Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Floarea care miroase ca un cadavru in putrefactie

Creat de Adi, August 06, 2008, 10:09:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Nu stiam, dar exista o floare care miroase ca un cadavru in putrefactie. Ea are 2 metri inaltime si astfel atrage mustele care o ajuta in polenizare. Iata asadar ca florile pot atrage factori polenizanti nu doar cu mirosuri placute, ci si cu cele neplacute. Floarea tocmai a inflorit la o gradina botanica.



http://www.realitatea.net/floarea-cadavru--cea-mai-urat-mirositoare-planta-din-lume--a-inflorit-la-gradina-botanica-din-belgia---foto_327606.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Mai adaug cate ceva referitor la aceasta floare: Inflorescenta Limbii diavolului (o alta denumire populara) rasare dintr-un tubercul subteran urias, si se inalta dintr-o cupa rigida, depasind 2,4 m in inaltime si 4 m in circumferinta. Aceasta planta infloreste timp de 3-5 zile si emana un miros puternic de cadavru in putrefactie. Mustele il adora, dar pentru oameni este respingator (si am auzit ca in preajma plantei unii au lesinat  :D). Florile sunt micute si foarte bine ascunse. Din pacate pentru unii singura modalitate pentru a le vedea e sa isi tina respiratia si sa priveasca in interior...Dar rara in natura, a fost cultivata cu succes in gradinile botanice, unde poate fi admirata.


Coesite

Stiam de ea.
Dar nu stiu la cat timp infloreste, stiti? O data pe an?

Temari

Am gasit ca rezista cam 72 de ore inflorita, dar nu am gasit cat traieste...dar am gasit un lucru interesant...ciclul ei de viata.

Temari

Citat din: Coesite din Octombrie 08, 2008, 10:15:58 PM
Stiam de ea.
Dar nu stiu la cat timp infloreste, stiti? O data pe an?

Se poate sa infloreasca o singura data in viata...o sa mai scriu despre niste plante asemanatoare dar care infloresc o singura data duoa mii de ani...

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


Osmiumbin


Temari

#8
Ce frumos! Multumim pentru prezentarea altei plante carnivore mari, Helicodiceros muscivorus, sincer nu stiam de ea. Din pacate nu am gasit mai multe informatii despre ea, cu atat mai mult in limba romana, dar o sa mai caut.
Interesant este interiorul ei (fig.2) vazuta printr-o sectiune sagitala.

Fig.1
Fig.2

cllara78

Multumesc,Temari pentru informatie.Am primit de curand un pui de astfel de planta dar nu stiam nicio denumire(nici populara ,nici stiintifica)doar o mica descriere.Acum m-am lamurit.
M-a si amuzat denumirea ei-Amorphophallus. :-[

Temari

#10
Cu multa placere, Cllara. Ai putea sa faci o poza micutei tale plante sa o vad si eu? Putine sanse sa fie una dintre aceste specii, dar se poate sa fie si o subspecie a plantelor mari carnivore  :) Si iti pot da informatii despre ea, cum sa o cresti, unde o sa o tii si in ce loc (cu umbra, penumbra, lumina) si cum sa eviti, poate, perioadele ei de splendoare in care mirosul adorat de muste "se imprastie in atmosfera"   :D

Coesite

Temari, luand in considerare aspectele morfologice externe ce se observa in poze tind sa cred ca, floarea din primele poze nu este aceasi specie cu cea postata de tine, e posibil sa fie din acelasi Gen, dar nu aceasi Specie.


Temari

Coesite, daca te uiti cu atentie la a doua imagine pusa de mine (cea cu ciclul de viata al plantei), vei observa ca Planta din prima imagine pusa de mine este aceeasi cu imaginea cu planta pusa de Adi. Singura diferenta este ca Titan Arum din prima imagine a mea este la stadiul de inflorescenta. ;)

Coesite

Posibil, m-au derutat petele alea ... oricum nu sunt eu expert in botanica.

Temari

Eu nici atat :D dar m-am informat, si abia astept sa mai scriu si despre alte plante carnivore mari.