Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

CONSTANTE COSMICE UNIVERSALE- CAMPUL GRAVITATIONAL.

Creat de Virgil, Noiembrie 11, 2020, 07:37:00 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Virgil

Atasez aici o lucrare noua privitoare la natura campurilor electric si gravitational, cu rugamintea de a primi observatiile si criticile dvs. obiective.
https://drive.google.com/file/d/1ZbvWGfg3aMOn4uW41ymaaZnnoAlQ5BK4/view?usp=sharing

calahan

Virgil
Nu stiu ce definitie ai dumneata pentru densitatea masei, sau ce intelegi prin densitatea masica. Dar nu pot sa admit chestia asta cu densitatea vidului de 10^22 (Kg/m^3). Fiindca la o asa densitate gigantica vidul ar aparea ca un solid rigid absolut inpenetrabil. Si atunci tot universul ar fi inghetat. Fiindca nu ar fi posibila nicio miscare. Imi pare rau sa o spun, dar asa ceva nu este posibil. Undeva in judecatile dumitale s-a strecurat o gresala. Eu sunt fixat in ideea ca vidul are densitatea zero. Numai asa ar fi posibile vitezele gigantice ale corpurilor cosmice (ale substantei prin cosmos).

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 11, 2020, 03:23:10 PM
Virgil
Nu stiu ce definitie ai dumneata pentru densitatea masei, sau ce intelegi prin densitatea masica. Dar nu pot sa admit chestia asta cu densitatea vidului de 10^22 (Kg/m^3). Fiindca la o asa densitate gigantica vidul ar aparea ca un solid rigid absolut inpenetrabil. Si atunci tot universul ar fi inghetat. Fiindca nu ar fi posibila nicio miscare. Imi pare rau sa o spun, dar asa ceva nu este posibil. Undeva in judecatile dumitale s-a strecurat o gresala. Eu sunt fixat in ideea ca vidul are densitatea zero. Numai asa ar fi posibile vitezele gigantice ale corpurilor cosmice (ale substantei prin cosmos).
Problema se simplifica daca privesti vidul ca un mediu ce face parte dintr-un alt nivel cosmic decat microcosmosul, nivel pe care eu l-am denumit "Hipocosmos" sau nivel submicrocosmic. Si ca sa-ti dau un exemplu intuitiv simplist priveste ecranul laptopului si vezi ca desi este solid pe el se misca in voie toate imaginile unui film, desi pixelii sunt nemiscati. Astfel cu putina imaginatie din acest vid poate lua nastere microcosmosul ca fiind o stare vibratorie a vidului. Nu trebuie sa uiti ca vidul este caracterizat de epsilon si miu, constante fizice din care rezulta viteza luminii, iar epsilon adica permitivitatea electrica exprimat prin relatiile mele de echivalenta reprezinta o "densitate liniara de masa". Daca nu crezi iata cum ia nastere masa protonului, facand abstractie de quarc-ii lui.
https://drive.google.com/file/d/1_qsWhZTU_PVrShzGgH-7FrUrKUeYSdKl/view?usp=sharing

calahan

Virgil

Ce spui dumneata mi-a adus aminte de parerea unui domn profesor care spunea ca exista un hiperspatiu, in care c-ul este repaus si exista doar viteze superluminice. Spunea ca admitanta vidului Y0 ar fi data de diferenta intre cea mai mica viteza din hiperspatiu si c. Si aceasta diferenta de viteze ar face campul electric al fotonului. Ce spui dumneata cu obiectele de pe ecran care se misca, desi ecranul este solid, este ca acele obiecte sunt metafizice. Nu exista in masa ecranului. Inseamna cumva ca teoria dumitale luneca in metafizic? Noi discutam aici de fizica, de fenomenele reale din spatiul nostru. Nu ne intereseaza subnivele si hiperspatiu. Astea sunt in afara oricarei intuitii. Eu am retinut din niste fisiere ca epsilon zero ar fi un adimensional, care este dat de numarul de unde cuprinse in fotonul gama electronic. Asta iar este o erezie pe care nu o admite niciun savant, nici in ruptul capului. Desi din demonstratiile de acolo, mi sa parut foarte corecta. Eu acum sunt obsedat de constanta gravitatiei si de mecanismul gravitatiei. Nu am gasit pana acum alte definitii ale lui G. Dumneata ai vreo parere asupra originii campurilor fizice (electric, gravific, magnetic), ca rezultat al echivalentelor la care ai ajuns? Sunt aceste campuri forme de miscare, sunt structuri dinamice? sau ce sunt?

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 12, 2020, 04:58:28 PM
Virgil

Ce spui dumneata mi-a adus aminte de parerea unui domn profesor care spunea ca exista un hiperspatiu, in care c-ul este repaus si exista doar viteze superluminice. Spunea ca admitanta vidului Y0 ar fi data de diferenta intre cea mai mica viteza din hiperspatiu si c. Si aceasta diferenta de viteze ar face campul electric al fotonului. Ce spui dumneata cu obiectele de pe ecran care se misca, desi ecranul este solid, este ca acele obiecte sunt metafizice. Nu exista in masa ecranului. Inseamna cumva ca teoria dumitale luneca in metafizic? Noi discutam aici de fizica, de fenomenele reale din spatiul nostru. Nu ne intereseaza subnivele si hiperspatiu. Astea sunt in afara oricarei intuitii. Eu am retinut din niste fisiere ca epsilon zero ar fi un adimensional, care este dat de numarul de unde cuprinse in fotonul gama electronic. Asta iar este o erezie pe care nu o admite niciun savant, nici in ruptul capului. Desi din demonstratiile de acolo, mi sa parut foarte corecta. Eu acum sunt obsedat de constanta gravitatiei si de mecanismul gravitatiei. Nu am gasit pana acum alte definitii ale lui G. Dumneata ai vreo parere asupra originii campurilor fizice (electric, gravific, magnetic), ca rezultat al echivalentelor la care ai ajuns? Sunt aceste campuri forme de miscare, sunt structuri dinamice? sau ce sunt?

Exemplul meu este intuitiv, nicidecum nu este identic cu ceia ce am prezentat eu in lucrare.
Ma intrebi de gravitatie si tocmai asta am explicat in ultima parte a materialului. Gravitatia se datoreaza unei forte asemanatoare cu cea Arhimedica. Orice corp ocupa un loc in spatiul campului gravitational motiv pentru care este impins dinspre exterior spre centrul campului deoarece exista acel gradient de densitate, ceia ce genereaza presiuni diferite pe cele doua fete opuse ale volumului ocupat de fiecare particula din corpul respectiv. In jurul fiecarui corp ceresc se formeaza o "depresiune" in densitatea mediului ceia ce genereaza campul gravitational.

atanasu

#5
Virgil: Fasinanta ideea ta in care asemeni gravitatia cu presiunea hidrostatica dar este si un dar presiunea hidrosttica este efect al gravitatiei si ajungi inapoi la gravitatie si asta nu stim deci in continuare ce este :)
Pentru Calahan:Intuitia mie imi spune a G este rezultanta existentei tuturor maselor pozitionate in sitemul universal aflat in echilibru si cu ajutorul miscarii tuturor acestor mase(deci intervine si inertia  tuturor). Asta poate explica de ce facand G=1 valoare universala constanta in momentul in care o referim si desigur ca raportata la Univers nu poate fi decat 1. Un fel de 1 functie de t care la momentul t daca se dau unitati corecte dimensional  masei si timpului, duce la marimea corespunzatoare constantei G pe care  azi masurand-o obtinem valoarea gasita de Cavendish.

Virgil

#6
Citat din: atanasu din Noiembrie 12, 2020, 07:15:59 PM
Virgil: Fasinanta ideea ta in care asemeni gravitatia cu presiunea hidrostatica dar este si un dar presiunea hidrosttica este efect al gravitatiei si atungi inapoi la gravitatie si asta nu stim deci in continuare ce este :)
Pentru Calahan:Intuitia mie imi spune a G este rezultanta existentei pozitionate in sitemul universal aflat in echilibru si cu ajutorul miscarii maselor(deci intervine si inertia) a tuturor. Asta poate explica de ce facand G=1 valoare universala constanta in momentul in care o referim si esigur in fata Universului nu poate fi decat 1. Un fel de 1 functie de t care la momentul t daa se dau unitati oerente masei si timpului duce la marimea corespunzatoare constantei G care este ea pe are azi masurand-o obtinem valoarea gasita de Cavendish.

Campul gravitational nu este creat de gravitatie, ci masa planetei sau oricarui corp ceresc care se naste creaza acel gradient cu densiate variabil crescatoare cu patratul distantei care este totusi mai mica decat densitatea maxima de 10^22 kg/m3 a vidului cosmic din care se naste orice particula si orice corp. Deci densitatea maxima se afla in exteriorul campului, iar densitatea din ce in ce mai mica se gaseste pe masura apropierii de corpul considerat. Forta de atractie este asemanatoare cu forta Arhimedica deoarece si aceasta forta se datoreaza gradientului de presiune a apei. De altfel in poza de la sfarsit arata acel gradient al spatiului inconjurator.
https://drive.google.com/file/d/1ZbvWGfg3aMOn4uW41ymaaZnnoAlQ5BK4/view?usp=sharing

calahan

#7
Virgil

Am mai gasit niste chestiuni, care imi par coincidente interesante. In relatia lui Kg apare raportul (teta2)/ro. In care teta2 este frecventa la patrat. Fiindca dumneata notezi frecventa cu teta. Iar in fisierele mele se spune repetat ca densitatea ro este frecventa la patrat (ro=f^2). Asta face ca raportul este adimensional fizic. Numai ca in sistemul dumitale, masa m este marime fundamentala. Asa cum este in sistemul oficial.  Am mai vazut ca pomenesti de un epsilon gravitational  (epsg). La fel este dat pe undeva intrun fisier un epsilon gravific, care este gasit prin inlocuirea lui k din epsilonul electric, cu G. Nu stiu la ce folosea aceasta relatie. Dar epsilonul gravitational, gasit de dumneata, ce relatie are? Postarea de la linkul dumitale de mai inainte este incuiat cu lacatul. Nu am idee cum se deschide.
Citatceia ce genereaza presiuni diferite pe cele doua fete opuse ale volumului ocupat de fiecare particula din corpul respectiv. In jurul fiecarui corp ceresc se formeaza o "depresiune" in densitatea mediului ceia ce genereaza campul gravitational.
Aici iar sunt niste idei in coincidenta. Fiindca am retinut, din fisiere, ca translatia substantei prin spatiul fizic este determinata de diferenta de presiune de pe fetele opuse si ca substanta aluneca totdeauna acolo unde este presiunea mai mica. Acea depresiune in spatiul din jurul corpurilor cosmice, generata de masa corpurilor, ar face ancorarea corpurilor in spatiu. Am mai retinut ca orbitele corpurilor cosmice, corespunzatoare geodezicelor spatiale, din TRG, ar fi de fapt, locul geometric al punctelor de presiune minima, pe care il urmeaza substanta.
Atanasu. Pe mine ma interesa de fapt relatii pentru dimensiunea fizica a lui G. Daca ai spus ca G=1, ai spus de fapt ca G este adimensional.

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 13, 2020, 09:59:59 AM
Virgil

Am mai gasit niste chestiuni, care imi par coincidente interesante. In relatia lui Kg apare raportul (teta2)/ro. In care teta2 este frecventa la patrat. Fiindca dumneata notezi frecventa cu teta. Iar in fisierele mele se spune repetat ca densitatea ro este frecventa la patrat (ro=f^2). Asta face ca raportul este adimensional fizic. Numai ca in sistemul dumitale, masa m este marime fundamentala. Asa cum este in sistemul oficial.  Am mai vazut ca pomenesti de un epsilon gravitational  (epsg). La fel este dat pe undeva intrun fisier un epsilon gravific, care este gasit prin inlocuirea lui k din epsilonul electric, cu G. Nu stiu la ce folosea acxeasta relatie. Dar epsilonul gravitational, gasit de dumneata, ce relatie are? Postarea de la linkul dumitale de mai inainte este incuiat cu lacatul. Nu am idee cum se deschide.
Citatceia ce genereaza presiuni diferite pe cele doua fete opuse ale volumului ocupat de fiecare particula din corpul respectiv. In jurul fiecarui corp ceresc se formeaza o "depresiune" in densitatea mediului ceia ce genereaza campul gravitational.
Aici iar sunt niste idei in coincidenta. Fiindca am retinut, din fisiere, ca translatia substantei prin spatiul fizic este determinata de diferenta de presiune de pe fetele opuse si ca substanta aluneca totdeauna acolo unde este presiunea mai mica. Acea depresiune in spatiul din jurul corpurilor cosmice, generata de masa corpurilor, ar face ancorarea corpurilor in spatiu. Am mai retinut ca orbitele corpurilor cosmice, corespunzatoare geodezicelor spatiale, din TRG, ar fi de fapt, locul geometric al punctelor de presiune minima, pe care il urmeaza substanta.
Atanasu. Pe mine ma interesa de fapt relatii pentru dimensiunea fizica a lui G. Daca ai spus ca G=1, ai spus de fapt ca G este adimensional.

https://drive.google.com/file/d/1ZbvWGfg3aMOn4uW41ymaaZnnoAlQ5BK4/view?usp=sharing
In relatia de calcul a constantei de interactiune masica intervine patratul frecventei niu si nu teta, asa este grafica in programul World litera greceasca niu mic, si densitatea mediului notata cu litera greceasca ro. Frecventa se masoara cu [1/s] iar densitate se masoara in [kg/m3], asa ca nu este nici o egalitate intre frecventa si densitate.

calahan

Virgil

CitatIn relatia de calcul a constantei de interactiune masica intervine patratul frecventei niu si nu teta

Vrei sa spui ca nu este corect ce am scris aici? 
CitatIn relatia lui Kg apare raportul (teta2)/ro. In care teta2 este frecventa la patrat. Fiindca dumneata notezi frecventa cu teta.

CitatFrecventa se masoara cu [1/s] iar densitate se masoara in [kg/m3], asa ca nu este nici o egalitate intre frecventa si densitate.

Eu sunt de acord cu ce spui dumneata aici. Dar este vorba de frecventa la patrat, care numai in teoria d-lui inginer spune ca este egala cu densitatea masei. Si raportul patratelor de frecventa il face pe G adimensional. Asa cum este dat in fisierele mele. Si mi-am adus aminte ca era folosit epsilonul gravific pentru calculul masei Pamantului cu formula lui Gauss. Unde a gasit ca este egala cu masa planetei calculata cu formula lui Newton. Si asta i-a folosit ca argument pentru identitatea dimensionala masa-sarcina. Din care a scos o suma de concluzii originale si nemai intalnite. Care vreau sa spun ca m-au corupt si m-au facut curios tare, in urma cu ceva timp. Epsilon gravific al dumitale ce relatie are? Si la ce il folosesti?

Virgil

Citat din: calahan din Noiembrie 14, 2020, 08:20:00 PM
Virgil

CitatIn relatia de calcul a constantei de interactiune masica intervine patratul frecventei niu si nu teta

Vrei sa spui ca nu este corect ce am scris aici? 
CitatIn relatia lui Kg apare raportul (teta2)/ro. In care teta2 este frecventa la patrat. Fiindca dumneata notezi frecventa cu teta.

CitatFrecventa se masoara cu [1/s] iar densitate se masoara in [kg/m3], asa ca nu este nici o egalitate intre frecventa si densitate.

Eu sunt de acord cu ce spui dumneata aici. Dar este vorba de frecventa la patrat, care numai in teoria d-lui inginer spune ca este egala cu densitatea masei. Si raportul patratelor de frecventa il face pe G adimensional. Asa cum este dat in fisierele mele. Si mi-am adus aminte ca era folosit epsilonul gravific pentru calculul masei Pamantului cu formula lui Gauss. Unde a gasit ca este egala cu masa planetei calculata cu formula lui Newton. Si asta i-a folosit ca argument pentru identitatea dimensionala masa-sarcina. Din care a scos o suma de concluzii originale si nemai intalnite. Care vreau sa spun ca m-au corupt si m-au facut curios tare, in urma cu ceva timp. Epsilon gravific al dumitale ce relatie are? Si la ce il folosesti?
Este exact ce am scris eu. Nu te supara dar eu nu judec lucrarile altuia si nici fisierele d-tale pe care nu le stiu. Epsilon pentru macrocosmos are alte valori specifice fiecarei familii de sisteme. Toate lamuririle le gasesti in lucrarea prezentata aici, la cap 18. pag 95-98;
https://drive.google.com/file/d/1dKTnctVAdSsbGliwZMFJ2ynbIMwVIEk7/view?usp=sharing

atanasu

#11
@Calahan,

1)Scrii in 13 noiembrie: "Atanasu. Pe mine ma interesa de fapt relatii pentru dimensiunea fizica a lui G. Daca ai spus ca G=1, ai spus de fapt ca G este adimensional."
Nu am spus asa ceva, G nu este adimensional decat in sensul fizicii cu unitati conventionale de masura  dar nu in raport cu intregul care este Universul adica este dimensional avand mereu dimensiunea 1 in sistemul natural absolut al Universului in care orice parametru constitutiv al echilibrului cosmic nu poate fi decat UNA.
O sa-ti arat cum acest sistem dimensional natural imi permite sa stabilesc legatura intre ce-a mai mica dimensiune temporala data de Planck, sau cea mai mica dimensiune spatiala(lungimea) si unitatile noastre de masura conventionale din MKS dar legatura se poate face cu orice sistem de unitati dorim  adica m pentru lungime , secunda pentru timp si kg pentru masa lucru ce l-am prezentat si in lucrarea mea de acum 37 cand am cantarit masa univesului si masa neutrinoului ani cand forte tanar fiind eu si preiocupat de fundamente si cine a citit ce mai scriu eu a vazut ca parcurg o gama larga de preocupari exact ca unul din perioada rnasterii si mie imi place numele si calitatea sa nobiliara. Este vorba de contele Giovanni Pico della Mirandola care traieste in secolul 15 si a fost un filozof și învățat umanist italian din perioada Renașterii si este vorba ca in 21 noiembrie 1983, de ziua mea de nastere un bun prieten al meu poetul filozof Ion Nicolescu mi-a scris pe niste foi prezentate de mine la restaurantul Uniunii scriitorilor si in care era srisa  dezvoltarea pe care de curand am prezentat-o ca lucrare personala si si aici la linkul  https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5229.0.html lucrea intitulandu-se "Cat cantareste UNIVERSUL si cat cantareste cea mai usoara particula respectiv neutrinul ?",  scriind pix cu pasta verde :"Vazut, Bucuresti 21.11.1983, Ion Nicolescu" si semnand olograf adica acordandu-mi data certa si pe atunci nu stiu ati in lume se puteau lauda ca au facut ce facusem eu. Asta o povestesc ca sa le mai tai din nas celor ce sunt  invidiosi si ofticosi pe tot ce poate avea valoare adevarata.

2 Voi explica ceva mai detaliat ceva ce nu am scris prea explicit in lucrarea referita unde nu precizez ca formez un sisem de 3 ecuatii cu 3 necunoscute care sunt x=numarul de unitati  de lungime Planck dintr-un metru, y numarul de unitati de timp Planc dintr-o secunda si z numarul de unitati Planck de masa dintr-un kg si rezolvand sistemul de ecuatii obtinem relatiiile indicate in lucrare:

L= lungimea Planck = 1,015 × 10−34 m
T= timpul Planck = 3,39× 10−43 s
M= masa Planck = 5,177× 10−8 kg

Conditia de verificare fiind desigur faptul ca produsele xL=1metru; yT= 1sec si zM= 1kg.

Inlocuind aceste relatii in expresiile constantelor universale G si h  egalate cu 1 va rezulta atat raportul dintre masa Universului si masa Planck cat si dintre masa neutrino si masa Planck si deci obtinem ce doream in unitati MKS conventionale.
QED

Sper sa fii multumit cu cele completate de mine si cred ca daca am ceva timp o sa revizuiesc si articolul original ca sa nu mai fie atat de eliptic ca nu fac un secet din aceasta demonstratie.





calahan

Virgil

Am rasfoit lucrarea de la likul postat de dumneta. Pentru mine este prea savanta. Cred ca mi-ar trebui cativa ani ca sa o cuprind pe toata. Lucrarea dumitale, daca ai norocul sa fie cumva studiata de o personalitate din domeniul astrofizicii, ar putea sa fie o carte de capatai pentru astrofizica. Eu nu mai am rabdare sa studiez nicio lucrare. Am pierdut vreo doi ani studiind lucrarea d-lui inginer, cu cartea in fata. Si am crezut ca e bine sa o cunoasca toata lumea. Dar stiintificii de pe forum au spus ca sunt numai ineptii si aberatii. Si ca autorul este un ignorant total in domeniul fizicii. Si mi-au rastalmacit intrun mod pervers toate argumentele pe care le-m gasit eu in manual si pe internet. Incat sunt dezorientat complet. Dumneata daca vrei sa vezi cateva din pdf-urile d-lui Inginer, fiindca spui ca nu le cunosti, le gasesti in lista topicurilor din pagina de -critica a paradigmei din stiinta actuala-. Eu am mai gasit o coincidenta interesanta. Ai scris la pagina 97 ca miu0=1/(c2.eps0). Asta este exact relatia lui miu0 din fisier. Si din formula pentru viteza luminii, cu aceasta relatie, rezulta fara niciun dubiu ca epsilon0 este adimensionaL. Ceace il face si pe k adimensional. Cum ai ajuns la aceasta relatie pentru miu0? Eu am cautat o relatie pentru epsilon gravific. Dar nu am gasit-o. Indica-mi, te rog, macar pagina la care stii ca este scrisa.

Virgil

#13
Citat din: calahan din Noiembrie 15, 2020, 12:05:11 PM
Virgil

Am rasfoit lucrarea de la likul postat de dumneta. Pentru mine este prea savanta. Cred ca mi-ar trebui cativa ani ca sa o cuprind pe toata. Lucrarea dumitale, daca ai norocul sa fie cumva studiata de o personalitate din domeniul astrofizicii, ar putea sa fie o carte de capatai pentru astrofizica. Eu nu mai am rabdare sa studiez nicio lucrare. Am pierdut vreo doi ani studiind lucrarea d-lui inginer, cu cartea in fata. Si am crezut ca e bine sa o cunoasca toata lumea. Dar stiintificii de pe forum au spus ca sunt numai ineptii si aberatii. Si ca autorul este un ignorant total in domeniul fizicii. Si mi-au rastalmacit intrun mod pervers toate argumentele pe care le-m gasit eu in manual si pe internet. Incat sunt dezorientat complet. Dumneata daca vrei sa vezi cateva din pdf-urile d-lui Inginer, fiindca spui ca nu le cunosti, le gasesti in lista topicurilor din pagina de -critica a paradigmei din stiinta actuala-. Eu am mai gasit o coincidenta interesanta. Ai scris la pagina 97 ca miu0=1/(c2.eps0). Asta este exact relatia lui miu0 din fisier. Si din formula pentru viteza luminii, cu aceasta relatie, rezulta fara niciun dubiu ca epsilon0 este adimensionaL. Ceace il face si pe k adimensional. Cum ai ajuns la aceasta relatie pentru miu0? Eu am cautat o relatie pentru epsilon gravific. Dar nu am gasit-o. Indica-mi, te rog, macar pagina la care stii ca este scrisa.

Epsilon nu este adimensional ci se masoara in [Farazi/metru] ceia ce este echivalent cu [Kg/metru] daca folosesti relatiile mele de echivalenta a marimilor electrice cu cele mecanice.
Eps,g=(1836/4.pi^3). (Vmax^2 )/K ; In care Vmax reprezinta viteza maxima a corpurilor ceresti care orbiteaza in apropierea nucleului, iar K este constanta gravitationala. De remarcat ca viteza maxima in cazul galaxiilor se poate apropia de viteza luminii, in timp ce viteza maxima in cazul sistemelor solare este de 2.10^6m/s; iar in cazul sistemelor de sateliti viteza maxima este 1,65.10^5 m/s;
Deci cu cat clasa sistemului este mai mica cu atat viteza maxima de orbitare scade, in timp ce viteza minima ramane mereu aceiasi v0=90 m/s, indiferent de clasa sistemului.

Constanta gravitationala la randul ei nu este adimensionala si se masoara; K se masoara in [N.m^2/kg^2]= [(kg.m/s^2).m^2/kg^2]; Se vede cu usurinta ca se poate spune despre constanta gravitationala ca se poate echivala cu raportul dintre patratul unei frecvente niu si a unei densitati, fapt ce am demonstrat in referatul "Constante cosmice universale".
Epsilon este o constanta specifica ce difera de la un tip de sistem cosmic la altul. Astfel epsilon pentru sistemul solar este diferit decat epsilon pentru sistemul de sateliti, spre deosebire de constanta K de interactiune masica care este aceiasi pentru toate sistemele macrocosmice indiferent de marimea sau clasa din care fac parte.
Fiecare clasa de sisteme (galaxii, sist stelare, sisteme solare sau sist. de sateliti) este caracterizata de o viteza maxima si una minima pentru corpurile care orbiteaza nucleul. Astfel pentru galaxii viteza maxima este limitata de viteza luminii si viteza minima este v0=90 m/s; Raportul dintre viteza maxima si viteza minima ne da numarul maxim de sisteme din clase inferioare sau de corpuri, ce pot intra in componenta unei galaxii de ex; Z max,gal=3.10^8/90= 3,37.10^6. Deci o galaxie poate cuprinde trei milioane de sisteme stelare, care la randul lor vor cuprinde alte trei milioane de steleDesigur stelele nu au toate aceiasi marime masa, motiv pentru care sau stabilit unitati etalon de masa pentru toate corpurile ceresti. Natura nu functioneaza cu unitatile de masa stabilite de noi respectiv Kg. ci are propriile unități, cu care relationeaza matematic. In microcosmos se considera ca toti electronii au aceiasi masa, pe cand in macrocosmos corpurile ceresti au mase diferite ceia ce se pot masura prin niste unitati etalon cosmice de masa.

calahan

Virgil
Multumesc ca mi-ai dat relatia pentru epsilonul gravitational gasita de dumneata. Deci dumneata ai gasit ca epsilonul gravific este dat de raportul intre o viteza si constanta gravifica G, pe care dumneata ai notat-o cu K.  Pentru dumneata este foarte clara importanta lui epsilonul gravitational gasit de dumneata. Cu regret iti spun ca mie nu imi spune nimic. Fiindca nu am nicio idee de astrofizica. Dar uite ce spui aici.
CitatEpsilon nu este adimensional ci se masoara in [Farazi/metru]
Aici este vorba de epsilonul electric. Care dupa formula dumitale imi pare ca este adimensional. Dar daca pui in formula pentru viteza luminii,  miu0=1/(c2*eps0), scrisa de dumneata la pagina 97, nu reese ca epsilon0 este adimensional.? Oare am gresit eu socotelile? Fiindca eram curios cum ai ajuns la aceasta relatie, care imi pare ca este la coincidenta cu relatia din fisier. Dar spune-mi, ai gasit cumva lista cu fisierele postate de mine in pagina forumului? Si spune-mi, am vazut eu gresit?, In lucrarea dumitale, nu este notata cu litera teta frecventa? Fiindca dumneata spui ca este niu, dar eu vad teta.