Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Caderea prin aer

Creat de Adi, August 27, 2008, 06:30:18 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

#15
Putem sa-l facem, daca modelizam corect elefantul si soricelul, din plus, sau plastic, sau alte materiale ;) Pana una alta experimentul e mintal, si consideratiile calitative conduc spre acelasi rezultat: elefantul ajunge primul, indiferent de inaltimea initiala, atata timp cat ea este mai mare ca zero.


e-
Don't believe everything you think.

m00nkiller

conditia evidenta este ca cele doua animale sa aiba aceeasi forma geometrica. Atunci putem vorbi de acelasi coeficient de frecare.

Adi

Sa fie sfere, este forma ideala ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: m00nkiller din August 30, 2008, 05:15:10 AM
conditia evidenta este ca cele doua animale sa aiba aceeasi forma geometrica. Atunci putem vorbi de acelasi coeficient de frecare.
Buna,
   Aproximatia ca soricelul si elefantul au aceeasi forma geometrica simplifica calculul mintal. Frecarea cu aerul depinde de viteza si de profilul aerodinamic (F~vy*A). Un corp in cadere intr-un fluid va accelera pana se atinge un echilibru intre greutate si forta de frecare F=G=k*vy*A, unde k este o constanta de proportionalitate, v - viteza, y este un exponent care depinde de viteza si A -profilul aerodinamic. Presupunem ca k este acelasi si pentru soricel(1) si pentru elefant(2). Exponentul de la viteza, daca nu ma insel, are o dependenta de mediu si de viteza (creste cu viteza) ceea ce complica mult problema daca vrem sa o generalizam.
F1 = G1 = kv1y1A1    (soricel)
F2 = G2 = kv2y2A2    (elefant)
   Datorita unor aproximari facute in postul precedent, stim ca raportul G/A este mai mare in cazul elefantului, ceea ce duce la conditia:
v2y2 > v1y1   (conditia 1)
   Aceasta relatie nu este foarte concludenta, dar o putem discuta pe cazuri, tinand cont de faptul ca exponentul este mai mare la o viteza mai mare. Deci se pot elimina posibilitatile
1.) v2 > v1 si y2 < y1
2.) v2 < v1 si y2 > y1
   Ne mai ramane:
3.) v2 > v1 si y2 > y1
4.) v2 < v1 si y2 < y1
   In cazul 4, atat viteza elefantului cat si exponentul sunt mai mici decat cele corespondente soricelului. Este evident ca (conditia 1) nu poate fi satisfacuta. Asa ca nu mai ramanem decat cu cazul 3 care spune ca viteza elefantului este mai mare decat cea a soricelului.
   E posibil sa ma insel. Daca cineva are la indemana un manual de fizica fluidelor poate sa verifice calitativ daca am dreptate.
   

Stilicho

Varianta mea la problema cu elefantul si soricelul, in PDF-ul atasat.


Osmiumbin

Ce sa mai, ma duc sa testez...  :P

nano2k

Mi-a placut sa citesc acest topic :D
Mi-a amintit de o prezentare PowerPoint pe care o si atasez.

Mie problema mi se pare ca sta in viteza limita a fiecarui corp, avand in vedere ca distanta de cadere este suficient de mare. Asa ca elefantul va ajunge primul jos.

PS: Ar fi o exceptie notabila. Daca elefantului ii flutura destul de bine urechile, e posibil sa atinga solul dupa soricel ;)

Stilicho

#22
Pai aia am vrut si eu sa arat in post-ul meu dinainte. Daca elefantul este mai gras, suprafata de contact cu aerul este mai mare, atunci va sta in aer mai mult ca soricelul.
Primul va ajunge jos cel pentru care raportul suprafata/masa este mai mic.

ionut

   Aveti dreptate, si cred ca am putea largi la problema putin. Cat de mari si cat de flexibile/rigide trebuie sa fie urechile elefantului ca sa cada mai usor decat soricelul ? ;)

mihaineken

Mai baieti, nu credeti ca faceti prea multe calcule?
La ce forta de frecare va asteptati de la 5 tone sau cate are un elefant?
Stiu sigur ca un soricel are vreo 30 de grame.
Luati fratilor un bolovan mare si o pietricica , duceti-va pe lac si de la suprafata apeti dati drumul la amandoua si convingeti-va.Nu va mai pierdeti capul in ecuatii matematice pentru niste chestii banale.Chiar nu e necesar.

Adi

Modelul teoretic si experimentul sunt complementare, nu exista una fara alta. Degeaba faci tu experimentul cu bolovanul de la inaltime mica, intrebarea e cum va fi de la inaltimi mari. Acolo trebuie model.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mihaineken

Pai ma tem ca soricelul daca il duci la o inaltime asa de mare nici nu cade, la ce greutate are el.... mai are putin si il tine densitatea aerului sa pluteasca :))
asta ca sa fac o gluma

Stilicho

CitatPai ma tem ca soricelul daca il duci la o inaltime asa de mare nici nu cade, la ce greutate are el.... mai are putin si il tine densitatea aerului sa pluteasca Smiley)
asta ca sa fac o gluma

La inaltimea aia mare si aerul o sa fie foarte rarefiat, asa ca nu putem vorbi despre nu stiu ce forta arhimedica. Tot va cadea pana la urma.

mihaineken

Citat din: Stilicho din Noiembrie 23, 2008, 10:42:56 AM
CitatPai ma tem ca soricelul daca il duci la o inaltime asa de mare nici nu cade, la ce greutate are el.... mai are putin si il tine densitatea aerului sa pluteasca Smiley)
asta ca sa fac o gluma

La inaltimea aia mare si aerul o sa fie foarte rarefiat, asa ca nu putem vorbi despre nu stiu ce forta arhimedica. Tot va cadea pana la urma.
era o gluma totusi...

Adi

Dar ceva serios ai de adaugat? :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro