Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cea de-a patra dimensiune . Cuadrice

Creat de Flam3, Martie 24, 2011, 11:30:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavy

Citat din: Quantum din Martie 26, 2011, 02:45:33 AM
Citat din: tavy din Martie 26, 2011, 12:25:39 AM
Citat din: Electron din Martie 25, 2011, 07:24:37 PM
Punctul are zero dimensiuni, (EDIT) ca atare daca-i dai "numar de ordine" atunci acesta trebuie sa fie zero.
Unde ai văzut tu zero ca număr de ordine?
Eu am vazut ca si index-ul primului element intr-un "array" de o singura dimensiune.  :)
Să nu confundăm indexul care se folosește în limbaje derivate din C cu numărul de ordine. Indexul, în cazul C, este deplasarea fată de primul element din șir. Cum primul element din șir are deplasare 0 fată de primul element din șir reiese că indexul începe de la 0. Cu alte cuvinte, în C, elementul cu numărul de ordine N va avea index N-1.
Alegerea ca în C să se folosească indexuri începând de la 0 ține de modul de lucru cu pointeri și de aritmetica pointerilor în C.

Electron

#16
Citat din: styhl din Martie 26, 2011, 10:03:48 AM
1) Si atunci cite dimensiunni are vidul???
Tot atatea cate are spatiul in care consideram acel vid. Numarul de dimensiuni ale modelului Universului difera de la model la model.

Citat2) Care va fi proectia unei drepte???
Proiectia unei drepte este o dreapta sau un punct, in functie de alegerea directiei de proiectie.

CitatPS. Punctul tot este o dimensiune.
Repet, punctul are zero dimensiuni. Un punct nu este o dimensiune (asa cum nici un element geometric nu este vreun numar de dimensiuni). Elementele geometrice pot avea un anumit numar de dimensiuni (eventual zero, precum punctul), dar nu fa confuzie intre elementele geometrice si dimensiunile lor.

CitatOrice corp se poate proecta pina la punct (chiar si mai departe).
Ce intelegi tu prin "a proiecta mai departe de un punct" ? Te rog sa dai un exemplu.

CitatDreapta "aprovenit" din punct,
Cum anume "a provenit" dreapta din punct?

Citatinsa nimeni (cel putin asa cred eu) nu stie cum a provenit punctul...
Ce intelegi tu prin "provenienta" punctului? Conceptele matematice sunt concepte inventate de intelectul uman pentru a modela anumite parti ale realitatii inconjuratoare. Punctele, dreptele, planele, parabolele si toate celelalte provin din exact acelasi loc, din imaginatia unor fiinte (presupus) inteligente.


e-
Don't believe everything you think.

Quantum

Citat din: AlexandruLazar din Martie 26, 2011, 03:10:38 AM
Programatorii Fortran și majoritatea matematicienilor ar fi de părere că ce spui tu e o blasfemie ;).
Citat din: tavy din Martie 26, 2011, 10:26:44 AM
Citat din: Quantum din Martie 26, 2011, 02:45:33 AM
Citat din: tavy din Martie 26, 2011, 12:25:39 AM
Citat din: Electron din Martie 25, 2011, 07:24:37 PM
Punctul are zero dimensiuni, (EDIT) ca atare daca-i dai "numar de ordine" atunci acesta trebuie sa fie zero.
Unde ai văzut tu zero ca număr de ordine?
Eu am vazut ca si index-ul primului element intr-un "array" de o singura dimensiune.  :)
Să nu confundăm indexul care se folosește în limbaje derivate din C cu numărul de ordine. Indexul, în cazul C, este deplasarea fată de primul element din șir. Cum primul element din șir are deplasare 0 fată de primul element din șir reiese că indexul începe de la 0. Cu alte cuvinte, în C, elementul cu numărul de ordine N va avea index N-1.
Alegerea ca în C să se folosească indexuri începând de la 0 ține de modul de lucru cu pointeri și de aritmetica pointerilor în C.
Scuze, am incercat doar o gluma (nu prea reusita).

Flam3

Nu stiu ce sa mai zic , am priceput tot ce era neclar .
Punctele de pe i si-au avut rostul asa ca multumesc tuturor .
Invit pe oricine este interesat de subiect sa vina cu noi intrebari , momentan eu mi le-am epuizat pe-ale mele :P .

Electron

Flam3, inca nu ai raspuns la intrebarile care ti s-au adresat in aceasta discutie. Fa efortul sa raspunzi macar la urmatoarele:

Citat din: Electron din Martie 25, 2011, 12:05:22 PM
[...]

Citatde ce sistemele solare , galaxiile , poate chiar universul se leaga strict de forma repetata mai sus ?
Cum sunt "legate strict" de elipsa aceste lucruri?

[...]

CitatIn momentul de fata , realitatea , nu e nici pe departe asa cum o credem .
Si cum anume "credem" ca e in momentul de fata?

[...]

e-

Astept sa vad ce ai de spus despre astea.

e-
Don't believe everything you think.

Mavriche Adrian

Salut! Există în fizică modele cu mai multe dimensiuni....incepand de la modelul lui Kaluza în 5 dimensiuni, ajungandu-se la modele cu 11 sau mai multe dimensiuni, în teoria corzilor (string-urilor)

calahan

Dl Marivache
Dimensiunea fizica este doar o masura a miscarii. O directie sau axa de masura are doar dimensiunea spatiului. Adica este doar lungime L. Universul fizic are doar doua dimensiuni fizice; spatiul L si timpul T. Cele trei coordonate sau cote ale unui eveniment, proiectate pe cele trei axe ale unui sistem de referinta rectangular, sunt toate doar lungimi. Timpul este vazut pe o axa imaginara. De aceea exprimarea universului fizic cvadridimensional, sau cu patru dimensiuni, este gresita. Corect este spus universul fizic bidimensional, cvadri directional sau cvadri axial. Iar ce stiu eu despre cuadriga, este ca era o trasurica de arena, trasa de patru cai, care parca era figurata si pe poarta Brandemburgului. 

atanasu

#22
Cu scuze.Mesaj sters .