Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

"Gaura neagra" din laborator

Creat de princehansolo, Martie 04, 2021, 04:52:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

princehansolo

Citat din: atanasu din Martie 04, 2021, 12:13:11 PM
@prince...
Nu siu daca sunt neaparat in topic dar cred ca penru moment este cel mai actual topic unde s-ar putea anunta acest experiment care se pare ca-l confirma pe Richard Hawking:
https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/un-grup-de-cercetatori-au-reusit-sa-creeze-o-gaura-neagra-intr-un-laborator-care-a-fost-scopul-experimentului-1461358

Multumes mult pentru link. Este foarte interesant. Singura mea nelamurire este: Cat seamana "gaura neagra" din laborator cu gaurile negre din Univers? redau din articol:
Citat...Acest proces a fost dificil, pentru că ori de câte ori fotografiau ,,gaura neagră" generată, aceasta era distrusă de căldura rezultată în acest proces. În consecinţă, echipa a repetat experimentul de nu mai puţin de 97.000 de ori şi a avut nevoie de peste 124 de zile de măsurători continue pentru a evidenţia aceste corelaţii dintre fononi.
Probabil de aceea sunt atat de greu de observat gaurile negre in Univers, ca atunci cand le fotografiezi se dezintegreaza  :D

Sper sa nu fiu exclus de pe forum pentru bancul asta:
Sotia ii cere sotului piperul din dulap. Sotul raspunde:
- Nu-l vad..
Sotia:
- Daca era o gaura neagra acoperita de par sigur o vedeai...
Toate-s vechi și noi sunt toate

atanasu

Nu stiu daca intrebarea ta cu sau fara piper are vreodata raspuns.
Insa eu nu as fi creat un topic nou caci pe acesta nu cred ca vor mai apar multe postari. de aceea eu ma feresc sa creez noi fire neavand un astfel de "ogroliu creator".

princehansolo

Eu am considerat ca articolul este o noutate (de asta l-am incadrat la topicul asta). Munca cercetatorilor, aparatura folosita, materialele si tehnica sunt de apreciat. Titlul bombastic este un pic cam tras de par...

Din nefericire, peste catva timp, posibil ca cei care rasfoiesc arhiva forumului sa nu mai gaseasca pagina de pe Digi24. Mai dau un link de pe LiveScience: https://www.livescience.com/black-hole-analog-confirms-hawking.html. In engleza titlul este mai putin criticabil...
Toate-s vechi și noi sunt toate