Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Contradictii intre Stiinta si miturile religioase

Creat de Electron, August 28, 2020, 05:09:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

#15
Citat din: Electron din Septembrie 10, 2020, 11:22:53 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 10, 2020, 09:21:20 AM
De fapt nu este o contradicție și voi încerca mai jos să explic altfel aceste faceri prin analizarea fiecărui verset...
1. "La început a făcut [...] cerul şi pământul."
Primul verset este de fapt un subtitlu al capitolului 1 , Facerea lumii din FACEREA-INTÂIA CARTE A LUI MOISE.
Am inteles deja ca tu consideri primul verset ca fiind un "sub-titlu", dar asta este irelevant, deoarece tot contradictoriu cu Stiinta de azi este, asa cum am aratat in cele trei argumente de la finalul postarii mele anterioare
Biblia Ortodoxă se referă și la zona noastră de Univers Observabil și deci primul verset din Facerea este un subtitlu.
Citat din: Electron din Septembrie 10, 2020, 11:22:53 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 10, 2020, 09:21:20 AM
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi [...] Se purta pe deasupra apelor.
Din al doilea verset rezultă că pamântul (Terra) era netocmit și gol adică nu era pregătit fiind gol adică fără plante , animale și oameni....erau numai ape peste tot pământul și era întuneric deasupra adâncului deoarece nu au fost creați încă fotonii și de fapt se subînțelege că in Univers la început ar fi fost create prin același procedeu toate corpurile cerești...
Atat versetul 1 cat si versetul 2 pretind faptul ca pamantul a existat de la inceput, si asta e cat se poate de clar, deoarece e vorba de prima zi a Universului, asa cum declara fara echivoc versetul 5 (ad litteram: "aceasta a fost ziua întâi").
Asadar, primele doua versete vorbesc despre existenta Pamantului (gol sau nu, asta e irelevant), in prima zi a Universului, in timp ce, conform Stiintei de azi in primii 378000 ani ai Universului nu a existat niciun atom stabil in Univers, adica nici vorba de vreo planeta in prima zi. Nici acum nu vezi contradictia?
Revelație:
Toate cele 7 zile din Facerea se referă la zona noastră de Univers Observabil.
Citat din: Electron din Septembrie 10, 2020, 11:22:53 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 10, 2020, 09:21:20 AM
Deci într-adevăr există posibilitatea ca vârsta Terrei să fie cea stabilită de către Știință și deci acest fapt nu intră de loc în contradicție facerea cerului și a pământului așa cum este descrisă de Revelație adică descrisă în Biblia Ortodoxă.
Poti sa faci un calcul simplu si sa verifici singur faptul ca, daca Terra si Universul au varsta stabilita de Stiinta, atunci Terra nu a existat in prima zi a Universului, iar asta este o contradictie cu Revelatia pe care o sustii aici.
Repet:
Toate cele 7 zile din Facerea se referă la zona noastră de Univers Observabil.
Citat din: Electron din Septembrie 10, 2020, 11:22:53 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 10, 2020, 09:21:20 AM
Ordinea în care a fost făcut de către [impostor] cerul și pământul este foarte bună și logică așa cum este descrisă de Biblia Ortodoxă.
Probabil este "buna si logica" pentru tine, dar asta este irelevant in discutia despre contradictia legata de existenta Terrei in prima zi a Universului.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 10, 2020, 09:21:20 AM
Citat din: Electron din Septembrie 08, 2020, 02:37:37 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 08, 2020, 01:43:19 PM
Deocamdată nu ai adus argumente suficiente că ar fi vreo contradicție între Revelație și Știință...
Ok, iata trei argumente care arata ca primul verset contrazice Stiinta actuala:

1) Conform Stiintei actuale, la inceputul Universului, conditiile fizice erau atat de extreme (temperatura si presiuni foarte ridicate) incat e imposibil sa fi existat vreo planeta (si cu atat mai putin planeta noastra) atunci.

2) Conform Stiintei actuale, pana la aparitia primilor atomi au trecut, de la inceputul Universului, aproximativ 378000 ani (varsta Radiatiei de Fond), deci existenta pamantului sau a oricarei planete in prima zi a Universului este exclusa conform Stiintei actuale.

3) Conform Stiintei actuale, varsta Universului este de aproximativ 13,7 miliarde de ani, iar varsta pamantului este de aproximativ 4,57 miliarde de ani, ceea ce exclude existenta planetei noastre la inceputul Universului.

Primul verset din scripturile tale preferate pretinde ca planeta noastra (singurul lucru numit ad litteram "pamantul") a existat din prima zi a Universului, mai precis de la inceput. Asta contrazice flagrant Stiinta actuala.
Corect!
Ah, deci recunosti ca in ce priveste existenta Terrei in prima zi a Universului, exista o contradictie flagranta intre Stiinta si scripturile tale preferate?  Spune asta explicit, ca sa nu fie dubii in continuare.
Am întârziat cu răspunsul deoarece am așteptat de la DUMNEZEU Revelația faptului că cele 7 zile din Facerea din Biblia Ortodoxă se referă doar la zona noastră de Univers Observabil.Astfel am eliminat și în acest caz contradicția dintre Revelație și Știință.
Citat din: Electron din Septembrie 10, 2020, 11:22:53 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 10, 2020, 09:21:20 AM
Atunci Biblia Ortodoxă privind facerea în ordine perfectă a cerului , pământului , fotonilor , plantelor , soarelui și a stelelor pe rând în tot Universul și prin același procedeu logic este foarte asemănător cu ceea ce susține Știința....
Daca cumva vei recunoaste explicit existenta contradictiei legata de existenta Terrei in prima zi a Universului, discutia va putea avansa, si vom putea vedea cat de "asemanatoare" este "ordinea" despre care vorbesti.
e-
Pentru fiecare zonă de Univers Observabil al unora sau altora dintre ființele inteligente asemănătoare omului DUMNEZEU a creat prin același procedeu Sistemul Stelar rspectiv și l-a creat tot în 7 zile așa cum a fost și în zona noastră de Univers Observabil.
Cum se vede constelația "Ursa Mică" de pe o altă planetă a altui Sistem Stelar din Calea Lactee?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 01:29:43 PM
Biblia Ortodoxă se referă și la zona noastră de Univers Observabil și deci primul verset din Facerea este un subtitlu.
Ce inseamna "zona noastra de Univers Observabil", si unde e mentionata asta ad litteram in scripturile tale preferate?


e-

Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Septembrie 11, 2020, 02:06:14 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 01:29:43 PM
Biblia Ortodoxă se referă și la zona noastră de Univers Observabil și deci primul verset din Facerea este un subtitlu.
Ce inseamna "zona noastra de Univers Observabil", si unde e mentionata asta ad litteram in scripturile tale preferate?
e-
Repet:
a) "Am întârziat cu răspunsul deoarece am așteptat de la DUMNEZEU Revelația faptului că cele 7 zile din Facerea din Biblia Ortodoxă se referă doar la zona noastră de Univers Observabil.Astfel am eliminat și în acest caz contradicția dintre Revelație și Știință."
b) "Pentru fiecare zonă de Univers Observabil al unora sau altora dintre ființele inteligente asemănătoare omului DUMNEZEU a creat prin același procedeu Sistemul Stelar rspectiv și l-a creat tot în 7 zile așa cum a fost și în zona noastră de Univers Observabil.
Cum se vede constelația "Ursa Mică" de pe o altă planetă a altui Sistem Stelar din Calea Lactee?"
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 02:49:40 PM
Citat din: Electron din Septembrie 11, 2020, 02:06:14 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 01:29:43 PM
Biblia Ortodoxă se referă și la zona noastră de Univers Observabil și deci primul verset din Facerea este un subtitlu.
Ce inseamna "zona noastra de Univers Observabil", si unde e mentionata asta ad litteram in scripturile tale preferate?
e-
Repet:[...]
Te repeti degeaba.

Te invit sa explici ce inseamna "zona noastra de Univers Observabil",  ca sa putem evalua relevanta conceptului pentru argumentele discutate aici.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#19
Citat din: Electron din Septembrie 11, 2020, 03:30:34 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 02:49:40 PM
Citat din: Electron din Septembrie 11, 2020, 02:06:14 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 01:29:43 PM
Biblia Ortodoxă se referă și la zona noastră de Univers Observabil și deci primul verset din Facerea este un subtitlu.
Ce inseamna "zona noastra de Univers Observabil", si unde e mentionata asta ad litteram in scripturile tale preferate?
e-
Repet:[...]
Te repeti degeaba.

Te invit sa explici ce inseamna "zona noastra de Univers Observabil",  ca sa putem evalua relevanta conceptului pentru argumentele discutate aici.
e-
Eu nu mă repet!Există verbul "a te repeta"?Eu nu cred ca exista verbul  "a te repeta"! ???
Conform Științei zona noastră de Univers Observabil are raza de 46,5 miliarde de ani lumină.
"Big-bang-ul" continuă și azi?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

#20
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 03:46:42 PM
Conform Științei zona noastră de Univers Observabil are raza de 46,5 miliarde de ani lumină.
Ok, daca la ceea ce numeste Stiinta "Univers Observabil" te referi, atunci "revelatia salvatoare" te-a indus intr-o regretabila eroare.

Universul Observabil are exact aceeasi varsta ca si Universul in totalitatea sa, adica tot 17,3 13,7 miliarde de ani, si a fost caracterizat de aceleasi conditii initiale ca si Universul in totalitatea sa (densitate, presiune si temperaturi foarte ridicate) ceea ce face ca existenta Pamantului in prima zi a existentei Universului Observabil sa fie contrazisa de Stiinta, in timp ce primele 2 versete din scripturile tale preferate o sustin ad litteram. Revezi cele 3 argumente prezentate deja.

Acum recunosti ca exista contradictie flagranta intre Stiinta si cele 2 versete, in ce priveste existenta Pamantului din prima zi a Universului (fie ca e vorba de tot Universul sau doar de Universul Observabil) ?


e-

EDIT: am corectat valoarea numerica a varstei Universului
Don't believe everything you think.

atanasu


A.Mot-old

#22
Citat din: Electron din Septembrie 11, 2020, 05:32:03 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 11, 2020, 03:46:42 PM
Conform Științei zona noastră de Univers Observabil are raza de 46,5 miliarde de ani lumină.
Ok, daca la ceea ce numeste Stiinta "Univers Observabil" te referi, atunci "revelatia salvatoare" te-a indus intr-o regretabila eroare.

Universul Observabil are exact aceeasi varsta ca si Universul in totalitatea sa, adica tot 17,3 13,7 miliarde de ani, si a fost caracterizat de aceleasi conditii initiale ca si Universul in totalitatea sa (densitate, presiune si temperaturi foarte ridicate) ceea ce face ca existenta Pamantului in prima zi a existentei Univers Observabil sa fie contrazisa de Stiinta, in timp ce primele 2 versete din scripturile tale preferate o sustin ad litteram. Revezi cele 3 argumente prezentate deja.

Acum recunosti ca exista contradictie flagranta intre Stiinta si cele 2 versete, in ce priveste existenta Pamantului din prima zi a Universului (fie ca e vorba de tot Universul sau doar de Universul Observabil) ?


e-

EDIT: am corectat valoarea numerica a varstei Universului
Eu nu cred că vârsta Universului Observabil are aceiași vârsta cu a "Universului în totalitatea sa"....Ce înțelegi tu prin "Univers în totalitatea sa"?
Dacă teoria "big-bang" dată de Sțiință este adevărată , atunci iată ce se spune în https://ro.wikipedia.org/wiki/Univers_observabil despre Universul Observabil.... ??? Este adevărat?Dacă nu , atunci eu te rog să demonstrezi că zona noastră de Univers Observabil are raza de doar 13,7 miliarde de ani lumină.
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

#23
Multumiti bah, alora care politicos si fara sa reproseze va atrag atentia asupra unei erori evident ca produse din neatentie si nu din nestiinta ceea ce voi nu ati accepta in situatia inversata si  fara sa foloseasca metodele de incriminare securistica care va fac placere.
Daca considerati ca este o exprimare obscena sau vulgara va rog sa-mi comunicati . Dar cum spune unul pe aici daca spui adevarul nu poti jigni si inca nu l-a contrazis nimeni. Isn`t it? :)
Edit: Cum se califica o lipsa de respect fata de un intervenient care ti-a declansat o actiune pozitiva si nu pretind ca poate si eu uneori am avut asmenea tendinta dar cred ca daca se urmaresc situatiile concrete,  mai mereu in urma uinei provocari facute deliberat de interlocutor.  De fapt se califica cu termenul de nesimtire si nu asta este problema dar asemenea indivizi care fac asa ceva nu respecta mai nimic adica sunt dispusi sa-ti fure orice idee s-o vopseasca putin si sa o prezinte ca fiind a lor. Daca as folosi cuvantul rusine as fi un plagiator de termeni asa ca nu o voi face.
Numai bine si sanatate tuturor!

Electron

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 AM
Eu nu cred că vârsta Universului Observabil are aceiași vârsta cu a "Universului în totalitatea sa".
Poate vei fi surprins, dar e irelevant care crezi tu ca e varsta Universului Observabil. La fel de irelevant e si care cred eu ca e acea varsta, si chiar la fel de irelevant ca si "adevarata valoare" a acesteia. Si asta pentru ca aici discutam despre contradictiile existente intre Stiinta si miturile religioase, nu despre ce crede fiecare.

Iti dau un exemplu care sper sa clarifice situatia.

Luam doua propozitii:
1) Triunghiurile au 4 laturi.
2) Triunghiurile au 5 laturi.

Sunt aceste doua propozitii contradictorii? Da, sunt, pentru ca nu pot fi amandoua adevarate simultan. Fiind contradictorii, cel mult una poate fi adevarata. Iar asta e adevarat independent de faptul ca cineva crede, sau nu crede, vreuna din ele. Si mai mult, stim ca sunt contradictorii, inclusiv independent de valoarea lor individuala de adevar. (In acest caz sunt amandoua false, dar tot contradictorii intre ele sunt).

La fel, in ce priveste existenta Pamantului in prima zi a existentei Universului (chiar si daca vorbim doar de cel Observabil), Stiinta si mitul creatiei crestin se contrazic intre ele. Conform Stiintei actuale, Pamantul nu a existat in prima zi a Universului, in timp ce primele doua versete din scripturile tale preferate pretind contrariul.

Contradictia exista deci, independent de ceea ce crezi tu despre varsta Universului Observabil, si independent chiar de care dintre cele doua variante este cea corecta.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 AM
Ce înțelegi tu prin "Univers în totalitatea sa"?
Universul in totalitatea sa, este tot universul, nu doar partea observabila de pe Pamant.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 AM
Dacă teoria "big-bang" dată de Sțiință este adevărată , atunci iată ce se spune în https://ro.wikipedia.org/wiki/Univers_observabil despre Universul Observabil.... ??? Este adevărat?
Nu inteleg ce parte din continutul acestei pagini iti ridica semne de intrebare. Cel mai indicat ar fi sa citezi fragmentul respectiv.

In ce priveste varsta Universului Observabil, iata ce gasim pe acea pagina, in caseta din partea dreapta:
CitatVârstă   13,799±0,021 miliarde de ani[5]
Deci, indiferent care crezi tu ca e varsta Universului Observabil, confirm Stiintei actuale aceasta este de aproximativ 13,7 miliarde de ani, de aceea Pamantul, care conform Stiintei actuale are varsta de doar 4,57 miliarde de ani, nu a existat in prima zi de existenta a Universului (chiar daca vorbim doar de Universul Observabil).

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 AM
Dacă nu , atunci eu te rog să demonstrezi că zona noastră de Univers Observabil are raza de doar 13,7 miliarde de ani lumină.
Parca ziceai ca nu vei folosi tactica "omului de paie". Unde am afirmat eu ca Universul Observabil are raza de doar 13,7 miliarde de ani lumina?


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#25
Citat din: Electron din Septembrie 14, 2020, 12:01:59 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 AM
Eu nu cred că vârsta Universului Observabil are aceiași vârsta cu a "Universului în totalitatea sa".
Poate vei fi surprins, dar e irelevant care crezi tu ca e varsta Universului Observabil. La fel de irelevant e si care cred eu ca e acea varsta, si chiar la fel de irelevant ca si "adevarata valoare" a acesteia. Si asta pentru ca aici discutam despre contradictiile existente intre Stiinta si miturile religioase, nu despre ce crede fiecare.

Iti dau un exemplu care sper sa clarifice situatia.

Luam doua propozitii:
1) Triunghiurile au 4 laturi.
2) Triunghiurile au 5 laturi.

Sunt aceste doua propozitii contradictorii? Da, sunt, pentru ca nu pot fi amandoua adevarate simultan. Fiind contradictorii, cel mult una poate fi adevarata. Iar asta e adevarat independent de faptul ca cineva crede, sau nu crede, vreuna din ele. Si mai mult, stim ca sunt contradictorii, inclusiv independent de valoarea lor individuala de adevar. (In acest caz sunt amandoua false, dar tot contradictorii intre ele sunt).

La fel, in ce priveste existenta Pamantului in prima zi a existentei Universului (chiar si daca vorbim doar de cel Observabil), Stiinta si mitul creatiei crestin se contrazic intre ele. Conform Stiintei actuale, Pamantul nu a existat in prima zi a Universului, in timp ce primele doua versete din scripturile tale preferate pretind contrariul.

Contradictia exista deci, independent de ceea ce crezi tu despre varsta Universului Observabil, si independent chiar de care dintre cele doua variante este cea corecta.
ERATĂ la o afirmație de-a mea:
În loc de "Eu nu cred că vârsta Universului Observabil are aceiași vârsta cu a "Universului în totalitatea sa"." se va citi "Eu nu cred că Universul Observabil are aceiași vârsta cu cea a "Universului în totalitatea sa".".Am corectat deoarece vârsta nu poate o vârstă.... ??? ??? ???
Eu am corectat și susțin în continuare (după ce mi-ai dat replici logice) că este vorba despre zona noastră de Univers Observabil și deci asta înseamnă că zilele 2,3,4,5,6,7 din Biblia Ortodoxă sunt ulterioare apariției fotonilor din lumina invizibilă în Univers și descrise în Ziua I-a din Facerea din Biblia Ortodoxă....
Citat din: Electron din Septembrie 14, 2020, 12:01:59 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 AM
Ce înțelegi tu prin "Univers în totalitatea sa"?
Universul in totalitatea sa, este tot universul, nu doar partea observabila de pe Pamant.
Asa cred și eu!
Citat din: Electron din Septembrie 14, 2020, 12:01:59 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 AM
Dacă teoria "big-bang" dată de Sțiință este adevărată , atunci iată ce se spune în https://ro.wikipedia.org/wiki/Univers_observabil despre Universul Observabil.... ??? Este adevărat?
Nu inteleg ce parte din continutul acestei pagini iti ridica semne de intrebare. Cel mai indicat ar fi sa citezi fragmentul respectiv.
In ce priveste varsta Universului Observabil, iata ce gasim pe acea pagina, in caseta din partea dreapta:
CitatVârstă   13,799±0,021 miliarde de ani[5]
Deci, indiferent care crezi tu ca e varsta Universului Observabil, confirm Stiintei actuale aceasta este de aproximativ 13,7 miliarde de ani, de aceea Pamantul, care conform Stiintei actuale are varsta de doar 4,57 miliarde de ani, nu a existat in prima zi de existenta a Universului (chiar daca vorbim doar de Universul Observabil).
Din https://ro.wikipedia.org/wiki/Univers_observabil eu mă refeream la fragmentulurmător:
"Universul observabil este o regiune sferică a universului care cuprinde toată materia care poate fi observată de pe Pământ sau de către telescoapele spațiale și sondele de explorare. Există cel puțin 2 trilioane de galaxii în universul observabil.[8][9] Presupunând că universul este izotrop (uniform în orice direcție), distanța până la marginea universului observabil este aproximativ aceeași în toate direcțiile. Adică universul observabil are un volum sferic centrat pe observator. Fiecare loc din univers are propriul său univers observabil, care se poate suprapune sau nu cu cel centrat pe Pământ.

Cuvântul observabil nu se referă la capacitatea tehnologiei moderne de a detecta lumina sau alte informații de la un obiect. Se referă la limita fizică creată de viteza luminii în sine. Deoarece nici un semnal nu poate călători mai repede decât lumina, orice obiect mai departe de noi decât lumina ar putea călători în vârsta universului (estimată în jurul a 13,799 ± 0,021 miliarde de ani[5]) pur și simplu nu poate fi detectat, deoarece semnalul n-a ajuns la noi încă. Uneori, astrofizicienii disting între universul vizibil, care include numai semnale emise de la recombinare (când s-au format atomi de hidrogen din protoni, electroni și fotoni) — și universul observabil, care include semnale de la începutul expansiunii cosmologice (Big Bang în cosmologia fizică tradițională, sfârșitul epocii inflaționiste în cosmologia modernă).

Conform calculelor, distanța comobilă actuală — distanța dintre două obiecte astronomice făcând abstracție de expansiunea universului, adică folosind o unitate de lungime după expansiunea universului — până la particule din care este formată radiația cosmică de fond, adică raza universului vizibil, este de aproximativ 14 miliarde de parseci (aproximativ 45,7 miliarde de ani-lumină), în timp ce distanța comobilă până la marginea universului observabil este de aproximativ 14,3 miliarde parseci (aproximativ 46,6 miliarde de ani-lumină),[10] cu aproximativ 2% mai mare. De aceea, raza universului observabil este estimată a fi de aproximativ 46,5 miliarde de ani lumină[11][12] și un diametru de aproximativ 28,5 giga parseci (93 miliarde de ani-lumină), ceea ce este egal cu 880 yottametri.[13] Masa totală a materiei obișnuite din univers poate fi calculată folosind densitatea critică și diametrul universului observabil la aproximativ 1,5 × 1053 kg.[14] În noiembrie 2018, astronomii au raportat că lumina de fundal extragalactică se ridica la 4 × 1084 fotoni.[15][16]

Pe măsură ce expansiunea universului se accelerează, toate obiectele observabile în prezent vor părea să înghețe în timp, pe mîsură ce emit progresiv lumină roșie și mai slabă. De exemplu, obiectele cu deplasare spre roșu actuală z de la 5 la 10 vor rămâne observabile nu mai mult de 4-6 miliarde de ani. În plus, lumina emisă de obiecte aflate în prezent peste o anumită distanță comobilă (în prezent aproximativ 19 miliarde de parseci) nu va ajunge niciodată pe Pământ.[17]"
În concluzie , îți dau dreptate cu privire la facerea Terrei dacă luăm în considerare momentul ZERO de început prin big-bang a Universului în sensul că doar zilele 2,3,4,5,6 și 7 sunt ulterioare acelui moment ZERO.
Mulțumesc foarte mult că m-ai ajutat să înțeleg mai bine Facerea din Biblia Ortodoxă!
Citat din: Electron din Septembrie 14, 2020, 12:01:59 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 12, 2020, 08:45:14 AM
Dacă nu , atunci eu te rog să demonstrezi că zona noastră de Univers Observabil are raza de doar 13,7 miliarde de ani lumină.
Parca ziceai ca nu vei folosi tactica "omului de paie". Unde am afirmat eu ca Universul Observabil are raza de doar 13,7 miliarde de ani lumina?
e-
:-[ Mii de scuze!Ai dreptate!Am greșit!Am confundat raza cu vârsta...Ai dreptate Vârsta Universului Observabil este egală cu vârsta întregului Univers.Mii de scuze! :-[
Gândindu-mă la raza intregului Univers atunci este evident că această rază este mai mare decât raza Universului Observabil de pe Terra....
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 02:37:33 PM
În concluzie , îți dau dreptate cu privire la facerea Terrei dacă luăm în considerare momentul ZERO de început prin big-bang a Universului în sensul că doar zilele 2,3,4,5,6 și 7 sunt ulterioare acelui moment ZERO.
Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta. Si "ziua intai" e tot ulterioara "momentului ZERO", ca doar n-o fi ... anterioara acestuia!

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 02:37:33 PM
Mulțumesc foarte mult că m-ai ajutat să înțeleg mai bine Facerea din Biblia Ortodoxă!
Ok, data fiind aceasta noua intelegere a ta, confirmi faptul ca intelegi ca avem o contradictie legata de existenta Pamantului in prima zi a Universului, intre ce pretinde scriptura ta preferata (mai concret, in primele doua versete) si ceea ce sustine Stiinta actuala? Te rog sa confirmi fara echivoc acest lucru, ca sa putem trece mai departe, sa vedem daca mai avem si alte contradictii intre Stiinta si mitul creatiei crestine.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Septembrie 15, 2020, 11:28:02 AM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 02:37:33 PM
În concluzie , îți dau dreptate cu privire la facerea Terrei dacă luăm în considerare momentul ZERO de început prin big-bang a Universului în sensul că doar zilele 2,3,4,5,6 și 7 sunt ulterioare acelui moment ZERO.
Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta. Si "ziua intai" e tot ulterioara "momentului ZERO", ca doar n-o fi ... anterioara acestuia!

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 14, 2020, 02:37:33 PM
Mulțumesc foarte mult că m-ai ajutat să înțeleg mai bine Facerea din Biblia Ortodoxă!
Ok, data fiind aceasta noua intelegere a ta, confirmi faptul ca intelegi ca avem o contradictie legata de existenta Pamantului in prima zi a Universului, intre ce pretinde scriptura ta preferata (mai concret, in primele doua versete) si ceea ce sustine Stiinta actuala? Te rog sa confirmi fara echivoc acest lucru, ca sa putem trece mai departe, sa vedem daca mai avem si alte contradictii intre Stiinta si mitul creatiei crestine.
e-
Tot ceea ce am spus eu în « Răspuns #25 : Ieri la 02:37:33 p.m. » este valabil numai și numai dacă teoria big-bang este 100% adevărată....iar eu nu cred că teoria big-bang este adevărată și asta deoarece nu se știe unde este Centrul Universului și nici ce caracteristici geometrice și fizico-chimice ar fi avut materia Universului înainte de big-bang deși teoria așa zisă științifică și dragă ție spune că materia Universului era , înainte de acest așa zis big-bang , ultra condensată și formând ceva fără dimensiuni și de energie infinită.
Nu-nțeleg!Te rog frumos explică cum ar putea arăta ceva fără dimensiuni dar cu energie infinită.... ???
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 15, 2020, 04:02:55 PM
Tot ceea ce am spus eu în « Răspuns #25 : Ieri la 02:37:33 p.m. » este valabil numai și numai dacă teoria big-bang este 100% adevărată....
Am explicat deja, si am dat si un exemplu simplu, ca sa vezi ca e irelevant daca afirmatiile contradictorii despre care discutam sunt sau nu adevarate.

Contradictia dintre ce spune Stiinta si ce spune scriptura ta preferata despre existenta Pamantului in prima zi a Universului exista, indiferent care dintre ele are dreptate. Cu alte cuvinte, chiar daca afirmatiile Stiintei curente sunt totalmente false, contradictia despre care vorbim aici, exista. Asta trebuie sa intelegi, ca sa putem avansa cu discutia.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 15, 2020, 04:02:55 PMiar eu nu cred că teoria big-bang este adevărată
Este irelevant faptul ca tu crezi ca Teoria Big-Bang ar fi incorecta. Contradictia concreta despre care discutam deocamdata exista, si nu te poti "ascunde" in spatele incredulitatii tale fata de teoriile stiintifice.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 15, 2020, 04:02:55 PM
și asta deoarece nu se știe unde este Centrul Universului
Acesta este un non sequitur de toata frumusetea (si un red herring cat toate zilele). De ce ar fi nevoie "sa se stie unde este Centrul Unviersului" ca sa fie Teoria Big-Bang corecta? Ce te faci in cazul in care Universul este ... acentric ? Adica, in acel caz cum vrei sa localizezi ceva ce nu exista?

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 15, 2020, 04:02:55 PM
și nici ce caracteristici geometrice și fizico-chimice ar fi avut materia Universului înainte de big-bang
Alt non sequitur, si totodata red herring. Este absolut irelevant acest lucru pentru a stabili daca avem sau nu o contradictie legata de existenta Pamatului in prima zi a Universului. Repet, tu poti sa respingi valabilitatea Teoriei Big-Bang pe orice criterii (relevante sau nu) vrei tu, ca asta nu face sa dispara contradictia pe care te incapatanezi sa nu o recunosti.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 15, 2020, 04:02:55 PM
deși teoria așa zisă științifică și dragă ție spune că materia Universului era , înainte de acest așa zis big-bang , ultra condensată și formând ceva fără dimensiuni și de energie infinită.
Iar umbli cu "omul de paie" ? Te invit sa citezi unde "spune" Teoria Big-Bang asa ceva. Desigur, te invit sa faci asta doar dupa ce clarificam existenta contradictiei despre care e vorba aici. Adica, ori admiti ca exista contradictia, si mergem mai departe, ori arati cum anume ceea ce pretinde scriptura ta preferata (in primele doua versete) despre existenta Pamantului in prima zi a Unviersului este ne-contraditoriu cu ceea ce spune Stiinta de azi despre asta.

Iti reamintesc faptul ca am prezentat 3 rationamente care demonstreaza existenta contradictiei respective. Inca astept sa prezinti ce erori gasesti in ele, ca sa ai motiv sa respingi concluzia lor.

Citat din: A.Mot-old din Septembrie 15, 2020, 04:02:55 PM
Nu-nțeleg!Te rog frumos explică cum ar putea arăta ceva fără dimensiuni dar cu energie infinită.... ???
De ce as incerca sa explic ceva ce ai inventat tu? Eu te rog sa nu mai folosesti tactica diversiunii (numita red herring in engleza), ca nu-ti merge pe aici.

Daca cumva esti derutat, iti reamintesc despre ce vorbim:
1) Conform Stiintei curente, planeta Pamant nu a existat in prima zi a Universului.
2) Primele doua versete din scripturile tale preferate pretind ca pamantul a existat in prima zi (ad litteram) a Universului.
3) Intre cele doua, exista o contradictie flagranta. E imposibil sa fie ambele adevarate.
4) Contradictia exista indiferent care dintre ele este cea "adevarata".

Cu care dintre aceste puncte nu esti de acord, si de ce ?


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#29
Citat din: Electron din Septembrie 15, 2020, 05:31:26 PM
Citat din: A.Mot-old din Septembrie 15, 2020, 04:02:55 PM
deși teoria așa zisă științifică și dragă ție spune că materia Universului era , înainte de acest așa zis big-bang , ultra condensată și formând ceva fără dimensiuni și de energie infinită.
Iar umbli cu "omul de paie" ? Te invit sa citezi unde "spune" Teoria Big-Bang asa ceva.
e-
Citat din https://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang :

"Teorii despre producerea Big Bangului; suportul științific
Astronomul american Edwin Hubble a descris Universul ca fiind în continuă extindere, dând cosmologilor "o temă pentru acasă". El pornește de la ideea că la începuturi, cu circa 13,7 miliarde de ani în urmă, Universul încă nu exista. Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită. La momentul "zero" acest punct a ieșit din starea lui de singularitate (încă nu se știe din ce cauză) și și-a manifestat uriașa energie printr-o inimaginabilă explozie, Big Bang-ul, care mai continuă și în ziua de azi. În anul 1940 fizicianul ruso-american George Gamow și asistenții săi Ralph Alpher și Robert Herman au lansat ideea de explozie incandescentă de materie și energie de la începuturile Universului. Numele teoriei "Big Bang" a fost dat de astronomul englez Fred Hoyle în 1950."
----------------------------------------
Pentru a discuta despre aceste contradicții trebuie să stabilim clar cu care anume teorie științifică dragă ție vrei să comparăm Facerea din Biblia Ortodoxă și deci până atunci nu mai putem discuta serios absolut nimic!
Am impresi că și tu începi să aplici tactica "om de paie"... ???Răspunde fără echivoc la toate replicile și întrebările mele... ???
Adevărul Absolut Este Etern!