Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

cadere in camp gravitational

Creat de m00nkiller, August 22, 2008, 11:04:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

m00nkiller

Asta era! Va multumesc pt ajutor Electron si Adi! Revin curand

Adi

Da, daca obiectele sunt indepartate intre ele, la distante comparabile cu raza Pamantului, atunci pe masura ce cad, forma se va alungi spre Pamant si se va turti pe laterala. Ca sa intelegi conceptual asta, e suficient sa iei doua puncte indepartatate si sa vezi ca atunci cand cad spre centrul Pamantului, ele devin tot mai aproape, iar cel care este mai jos cade cu o acceleratie mai mare decat cel care este mai sus.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: m00nkiller din August 23, 2008, 12:06:40 AM
Vad ca nu s-a postat ce am scris. Sunt interesat de traduceri dar acum nu ma pot ocupa decat 1-2 ore pe zi. Dupa 1 octombrie ma pot ocupa serios. Cum facem? Poate ma prinde munca de voluntariat ::)

[OT]
1-2 ore pe zi e mai mult decat trebuie. Vrei sa traduci din engleza, nu? Dar de a traduce din franceza, ce zici? Din engleza noi traducem din revista Symmetry. Avem cateva pe lista de a traduce.
[/OT]
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mihaineken

Citat din: m00nkiller din August 22, 2008, 11:04:47 PM
Salut!
Sa presupunem ca formam din patru corpuri absolut identice un patrat pe care il lasam sa cada de la o inaltime suficient de mare[sa zicem  1000 metri] in campul gravitational al Terrei. Ce se intampla cu cele patru corpuri? Cad toate cu aceeasi accceleratie si aceeasi viteza? Care sunt efectele?

patratul este o figura geometrica plana, deci nu ai cum sa il alcatuiesti din 4 corpuri si apoi sa il arunci din avion :D

Adi

Citat din: mihaineken din Noiembrie 22, 2008, 11:57:24 PM
patratul este o figura geometrica plana, deci nu ai cum sa il alcatuiesti din 4 corpuri si apoi sa il arunci din avion :D

De ce sa nu se poata? Patru puncte pot fi intr-un plan, dovada ca exista patratul ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mihaineken

Eu stiu ca patratul se deseneaza pe hartie si are decat lungime si latime, fara grosime sau inaltime.Deci e bidimensional.mi se pare nefiresc sa alcatuiesti o figura bidimensionala din 4 corpuri tridimensionale.Ce faci cu grosimea?

Adi

Ah, acum inteleg. Pai dai drumul la bile, dar vazute de pe Pamant par puncte materiale, deci nu au dimensiune. De altfel asta si studiaza fizica de a noua, puncte materiale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mihaineken

Citat din: Adi din Noiembrie 23, 2008, 01:39:54 AM
Ah, acum inteleg. Pai dai drumul la bile, dar vazute de pe Pamant par puncte materiale, deci nu au dimensiune. De altfel asta si studiaza fizica de a noua, puncte materiale.
baietas nu-ti fie cu suparare dar deviezi total de la subiect, aproape ca aberezi in ceea ce scri.imi recunosc inferioritatea si stiu ca sunt cu mult in urma in ceea ce priveste stiinta si explicatia multor fenomene, dar vorbim despre lucruri elementare.
problema e ca e imposibil sa faci un patrat (repet este decat si nu mai mult decat o figura desenata pe hartie, si nici acolo pentru ca va avea grosimea cernelei cu care scri) din corpuri (ex: cub, piramida, paralelipiped si ce-o mai fi).
Incearca sa nu mai modelezi problema dupa raspunsurile tale, daca nu ai rezolvare la vreo problema incearca sa accepti ideea ca poate nu esti 100 % in forma in momentul respectiv sau poate chiar te depaseste.Nu inseamna ca esti geniu daca sti multe formule si teorii.Inteligenta are multe forme.Uita teoriile si formulele si incearca sa intelegi esenta apoi incearca sa gasesti o corelatie intre esenta si formule.Nu face greseala sa schimbi esenta dupa formule.
Sunt convins ca nu m-am facut inteles dar... cel putin o sa dorm mai linistit la noapte pentru ca ti-am adus la cunostinta.

Adi

Hmm ... ma amuza raspunsul tau, dar nu are nimic, arata ca inca nu intelegi conceptul de model. O racheta ce se trimite de pe Pamant in spatiu este tratata ca un singur punct (volumul ei este irelevant in a ii scrie ecuatia de miscare, asta intr-o prima aproximatie; cand vrei sa vezi apoi frecarea, curgerea prin fluid, iei in considerare volumul). Cand dai drumul la patru bile, patru ghiulele de tun, ele sunt asa de mici fata de Pamant, incat par puncte incat pot forma o figura in plan.

Dar daca doriti cu adevarat sa fiti chitibusar, iata cum va incurc. Se dau drumul la patru bile sferice, iar centrele lor de inertie (si totodata de greutate) formeaza in momentul in care le dai drumul, un patrat. Cum va evolua in timp figura geometrica formata din centrelel bilelor, pe masura ce bilele cad ...

Ia sa va vad, la asta ce raspundeti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

De asemenea, observ ca aveti complexe pentru faptul ca nu ati studiat fizica mai demult. Sugerati ca noi ne simtim superiori ca mai stim un pic de formule. Eu vad ca dumneavoastra va permiteti sa imi spuneti mie "baietas" si sa altora in alt post va permiteti sa le spuneti ca calculele nu au nici un rost iar aici va permiteti sa spuneti noi ne credem mai destepti ca stim ceva formule. Aveti de la mine PRE-avertizment oficial. Aveti grija, suntem decisi sa nu mai toleram toti idiotii pe acest forum. Am petrecut timp sa va ajutam, nu va permitem sa va trageti de sireturi cu noi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mihaineken


1. nu am zis niciodata ca va dati inteligenti ca stiti formule, este meritul vostru, munca voastra.dar am scris faptul ca invatarea nu aduce inteligenta iar inteligenta poate avea multe forme.aici nu vad motiv pentru care cineva ar trebui sa se simta ofensat, dar la fel de bine pot sa ma insel.
2. daca tot v-ati straduit sa invatati , de ce nu gasiti moduri mai utile de a va folosi cunostintele care sa va ajute si pe voi si sa va duca inainte, de ce va impotmoliti in a calcula forta de frecare a unui elefant care cade de pe un zgarie-nor.puteti mult mai mult de atat.
3. atentie ca nu te-am jignit, iar tu daca ma bagi in oala cu idioti doar pentru ca mi-am spus ideile, e o greseala care o faci cu buna stiinta

Adi

Asa cum tu nu m-ai jignit, nici eu nu te-am facut idiot :) Am afirmat doar ca idioti nu vor mai fi tolerati pe forum (avem deja cativa de care am scapat, dar nu am zis de tine).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

In alta ordine de idei, eu ti-am raspuns la intrebarea ta fizica si ti-am lansat mingea la fileu. Ce raspuns dai acum?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mihaineken

Raspunsul pe care il voi da va fi la vreuna dintre intrebarile care solicita  gandirea creativa , punct.Daca aici este un forum dedicat stiintei atunci voi  respecta aceasta limita si nu vreau sa il transform in camp de batalie avand substrat personal.Asta pentru ca respect gandirea si incercarea unora de a face ceva constructiv.

Electron

Citat din: mihaineken din Noiembrie 22, 2008, 11:57:24 PM
Citat din: m00nkiller din August 22, 2008, 11:04:47 PM
Salut!
Sa presupunem ca formam din patru corpuri absolut identice un patrat pe care il lasam sa cada de la o inaltime suficient de mare[sa zicem  1000 metri] in campul gravitational al Terrei. Ce se intampla cu cele patru corpuri? Cad toate cu aceeasi accceleratie si aceeasi viteza? Care sunt efectele?

patratul este o figura geometrica plana, deci nu ai cum sa il alcatuiesti din 4 corpuri si apoi sa il arunci din avion :D
mihaineken, exprimarea lui m00nkiller a fost la inceput destul de putin riguroasa. Daca ai fi citit cu atentie acest topic, ai fi vazut ca se refera la o configuratie in care cele 4 corpuri (sau centrele lor de masa) sunt initial in varfurile unui patrat. Patratul abstract exista si daca nu ii desenam laturile. In loc sa vezi la ce se refera problema originala, te legi de detalii deja clarificate.

Iar problema in sine nu este triviala, pentru ca depinde de diversi factori si de ce aproximari folosim.


e-
Don't believe everything you think.