzeasca materialul).

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 02, 2008, 05:42:18 PM
Deci fotonul de lumina are 1eV dar nu poate sa aiba si mai mult!? Sau pentru o anumita frecventa de radiatie electromagnetica nu se poate schimba energia?!

Un foton de o anumita energie are o anumita frecventa si o anumita lungime de unda. Formulele sunt E = h v, unde h este constanta lui Planck si v este frecventa. Apoi h = c/lambda, unde lambda este lungimea de unda si c este viteza luminii in vid. Dar Soarele emite lumina de toate frecventele (deci de toate lungimile de unda si de toate energiile). Numai ca cele mai multe sunt emise in lumina vizibila, deci fotoni de cam 1 eV.

Uite spectrul luminii emise de Soare si care trece prin atmosfera noastra si in roz spectrul de lumina vizibil pentru noi.

 
Imagine luata de aici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

Vrei sa spui ca obiectele din jur lumineaza foarte slab!?  :o
In obiectele din jurul nostru care sunt lovite de radiatiile telecomunicatiilor,se produc ionizari?
Exista becuri de putere diferita.............totusi, desi energia fotonilor emisi este cu atat mai mare cu cat puterea becului este mai mare, cum de nu apare o schimbare de culoare?! (asta pentru ca,dupa cum ai zis se schimba frecventa cu intensitatea) Daca am avea un bec care isi mareste puterea la infinit, si-ar schimba culoarea luminii deci!?


??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 02, 2008, 10:48:54 PM
Vrei sa spui ca obiectele din jur lumineaza foarte slab!?  :o

Poti detalia de ce intelegi tu prin "obiectele din jur lumineaza foarte slab"? Din jurul cui? De unde ai ajuns la concluzia asta? Am o banuiala la ce te referi, dar te rog sa formulezi tu si apoi voi clarifica.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 02, 2008, 10:48:54 PM
In obiectele din jurul nostru care sunt lovite de radiatiile telecomunicatiilor,se produc ionizari?

Ciocnirile dintre fotonii de lumina si atomi sunt de doua feluri: ori elastice, ori inelastice. In ciocnirile elastice, fotonul nu este absorbit de atom, ci efectiv se cionesc ca doua bile de biliard, iar fotonul pleaca cu aceeasi frecventa, adica energie, in alta directie. Asadar, nu toti fotonii care cad pe o substanta sunt absorbiti.

Apoi, fotonii care sunt absorbiti nu ionizeaza, ci fac ca electronul sa sara pe un strat cu energie mai mare. Daca fotonii au energie suficient de mare (deci frecventa suficient de mare), atunci atomul primeste asa de multa energie incat electronul este eliberat fata de atom si atunci atomul devine ion. Asadar, radiatiile ionizante trebuie sa aiba o energie minima. De obicei, radiatiile ultraviolete pot ioniza, apoi radiatiile X inca si mai mult, apoi radiatiile gama. De aceea radiatiile ultraviolete si radiatiile X pot da cancer de piele si in general cancer, pentru ca ionizeaza moleculele din celule si astfel le strica.

Prin urmare, undele radio nu, nu ionizeaza. Ele insa vor pastra electronii in atom, dar vor incalzi usor atomii. Cat de usor, inca nu stiu, dar mi se pare ca e foarte usor. Totusi, nu e bine sa stai chiar langa antena emitatoare mare de la radio mult timp, potoi sa faci cancer.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 02, 2008, 10:48:54 PM
Exista becuri de putere diferita

Corect.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 02, 2008, 10:48:54 PM
.............totusi, desi energia fotonilor emisi este cu atat mai mare cu cat puterea becului este mai mare

Fals. Puterea becului este mai mare cu cat numarul de fotoni este mai mare, nu cu cat fotonii au energie mai mare. Tu lumina o vezi mereu in vizibil, deci un anumit interval de energie. Daca ar creste energia fotonilor, nu i-ar mai devedea, ar deveni fotoni de ultraviolet.

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 02, 2008, 10:48:54 PM
, cum de nu apare o schimbare de culoare?! (asta pentru ca,dupa cum ai zis se schimba frecventa cu intensitatea)

Cred ca e clar acum, dupa ce am explicat mai sus ...

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 02, 2008, 10:48:54 PM
Daca am avea un bec care isi mareste puterea la infinit, si-ar schimba culoarea luminii deci!?

Raspunsul este nu, in virtutea explicatiilor de mai sus. Un bec de putere infinita ar trimite o infinitate de fotoni pe unitatea de timp, atata tot.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

CitatPoti detalia de ce intelegi tu prin "obiectele din jur lumineaza foarte slab"? Din jurul cui? De unde ai ajuns la concluzia asta? Am o banuiala la ce te referi, dar te rog sa formulezi tu si apoi voi clarifica.
Adica tu ai zis ca in unele cazuri atomii de dezexcita(cum ar fi in cazul laserului..dar nu are legatura),si emit radiatia pe care au primit-o......nu inseamna ca obiectele din jur(care sunt permanent lovite de radiatii de telecomunicatie),emit si ele putina radiatie!?

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 03, 2008, 11:14:32 AM
CitatPoti detalia de ce intelegi tu prin "obiectele din jur lumineaza foarte slab"? Din jurul cui? De unde ai ajuns la concluzia asta? Am o banuiala la ce te referi, dar te rog sa formulezi tu si apoi voi clarifica.
Adica tu ai zis ca in unele cazuri atomii de dezexcita(cum ar fi in cazul laserului..dar nu are legatura),si emit radiatia pe care au primit-o......nu inseamna ca obiectele din jur(care sunt permanent lovite de radiatii de telecomunicatie),emit si ele putina radiatie!?

Asa cum am explicat in postul precedent, da, se poate ca corpurile din jur sa emita si lumina inapoi. Este vorba de corpurile transparente. Acestea absorb lumina si o emit iarasi.

In alta ordine de idei, orice corp care are temparatura emita radiatie electromagnetica (lumina), dupa legea de emisie pentru un corp negru. Cea mai multa lumina este emisa la o lungime de unda data de temperatura corpului. Deci si Pamantul emite mereu radiatii. Si tu emiti. Numai ca nu sunt in spectul vizibil, ci mai mult in infrarosu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

Ce radiatii electromagnetice pot calatori mai mult prin materie? Cele cu frecventa mai mare sau mai mica?

HarapAlb

 Cele cu frecventa mai mica, interactioneaza mai putin cu materia. De exemplu "undele lungi si medii" de la aparatele de radio (termenul de lung si mediu se refera la lungimea de unda care este invers proportionala cu frecventa), ele se propaga la distante mult mai lungi decat "undele scurte si ultrascurte".

Adi

Ca sa completez ce a scris corect HarapAlb, daca ai in aer limpede, pe un drum orizontal, un pom de Craciun cu luminite de toate culorile si tu esti la infinit, nu vezi nici o culoare (si nici pomul), dar pe masura ce te apropii vezi intai pomul si nici o culoare, dupa ce te apropii mai mult vezi intai culoarea rosie (ce are lungimea de unda cea mai mare dintre undele electromagnetice din vizibil), apoi vezi orange (ce are lungime de unda mai mica), apoi vezi galben (si mai mica) si tot asa vezi rand pe rand cate o noua culoare (continuand sa le vezi pe cele dinantea ei). Culorile apar rand pe rand, in ordinea curcubelului, ROGVAIV.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

EiNsTeIn0s0SoUl

(Mi se pare foarte interesant,intrucat dupa cum ati spus,frecventa mai mare=energie mai mare,deci la o prima vedere cele cu frecventa mai mare ar calatori mai mult;insa[dupa cum am inteles eu] proprietatea undelor de frecventa mare de a fi absorbite mai intens,compenseaza energia acestora,facandu-le chiar sa calatoreasca mai putin{am inteles bine?})

Sondele spatiale folosesc unde radio de frecvente mari sau mici?

Exista o limita care ne impune o frecventa minima realizabila?Cam ce frecventa? De ce?

Am citit din carti de clasa 12 despre modul de formare a undelor radio dar nu am inteles mare lucru......Are cineva rabdare sa imi explice mai detaliat?(ma refer la formarea lor in antena,chestiile alea cu formare de camp magnetic inchis....generare reciproca.....si daca puteti explica si mecanismul de propagare!)

Cum ar arata "real" o unda radio daca am avea capacitatea de a vedea campurile magnetic/electric?(ca o sfera ce sa ,mareste,plina.....goala....etc.)

Pur si simplu nu inteleg cum se poate masura viteza luminii in cavitati rezonante(metodă moderna) stiind doar cateva date?
??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

V-as fi recunoscator daca ati raspunde curiozitatii mele!

Adi

Citat din: EiNsTeIn0s0SoUl din Septembrie 04, 2008, 08:19:04 PM
(Mi se pare foarte interesant,intrucat dupa cum ati spus,frecventa mai mare=energie mai mare,deci la o prima vedere cele cu frecventa mai mare ar calatori mai mult;insa[dupa cum am inteles eu] proprietatea undelor de frecventa mare de a fi absorbite mai intens,compenseaza energia acestora,facandu-le chiar sa calatoreasca mai putin{am inteles bine?})

Exemplul dat de mine nu tine de absorbia luminii in materie, ci de abilitatea luminii de a ocoli obstacole. Tocmai de aceea lumina se comporta ca o una, in timp ce o particula s-ar comporta ca un glont, s-ar propaga in linie dreapta si cand ar da de un obstacol s-ar infige in el si nu l-ar putea ocoli. O unda poate ocoli un obstacol doar daca are lungime de unda mai mare ca obstacolul. Imagineaza-ti o barca in repaus pe o mare calma.

Daca tu bagi degetul in apa, faci o unda micuta, adica de lungime de unda mica, care nu poate ocoli barca, adica nu o sa vezi unda ta si pe partea cealalta a barcii. De ce? Pentru ca lungimea de unda a undei ce ai facut-o in apa este mult mai mica decat dimensiunea obstacolului (adica lungimea barcii).

Dar daca trece o barca cu motor pe acolo, la viteza mare, se face o unda, ce se vede in forma de V in spatele barcii cu motor. Unul din fronturi ale undei vine in linie dreapta spre barca noastra. Va putea sa ocoleasca barca? Da, va putea, pentru ca dimensiunile undei sunt mult mai mari ca dimensiunea obstacolului (dimensiunea barcii). Va fi unda deformata? Da, va fi putin, de barca, dar nu foarte mult, pentru ca unda este mult mai mare ca barca. Daca insa unda are lungime de unda mai mica, va fi deformata mai mult. Daca are o lungime de unda si mai mica, va fi deformata si mai mult. Iar cand lungimea de unda este aproximativ egala cu lugimea obstacolului, atunci deformarea este maxima. Numim acest fenomen difractie. Mai multe despre difractia luminii aici.

Este mai clar acum? Este vorba despre cum undele ocolesc obstacole. In exemplul cu pomul de Craciun, obstracolele sunt moleculele din aer. Daca aerul ar fi cu ceata, sau cu fum, atunci obstacolele vor avea dimensiuni mai mari (ar fi particule de praf si fum, mai mari decat moleculele de aer) si atunci lungimile de unda in vizibil mai mici decat dimeniunile acestor obstacole nu vor putea ocoli praful si fumul din aer si nu se vor vedea departe. De asta culoarea care are sansa sa se vada cat de cat este cea rosie. De asta in cladiri scrie cu rosu "Exit", pentru ca sa aiba cat de cat o sansa sa se vada in caz de incendiu.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro