Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Interpretarea vectoriala a relatiei lui Einstein.

Creat de Virgil, Septembrie 12, 2020, 05:50:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Virgil

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 15, 2020, 09:23:05 PM
Citat din: Virgil din Septembrie 15, 2020, 08:03:06 AM
Se pare ca nu ai citit cu atentie ce am scris la inceput, si anume ca teorema lui Pitagora rezulta chiar din relatia lui Einstein, eu nu am facut decat s-o scot in evidenta, deoarece este normal ca diferenta patratelor a doi vectori sa fie egala cu patratul unui al treilea vector.
(extras din lucrare)
Sa analizam numitorul relatiei care reprezinta o marime vectoriala, in care
vedem ca este vorba de radacina patrata din diferenta a doi vectori viteza ridicati
la patrat. Cu alte cuvinte avem teorema lui Pitagora intr-un triunghi dreptunghic.
Daca notam diferenta celor doi vectori c si v cu vectorul vt, avem. vt^2=c^2-v^2
in care c este viteza luminii, v este viteza particulei si vt reprezinta diferenta celor doi vectori.

Diferenta patratelor celor doi vectori c si v este egala ca patratul celui de al treilea vector vt, conform teoriei lui Pitagora. O alta interpretare a acestei relatii nu poate exista. Faptul ca am inscris intr-un cerc cei trei vectori arata ca acestia sunt coplanari, si ca in timp ce viteza luminii este constanta fiind diamentrul cercului, ceilalti doi vectori pot capata orice valoare intre zero si viteza luminii adica diametrul cercului, dar totdeauna corelati prin teorema lui Pitagora, astfel incat cand viteza tangentiala scade, creste viteza de deplasare a punctului considerat ca facand parte din particula sau corp.
Nu are nici o legatura forma universului cu articolul meu.
Interpretarea ta , cum că din formula masei relativiste rezultă că ar însemna faptul că obligatoriu ar trebui ca mi se pare aberantă... ???
Se pare că nu înțelegi eroarea pe care o comiți în raționamentul tău pueril...
Întrebarea VI-a:
De ce nu am putea considera în locul cercului un pătrat , unde segmentul de dreaptă să fie egal cu diagonala patratului și egal cu lungimea vectorului ?
Întrebarea VII-a:
De ce nu am putea considera în locul cercului un dreptunghi , unde segmentul de dreaptă să fie egal cu diagonala mare a dreptunghiului și egal cu lungimea vectorului ?
Puerile sunt intrebarile tale pentru ca si in cazul patratului sau al dreptunghiului, triunghiul dreptunghic format ar fi doar un caz particular avand laturile fixe ceia ce ar insemna ca viteza V de deplasare a particulei este totdeauna o constanta, si nu poate fi modificata prin nici o metoda.

Virgil

Iti multumesc pentru incurajare !
Cred ca orice fizician adevarat este bucuros sa afle despre o astfel de interpretare a teoriei relativitatii.
Mi-am propus sa raspund tuturor intrebarilor atat timp cat sunt puse in mod civilizat si fara cuvinte jignitoare.

A.Mot-old

#17
Citat din: Virgil din Septembrie 16, 2020, 08:17:08 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 15, 2020, 09:23:05 PM
Citat din: Virgil din Septembrie 15, 2020, 08:03:06 AM
Se pare ca nu ai citit cu atentie ce am scris la inceput, si anume ca teorema lui Pitagora rezulta chiar din relatia lui Einstein, eu nu am facut decat s-o scot in evidenta, deoarece este normal ca diferenta patratelor a doi vectori sa fie egala cu patratul unui al treilea vector.
(extras din lucrare)
Sa analizam numitorul relatiei care reprezinta o marime vectoriala, in care
vedem ca este vorba de radacina patrata din diferenta a doi vectori viteza ridicati
la patrat. Cu alte cuvinte avem teorema lui Pitagora intr-un triunghi dreptunghic.
Daca notam diferenta celor doi vectori c si v cu vectorul vt, avem. vt^2=c^2-v^2
in care c este viteza luminii, v este viteza particulei si vt reprezinta diferenta celor doi vectori.

Diferenta patratelor celor doi vectori c si v este egala ca patratul celui de al treilea vector vt, conform teoriei lui Pitagora. O alta interpretare a acestei relatii nu poate exista. Faptul ca am inscris intr-un cerc cei trei vectori arata ca acestia sunt coplanari, si ca in timp ce viteza luminii este constanta fiind diamentrul cercului, ceilalti doi vectori pot capata orice valoare intre zero si viteza luminii adica diametrul cercului, dar totdeauna corelati prin teorema lui Pitagora, astfel incat cand viteza tangentiala scade, creste viteza de deplasare a punctului considerat ca facand parte din particula sau corp.
Nu are nici o legatura forma universului cu articolul meu.
Interpretarea ta , cum că din formula masei relativiste rezultă că ar însemna faptul că obligatoriu ar trebui ca mi se pare aberantă... ???
Se pare că nu înțelegi eroarea pe care o comiți în raționamentul tău pueril...
Întrebarea VI-a:
De ce nu am putea considera în locul cercului un pătrat , unde segmentul de dreaptă să fie egal cu diagonala patratului și egal cu lungimea vectorului ?
Întrebarea VII-a:
De ce nu am putea considera în locul cercului un dreptunghi , unde segmentul de dreaptă să fie egal cu diagonala mare a dreptunghiului și egal cu lungimea vectorului ?
Puerile sunt intrebarile tale pentru ca si in cazul patratului sau al dreptunghiului, triunghiul dreptunghic format ar fi doar un caz particular avand laturile fixe ceia ce ar insemna ca viteza V de deplasare a particulei este totdeauna o constanta, si nu poate fi modificata prin nici o metoda.
Afirmația de raționament pueril am folosit-o în sensul că raționamentul tău este lipsit de experiență în domeniul matematicii în acest caz al articolului tău... ???Din acel cerc considerat de tine rezultă că direcțiile de deplasare al unei  particule oarecare și a unui foton formează un anumit unghi care nu are absolut nicio legătură nici cu cercul tău și nici cu formula masei relativiste.... ??? ??? ??? ???
Întrebarea VIII:
Ai auzit de de Teorema lui Pitagora generalizată?
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Virgil din Septembrie 16, 2020, 08:22:53 AM
Iti multumesc pentru incurajare !
Cred ca orice fizician adevarat este bucuros sa afle despre o astfel de interpretare a teoriei relativitatii.
Mi-am propus sa raspund tuturor intrebarilor atat timp cat sunt puse in mod civilizat si fara cuvinte jignitoare.
Tu ești fizician?Dacă da , atunci ar trebui să știi ceva matematică... în caz contrar nu vei convinge pe niciun fizician...
Dacă este vreun fizician pe forum , atunci foarte mult aș dori să-și spună punctul său de vedere.... 
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

#19
Virgile multumesc pentru raspuns.
Recunosc ca subiectele propuse de tine dar si de altii cativa sunt tentante pentru mine care am iubit si iubesc fizica. Sunt insa prea obosit sa mai pot urmari realmente asa ceva . Cunosc niste fizicieni de varf si poate ca o sa incerc sa-i fac  sa urmareasa lucrarea ta  sau/si pe  acelea ale  inginerului lui Calahan.
Ma asteptam de la tine sa ai disponibilitatea sa te uiti pe textele prezentate de Calahan si care nu-i apartin dar crede el in ele, texte xcare mie mi s-au parut la prima vedere ca sunt scrise de unul care are cunostinte  de fizica  asupra carora eu nu mai am personal forta sa ma aplec si sunt unii aici care au doar forta sa faca pe "dasteptii" si nu merita bagati in seama.
Eu am avut cateva preocupari, vreo 7-8 la numar, este drept ca in domenii absolut fundamentale si cu totul diferite intre ele si  daca  este cineva de acord cu aceste idei atuni este totul de  cercetat si facut in continuare  Pot exemplifica cu cel mai pratic dintre ele  si care se ocupa de o posibilitate de dezvoltare si chiar de salvare a umnanitatii in viitor si care se numeste Calea a treia
Sper sa mai am forta si timpul neesar ca sa public ideile de acolo intr-o zona academica unde niste persoane cu adevarat capabile sa le poata analiza . Stiu insa ca pana si un posibil candidat la presedentia USA nu le-ar considera aberante daca as sta fata-n fata cu el si am scris despre asta si aici
S-ar putea creea si aici un grup informal de oameni care sunt constienti ca au niste idei poate mai greu de acceptat, dar care cred in ele si nu sunt nici plecati cu sorcova existand  desigur si acest risc. Adi Buzatu vad ca din 2008(Era blogul lui atunci si Adi azi cred ca este un fizician adevarat si importanat) a dorit sa formeze un asemenea grup pe acest blog, azi forum, dar nu a reusit si nu din vina lui ci a noastra
Dintre  cei care s-au manifestat, cativa, si-l las deoparte pe Valangjed care din cei mai vechi este singurul ramas mai toti s-au retras. Oare de ce un Harap Alb si poate inca cativa plecati au renuntat?
Si tu esti un user vechi pe acest forum desi te-ai abtinut mult sa intervii si nu inteleg de ce pentruca din 2008 aveai idei intersante si te trimit inapoi cu 12 ani intr-o atmosfera in care cred ca unul din participanti nu era cel care azi se manifesta pe aici sau sufera si el ca altii de personalitate multipla.
Ma refer la o mica discutie destul de elevata intre niste elevi si niste useri mai experimentati printre care apari si tu dar si dl Cavasi, desigur Adi Buzatu, acel Electron si  unii care mai sunt dar nici ei nu mai participa adica Sieglind si Puriu firul fiind : https://forum.scientia.ro/index.php/topic,375.30.html din anul 2008.

Poate ca ai observat ca eu am incercat sa redeschid si sa aduc in atentie de cand activez aici cateva (putine) si probabil ca merita mai multe aceasta abordare deat sa deschidem cu nemiluita topice pentru diverse "pasarele" irelevante care ne gadila pacatul capital numit orgoliu care merge mana-n mana cu proverbul romanesc fudulie/prostie,  pe care le-am avea, pentrruca nu are sens sa creem din orgoliu fire noi cand le putem folosi farte bine si mult mai util pe cele existente.

Ce crezi in calitate de user cu maxima vechime despre acestea?  Asta daca cat de cat ai urmarit forumul pentruca ai avut o mare pauza in activitate!?


Virgil

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 16, 2020, 09:10:51 AM
Citat din: Virgil din Septembrie 16, 2020, 08:22:53 AM
Iti multumesc pentru incurajare !
Cred ca orice fizician adevarat este bucuros sa afle despre o astfel de interpretare a teoriei relativitatii.
Mi-am propus sa raspund tuturor intrebarilor atat timp cat sunt puse in mod civilizat si fara cuvinte jignitoare.
Tu ești fizician?Dacă da , atunci ar trebui să știi ceva matematică... în caz contrar nu vei convinge pe niciun fizician...
Dacă este vreun fizician pe forum , atunci foarte mult aș dori să-și spună punctul său de vedere....
Referitorla teorema lui Pitagora generalizata, sau teorema cosinusului, consider ca nu poate fi, sau nu trebuie aplicata, deoarece unghiul dintre vectorul V de  deplasare liniara a particulei, si vectorul tangential Vt este de 90 de grade, asa cum rezulta si din imaginea a doua cu traiectoria elicoidala a punctului considerat. Mentionez iar ca cei trei vectori sunt coplanari, si raspund acestei conditii numai in cazul traiectoriei elicoidale.
Fizicienii nu ies din tiparele scolastice decat atunci cand autoritatea lor in domeniu nu mai poate fi contestata.

Virgil

Citat din: atanasu din Septembrie 16, 2020, 09:17:11 AM
Virgile multumesc pentru raspuns.
Recunosc ca subiectele propuse de tine dar si de altii cativa sunt tentante pentru mine care am iubit si iubesc fizica. Sunt insa prea obosit sa mai pot urmari realmente asa ceva . Cunosc niste fizicieni de varf si poate ca o sa incerc sa-i fac  sa urmareasa lucrarea ta  sau/si pe  acelea ale  inginerului lui Calahan.
Ma asteptam de la tine sa ai disponibilitatea sa te uiti pe textele prezentate de Calahan si care nu-i apartin dar crede el in ele, texte xcare mie mi s-au parut la prima vedere ca sunt scrise de unul care are cunostinte  de fizica  asupra carora eu nu mai am personal forta sa ma aplec si sunt unii aici care au doar forta sa faca pe "dasteptii" si nu merita bagati in seama.
Eu am avut cateva preocupari, vreo 7-8 la numar, este drept ca in domenii absolut fundamentale si cu totul diferite intre ele si  daca  este cineva de acord cu aceste idei atuni este totul de  cercetat si facut in continuare  Pot exemplifica cu cel mai pratic dintre ele  si care se ocupa de o posibilitate de dezvoltare si chiar de salvare a umnanitatii in viitor si care se numeste Calea a treia
Sper sa mai am forta si timpul neesar ca sa public ideile de acolo intr-o zona academica unde niste persoane cu adevarat capabile sa le poata analiza . Stiu insa ca pana si un posibil candidat la presedentia USA nu le-ar considera aberante daca as sta fata-n fata cu el si am scris despre asta si aici
S-ar putea creea si aici un grup informal de oameni care sunt constienti ca au niste idei poate mai greu de acceptat, dar care cred in ele si nu sunt nici plecati cu sorcova existand  desigur si acest risc. Adi Buzatu vad ca din 2008(Era blogul lui atunci si Adi azi cred ca este un fizician adevarat si importanat) a dorit sa formeze un asemenea grup pe acest blog, azi forum, dar nu a reusit si nu din vina lui ci a noastra
Dintre  cei care s-au manifestat, cativa, si-l las deoparte pe Valangjed care din cei mai vechi este singurul ramas mai toti s-au retras. Oare de ce un Harap Alb si poate inca cativa plecati au renuntat?
Si tu esti un user vechi pe acest forum desi te-ai abtinut mult sa intervii si nu inteleg de ce pentruca din 2008 aveai idei intersante si te trimit inapoi cu 12 ani intr-o atmosfera in care cred ca unul din participanti nu era cel care azi se manifesta pe aici sau sufera si el ca altii de personalitate multipla.
Ma refer la o mica discutie destul de elevata intre niste elevi si niste useri mai experimentati printre care apari si tu dar si dl Cavasi, desigur Adi Buzatu, acel Electron si  unii care mai sunt dar nici ei nu mai participa adica Sieglind si Puriu firul fiind : https://forum.scientia.ro/index.php/topic,375.30.html din anul 2008.

Poate ca ai observat ca eu am incercat sa redeschid si sa aduc in atentie de cand activez aici cateva (putine) si probabil ca merita mai multe aceasta abordare deat sa deschidem cu nemiluita topice pentru diverse "pasarele" irelevante care ne gadila pacatul capital numit orgoliu care merge mana-n mana cu proverbul romanesc fudulie/prostie,  pe care le-am avea, pentrruca nu are sens sa creem din orgoliu fire noi cand le putem folosi farte bine si mult mai util pe cele existente.

Ce crezi in calitate de user cu maxima vechime despre acestea?  Asta daca cat de cat ai urmarit forumul pentruca ai avut o mare pauza in activitate!?
Desigur am activat putin timp pe acest forum pentru ca am simtit o anumita stare tensionata intre anumiti participanti la discutii. Consider ca atat timp cat un membru al forumului se adreseaza corect si civilizat, merita un raspuns pe masura, fara a fi luat drept naiv, sau nestiutor. Desigur nimeni nu le stie pe toate, de aceia oamenii se aduna pe forumuri pentru schimbul de informatii si idei, care sa contribuie la dezvoltarea ulterioara a fiecaruia. Daca totusi observi o greseala in modul de abordare a unei probleme, este colegial sa atragi atentia interlocutorului, sau daca nu te intereseaza problema poti trece mai departe fara sa faci glume pe seama celui care greseste. Sunt unii colegi care incearca prin tatonari sa gaseasca punctul nevralgic al interlocutorului, doar ca sa-l descurajeze, si sa-l faca sa renunte la ideile lui. Nu zic ca sunt si unele teme gresit tratate, precum cele cu energia libera, cu morile de energie gravitationala si altele, dar si acestea trebuiesc discutate colegial daca tot te angajezi intr-o discutie.
In rest ce sa spun, pe parcurs voi mai revedea si alte subiecte interesante in limita timpului disponibil.

A.Mot-old

#22
Citat din: Virgil din Septembrie 16, 2020, 03:58:03 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 16, 2020, 09:10:51 AM
Citat din: Virgil din Septembrie 16, 2020, 08:22:53 AM
Iti multumesc pentru incurajare !
Cred ca orice fizician adevarat este bucuros sa afle despre o astfel de interpretare a teoriei relativitatii.
Mi-am propus sa raspund tuturor intrebarilor atat timp cat sunt puse in mod civilizat si fara cuvinte jignitoare.
Tu ești fizician?Dacă da , atunci ar trebui să știi ceva matematică... în caz contrar nu vei convinge pe niciun fizician...
Dacă este vreun fizician pe forum , atunci foarte mult aș dori să-și spună punctul său de vedere....
Referitorla teorema lui Pitagora generalizata, sau teorema cosinusului, consider ca nu poate fi, sau nu trebuie aplicata, deoarece unghiul dintre vectorul V de  deplasare liniara a particulei, si vectorul tangential Vt este de 90 de grade, asa cum rezulta si din imaginea a doua cu traiectoria elicoidala a punctului considerat. Mentionez iar ca cei trei vectori sunt coplanari, si raspund acestei conditii numai in cazul traiectoriei elicoidale.
Fizicienii nu ies din tiparele scolastice decat atunci cand autoritatea lor in domeniu nu mai poate fi contestata.
Nu am înțeles nimic din reprezentarea grafică a celor trei vectori din sistemul de axe XYZ (presupun că axele sunt ortogonale) și de aceea mai pun o întrebare.... ???
Întrebarea IX-a:
Care sunt expresiile analitice ale vectorilor , și ?
Adevărul Absolut Este Etern!

Virgil

Urmeaza sa fac un desen mai complet din care sa rezulte clar vectorii respectivi.
Expresiile analitice ale vectorilor;
c=cxi+cyj+czk ;
V=Vxi ;
Vt=Vtyj+Vtzk ;
Vectorul de pozitie a punctului considerat; R=Ryj+Rzk;

A.Mot-old

#24
Citat din: Virgil din Septembrie 16, 2020, 09:32:18 PM
Urmeaza sa fac un desen mai complet din care sa rezulte clar vectorii respectivi.
Expresiile analitice ale vectorilor;
c=cxi+cyj+czk ;
V=Vxi ;
Vt=Vtyj+Vtzk ;
Vectorul de pozitie a punctului considerat; R=Ryj+Rzk;
Rezumat:



Vectorul de poziție al punctului O este .
Din expresiile de mai sus scrise cu https://arachnoid.com/latex/ , din reprezentarea ta grafică a celor trei vectori în sistemul de axe ortogonale XYZ și din relația vectorială rezultă:



ceea ce înseamnă că și că .

Întrebarea X-a:
Ce reprezintă de fapt din punct de vedere fizic vectorul și de ce ?

Întrebarea XI-a:
Ce fel de interacțiune există între particula respectivă și foton?

Întrebarea XII-a:
Ce valori au , și respectiv ?
Adevărul Absolut Este Etern!

ilasus

Citat din: Virgil din Septembrie 16, 2020, 04:21:16 PM
Consider ca atat timp cat un membru al forumului se adreseaza corect si civilizat, merita un raspuns pe masura, fara a fi luat drept naiv, sau nestiutor. Desigur nimeni nu le stie pe toate, de aceia oamenii se aduna pe forumuri pentru schimbul de informatii si idei, care sa contribuie la dezvoltarea ulterioara a fiecaruia. Daca totusi observi o greseala in modul de abordare a unei probleme, este colegial sa atragi atentia interlocutorului, sau daca nu te intereseaza problema poti trece mai departe fara sa faci glume pe seama celui care greseste. Sunt unii colegi care incearca prin tatonari sa gaseasca punctul nevralgic al interlocutorului, doar ca sa-l descurajeze, si sa-l faca sa renunte la ideile lui. Nu zic ca sunt si unele teme gresit tratate, precum cele cu energia libera, cu morile de energie gravitationala si altele, dar si acestea trebuiesc discutate colegial daca tot te angajezi intr-o discutie.
Acesta este regulamentul nescris al celor ce chiar merită respect.

Virgil

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 17, 2020, 08:49:50 AM
Citat din: Virgil din Septembrie 16, 2020, 09:32:18 PM
Urmeaza sa fac un desen mai complet din care sa rezulte clar vectorii respectivi.
Expresiile analitice ale vectorilor;
c=cxi+cyj+czk ;
V=Vxi ;
Vt=Vtyj+Vtzk ;
Vectorul de pozitie a punctului considerat; R=Ryj+Rzk;
Rezumat:



Vectorul de poziție al punctului O este .
Din expresiile de mai sus scrise cu https://arachnoid.com/latex/ , din reprezentarea ta grafică a celor trei vectori în sistemul de axe ortogonale XYZ și din relația vectorială rezultă:



ceea ce înseamnă că și că .

Întrebarea X-a:
Ce reprezintă de fapt din punct de vedere fizic vectorul și de ce ?

Întrebarea XI-a:
Ce fel de interacțiune există între particula respectivă și foton?

Întrebarea XII-a:
Ce valori au , și respectiv ?
Vectorul Vt, numit ca viteza tangentiala, reprezinta proiectia vectorului c in planul y,o,z.
Produsul dintre vectorul tangential Vt si vectorul de pozitie R , care determina pozitia punctului considerat fata de axa x, (acest vector nu este reprezentat pe desen) au ca rezultat un vector omega care ne arata ca avem de a face cu o miscare rotationala in jurul axei x, care impreuna cu vectorul V vor descrie traiectoria elicoidala a punctului considerat.
Cred ca, interactiunea dintre particula materiala si foton este o interactiune "microgravitationala", a carei constanta de interactiune Ka= 1,5.10^29 [N.m2/kg2]; ceia ce este o valoare enorma care face sa se curbeze traiectoria fotonilor in jurul particulelor.
Modulul vectorului V reprezinta viteza de deplasare a particulei care poate capata orice valoare teoretica intre 0 <V<c ;
Despre Vt am aratat mai sus.

A.Mot-old

#27
Citat din: Virgil din Septembrie 17, 2020, 02:17:13 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 17, 2020, 08:49:50 AM
Citat din: Virgil din Septembrie 16, 2020, 09:32:18 PM
Urmeaza sa fac un desen mai complet din care sa rezulte clar vectorii respectivi.
Expresiile analitice ale vectorilor;
c=cxi+cyj+czk ;
V=Vxi ;
Vt=Vtyj+Vtzk ;
Vectorul de pozitie a punctului considerat; R=Ryj+Rzk;
Rezumat:



Vectorul de poziție al punctului O este .
Din expresiile de mai sus scrise cu https://arachnoid.com/latex/ , din reprezentarea ta grafică a celor trei vectori în sistemul de axe ortogonale XYZ și din relația vectorială rezultă:



ceea ce înseamnă că și că .

Întrebarea X-a:
Ce reprezintă de fapt din punct de vedere fizic vectorul și de ce ?

Întrebarea XI-a:
Ce fel de interacțiune există între particula respectivă și foton?

Întrebarea XII-a:
Ce valori au , și respectiv ?
Vectorul Vt, numit ca viteza tangentiala, reprezinta proiectia vectorului c in planul y,o,z.
Fără supărare , dar deja observ că articolul tău are cam multe lacune și neclarități privind așa zisa interpretare vectorială a masei relativiste și anume:
1) Vorbești despre un plan YOZ deși din figura cu cercul și figura cu elicoida rezultă că tu notezi cu O acel punct de pe cerc și de pe elicoidă.....Ori notezi originea axelor ortogonale de coordonate cu litera O și acel punct de pe cerc și de pe elicoidă cu O' și cred că așa ar fi mai bine , ori viceversa.... ???
2) Dacă tu spui despre vectorul de poziție al punctului O' de pe cerc și de pe elicoidă că are , atunci asta mi se pare de neînțeles și asta deoarece acel punct pare a fi în planul YOZ și în diverse alte plane paralele cu planul YOZ ceea ce contrazice faptul că punctul O' este un punct oarecare de pe elicoida ta... ??? Eu cred că vectorul de poziție al punctului de pe elicoidă trebuie să fie .
Citat din: Virgil din Septembrie 17, 2020, 02:17:13 PM
Produsul dintre vectorul tangential Vt si vectorul de pozitie R , care determina pozitia punctului considerat fata de axa x, (acest vector nu este reprezentat pe desen) au ca rezultat un vector omega care ne arata ca avem de a face cu o miscare rotationala in jurul axei x, care impreuna cu vectorul V vor descrie traiectoria elicoidala a punctului considerat.
Cred ca, interactiunea dintre particula materiala si foton este o interactiune "microgravitationala", a carei constanta de interactiune Ka= 1,5.10^29 [N.m2/kg2]; ceia ce este o valoare enorma care face sa se curbeze traiectoria fotonilor in jurul particulelor.
Modulul vectorului V reprezinta viteza de deplasare a particulei care poate capata orice valoare teoretica intre 0 <V<c ;
Despre Vt am aratat mai sus.
Observații referitoare la mesajul tău "Produsul dintre vectorul tangential Vt si vectorul de pozitie R....." voi face după ce vei fi de-acord cu observațiile mele de la punctele mele 1) și 2)...
Până vei răspunde la observațiile de la punctele mele 1) și 2) și vei reface cele două figuri cu cercul și elicoida si ceea ce ai mai spus că vei completa , pun totuși o întrebare ca să nu o mai pun data viitoare.... ???
Întrebarea XIII:
La ce fel de "produs dintre vectorul tangential Vt si vectorul de pozitie R" te referi? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

Virgil

Am spus ca voi face o poza mai completa, in care va fi trecut puntul O si O', si vectorul de pozitie si vectorul omega ca rezultat al produsului vectorial intre Vt si R; Din pacate acest forum nu are optiunea de a atasa poze, asa ca trebuie sa umblu la intreg articolul cu aceste adaugiri si altele mai clare.
Vectorul de pozitie R nu are nici o proiectie pe axa X pentruca se afla in plane perpendiculare pe axa X, asa ca este corecta expresia analitica R=Ryj+Rzk;

Virgil

Am revizuit articolul ;https://drive.google.com/file/d/1ISch4Q706CHzW04iALQz9Y3kpQaGN4sz/view?usp=sharing
Mentionez ca nu am aratat vectorul de pozitie si vectorul omega, pentruca complica prea mult imaginea, si nu modifica cu nimic intelesul teoriei.