Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Interpretarea vectoriala a relatiei lui Einstein.

Creat de Virgil, Septembrie 12, 2020, 05:50:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Virgil

Supun atentiei dvs. urmatorul articol;
https://drive.google.com/file/d/1P3NQVs5Eac_5l0-1sQAl1aucQQXYoFzk/view?usp=sharing
Articolul revizuit;
https://drive.google.com/file/d/16tde-NyQBQsuck2euhhm8SCh8hYcPtgc/view?usp=sharing

Am rugamintea sa analizati punctul meu de vedere privitor la masa relativista.

A.Mot-old

Citat din: Virgil din Septembrie 12, 2020, 05:50:02 PM
Supun atentiei dvs. urmatorul articol;
https://drive.google.com/file/d/1P3NQVs5Eac_5l0-1sQAl1aucQQXYoFzk/view?usp=sharing
Am rugamintea sa analizati punctul meu de vedere privitor la masa relativista.
Nu-nțeleg!
Întrebarea I-a:
De unde rezultă că unghiul dintre vectorii și trebuie să fie de ?
Adevărul Absolut Este Etern!

Virgil

Din moment ce avem un triunghi inscris intr-un cerc in care ipotenuza este egala cu diametrul cercului, vectorii V si Vt sunt perpendiculari.

A.Mot-old

#3
Citat din: Virgil din Septembrie 13, 2020, 07:01:36 PM
Din moment ce avem un triunghi inscris intr-un cerc in care ipotenuza este egala cu diametrul cercului, vectorii V si Vt sunt perpendiculari.
Într-un cerc oarecare se pot înscrie o infinitate de triunghiuri oarecare și care nu neapărat sunt triunghiuri dreptunghice.... ???
Întrebarea II-a:
De ce impui ca segmentul de dreaptă reprezentând vectorul să fie diametru într-un cerc?
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

#4
Am sters niste zambareti ca si aceasta bagare in seama este prea mult. Daca puteam sa-i sterg pur si simplu o faceam dar vad ca nu stiu asta asa ca daca sterg ceva trebuie sa pun ceva in loc si am preferat sa explic ce am sters. Adica oricat de inepte sau stupide ar fi niste inteventii cred ca este sub demnitatea mea sa le bag in seama si nu voi mai gresi pe viitor. Sa se descure autorii si isi vor da singuri seama si interlocutorii cum sunt respectivele postari.

Virgil

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 07:58:09 AM
Citat din: Virgil din Septembrie 13, 2020, 07:01:36 PM
Din moment ce avem un triunghi inscris intr-un cerc in care ipotenuza este egala cu diametrul cercului, vectorii V si Vt sunt perpendiculari.
Într-un cerc oarecare se pot înscrie o infinitate de triunghiuri oarecare și care nu neapărat sunt triunghiuri dreptunghice.... ???
Întrebarea II-a:
De ce impui ca segmentul de dreaptă reprezentând vectorul să fie diametru într-un cerc?
Viteza luminii este o constanta cosmica, si orice alt vector viteza are valoarea cuprinsa intre zero si c, iar valoarea maxima intr-un  cerc este reprezentata chiar de diametrul acestuia. Dupa cum se poate observa orice particula sau corp care se deplaseaza in spatiu ii corespunde un vector vtiteza V care este mai mic decat c. Acest lucru presupune ca vectorul c este rezultatul insumarii a doi vectori, ceia ce da nastere la acel triunghi dreptunghic, rezultand ca al doilea vector Vt trebuie sa reprezinte o viteza tangentiala la elicoida descrisa de un punct apartinand particulei sau corpului, care se va deplasa tot timpul cu viteza luminii. Si nu-i de mirare acest lucru, din moment ce energia unei particule aflata in stare de repaus este data de E=m.c^2 ; adica orice particula si cand sta "se misca in maruntaiele ei" cu viteza luminii. De fapt daca aceiasi energie poate fi scrisa ca E=h.niu ; adica produsul dintre constanta lui Planck si frecventa cuantei care a generat particula, si cum viteza oricarei cuante in vid este egala cu viteza luminii, inseamna ca aceasta cuanta continua sa existe "intr-o forma stationara, rasucindu-se cu viteza luminii."

A.Mot-old

Citat din: Virgil din Septembrie 14, 2020, 02:56:01 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 07:58:09 AM
Citat din: Virgil din Septembrie 13, 2020, 07:01:36 PM
Din moment ce avem un triunghi inscris intr-un cerc in care ipotenuza este egala cu diametrul cercului, vectorii V si Vt sunt perpendiculari.
Într-un cerc oarecare se pot înscrie o infinitate de triunghiuri oarecare și care nu neapărat sunt triunghiuri dreptunghice.... ???
Întrebarea II-a:
De ce impui ca segmentul de dreaptă reprezentând vectorul să fie diametru într-un cerc?
Viteza luminii este o constanta cosmica, si orice alt vector viteza are valoarea cuprinsa intre zero si c, iar valoarea maxima intr-un  cerc este reprezentata chiar de diametrul acestuia. Dupa cum se poate observa orice particula sau corp care se deplaseaza in spatiu ii corespunde un vector vtiteza V care este mai mic decat c. Acest lucru presupune ca vectorul c este rezultatul insumarii a doi vectori, ceia ce da nastere la acel triunghi dreptunghic, rezultand ca al doilea vector Vt trebuie sa reprezinte o viteza tangentiala la elicoida descrisa de un punct apartinand particulei sau corpului, care se va deplasa tot timpul cu viteza luminii. Si nu-i de mirare acest lucru, din moment ce energia unei particule aflata in stare de repaus este data de E=m.c^2 ; adica orice particula si cand sta "se misca in maruntaiele ei" cu viteza luminii. De fapt daca aceiasi energie poate fi scrisa ca E=h.niu ; adica produsul dintre constanta lui Planck si frecventa cuantei care a generat particula, si cum viteza oricarei cuante in vid este egala cu viteza luminii, inseamna ca aceasta cuanta continua sa existe "intr-o forma stationara, rasucindu-se cu viteza luminii."
Nu-nțeleg logica ta! ???
Întrebarea III-a:
Ce fel de triunghiuri rezultă dacă segmentul de dreaptă este diametrul mare al unei elipse? ??? ??? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

Virgil

Din moment ce viteza luminii este o constanta, vectorul care o reprezinta are o dimensiune fixa, deci nu poate fi reprezentat grafic in cazul de fata, decat ca diametrul unui cerc, pe cand elipsa are diametrul variabil.

A.Mot-old

#8
Citat din: Virgil din Septembrie 14, 2020, 09:42:01 PM
Din moment ce viteza luminii este o constanta, vectorul care o reprezinta are o dimensiune fixa, deci nu poate fi reprezentat grafic in cazul de fata, decat ca diametrul unui cerc, pe cand elipsa are diametrul variabil.
Explicația ta este puerilă.... ??? Faptul că viteza luminii este constantă nu are nicio logică că tu trebuie să consideri că cei trei vectori trebuie obligatoriu să formeze un triunghi dreptunghic înscris într-un cerc limitat ca diametru dat de segmentul de dreaptă OB reprezentând viteza luminii... ??? ??? ???
Întrebarea a IV-a:
Ce reprezintă de fapt acel cerc?
Întrebarea a V-a:
Care este forma Universului?
Adevărul Absolut Este Etern!

Virgil

Se pare ca nu ai citit cu atentie ce am scris la inceput, si anume ca teorema lui Pitagora rezulta chiar din relatia lui Einstein, eu nu am facut decat s-o scot in evidenta, deoarece este normal ca diferenta patratelor a doi vectori sa fie egala cu patratul unui al treilea vector.
(extras din lucrare)
Sa analizam numitorul relatiei care reprezinta o marime vectoriala, in care
vedem ca este vorba de radacina patrata din diferenta a doi vectori viteza ridicati
la patrat. Cu alte cuvinte avem teorema lui Pitagora intr-un triunghi dreptunghic.
Daca notam diferenta celor doi vectori c si v cu vectorul vt, avem. vt^2=c^2-v^2
in care c este viteza luminii, v este viteza particulei si vt reprezinta diferenta celor doi vectori.

Diferenta patratelor celor doi vectori c si v este egala ca patratul celui de al treilea vector vt, conform teoriei lui Pitagora. O alta interpretare a acestei relatii nu poate exista. Faptul ca am inscris intr-un cerc cei trei vectori arata ca acestia sunt coplanari, si ca in timp ce viteza luminii este constanta fiind diamentrul cercului, ceilalti doi vectori pot capata orice valoare intre zero si viteza luminii adica diametrul cercului, dar totdeauna corelati prin teorema lui Pitagora, astfel incat cand viteza tangentiala scade, creste viteza de deplasare a punctului considerat ca facand parte din particula sau corp.
Nu are nici o legatura forma universului cu articolul meu.


Virgil

Citat din: atanasu din Septembrie 14, 2020, 10:32:32 AM
Am sters niste zambareti ca si aceasta bagare in seama este prea mult. Daca puteam sa-i sterg pur si simplu o faceam dar vad ca nu stiu asta asa ca daca sterg ceva trebuie sa pun ceva in loc si am preferat sa explic ce am sters. Adica oricat de inepte sau stupide ar fi niste inteventii cred ca este sub demnitatea mea sa le bag in seama si nu voi mai gresi pe viitor. Sa se descure autorii si isi vor da singuri seama si interlocutorii cum sunt respectivele postari.
Scuza-mi interventia, dar te rog sa-mi spui daca postarea ta are vreo legatura cu articolul meu ?

atanasu

Nu in mpd direct. Am considerat ca ti s-a dat o replica stupida si am marcat-o cu cei trei zambareti care deci nu-ti erau adresati, dar apoi m-am gandit ca de fapt nu e treaba mea i-am sters si um nu pot sa sterg in mod total un text scris de mine!? a trebuit sa inlocuies textul sters cu un altul si aesta este el explicativ si am anuntat asta ca sa nu fie confuzii dar vezi ca tot pot apare. Spor la treaba si la demonstatiile pe care te straduieti sa le explici.

PS Am fost destul de explicit? :)

Virgil


A.Mot-old

#13
Citat din: Virgil din Septembrie 15, 2020, 08:03:06 AM
Se pare ca nu ai citit cu atentie ce am scris la inceput, si anume ca teorema lui Pitagora rezulta chiar din relatia lui Einstein, eu nu am facut decat s-o scot in evidenta, deoarece este normal ca diferenta patratelor a doi vectori sa fie egala cu patratul unui al treilea vector.
(extras din lucrare)
Sa analizam numitorul relatiei care reprezinta o marime vectoriala, in care
vedem ca este vorba de radacina patrata din diferenta a doi vectori viteza ridicati
la patrat. Cu alte cuvinte avem teorema lui Pitagora intr-un triunghi dreptunghic.
Daca notam diferenta celor doi vectori c si v cu vectorul vt, avem. vt^2=c^2-v^2
in care c este viteza luminii, v este viteza particulei si vt reprezinta diferenta celor doi vectori.

Diferenta patratelor celor doi vectori c si v este egala ca patratul celui de al treilea vector vt, conform teoriei lui Pitagora. O alta interpretare a acestei relatii nu poate exista. Faptul ca am inscris intr-un cerc cei trei vectori arata ca acestia sunt coplanari, si ca in timp ce viteza luminii este constanta fiind diamentrul cercului, ceilalti doi vectori pot capata orice valoare intre zero si viteza luminii adica diametrul cercului, dar totdeauna corelati prin teorema lui Pitagora, astfel incat cand viteza tangentiala scade, creste viteza de deplasare a punctului considerat ca facand parte din particula sau corp.
Nu are nici o legatura forma universului cu articolul meu.
Interpretarea ta , cum că din formula masei relativiste rezultă că ar însemna faptul că obligatoriu ar trebui ca mi se pare aberantă... ???
Se pare că nu înțelegi eroarea pe care o comiți în raționamentul tău pueril...
Întrebarea VI-a:
De ce nu am putea considera în locul cercului un pătrat , unde segmentul de dreaptă să fie egal cu diagonala patratului și egal cu lungimea vectorului ?
Întrebarea VII-a:
De ce nu am putea considera în locul cercului un dreptunghi , unde segmentul de dreaptă să fie egal cu diagonala mare a dreptunghiului și egal cu lungimea vectorului ?

Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Virgile, ma bag totus, eu nu inteleg de ce il mai bagi in seama pe acest individ care iti cauta numai nod in papura si te jigneste calificandu-ti rationamentele ca fiind puerile. Ai atata nevoie sa discuti cu cineva?
Ideile valoroase nu au nevoie de aprobare si-si croiesc drumul lor . Succes!