Welcome, Guest. Please login or register.

Autor Subiect: Constanta lui Planck, relatii extinse.  (Citit de 3782 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline calahan

• Experimentat
  • Mesaje postate: 793
  • Popularitate: +0/-229
Re: Constanta lui Planck, relatii extinse.
« Răspuns #90 : Iunie 19, 2021, 06:25:34 p.m. »
Dl Virgil
Imi place ce spui aici, in textul de la linkul dumitale.
Citat
Campul electric, si campul masic, sunt doua aspecte ale aceluiasi fenomen natural care asigura
interactiunea entitatilor materiale, fie particule subatomice, fie corpuri macrocosmice.
Dar cu toate asta nu poti sa admiti identitatea dimensionala masa-sarcina. Eu vroiam sa iti trimit inca o argumentare, in sprijinul acestei idei, pe care am primit-o de la -Academia. edu-. Am inteles ca daca nu este demonstratie din manual nu te intereseaza. Dar mi-ai ramas dator cu raspunsuri asupra experimentelor Pound-Rebka si Martin Grusenic. Demonstreaza aceste experimente ceva, sau nu demonstreaza nimic. Am vazut ca ai capacitatea de a transa dilemele. Acum eu am omis sa iti dau formulele pentru h  deduse de d-l inginer, din egalitatea de mai sus.
Doar se incadreaza la relatii extinse ale lui h.
O relatie este  h=(k.qe2)/(re.ffae).
 O alta relatie este ca h=(k.qe.me)/(de.ffae).
unde a gasit ca de=(re)/(2.pi2.k). de ar fi o distanta elementara, la care nu mai stiu cum a ajuns. Vezi si dumneata daca aplicand aceste relatii ale lui h in formulele din cuantica, produc vreo incoerenta. Revazand lucrarea aceasta a dumitale, ma gandesc ca ar trebui sa o trimiti la un institut astronomic, de la noi sau din alta tara. Poate cineva, de specialitate, sa inteleaga, valoarea si utilitatea ei, in special pentru astrofizica.
« Ultima Modificare: August 05, 2021, 05:06:55 p.m. de calahan »

Offline calahan

• Experimentat
  • Mesaje postate: 793
  • Popularitate: +0/-229
Re: Constanta lui Planck, relatii extinse.
« Răspuns #91 : August 05, 2021, 05:51:00 p.m. »
Dl Virgil
Citat
Fiecare merge pe drumul lui.
Rasfoind pe forumuri, am vazut ca ai luat-o pe calea poeziei, pe care ai putea sa iti perfectionezi talentul de versificator. Dar in balada dumitale, am vazut ca nu i-ai prins pe cei care i-au adus pe rusi in tara, pe cei care au facut pogromuri, pe cei care au dat tezaurul la rusi, pe cei care au salvat ce se mai putea salva, pe cei care au platit datoriile de razboi, pe cei care au facut industrializarea, pe cei care au achitat datoria la fmi, pe cei care au facut dezindustrializarea si pe cei care au indatorat tara pe cinci zeci de ani.
« Ultima Modificare: August 07, 2021, 12:50:40 p.m. de calahan »