Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Virusul COVID este un produs de laborator sau este total natural?

Creat de atanasu, August 03, 2021, 08:12:06 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

Toti cei care ne citesc sunt rugati  sa ne impartaseasca  ce cred ei despre aceasta intrebare si ce informatii au. Eu cred ca este un subiect ce nu poate fi ignorat odata ce tulpina DELTA in opinia demna de incredere a dl. col.Gheorghita poate fi de 1000 ori mai virulenta (incarcatura virala de 1000 ori mai mare), decat tulpina initiala. Mie imi miroase a IA genetic realizata. Ce credeti?
Este mai degraba o intrebare pentru Q&A, dar vad ca acolo nu a fost pusa.

princehansolo

Eu cred (acuma) in Intelligent Design (creationism). Am fost mai degraba ateu pana in 2001, chiar daca am fost constient ca exista o forta nevazuta, deasupra noastra. Deci virusul COVID (indiferent de tulpina), in opinia mea, a fost CREEAT. Este discutabil pentru mine daca inteligenta care a creeat virusul a fost omeneasca sau apartine celor care ne vegheaza din necunoscut. Nu stiu daca tehnologia umana este atat de avansata incat sa poata manevra lanturi de ARN pentru a obtine virusuri cu actiune tintita. Stiu ca se pot face operatii de insertie-stergere din lanturile de ADN-ARN, dar nu pentru orige nucleotida. Oricum, clonarea lui Dolly ne arata ca genetica de laborator este foarte avansata (Dolly a fost clonata in 2003, deci acum aproape 20 de ani).
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Vad ca ai cunosinte in domeniul biologiei. Ai studii in aceasta directie sa esti atodidact? Si o intebare in plus: CAT A TRAIT Doly si ce stii despre evolutia ei in timpul vietii cat si despre  cauza mortii?

PS Daca este sa cred in ceva superior, ceva noetic,  nu pot crede decat in Dumnezeu pentruca altfel ar fi doar o indepartare a granitelor pana la intrebarea fundamentala despre noi si despre Univers si asta este doar un paleativ.

princehansolo

Citat din: atanasu din August 04, 2021, 08:01:57 AM
Vad ca ai cunosinte in domeniul biologiei. Ai studii in aceasta directie sa esti atodidat? Si o intebare in plus: CAT A TRAIT Doly si ce stii despre evolutia ei in timpul vietii dar cauza mortii?

Nu sunt autodidact 100% in domeniul biologiei. Am facut facultatea de medicina generala. Pe diploma de absolvire, la "Titlu" scrie: "Doctor, nu este titlu stiintific". Stiu ca pare o gluma, dar asa imi este diploma :)

La intrebarea "Cat a trait Dolly, evolutia ei in timpul vietii si cauza mortii?" iti pot raspunde indirect, prin link-ul https://en.wikipedia.org/wiki/Dolly_(sheep). Am dat varianta din limba engleza deoarece este mult mai completa decat varianta din limba romana. In varianta din limba engleza este spus ca Dolly este prima reusita din 277 de incercari. Evolutia ei... A dezvoltat artrita - fenomen vazut si la celelalte 18 oi clonate dupa Dolly prin acelasi procedeu. Dolly a trait 6,5 ani - fata de 11-12 ani cat ar fi speranta de viata. Celelalte 18 oi clonate dupa Dolly au trait pana la batranete. Cauza mortii: Dolly a fost eutanasiata din cauza artritei severe si a unui cancer (adenocarcinom) cauzat de un retrovirus (boala comuna la oi).
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Interesant si multumesc mult. Deci medic . O a ma uit sa vad daca ai  intervenit la subietul de biologie referitor la perechea umana primordiala.

princehansolo

Citat din: atanasu din August 04, 2021, 04:33:19 PM
Interesant si multumesc mult. Deci medic . O a ma uit sa vad daca a intervenit la subietu de bilogie referitor la perehea umana primordiala.
Am intrebat intr-un loc care ar fi explicatia pentru aparitia atator grupe sanguine diferite, daca explicatia pentru aparitia unei noi specii este aparitia unor gemeni monozigoti de sex diferit...
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Astept raspunsul daca il vei primi pe firul Adam si Eva...
Citat din: atanasu din August 04, 2021, 04:33:19 PM
Interesant si multumesc mult. Deci medic . O a ma uit sa vad daca ai intervenit la subietul de bilogie referitor la perehea umana primordiala.

atanasu

Daca afli ceva posteaza la firul despre perechea primordiala Adam si Eva. Dar este posibil ca acestea sa nu se cunoasca inca.

princehansolo

Raspunsul meu la Adam si Eva este ca si la Covid: Intelligent Design. Creatorii lumii noastre au facut un design inteligent, suficient de sclipitor ca sa fie un ecosistem ce se autointretine si evolueaza in timp. Este greu sa nu te plictisesti cand stii tot :) deci cei care au facut lumea si-au dat de lucru si pentru a o veghea, si pentru a nu se plictisi :)
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Foarte ciudat si daca nu as crede ca este imposibil? as spune ca virusul asta Delta actioneaza tintit.  3000 de imbolnaviri zilnic in Israel o tara mica si unde sunt imunizati multi si incepe si a treia serie de vaccinare?

atanasu

PS  LA #8
Printe eu nu discut aici despre ID in care nu am motive speiale sa cred inafara de inyterventia divinaa are depaseste orie diutie si o va depasi vesnic deat asa ceva de pan plesir si de credinte si despre crdinte le anunti si atat nu are ost sa iscuti ai daca ai dovezi hiar si ipotetie um este cazul Adam si Eva nu mai sunt credinte i posibile ipotez care sunt odat ce le promovezi posibile viitoae teorii si daa urmaresti istoria stiintei cam sa vezi ca se produc in finl teoriile. Pe un sit deschis de tine voi dicta si depre redinta ta dar nu aii unde discut doar despre ipoteza A&E i desigur daa eu te intreb ceva tu poti da raspunsul at dar atat aici. Dar tot aii poti a spui ce stii despre posibile dovezi ipottice daca mai stii ceva in plus de e am spus eu si binenteles fara sa crezi in ele odata ce ai alt creinta anuntata in domeniu.
Scuza ca nu am timp sa orectez eva greseli de tatatura are cred a sunt dar imi ia ceva timp mai mult decat aceste scuze dar daa intelegi i vrei sa raspunzi hiar te rog. Voi coreta ceva mai tarziu. De exemplu litera c  nu pre este batuta, sar multe litere  din cauza vitezei batand cu un singur deget  etc.

princehansolo

Singurul raspuns (atat la COVID cat si la Adam si Eva) pe care ti-l pot da este ca trebuie sa existe ceva sau cineva care face ordine in dezordinea care se produce conform principiilor termodinamicii (un sistem termodinamic evolueaza fara interventii externe de la dezordine - entropie - mai mica spre dezordine mai mare). Nu vad cum fara un creator de ordine sa avem sisteme care evolueaza natural spre ordine. Cam asta-i credinta mea. Si COVID-ul este ceva ordonat in felul sau: proteinele SPIKE tintesc anumiti receptori din celulele umane.

De ce am zis ca este un test facut de omenire pentru omenire? Covid-ul deocamdata nu este atat de ucigator ca si epidemiile din trecut (ciuma etc.). Rata mortalitatii se mentine sub 5% din cei imbolnaviti. Sunt curios cum se descurca suedezii - unde au fost mai multi imunizati natural decat vaccinati. Nu stiam ca israelienii au asa mari probleme (peste 3000 de cazuri noi pe zi).
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Un raspuns excelent pentru care te felicit in mod cat se poate de sincer.

PS iar eu in ordinea stiintifia a lururilor cred adca am ipoteza ca A&E sunt cum cred eu iar grupele si RH sunt rezultatul evolutiei intraspecifice si lucrul este imediat viibil daa urmaresti distributia etnica si geografica; https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_type_distribution_by_country
a si legatura genetica in mosenirea grupelor sanguine:
https://www.synevo.ro/grupe-sanguine-si-importanta-cunoasterii-regulilor-de-incompatibilitate/

Si  sa-r parea ca nici teoria mai generala nu ma infirma.
Tu ce crezi dle medic ?

atanasu

Un raspuns excelent pentru care te felicit in mod cat se poate de sincer.

PS iar eu in ordinea stiintifia a lururilor cred adca am ipoteza ca A&E sunt cum cred eu iar grupele si RH sunt rezultatul evolutiei intraspecifice si lucrul este imediat viibil daa urmaresti distributia etnica si geografica; https://en.wikipedia.org/wiki/Blood_type_distribution_by_country
a si legatura genetica in mosenirea grupelor sanguine:
https://www.synevo.ro/grupe-sanguine-si-importanta-cunoasterii-regulilor-de-incompatibilitate/

Dar si extraspecifice pastrandu-se cele obtinute si la aparitia unei noi specii Si  sa-r parea ca nici teoria mai generala nu ma infirma: http://pro-decizii-informate.ro/factorul-rhesus-maimutele-si-afacerea-cu-frica/
Tu ce crezi dle medic ?

Si umbland dupa grupele sanguie am dat de asta : https://digitalrepository.unm.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1300&context=math_fsp
Ce crezi despre ce scriu astia ref de ex la respetiv: evolutie, involutie, nedeterminare?


princehansolo

Am urmarit cu atentie link-urile pe care le-ai trimis. http://pro-decizii-informate.ro/factorul-rhesus-maimutele-si-afacerea-cu-frica/ mi s-a parut foarte interesant si amuzant.

Ultima carte https://digitalrepository.unm.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1300&context=math_fsp nu am avut timp sa o citesc, dar pare si ea interesanta.

Multumesc pentru link-uri. Mi-am adus aminte de facultate :)
Toate-s vechi și noi sunt toate