Diverse > Critici ale paradigmei curente in stiinta

“Paradoxul lui Ahile si broasca testoasa” si viteza maxima in univers

<< < (3/5) > >>

princehansolo:
@Virgil

--- Citat din: Virgil din Noiembrie 01, 2020, 06:05:48 p.m. ---Ca sa intelegi de ce nu exista relatia c+c=c; am sa dau un exemplu intuitiv;
Te afli in cabina unui avion care zboara cu 1000 km/ora, cca 28o m/s, si vrem sa masuram viteza sunetului produs de un trasnet. Masuram viteza de propagare a sunetului din cabina avionului si vedem ca este de 340m/s. desi dupa cum gandesti tu sa fie de 280 +340=620m/s pentru ca ar trebui sa se adune si viteza avionului. In realitate avionul reprezinta sistemul de referinta in care se face masuratoarea vitezei sunetului, iar mediul de propagare adica aerul din cabina se misca odata cu avionul, adica fata de avion care este sistemul de referinta aerul este static. Astfel viteza sunetului din interiorul avionului nu depinde de viteza lui. Cam asa stau lucrurile si cu viteza luminii care este constanta in orice sistem de referinta indiferent de viteza lui, deoarece mediul de propagare a luminii se misca odata cu sistemul de referinta. Din aceasta cauza experimentul lui Michelson-Morley nu a depistat prezenta eterului cosmic.

--- Terminare citat ---

Tocmai, c+c=c este o relatie facuta de cei care sustin ca teoria relativitatii nu permite depasiri ale vitezei luminii, iar compunerea relativista a vitezelor da aceasta relatie. Poate atanasu ne-ar putea lamuri mai bine.

@atanasu
Stiu ca avem sistemul GPS care se bazeaza pe TR. Dar am o intrebare: ceasurile de pe Pamant in ce fel sunt percepute de ceasurile de pe sateliti?

atanasu:
Nu am cine stie ce cunostinte de relativitate si nu am folosit TR in cele prezentate depre c dar iti indic o alta lucrare a mea ceva u totul original in care in aei ani 80 pretindeam ca am cantarit cea mai mica particula materiale respetiv consider eu ca este vorba de neutrino pe care pe atunci multi il considerau chiar fara masa(nu mai este azi cazul) si masa universului la care valori si stiinta auala a ajuns deasemeni pe alte cai.
Asta ar onfirma fertilitatea fizica a considerarii lui c ca fiind constanta universala.
https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5229.0.html

princehansolo:
@atanasu
M-am uitat putin peste link-ul pe care mi l-ai trimis. Nu am gasit referinte la TR. Este interesant, dar topicul meu este privitor la TR. Eu nu comentez ce-ai scris pentru ca nu ma bag la fizica cuantica...

princehansolo:
1) Dau un alt exemplu de masurare cu ajutorul luminii:. Conform masuratorii cu ajutorul luminii, spunem ca creionul scufundat in apa este stramb, din cauza refractiei. Asta este parerea mea despre masurarea deplasarii unor sisteme de referinta cu ajutorul luminii.

2) Am vazut ca nu m-am exprimat destul de clar: am spus viteza maxima in univers, nu viteza maxima a luminii in univers. Nu am vrut sa neg viteza maxima a luminii, ci viteza maxima posibila in univers a unui corp. Folosind lumina ca instrument de masura, nu putem sa masuram ceva ce depaseste instrumentul de masura.

ilasus:
Dacă două particule se deplasează față de un SRI pe aceeași dreaptă cu vitezele c și respectiv –c (c=viteza luminii în vid), atunci viteza celor două particule una față de alta este c+c=2c

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă