Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

CONSTANTE COSMICE UNIVERSALE- CAMPUL GRAVITATIONAL.

Creat de Virgil, Noiembrie 11, 2020, 07:37:00 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

Asa o fi cum spui, ca pingpongul asta se intinde pe o multime de postari si eu desigur nu am stat sa identific toate cele. Daca este asa, voi doi sustineti un dialog intre surzi si orbi si nu ar fi prima oara pe acest forum.
Adica fiecare aveti o alta baza de discutie careia voi ii spuneti fisiere, fara sa indicati de cate ori vorbiti de asa ceva linkul si autorul repectivului fisier. Se pare ca Virgil se reazema pe creatia originala si tu pe ce ai gasit pe la "domnul inginer" si pe la altii. Evident ca la o astfel de discutie un profeor serios ar da afara protagonistii si nu si-ar mai pierde vremea. Daca mai indus in eoare evident ca sunt in eroare si cred ca trebuie sa ma invat minte si sa nu mai intervin chiar daca acest dialog va semana ca numar de postari cu ala dintre ilasus si electron de acum ceva vreme. :)

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 22, 2020, 07:19:01 PM
Atanasu

Pai nu l-am intrebat eu simplu pe Virgil, cum a ajuns sa scrie forta ca viteza la puterea a patra
Arata-mi si mie cand am scris eu asa o ineptie ?

calahan

Virgil

Trebuie sa imi cer scuze, fiindca mi-a scapat o gresala de exprimare. La postarea respectiva am explicat ca intradevar miu0, in echivalenta dumitale apare ca ar fi invers de forta, daca pun chilogramul, adica masa ca L3/T2, asa cum este data in sistemul bidimensional.
CitatDeci permeabilitatea magnetica este echivalenta cu inversul unei forte,...
Si scrii ca miu0=(1/kg)*(s^2/m). Daca in aceasta relatie, pun dimensiunea masei, din teoria d-lui Gheorghe (m=l^3/t^2=m^3/s^2) rezulta ca miu0=s^4/m^4. Care este intradevar invers de forta in sistemul dumnealui.
Asta mie mi s-a parut ca o convergenta. Alta idee convergenta imi pare a fi cand spui ca intensitatea campului electric ar fi frecventa. Prin texte din fisiere se spune ca electricul ar fi acceleratie, care isi pastreaza acelasi sens, dar ar fi pulsatoriu cu o frecventa, pentru care nu da nicio relatie.

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 24, 2020, 12:36:16 PM
Virgil

Trebuie sa imi cer scuze, fiindca mi-a scapat o gresala de exprimare. La postarea respectiva am explicat ca intradevar miu0, in echivalenta dumitale apare ca ar fi invers de forta, daca pun chilogramul, adica masa ca L3/T2, asa cum este data in sistemul bidimensional.
CitatDeci permeabilitatea magnetica este echivalenta cu inversul unei forte,...
Si scrii ca miu0=(1/kg)*(s^2/m). Daca in aceasta relatie, pun dimensiunea masei, din teoria d-lui Gheorghe (m=l^3/t^2=m^3/s^2) rezulta ca miu0=s^4/m^4. Care este intradevar invers de forta in sistemul dumnealui.
Asta mie mi s-a parut ca o convergenta. Alta idee convergenta imi pare a fi cand spui ca intensitatea campului electric ar fi frecventa. Prin texte din fisiere se spune ca electricul ar fi acceleratie, care isi pastreaza acelasi sens, dar ar fi pulsatoriu cu o frecventa, pentru care nu da nicio relatie.
Nu trebuie sa amestecati teoriile ca nu rezulta nimic. Am mai spus ca; [Kg]; [m]; si ; sunt unitati de masura fundamentale si nu pot fi exprimate altfel. Echivalenta dintre unitatile de masura electrice cu cele mecanice pe care am facut-o eu, are rolul de a lamuri anumite proprietati fizice, insa echivalenta nu inseamna si identitate.

calahan

Virgil
Vad ca nu imi raspunzi cum ai ajuns la formula lui miu0. Si nu poti sa admiti ca daca pui pe miu, gasit de dumneata, in formula care da viteza luminii in vid, rezulta ca epsilon0 nu are nicio influenta. Fractiile se simplifica si ramane doar c2.  Am mai spus inainte ca formula lui miu0, gasita de dumneata, coincide cu formula lui miu0, data intrun fisier. Dar acolo este data din considerentul ca epsilon0 este adimensional. Ceeace dumneata nu admiti. Si atunci cum ai dedus formula? Vroiam sa mai spun ca toate relatiile scrise de dumneata, prin care gasesti valori ale parametrilor cosmologici, apropiate de cele din cataloagele (tabelele) astronomice, sunt tot atatea predictii. Si teoriile care produc predictii verificabile sunt teorii valoroase si valide. Pai in teoria din fisiere se prezice doar densitatea medie a Pamantului si viteza fluxului eteric de aspiratie, la nivelul nucleonilor si viteza fluxului eteric de aspiratie al planetei, de 23m/s, care ar creea depresiunea in spatiul din jurul planetei. Dar aceasta viteza nu este verificata de experiente. In experienta Pound-Rebka, pare ca se pune in evidenta doar viteza de aspiratie de la nivelul nucleonilor, de circa 10-7 m/s. Eu am inteles ca din viteza de 23 m/s a fluxului eteric de aspiratie, vrea sa prezica acceleratia normala la suprafata planetei. Ceeace nu se poate. Si atunci a inventat nu stiu ce camp repulsiv al masei inerte, care ar compensa cam 13 m/s din  cei 23 m/s, astfel ca in prima secunda, corpurile cazatoare sa ajunga la cam 10 m/s.

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 25, 2020, 10:16:39 AM
Virgil
Vad ca nu imi raspunzi cum ai ajuns la formula lui miu0. Si nu poti sa admiti ca daca pui pe miu, gasit de dumneata, in formula care da viteza luminii in vid, rezulta ca epsilon0 nu are nicio influenta. Fractiile se simplifica si ramane doar c2.  Am mai spus inainte ca formula lui miu0, gasita de dumneata, coincide cu formula lui miu0, data intrun fisier. Dar acolo este data din considerentul ca epsilon0 este adimensional. Ceeace dumneata nu admiti. Si atunci cum ai dedus formula? Vroiam sa mai spun ca toate relatiile scrise de dumneata, prin care gasesti valori ale parametrilor cosmologici, apropiate de cele din cataloagele (tabelele) astronomice, sunt tot atatea predictii. Si teoriile care produc predictii verificabile sunt teorii valoroase si valide. Pai in teoria din fisiere se prezice doar densitatea medie a Pamantului si viteza fluxului eteric de aspiratie, la nivelul nucleonilor si viteza fluxului eteric de aspiratie al planetei, de 23m/s, care ar creea depresiunea in spatiul din jurul planetei. Dar aceasta viteza nu este verificata de experiente. In experienta Pound-Rebka, pare ca se pune in evidenta doar viteza de aspiratie de la nivelul nucleonilor, de circa 10-7 m/s. Eu am inteles ca din viteza de 23 m/s a fluxului eteric de aspiratie, vrea sa prezica acceleratia normala la suprafata planetei. Ceeace nu se poate. Si atunci a inventat nu stiu ce camp repulsiv al masei inerte, care ar compensa cam 13 m/s din  cei 23 m/s, astfel ca in prima secunda, corpurile cazatoare sa ajunga la cam 10 m/s.

Singura relatie intre epsilon si miu este; c^2=1/eps.miu ; in care miu=4pi.10^-7 [N/A^-2] ; si eps=1/4pi.9.10^9 [F/m] ; sau  eps=1/miu.c^2 ;
verificam; c^2=1/eps.miu =4pi.9.10^9/4pi.10^-7 = 9.10^16 [m2/s2];sau [m/F]/[N/A^-2]; Folosind relatiile mele de echivalenta avem; Faradul echiv.->[Kg];
Amperul echiv.-> [Kg.m/s^2] ; inlocuind cu atentie si simplificand se obtine [m^2/s^2]; adica viteza la patrat.

La restul intrebarilor nu pot da nici un raspuns pentru ca acea teorie nu-mi apartine. Recomand sa-l intrebati pe autor.

calahan

Virgil
Nu mi-am inchipuit de fel ca este o relatie asa de simpla pentru formula lui epsilon0. Mi-am inchipuit ca se ajunge la formula asta printro socoteala sofisticata complicata. Dar relatia asta acceptata de dumneata nu este data in teoria oficiala. Dupa socoteala mea, reesea ca folosind relatia lui miu0 ar rezulta ca epsilon0 ar fi adimensional. Ceeace este inadmisibil in teoria oficiala. Dumneata pasatrezi multe puncte ale teoriei oficiale. Asfel ai masa ca marime fundamentala. La fel si G-ul este ca in manual si admiti efectele relativitatii. Deci se poate spune ca esti prieten cu sistemul teoriei oficiale. Eu cred ca dumneata te mai iei si dupa aparente. Experimentul descris de dumneata, cu sarcinile electrice ramase pe dielectric, este inselatoare. In dielectric ramane doar polarizarea moleculelor, care pastreaza campul stabilit intre armaturi. Fiindca este experimentul care arata ca apare curentul de descarcare a condensatorului, odata cu scoaterea armaturii din campul condensatorului. Fiindca densitatea de sarcina de pe armaturi dispare imediat si sarcinile de pe armatura se distribuie uniform in canductorii de legatura. Cred ca nu ai sa sustii in continuare ca nu exista curentul de incarcare si de descarcare a condensatorului. Incarcarea si descarcarea condensatorului face sa circule curentul alternativ, prin circuitele alimentate in tensiune alternativa. In conductoare este vibratia electronilor, iar in dielectric este vibratia moleculelor, care se orienteaza imediat in campul electric. Ori curentul asta este deplasare unei cantitati de sarcina, in directa legatura cu capacitatea de sarcina a condensatorului.

Virgil


Calahan;
De fiecare data am explicat atat cat am crezut ca pot fi inteles, asa ca nu voi relua acelesi explicatii mereu.
In ce priveste relativitatea, daca vrei sa stii parerea mea, reciteste aricolul ce contine "Analiza vectoriala a relatiei lui Einstein."
Curentii de incarcare si descarcare a condensatorilor exista, dar depozitarul sarcinilor este dielectricul, in timp ce armatura este doar interfata prin care se face distributia electronilor. Curentul de deplasare nu exista ca o deplasare de sarcini electrice deoarece dielectricul este un izolator, insa ceia ce se transmite este vibratia si campul electromagnetic din jurul condensatorului, care face ca energia sa se transmita prin condensator.

calahan

#53
Virgil
CitatCurentii de incarcare si descarcare a condensatorilor exista...
Vad ca admiti existenta acestor curenti, care inseamna deplasarea sarcinilor prin conductor. Dar nu admiti ca aceasta deplasare ar fi in directa legatura (proportionala) cu capacitatea de sarcina a condensatorului. Imi pare bine ca am lamurit si chestiunea asta. Mai ramane de lamurit o definitie intuitiva a lui G si chestiunea mecanismului gravitatiei. Daca ai ajuns la vreun model pentru mecanismul gravitatiei. Intrun fisier este imaginat un mecanism pe principiul aspiratorului.  Cu mult timp in urma, domnul de chimie era foarte incantat de explicarea gravitatiei bazata pe miscarea de la nivelul nucleonilor. Care spunea ca este ceva absolut original si nemai intalnit. Acum si-a schimbat parerea. Acum vede doar hiperspatiu si functii hiperbolice, din care nu pricep nimic. Am gasit pe net  un site cu functii hiperbolice. Cred ca de acolo le-a luat si dumnealui. Dar nu am vazut nicio legatura cu gravitatia.


atanasu

Calahan, probbil este vorba de geometria hiperbolica in care universul este ca o sa. in care suma unghiurilor in triunghi est mai mica decat 180 de grade, de fapt in care se cam aduna geometria neeuclidina de interes. (am scis despre acesteaa in lucrarea mea referitoare la Hibele teoriei big bngului(asa parca o numise inititorul firului si eu am pastrat pentru conformitate aceasta denumire)
Si dupa  ce lichidezi si ultima neintelegere cu Virgil adica atunci cand te pui total de acord poate ca reusesti sa scri la nivelul tau de intelegere cu ce ramai tu din aceasta discutie si desigur astept ca si Virgil sa fie de acord cu intelegerea pe care o vei avea tu. Dar sa fie exact cum vezi tu universul si comogonia in finlul acestor discutii foarte lunngi. Suuces!

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 26, 2020, 11:13:51 AM
Virgil
CitatMai ramane de lamurit o definitie intuitiva a lui G si chestiunea mecanismului gravitatiei. Daca ai ajuns la vreun model pentru mecanismul gravitatiei.
Intrebi despre mecanismul gravitatiei. orice forta se poate realiza ca fiind produsul dintre un impuls si o frecventa. Fie ca este vorba de interactiuni electrostatice sau gravitationale, mecanismul este acelasi, doar constantele de interactiune sunt altele si interpretate diferit. De exemplu la interactiunea dintre proton si electron din atomul de hidrogen; Forta de atractie Coulombiana F=e^2/4pi.eps ;
F=m.v^2/r= (m.v).(omega. r)/r =(m.v). (2pi.niu) ;  in care impulsul este (m.v) m fiind masa electronului, iar v este viteza electronului, si frecventa este (niu);
Aceleasi considerente se pot face si pentru forta de interactiune gravitationala.
Problema in continuare care ramane este sa determinam valoarea impulsurilor si frecventa lor care se aplica asupra particulelor sau corpurilor scufundate in mediul electromagnetic sau cel gravitational. Am zis scufundate ca sa fac o analogie intre forta Arhimede si fortele electrostatice sau gravitationale. Pana la urma si fortele hidrostatice se datoreaza diferentelor de presiune create de impulsurile moleculelor de apa ce actioneaza diferentiat pe suprafeta superioara si inferioara a corpurilor scufundate. Diferenta de presiune in cazul gravitatiei se datoreaza gradientului de densitate a mediului (a spatiului gravitational) care se naste odata cu fiecare particula, atom, molecula sau corp.

calahan

Virgil

Imi cer scuze ca am uitat aceasta explicatie postata de dumneata mai inainte si am facut o repetare a intrebarii. Deci dumneata sustii modelul arhimedic al fortelor si electrice si gravifice. Si sustii ca ar exista un mediu electromagnetic si un mediu gravific. Medii care nu prea sunt admise in sistemul oficial. Chestiunea cu diferenta de presiune dintre o fata si fata opusa, este si asta o idee convergenta. Dar la dumneata mecanismul fortei ar fi de tip hidrostatic, pe cand in fisiere, mecanismul ar fi de tip hidrodinamic. Si am vazut modelarea cu formule doar a fortei electromagnetice. Toata lumea stie ca forta gravifica si forta electrica au formule de aceeasi forma. Formule care sunt identice cu cele din hidrodinamica. Parerea mea este ca formule identice descriu efecte identice. Dar ce fel de efecte sunt astea? Sunt efecte statice sau dinamice? Nu stiu cum s-ar raspunde la aceasta intrebare. Adica in cursul interactiunii, cand apare forta, apare in spatiu o miscare speciala, care produce accelerarea substantei? Adica ceeace naste forta este o structura dinamica sau statica?

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 26, 2020, 08:27:24 PM
Virgil

Imi cer scuze ca am uitat aceasta explicatie postata de dumneata mai inainte si am facut o repetare a intrebarii. Deci dumneata sustii modelul arhimedic al fortelor si electrice si gravifice. Si sustii ca ar exista un mediu electromagnetic si un mediu gravific. Medii care nu prea sunt admise in sistemul oficial. Chestiunea cu diferenta de presiune dintre o fata si fata opusa, este si asta o idee convergenta. Dar la dumneata mecanismul fortei ar fi de tip hidrostatic, pe cand in fisiere, mecanismul ar fi de tip hidrodinamic. Si am vazut modelarea cu formule doar a fortei electromagnetice. Toata lumea stie ca forta gravifica si forta electrica au formule de aceeasi forma. Formule care sunt identice cu cele din hidrodinamica. Parerea mea este ca formule identice descriu efecte identice. Dar ce fel de efecte sunt astea? Sunt efecte statice sau dinamice? Nu stiu cum s-ar raspunde la aceasta intrebare. Adica in cursul interactiunii, cand apare forta, apare in spatiu o miscare speciala, care produce accelerarea substantei? Adica ceeace naste forta este o structura dinamica sau statica?
Structura dinamica a campului presupune miscarea acestuia, ceia ce  ar contrazice postulatul ca viteza luminii este constanta in orice sistem de referinta. Asa ca experimentul M-M privitor la vantul eteric ar fi confirmat acest lucru.

calahan

Virgil
CitatStructura dinamica a campului presupune miscarea acestuia, ceia ce  ar contrazice postulatul ca viteza luminii este constanta in orice sistem de referinta. Asa ca experimentul M-M privitor la vantul eteric ar fi confirmat acest lucru.
Zau ca nu inteleg ce vrei sa spui aici. Sa inteleg ca ceeace se chiama camp fizic, ca este electric sau gravific sunt cumva entitati sau sisteme statice lipsite de miscare proprie? Cand este vorba de experimentul  M-M, intrun fisier este explicat rezultatul negativ al experimentului, prin cuplajul densitatii fotonului cu densitatea emanata din masa pamantului. Si la aceasta concluzie se ajunge dupa ce este demonstrat cuplajul densitatii fotonului cu densitatea mediului si cu densitatea emanata din masa pamantului, in cazul experimentului Fizeau. Se spune ca acest cuplaj al densitatii luminii cu densitatea pamantului este ceeace face sa functioneze principiul relativitatii. Adica nu se poate determina starea de miscare a unui sistem prin experimente din interiorul sistemului. 

Virgil

Miscarea nu inseamna neaparat deplasare, poate fi si oscilatie, ceia ce eu am determinat atat pentru campul electromagnetic cat si pentru campul gravitational, exact in acest referat.