Diverse > Critici ale paradigmei curente in stiinta

CONSTANTE COSMICE UNIVERSALE- CAMPUL GRAVITATIONAL.

(1/32) > >>

Virgil:
Atasez aici o lucrare noua privitoare la natura campurilor electric si gravitational, cu rugamintea de a primi observatiile si criticile dvs. obiective.
https://drive.google.com/file/d/1ZbvWGfg3aMOn4uW41ymaaZnnoAlQ5BK4/view?usp=sharing

calahan:
Virgil
 Nu stiu ce definitie ai dumneata pentru densitatea masei, sau ce intelegi prin densitatea masica. Dar nu pot sa admit chestia asta cu densitatea vidului de 10^22 (Kg/m^3). Fiindca la o asa densitate gigantica vidul ar aparea ca un solid rigid absolut inpenetrabil. Si atunci tot universul ar fi inghetat. Fiindca nu ar fi posibila nicio miscare. Imi pare rau sa o spun, dar asa ceva nu este posibil. Undeva in judecatile dumitale s-a strecurat o gresala. Eu sunt fixat in ideea ca vidul are densitatea zero. Numai asa ar fi posibile vitezele gigantice ale corpurilor cosmice (ale substantei prin cosmos).

Virgil:

--- Citat din: calahan din Noiembrie 11, 2020, 03:23:10 p.m. ---Virgil
 Nu stiu ce definitie ai dumneata pentru densitatea masei, sau ce intelegi prin densitatea masica. Dar nu pot sa admit chestia asta cu densitatea vidului de 10^22 (Kg/m^3). Fiindca la o asa densitate gigantica vidul ar aparea ca un solid rigid absolut inpenetrabil. Si atunci tot universul ar fi inghetat. Fiindca nu ar fi posibila nicio miscare. Imi pare rau sa o spun, dar asa ceva nu este posibil. Undeva in judecatile dumitale s-a strecurat o gresala. Eu sunt fixat in ideea ca vidul are densitatea zero. Numai asa ar fi posibile vitezele gigantice ale corpurilor cosmice (ale substantei prin cosmos).

--- Terminare citat ---
Problema se simplifica daca privesti vidul ca un mediu ce face parte dintr-un alt nivel cosmic decat microcosmosul, nivel pe care eu l-am denumit "Hipocosmos" sau nivel submicrocosmic. Si ca sa-ti dau un exemplu intuitiv simplist priveste ecranul laptopului si vezi ca desi este solid pe el se misca in voie toate imaginile unui film, desi pixelii sunt nemiscati. Astfel cu putina imaginatie din acest vid poate lua nastere microcosmosul ca fiind o stare vibratorie a vidului. Nu trebuie sa uiti ca vidul este caracterizat de epsilon si miu, constante fizice din care rezulta viteza luminii, iar epsilon adica permitivitatea electrica exprimat prin relatiile mele de echivalenta reprezinta o "densitate liniara de masa". Daca nu crezi iata cum ia nastere masa protonului, facand abstractie de quarc-ii lui.
https://drive.google.com/file/d/1_qsWhZTU_PVrShzGgH-7FrUrKUeYSdKl/view?usp=sharing

calahan:
Virgil

Ce spui dumneata mi-a adus aminte de parerea unui domn profesor care spunea ca exista un hiperspatiu, in care c-ul este repaus si exista doar viteze superluminice. Spunea ca admitanta vidului Y0 ar fi data de diferenta intre cea mai mica viteza din hiperspatiu si c. Si aceasta diferenta de viteze ar face campul electric al fotonului. Ce spui dumneata cu obiectele de pe ecran care se misca, desi ecranul este solid, este ca acele obiecte sunt metafizice. Nu exista in masa ecranului. Inseamna cumva ca teoria dumitale luneca in metafizic? Noi discutam aici de fizica, de fenomenele reale din spatiul nostru. Nu ne intereseaza subnivele si hiperspatiu. Astea sunt in afara oricarei intuitii. Eu am retinut din niste fisiere ca epsilon zero ar fi un adimensional, care este dat de numarul de unde cuprinse in fotonul gama electronic. Asta iar este o erezie pe care nu o admite niciun savant, nici in ruptul capului. Desi din demonstratiile de acolo, mi sa parut foarte corecta. Eu acum sunt obsedat de constanta gravitatiei si de mecanismul gravitatiei. Nu am gasit pana acum alte definitii ale lui G. Dumneata ai vreo parere asupra originii campurilor fizice (electric, gravific, magnetic), ca rezultat al echivalentelor la care ai ajuns? Sunt aceste campuri forme de miscare, sunt structuri dinamice? sau ce sunt?

Virgil:

--- Citat din: calahan din Noiembrie 12, 2020, 04:58:28 p.m. ---Virgil

Ce spui dumneata mi-a adus aminte de parerea unui domn profesor care spunea ca exista un hiperspatiu, in care c-ul este repaus si exista doar viteze superluminice. Spunea ca admitanta vidului Y0 ar fi data de diferenta intre cea mai mica viteza din hiperspatiu si c. Si aceasta diferenta de viteze ar face campul electric al fotonului. Ce spui dumneata cu obiectele de pe ecran care se misca, desi ecranul este solid, este ca acele obiecte sunt metafizice. Nu exista in masa ecranului. Inseamna cumva ca teoria dumitale luneca in metafizic? Noi discutam aici de fizica, de fenomenele reale din spatiul nostru. Nu ne intereseaza subnivele si hiperspatiu. Astea sunt in afara oricarei intuitii. Eu am retinut din niste fisiere ca epsilon zero ar fi un adimensional, care este dat de numarul de unde cuprinse in fotonul gama electronic. Asta iar este o erezie pe care nu o admite niciun savant, nici in ruptul capului. Desi din demonstratiile de acolo, mi sa parut foarte corecta. Eu acum sunt obsedat de constanta gravitatiei si de mecanismul gravitatiei. Nu am gasit pana acum alte definitii ale lui G. Dumneata ai vreo parere asupra originii campurilor fizice (electric, gravific, magnetic), ca rezultat al echivalentelor la care ai ajuns? Sunt aceste campuri forme de miscare, sunt structuri dinamice? sau ce sunt?

--- Terminare citat ---

Exemplul meu este intuitiv, nicidecum nu este identic cu ceia ce am prezentat eu in lucrare.
Ma intrebi de gravitatie si tocmai asta am explicat in ultima parte a materialului. Gravitatia se datoreaza unei forte asemanatoare cu cea Arhimedica. Orice corp ocupa un loc in spatiul campului gravitational motiv pentru care este impins dinspre exterior spre centrul campului deoarece exista acel gradient de densitate, ceia ce genereaza presiuni diferite pe cele doua fete opuse ale volumului ocupat de fiecare particula din corpul respectiv. In jurul fiecarui corp ceresc se formeaza o "depresiune" in densitatea mediului ceia ce genereaza campul gravitational.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina urm─âtoare

Du-te la versiunea complet─â