Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria similitudinii sistemelor micro si macrocosmice.

Creat de Virgil, Mai 30, 2021, 06:25:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Virgil

Revin asupra acestui studiu cu rugamintea de a primi critici sustinute cu argumente, sau de a aduce imbunatatiri si idei noi pe aceasta tema;
https://drive.google.com/file/d/13gONOTx6DN_P0eK0VT9nmKpZSnN1hdnB/view?usp=sharing
Avand in vedere ca in acest studiu apar niste echivalente intre notiuni electromagnetice si marimi mecanice, consider ca mai intai ar trebui citit referatul privind echivalenta unitatilor de masura electrice cu cele mecanice;https://drive.google.com/file/d/13JWVyJRD6t3UjdLycGF0Om-nth3f45IZ/view?usp=sharing

atanasu

#1
Virgile asta  este lucrarea asupra caruia eu te-am sfatuit sa mai revii cu anuntarea ei si ma bucur sa vad infiintarea acestui topic desi  am mai spus ca deoamdata nu am timp suficient si, vorba lui Marin Preda in cel mai iubit dintre pamanteni: "timpul nu mai are rabdare cu noi" parafrazata de mine ca: "timpul nu prea mai are rabdare cu mine".

Citind prefata observ aceasta propozitie:

"Desi natura campurilor care interactioneaza in microcosmos este diferita de cea a
campurilor macrocosmice, respectiv campul electromagnetic si cel gravitational, au
totusi o caracteristica comuna, aceia de a fi liantul materiei organizate in sisteme
armonice, avand o raza de actiune nelimitata, a carei intensitate este in scadere cu
patratul distantei, asigurand conditiile organizarii particulelor sau corpurilor in sisteme"

si atunci

Convenind ca energetic adica conform  principiul conservarii pe care  se pare ca nu-l pui in discutie si a distributiei spatiale a acestei energii si efectele interactiunii ( nu pui in disutie nici legea a treia a lui Newton) totusi pe ce te bazezi cand consideri scaderea cu patratul distantei, o lege absolut universala?

Adica eu as dori sa fii mai explicit cu premizele pe care te bazezi, adica care legi ale naturii sau pe care noi le consideram a fi astfel, te bazezi? Si daca crezi ca sunt numai astea asa cum eu consider ca in intreg Universul cunoscut sau/si pe care il vom cunoste ratiunea este UNA cu cele doua legi arisotelice(tertul exlus este o teorema nu un postulat a primelor doua si decurge din acestea care sunt independente unul de celalalt-afirm acestea pentruca nu s-au mai afirmat in istoria logicii)  in fundament si cu ratiunea suficienta(Leibniz) la contatul dintre ea si lumea materiala adica cea pe care o putem cunoaste noi muritorii.


atanasu


Virgil

#3
Citat din: atanasu din Mai 30, 2021, 10:34:30 AM

...
Convenind ca energetic adica conform  principiul conservarii pe care  se pare ca nu-l pui in discutie si a distributiei spatiale a acestei energii si efectele interactiunii ( nu pui in discutie nici legea a treia a lui Newton) totusi pe ce te bazezi cand consideri scaderea cu patratul distantei, o lege absolut universala?
...
Raspuns Virgil;
Pentru ca nu ma pricep la filozofie trec direct la intrebarea ta ca sa dau un raspuns;
Scaderea fortei electrostatice si a fortei gravitationale cu patratul distantei, nu este o descoperire a mea, ci a celor doi mari fizicieni ai timpului lor, respectiv Coulomb si Newton, care au concentrat aceasta informatie atunci cand au scris relatiile de calcul ale acestor forte respectiv; F1=(1/4pi.eps).q^2/r^2 ; si F2=K.M.m/R^2 ; Aceste relatii nu pot fi puse la indoiala fiind verificate atat in laborator cat si in toate aplicatiile practice ce privesc explorarile cosmice in sistemul nostru solar. Si explicatia este simpla daca tinem cont de observatia ca efectele acestor campuri au o simetrie sferica omnidirectionala care se propaga intr-o succesiune nelimitata de suprafete sferice echipotentiale . Daca consideram o suprafata sferica cu raza Ro minima unde se afla sursa acestor campuri, notam ca suprafata aceasta activa
So =4.pi.Ro^2 , orice alta suprafata sferica care imbraca sursa campului se poate scrie ca; Si=4.pi.Ri^2, in care orice Ri >Ro ; Deci forta initiala Fo resimtita de un corp de proba in orice punct al suprafetei So prin acceleratia ao pe care o imprima campul initial. Deci putem scrie ca produsul dintre acceleratia initiala ao si suprafata activa initiala So este egal cu o constanta Ctao.So=Ct; sau ao=Ct/So =Ct/4.pi.Ro^2 ; sau pentru orice alta suprafata echipotentiala valoarea acceleratiei ai  devine; ai=Ct/4.pi.Ri^2 ; sau; ai=(Ct/4pi).1/Ri^2 ; Iata deci ca oricat de mare ar fi distanta Ri fata de sursa, acceleratia ai scade cu patratul distantei Ri.

atanasu

Multumesc . La evolutia cu distanta tinand cont de suprafetele sferice doream sa te aduc. Raspuns corect.
Pot sa cred ca ce ai scris se sustine si poate ca odata voi  reusi sa te citesc.
PS. Informativ doar: cuvantul similitudine deschide niste perspective. Si intre hidraulica anume tipui de curgee si infiltratii prin pamant  si electrostatica, legile sunt comune si de aceea se utilizeaza analogia aceasta pentru modelarea in labirator  a feniomenului hidraulic modeland fenomenul electrostatic. Metoda foarte utilizata acum peste 50 de ani  ulterior aparand metodele numerice in diferente finite sau un model exemplar in cadrul teoriei elementului(elementrelo) finite.

Virgil

Studiul hidraulicii se aseamana cu electromagnetismul, nu cu electrostatica, deoarece in electrostatica nu curge nimic fiind vorba de un camp static asemanator cu un camp caloric. Insa efectul Magnus din hidraulica se aseamana cu efectul magnetic produs asupra sarcinilor electrice aflate in miscare, respectiv legea lui Lentz F=e X v X B ; in care se curbeaza traiectoria electronilor atunci cand se deplaseaza intr-un camp magnetic perpendicular pe planul miscarii. Acelasi lucru se observa si la cilindrul cu circulatie care se roteste in jurul axei si totodata de deplaseaza intr-un fluid, datorita aparitiei unor presiuni diferite diametral opuse care duc la curbarea traiectoriei. Asemanarea este izbitoare privind efectele produse asupra traiectoriilor particulelor respectiv corpurilor, dar fenomenele fizice sunt diferite pentru ca se produc in medii complet diferite.

atanasu

Presupun ca este cum spui caci nu te verific si cand eram tanar lucram intr-un institut unde era un laborator de curgere a fluidelor prin medii poroase cu aplicatie la infiltratiile prin sau pe langa lucrarile hidrotehnice unde se facea aceasta modelare reoeletrica onstruindu-se modele din rezistente legate intre ele si formand astfel o retea care simula fenomenul hidraulic care asculta de aceiasi lege matematica. Ulterior calculatoarele au permis rezolvarea numerica cu modele matematice de diferente finite si apoi o modelare foarte importanta intrand in toate domeniile fizicii adica a ecuatiilor fizicii matematice, numita metoda elementelor finite si apoi o dezvoltae cu metoda elementelor de frontiera etc.
Eu am lucrat tot intrun domeniu analogic in care se modela cu analogia fotoelastica  o stare de eforturi intrun material elastic numit araldit si care simula eforturile reale din natura iar efectul aestor eforturi pe modelul fotoelastic  se observa optic prin niste franjuri de interferenta numite izocromatice si se efectua un intreg calcul. Si aceasta modelare a fost eliminata prin MEF domeniu in care am facut niste programe in limbaj FORTRAN.

Virgil

#7
Citat din: atanasu din Mai 31, 2021, 10:08:42 AM
Presupun ca este cum spui caci nu te verific si cand eram tanar lucram intr-un institut unde era un laborator de curgere a fluidelor prin medii poroase cu aplicatie la infiltratiile prin sau pe langa lucrarile hidrotehnice unde se facea aceasta modelare reoeletrica onstruindu-se modele din rezistente legate intre ele si formand astfel o retea care simula fenomenul hidraulic care asculta de aceiasi lege matematica. Ulterior calculatoarele au permis rezolvarea numerica cu modele matematice de diferente finite si apoi o modelare foarte importanta intrand in toate domeniile fizicii adica a ecuatiilor fizicii matematice, numita metoda elementelor finite si apoi o dezvoltae cu metoda elementelor de frontiera etc.
Eu am lucrat tot intrun domeniu analogic in care se modela cu analogia fotoelastica  o stare de eforturi intrun material elastic numit araldit si care simula eforturile reale din natura iar efectul aestor eforturi pe modelul fotoelastic  se observa optic prin niste franjuri de interferenta numite izocromatice si se efectua un intreg calcul. Si aceasta modelare a fost eliminata prin MEF domeniu in care am facut niste programe in limbaj FORTRAN.
Atasez un link aici care cupreinde aceiasi lucrare intr-o interpretare initiala diferita considerand ca atomul s-ar afla intr-un spatiu virual pentru care nu cunoastem marimile electromagnetice atat ale spatiului cat si ale particulelor considerate.
https://drive.google.com/file/d/1dKTnctVAdSsbGliwZMFJ2ynbIMwVIEk7/view?usp=sharing

Se cere totusi sa parcurgeti si cateva pagini privind echivalenta dintre unitatile de masura electrice cu cele mecanice;
https://drive.google.com/file/d/13JWVyJRD6t3UjdLycGF0Om-nth3f45IZ/view?usp=sharing

atanasu

 O sa-ti raspund cat mai complet dar sunt grav si incurabil bolnav, asa ca ma ocup de propriile lucrari deocamdata niste ipoteze dar si bosonul Higgs a fost pana cand la Cern sa devina o adevarata teorie, tot doar o complexa si dezvoltata ipoteza, dar nu inca o teorie stricto sensu.
Succes sanatate  numai bine

Virgil

Citat din: atanasu din Noiembrie 12, 2021, 06:16:12 AM
O sa-ti raspund cat mai complet dar sunt grav si incurabil bolnav, asa ca ma ocup de propriile lucrari deocamdata niste ipoteze dar si bosonul Higgs a fost pana cand la Cern sa devina o adevarata teorie, tot doar o complexa si dezvoltata ipoteza, dar nu inca o teorie stricto sensu.
Succes sanatate  numai bine
Imi pare rau sa aflu ca esti grav bolnav, si eu am trecut prin covid desi sunt vaccinat si am ramas cu o tuse care parca nu mai trece.
Iti doresc din toata inima insanatosire grabnica sa ne mai impartasim idei atat cat se mai poate. Inca odata multa sanatate ca e mai buna decat toate.

Virgil

Atasez aici un linck a lucrarii mele despre similitudinea sistemelor micro si macrocosmice, care a fost completata recent cu un capitol ce cuprinde exinderea teoriei spre infinitul mic, dincolo de care nu mai pot exista sisteme armonice naturale formate din particule. Astfel am gasit ca sub nivelul microcosmic al atomilor mai poate exista doar un nivel submicrocosmic si ultimul nivel denumit de mine hipocosmic format numai din sisteme binare asemanatoare hidrogenului dar la care hipoparticulele au masele si dimensiunile infinit mai mici decat cele cunoscute si sunt caracterizate de viteza luminii ca singura viteza posibila. Densitatea acestor particule este foarte mare, ceia ce conduce la ideia ca acest nivel cosmic sta la baza evolutiei celorlalte niveluri superioare avand drept constante de similitudine care se regasesc pe o diagrama spirala logaritmica, pe care o gasiti in ultimul capitol de aici;
https://drive.google.com/file/d/1Z9bhc-fSe4J7LnU0z5nhQeWyjNJrwg4V/view?usp=sharing

Virgil

#11
Citat din: atanasu din Ianuarie 27, 2023, 09:54:46 a.m.
Virgil, acest text il trimit cu aceptul tau d-lui X ca ultim raspuns din partea ta, desigur si cu o introducere a mea unde preiau explicitand si ca sa-l fac mai atractiv  din punctul meu de vedere raspunsul tau  propriu zis care va fi  postarea ta  #304 : Ianuarie 25, 2023, 07:15:30 ,  modificata de tine succesiv(inclusiv ieri) in urma celor discutate,  si ce va face d-lui vom vedea :

Stimate d-le X , va remit  cu multumirile colegului Virgil  al carui text (carte)  vi l-am trimis spre informare stiintfica anul trecut  cu specificarea ca el nu a trimis ca neaparat publicabil in forma asta pentru ca a trimis pe de o parte cartea scrisa si destul de ampla si diverse comentarii bazate pe continutul ei desigur ca nefamiliar pentru dvs sau linkuri extrase din carte incercand sa explice sau sa raspuda unor sugestii de ale dvs.
Personal consider a merita efortul pe care-l faceti cu siguranta ca sa urmariti acestea, pentuca eu nu as paria ca nu este ceva valoros in realizarea d-lui, dar dvs sunteti mai priceput in domeniu si nu eu, si veti decide dupa ce veti urmari si acesta desi raspunsul este destul de amplu de aceasta data, de fapt si la solicitarea mea.
Dl Virgil mi-a comunicat si mie niste opinii in paralel cu raspunsul catre dvs.  pe care eu le folosesc ca sa scriu aceasta introducere la raspunsul d-lui strict care apare in final dupa titlul  de aici de "Raspuns final" pe care il dau eu si in care dl Virgil copiaza frazele dvs si indica raspunsul sau punctual cu sintagma "Virgil a  raspuns".
Desigur ca discutia nu este inchisa dar pentru a explicita  mai in adancime cartea, ea trebuie urmarita mai in detaliu putandu-se astfel gasi  raspunsuri  mai ample si mai complete decat comentariile sale destul de succinte si cu raspunsul la intrebarea mea referitoare la elementele de originalitate ale cartii care pentru mine este ca o teza de doctorat care insa prezinta de la inceput aportul autorului si fara sa fi precedat de un studiu bibliografic-documentar  cum fac tezele standard in prima si de regula cea mai voluminoasa a lor parte, asa cum se vede si din bibliografia fundamentala succinta si doar esentiala lucru cumva normal cand prezinti lucruri noi originale si care nu decurg strict din alte texte citabile, pentru ca scopul dlui Virgil nu a fost sa scrie o carte publicabila neaparat in forma asta ci de fapt sa uneasca intr-un singur text o serie de posibile articole poate chiar publicabile indpendent, desigur aranjate in acest sens, carte care sa prezinte  contributia sa originala de peste 50 de ani in cercetarea acestor probleme si concluziile ei, iar eu nefiind in tema neputand nici sa-l cofirm dar nici sa-l infirm in legatura cu aceasta intentie a d-sale.
Ca sa fiu mai clar in explicitarea celor intelese din spusele lui voi cita cate ceva scris mie de catre dl Virgil chiar daca asta  lungeste cu ceva introducerea mea :
" Cum sa explic ca lucrarea mea este ca un ghem de ata pe care trebie sa-l desfasori incet si continuu pentru ca s-o intelegi. Desigur fiecare pagina poate ca ar trebui dublata de comentarii pentru ca mereu sunt legaturi noi si nu totdeauna suficient de bine explicate pentru ca nu am vrut sa pierd firul lucrarii si sa ma pierd in detalii neesentiale. Este evident ca cine citeste ca fac asemanarea dintre campul electric si campul gravitational, va stramba din nas pentru ca tot ce a invatat pana acum a fost complet diferit. Cum sa explic eu ideia ca "D-zeu nu a facut legi speciale pentru micro si alte legi pentru macro, ci ca legile sunt aceleasi doar ca sunt particularizate.
Eu sustin ca este o asemanare intre campul electric si campul gravitational, mai exact atat campul electric este si un camp masic cu alta constanta decat cea gravitationala, si depinde numai din ce punct de vedere privim lucrurile, iar campul gravitational este si un camp pseudoelectric, avand alte constante epsilon si miu, decat in cazul atomilor.
Cand este vorba de o lucrare stiintifica toata lumea vrea dovezi clare, matematice, confirmate prin observatii, iar eu nu am avut la dispozitie decat sistemul solar si sistemele de sateliti ai planetelor. In aceste conditii am cautat pe cat posibil sa aflu confirmari intre rezultatele relatiilor de similitudine si rezultatele masuratorilor astronomice.
Consider ca orice masa se deplaseaza odata cu propriul camp gravitational prin care se propaga lumina, cu aceiasi viteza in orice sistem de referinta. Adica nu exista sistem de referinta fara masa si camp gravitational propriu. Cu alte cuvinte, indiferent cu ce viteza relativa se intalneste frontul de unda al razei de lumina cu un camp gravitational, ceia ce devine masurabil este totdeauna o constanta "c", pentru ca spatiul gravitational care se deplaseaza odata cu corpul care este sistem de referinta nu permite alta viteza.
Lucrarea aceasta am inceput-o in timpul stagiaturii la 26 de ani, cand inca nu existau calculatoare si faceam calculele cu rigla de calcul, iar informatiile astronomice le gaseam prin carti luate de la biblioteca, si totusi am gasit o cale de urmat ce dureaza si in prezent, dar mi-a scazut puterea de lucru si timpul necesar."

Totusi trebuie sa mai scriu ceva comunicat de Virgil referitor la originalitatea lucrarii:
"De fapt este greu sa extrag elementele originale dat fiind ca  fiecare pagina are cateva relatii noi, adica absolut toata lucrarea este plina de elemente originale noi.
Cat despre elemente noi care ar putea sa starneasca curiozitatea daca ma intrebati am cateva exemple in carte la pag.102-105, Exemple si aplicatii;
Desigur  daca mai apar intrebari punctuale ma bucur sa raspund la ele."

In acelasi timp dl.ing Virgil si-a a seama de efortul facut de dvs si mi-a spus bucuros si acestea:
"lata ca este cineva care a sezizat unele lucruri din activitatea mea de peste 50 ani si trebuie sa-i multumesc pentru aceasta"


                         Raspuns final al  dlui Virgil;

"Linkul  trimis se referă la un tabel de relații de similitudine, fără nici un fel de comentarii.
1.Subliniez că acest mod de a transmite informații în fizică nu este acceptat de cenzura revistelor de specialitate din motive explicabile: de exemplu, la relația pentru factorul beta: nu se înțelege ce reprezintă coeficienții s și j , la relația pentru K nu se înțelege ce reprezintă Ka, la relația pentru masa unui corp din nucleu nu se înțelege ce reprezintă constanta csi,
la relația constantei K- dacă pentru gravitație se înțelege că e vorba de constanta gravitației, pentru sistemul microcosmic nu se explică -deși se poate deduce că e vorba de o constantă a interacției electrice, deoarece interacția electrică este între sarcini electrice și nu între mase, ș.a.m.d.
Dacă colegul vrea să publice în revistă de specialitate, explicitarea acestor relații și a similitudinii dintre ele este strict necesară."

Virgil a raspuns;
Referitor la tratarea similitudinii sistemelor micro si macro cosmice trebuie sa arat ca natura s-a organizat pe mai multe niveluri cosmice printre care avem nivelul microcosmic organizat in atomi, molecule, sau formatiuni microcristaline, in timp ce materia macrocosmosmica s-a organizat in sisteme galactice, sisteme stelare sau microgalaxii, sisteme solare, si sisteme cu sateliti. Atat in micro cat si in macro, materia este organizata in "sisteme armonice rotationale", deoarece toate orbitele sunt mai mult sau mai putin eliptice avand loc o oscilatie continua a particulelor sau corpurilor intre un maxim al energiei cinetice si un minim al energiei potentiale, cat si invers, in timp ce intreg sistemul se rasuceste in jurul propriului centru de masa.
Pentru a stabili in ce consta relatia de similitudine intre micro si macro a trebuit sa gasesc mai intai o marime comuna intre aceste niveluri cosmice pe baza carora sa pot stabili prima constanta de similitudine notata cu litera "s". Asa ca am observat ca la nivelul galaxiilor viteza luminii este o constanta limita, la fel ca la sistemul atomic, asa ca am cautat o constanta valabila intre aceste doua sisteme atomi si galaxii. Insa a ramas intrebarea cum se vor raporta celelalte familii sau clase de sisteme cosmice (microgalaxii, sisteme solare, sisteme de sateliti) fata de constanta de similitudine "s", asa ca am introdus un coeficient "beta" pentru fiecare clasa de sisteme in parte fapt ce mi-a permis sa adaptez orice relatie de similitudine pentru fiecare clasa.
O problema foarte importanta a fost cum sa fac asemanarea intre un camp masic gravitational ca marime scalara, cu un camp electric care este o marime vectoriala. Avand convingerea  ca legile naturii sunt universale, doar ca stiinta le-a descoperit in etape diferite folosind metode specifice pentru micro si altele pentru macro, mi-am dat seama ca aceste campuri au caractere comune atat masice cat si electrice, si fiecare categorie de cercetatori si-au axat cercetarile pe caracterul pe care l-au putut studia cu mijloacele tehnice pe care le-a avut la indemana. Deci campul nuclear al atomilor are atat caracter electric cat si caracter masic, iar daca este adevarat vom putea vedea numai daca gasim care este constanta cu caracter masic a campului electric.  Masa particulelor atomice este bine determinata, la fel si sarcina, asa ca am stabilit legatura dintre acestea cunoscand sarcina specifica a electronilor si a protonilor, calculand o constanta de interactiune ka. la Pag. 7. rel (1.5) "ka=(σe∙σp)/(4π∙ε);" ca fiind egala cu produsul densitatilor de sarcina a electronului si a protonului raportat la 4pi epsilon. Aceasta constanta "ka" este asemanatoare constantei gravitationale K a lui Cavendish, doar ca se refera la microcosmos reflectand caracterul masic al campului nuclear al atomului. Daca acest lucru este adevarat inseamna ca putem gasi o marime comuna atat pentru macro cat si pentru microcosmos. Aceasta marime este o noua constanta universala  invariabila, si va purta numele de "constanta sistemelor cosmice" , si o vom nota cu  simbolul   χM;
Aceasta se va calcula cu relatia  (1.2.4) pag. 14.  " χM=Ka^3∙Ma^2 ;"
Verificand aceasta constanta atat pentru sistemul atomic cat si pentru galaxie am gasit ca are aceiasi valoare; Ka^3⋅Ma^2= 9,701⋅10^33 [N^3⋅m^6⋅〖kg〗^(-4) ];
Aceasta constanta mi-a confirmat ca pot face o similitudine intre micro si macro, dincolo de ce le diferentiaza.

" 2) Simpla similitudine dintre relații din macro și microcosmos nu explică unitar interacțiile , deci nu generează vreo teorie unitară, decât în măsura în care este găsită fie o relație unitară din care relațiile specifice celor 4 interacții (de fapt 5) rezultă drept cazuri particulare,  fie un concept explicativ general care explică fenomenologic toate cele 4-5 interacții, de exempu-conceptul de vortex cuantic asociat cu emisia radială de cuante."

Virgil a raspuns;
Desigur teoria mea nu se refera la fortele tari si cele care deriva din acestea, ci se rezuma doar la interactiunile electromagnetice si interactiunile gravitationale.
Eu justific aceste campuri prin interferenta dintre frecventa mediului electromagnetic  universal cu frecventa campului nuclear fapt ce genereaza un camp propriu in jurul nucleelor atomice, si in mod asemanator in spatiul gravitational.
Ca sa explic intuitiv acest lucru sa luam exemplul unui aizberg aflat in deriva in apa oceanului, in care aizbergul reprezinta nucleul unui sistem iar apa oceanului reprezinta mediul specific al sistemului. Temperatura negativa a aizbergului da nastere unui gradient de camp termic care este crescator pe masura indepartarii de el ajungand in final la temperatura oceanului. Evident ca miscarea Browniana a moleculelor de apa va actiona diferentiat pe fetele opuse ale unui corp aflat in acest gradient de camp termic, ceia ce va da nastere la o forta de impingere a corpului spre aizberg. Imaginati-va ca aceasta forta ar actiona asupra particulelor nucleare din toti atomii corpului, pentru ca in loc de apa vom avea un mediu gravitational format dintr-un nivel submicrocosmic despre care am amintit mai inainte, mediu care este mai fin de miliarde de ori decat particulele atomice.
Iar mediul electromagnetic si mediul gravitational reprezinta o forma de manifestare a altor niveluri cosmice inferioare pe care le-am denumit nivelul submicro-cosmic si nivelul hipo-cosmic ultimul din sirul acestor forme de organizare ale universului, pentru care am determinat constantele specifice de similitudine cat si ceilalti parametri principali pentru particule, mase, frecvente si lungimi de unda etc, care se regasesc la capitolul 20 pag.90, din lucrarea de baza.

" 3. Deoarece revistele de specialitate au în general cenzură exigentă, îi recomand colegului dvs. să completeze lucrarea explicativă pe care și-a propus-o cu explicațiile necesare , care să explice ce reprezintă fiecare constantă, formulele și valorile din tabel, să facă un pdf al lucrării și să o încarce pe viXra.org - care este o bază de date de preprinturi (unde am publicat și eu) unde oricine are o lucrare cu conținut științific poate fi acceptat cu o cenzură mai înțelegătoare decât a celor de la arXiv, publicarea pe viXra nefiind opozabilă în cazul dorinței de a publica lucrarea (și) la o revistă de specialitate în domeniu.  Se accesează  viXra.org open e-Print archive   și Submit "
Virgil a raspuns;
Va multumesc pentru observatiile si sfaturile pe care mi le-ati dat, si am sa incerc sa incarc lucrarea mea in viXra.org; pe care o puteti revedea aici, in cazul cand doriti s-o revedeti, deoarece tabelul respectiv face parte din aceasta lucrare unde se regasesc toate constantele discutate:
https://drive.google.com/file/d/1Z9bhc-fSe4J7LnU0z5nhQeWyjNJrwg4V/view?usp=share_link
Redau aici si linkul tabelului ;
https://drive.google.com/file/d/1NMrsgDkcQxr_HI56On0WUG5G28hcdSKn/view?usp=share_link

Atanasu, ai acordul meu, si asa cum ai cerut am corectat unele cuvinte redactate gresit. Multumesc pentru timpul acordat de tine si de prietenul tau. Astept si alte observatii.




Virgil

Virgil a scris;
"Constanta lui Cavendish este aceiasi daca avem o masa, sau N mase insumate, pentru ca aceasta constanta ne arata in ce consta natura campului gravitational care, dupa parerea mea reprezinta un raport dintre patratul frecventei de oscilatie a mediului gravitational raportata la densitatea acestuia.
Deci K=(3pi^2/).niu^2/ro ;
inlocuind valorile respective avem;
K=(3pi^2/).(6,55.19^5)^2/9,517.10^22 =6,67.10^-11 [m3/kg.s2];
Cum masa universului observabil este limitata de faptul ca orice galaxie nu poate depasi viteza luminii atat timp cat apartine universului, asemanator cu o gaura neagra a carei masa este limitata tot de viteza luminii, inseamna ca masa universului are o valoare constanta. Insa din moment ce sunt galaxii care parasesc universul cu viteze superluminice care propabil sunt permise in afara universului observabil, inseamna ca mereu se nasc noi galaxii care permit mentinerea unei mase constante a acestuia, ceia ce inseamna ca masa universului observabil se refera numai la nivelul macrocosmic, si nu cuprinde si masa celorlalte niveluri mai mici, microcosmice sau submicrocosmice, care evolueaza in asigurarea maselor si energiei necesare pentru producerea de noi galaxii."

Atanasu a intrebat;

a) Ce intelgi prin  "natura campului gravitational " si care este lgatura sa cu K
b)...  reprezinta un raport dintre patratul frecventei de oscilatie a mediului gravitational raportata la densitatea acestuia.
Deci K=(3pi^2/).niu^2/ro ;
b1)Cine este pi adia cine o determina si cum o  determina ?
b2) idem si pentru niu
b3) idm si pentru ro

Aparitia in compensare a masei universului  cu noi galaxii este si sustinera lui Hoyle.

Virgil a raspuns;

Nu, modulul de elasticitate al vidului notat cu E, nu este egal cu constanta gravitationala K; calculul lor se face astfel;
  K=(3/2)pi^2.niu^2/ro;
K=(3/2).3,14^2.(6,55.10^5)^2 / 9.517.10^22=6,67.10^-11 [N.m2/kg2] ;
in care niu este frecventa fundamentala a vidului gravitational si ro este densitatea lui.
Stiind ca viteza maxima in galaxii poate fi apropiata de viteza luminii putem calcula modulul de elasticitate propriu vidului macrocosmic cu aceasta relatie;
c=(E/ro)^1/2; sau c^2=E/ro; de unde modulul de elasticitate E=ro.c^2 ; in care densitatea ro este; ro=9,517.10^22 [kg/m3];
rezulta E=8.553.10^39 [kg/m.s^2];
Nu te-am trimis la lucrare, ci doar la un referat de cateva pagini de unde rezulta rationamentul meu.
https://drive.google.com/file/d/1ZbvWGfg3aMOn4uW41ymaaZnnoAlQ5BK4/view?usp=share_link

Virgil

Citat din: Atanasu din Azi la 07:38:29 p.m.
Virgile esti nepoliticos  . Ti-am spus ca nu  am forta sa mai citesc opera ta  Omnia desi vreau sa sper ca  poate in viitor sa o fa. Te-am creditat ca daca erai Calahan nu ma osteneam. desi si pe el in trecut l-am sprijinit in fata lui electron ca sa-l citeasa mai atent fiind in domniul lui. La a) era o intrebare punctuala la care poti unde tot asa raspunde si nu ar fi prima oara chiar pe acest fir lung in care s-ar depasi cadrul  daca chiar se depasste . Dar nu are neaparat importanta.


Virgil a raspuns;

Atanasu, nu ma judeca gresit,
Am insistat sa trec pe pagina mea, pentru ca toate discutiile purtate cu tine se refera la teoria mea privind similitudinea sistemelor micro si macro cosmice, in timp ce aceasta pagina se refera la identitatea dimensionala masa-sarcina ce este pagina lui Calahan, si astfel se face un ghiveci de informatii.
Am copiat raspunsul integral pe care urma sa-l trimiti prietenului tau si l-am postat  pe pagina mea, asa ca este simplu doar sa deschizi si sa-l citesti.
Multumesc pentru intelegere.

Virgil

#14
Citat din: Virgil din Ianuarie 29, 2023, 07:45:15 PM
Virgil a scris;
"Constanta lui Cavendish este aceiasi daca avem o masa, sau N mase insumate, pentru ca aceasta constanta ne arata in ce consta natura campului gravitational care, dupa parerea mea reprezinta un raport dintre patratul frecventei de oscilatie a mediului gravitational raportata la densitatea acestuia.
Deci K=(3pi^2/).niu^2/ro ;
inlocuind valorile respective avem;
K=(3pi^2/).(6,55.19^5)^2/9,517.10^22 =6,67.10^-11 [m3/kg.s2];
Cum masa universului observabil este limitata de faptul ca orice galaxie nu poate depasi viteza luminii atat timp cat apartine universului, asemanator cu o gaura neagra a carei masa este limitata tot de viteza luminii, inseamna ca masa universului are o valoare constanta. Insa din moment ce sunt galaxii care parasesc universul cu viteze superluminice care propabil sunt permise in afara universului observabil, inseamna ca mereu se nasc noi galaxii care permit mentinerea unei mase constante a acestuia, ceia ce inseamna ca masa universului observabil se refera numai la nivelul macrocosmic, si nu cuprinde si masa celorlalte niveluri mai mici, microcosmice sau submicrocosmice, care evolueaza in asigurarea maselor si energiei necesare pentru producerea de noi galaxii."

Atanasu a intrebat;

a) Ce intelgi prin  "natura campului gravitational " si care este lgatura sa cu K
b)...  reprezinta un raport dintre patratul frecventei de oscilatie a mediului gravitational raportata la densitatea acestuia.
Deci K=(3pi^2/).niu^2/ro ;
b1)Cine este pi adia cine o determina si cum o  determina ?
b2) idem si pentru niu
b3) idm si pentru ro

Aparitia in compensare a masei universului  cu noi galaxii este si sustinera lui Hoyle.

Virgil a raspuns;

Nu, modulul de elasticitate al vidului notat cu E, nu este egal cu constanta gravitationala K; calculul lor se face astfel;
  K=(3/2)pi^2.niu^2/ro;
K=(3/2).3,14^2.(6,55.10^5)^2 / 9.517.10^22=6,67.10^-11 [N.m2/kg2] ;
in care niu este frecventa fundamentala a vidului gravitational si ro este densitatea lui.
Stiind ca viteza maxima in galaxii poate fi apropiata de viteza luminii putem calcula modulul de elasticitate propriu vidului macrocosmic cu aceasta relatie;
c=(E/ro)^1/2; sau c^2=E/ro; de unde modulul de elasticitate E=ro.c^2 ; in care densitatea ro este; ro=9,517.10^22 [kg/m3];
rezulta E=8.553.10^39 [kg/m.s^2];
Nu te-am trimis la lucrare, ci doar la un referat de cateva pagini de unde rezulta rationamentul meu.

https://drive.google.com/file/d/1ZbvWGfg3aMOn4uW41ymaaZnnoAlQ5BK4/view?usp=share_link