Diverse > Discuţii pe diverse teme

Despre diferite cai de cunoastere

<< < (2/9) > >>

Electron:

--- Citat din: Iulian din August 27, 2020, 06:31:10 p.m. ---Înainte de a da replici la răspunsurile tale de mai sus de la acest subiect , aș dori să mă lămurești ce înseamnă cuvintele "știință" , "ipoteză" , "științific" și mai apoi să mă lămurești ce înseamnă noțiunea de "ipoteză științifică".
--- Terminare citat ---
Ok, hai sa incercam.

--- Citat din: Iulian din August 27, 2020, 06:31:10 p.m. ---Conform "dexonline":
1) ȘTIINȚĂ s. f. 1. ansamblu sistematic de cunoștințe despre natură, societate și gândire.
--- Terminare citat ---
Si eu folosesc aceasta definitie. De observat la aceasta definitie ca e vorba de un ansamblu sistematic, nu aleator de cunostinte. Iar ansamblul de cunostinte al Stiintei este sistematizabil tocmai din cauza ca Stiinta foloseste Metoda Stiintifica.

--- Citat din: Iulian din August 27, 2020, 06:31:10 p.m. ---2) ipoteză sf [At: P. MAIOR, IST. 12 / V: (înv) h~, ~esis, ~es / Pl: ~ze / E: fr hypothèse, ngr ὑπόθεσις] 1 Presupunere enunțată pe baza unor fapte cunoscute, cu privire la anumite legături între fenomene care nu pot fi observate direct sau cu privire la esența fenomenelor, la cauza sau la mecanismul intern care le produce. 2 Presupunere cu caracter provizoriu, formulată pe baza datelor experimentale existente la un moment dat sau pe baza intuiției.
--- Terminare citat ---
Si eu folosesc aceasta definitie.

--- Citat din: Iulian din August 27, 2020, 06:31:10 p.m. ---3) științific, ~ă a [At: MAN. ÎNV. 187/18 / P: ști-i~ / V: (înv) scienti~, sțienti-, ~ienci~, ~ienti~, ~ien~, ~iinci~ / Pl: ~ici, ~ice / E: lat scientificus, fr scientifique adaptat după știință] 1 Care aparține științei
--- Terminare citat ---
Si eu folosesc aceasta definitie.

--- Citat din: Iulian din August 27, 2020, 06:31:10 p.m. ---Având în vedere definițiile de mai sus rezultă că noțiunea de "ipoteză științifică" înseamnă o presupunere enunțată pe baza unor fapte cunoscute, cu privire la anumite legături între fenomene care nu pot fi observate direct sau cu privire la esența fenomenelor, la cauza sau la mecanismul intern care le produce și care aparține unui ansamblu sistematic de cunoștințe despre natură, societate și gândire.
--- Terminare citat ---
Sau mai pe scurt, o ipoteza stiintifica este o ipoteza care poate fi inglobata in Stiinta (adica poate fi analizata/testata sistematic).

--- Citat din: Iulian din August 27, 2020, 06:31:10 p.m. ---Citeste te rog frumos și https://ro.wikipedia.org/wiki/Ipotez%C4%83 si spune ce părere ai și despre:
"În știință, o ipoteză este o legătură între două variabile. Este o supoziție care se bazează provizoriu pe observații și care servește la explicarea anumitor fenomene, dar care nu se poate verifica atât de temeinic prin experiență sau experiment, ca să ajungă pentru a formula o teorie. O ipoteză, care s-a confirmat prin experiment sau experiență (ipoteză "verificată"), respectiv care poate fi dovedită prin concluzii logice care se bazează pe premise valide, poate deveni o teorie sau o parte a unei teorii. O ipoteză care a fost invalidată trebuie înlăturată, modificată sau înlocuită."....
--- Terminare citat ---
Perfect de acord. Am enuntat si eu aceeasi idee mai sus. Citez:

--- Citat din: Electron din August 27, 2020, 10:53:50 a.m. ---
--- Citat din: Iulian din August 26, 2020, 07:54:39 p.m. ---Cum putem cu ajutorul lui B) să lămurim următoarele chestiuni:
-"Ce forţă, putere sau legi au existat înainte de începutul universului ca să-l facă să existe?
--- Terminare citat ---
Metoda stiintifica ne poate ajuta sa lamurim aceste chestiuni, doar daca e posibil ca, in baza unor ipoteze clare, sa se construiasca niste modele ale realitatii care sa permita deducerea de predictii suficient de precise care se pot testa empiric, experimental. Iar acele ipoteze care duc la predictii testabile care sunt confirmate experimental, ne vor apropia de lamurirea chestiunilor respective, iar ipotezele care duc la predictii testabile dar care sunt infirmate experimetal, vor fi modificate sau abandonate total. Asa functioneaza stiinta.
--- Terminare citat ---

--- Citat din: Iulian din August 27, 2020, 06:31:10 p.m. ---În concluzie putem spune că există două feluri de științe cu privire la crearea Universului și a legilor sale de existență!
Q.E.D.
--- Terminare citat ---
Ar trebui sa fii mai atent. Nu rezulta ca exista "doua feluri de stiinte" din cele de mai sus, ci ca exista doua feluri de ipoteze stiintifice: cele care se confirma si devin teorii sau parti din teorii stiintifice, si cele care nu se confirma si sunt abandonate sau modificate. Dar e esential sa fie testabile (ca sa putem decide in mod obiectiv prin experimente daca se confirma sau nu se confirma), si deci ele nu includ credintele teologice/mitologice de genul ipotezelor creationiste.

e-

Electron:

--- Citat din: Iulian din August 29, 2020, 08:50:17 a.m. ---Te rog frumos , fă-ți timp și răspunde la toate întrebările mele căci numai așa putem afla Adevărul...  ???
--- Terminare citat ---
As mentiona ca, daca cumva "Adevarul" (cu initiala majuscula) nu poate fi descoperit in mod obiectiv, atunci Stiinta (calea de cunoastere de tip B) nu are cum sa-l gaseasca (sa-l descrie), Stiinta fiind limitata doar la a descrie/modela ceea ce putem percepe/testa in mod (cat se poate de) obiectiv.

Caile de cunoastere de tip A pot sa pretinda orice vor ele, tocmai pentru ca sunt netestabile in mod obiectiv.

--- Citat din: Iulian din August 29, 2020, 08:50:17 a.m. ---
--- Citat din: Electron din August 28, 2020, 11:18:40 a.m. ---
--- Citat din: Iulian din August 28, 2020, 10:35:07 a.m. ---Toate ipotezele sunt știintifice indiferent de tipul științei fie aceasta de tipul A) , fie aceasta de tipul B).... ???
--- Terminare citat ---
Nici vorba.  E evident ca nu toate sunt stiintifice. Sunt stiintifice doar cele testabile in mod sistematic (obiectiv).
--- Terminare citat ---
Tora și Biblia Ortodoxă se bazează pe ipoteze științifice corespunzătoare Științei de tipul A) și care au foste testate sistematic direct sau prin tot felul de revelații mai ales de către Profeții Poporului Evreu încă de la formarea sa care a început în urmă cu aproape 5781 de ani.
--- Terminare citat ---
Te rog sa dai cateva exemple de "ipoteze stiintiifice corespunzatoare [cailor de cunoastere] de tipul A" despre care vorbesti aici.

e-

A..Mot:

--- Citat din: Electron din Mai 14, 2012, 03:18:31 p.m. ---Cat timp in biblie se afirma ca Pamantul a fost creat inaintea Soarelui, aceasta, biblia, si prin extensie dogma ortodoxa ce o include, este in opozitie directa cu descoperirile stiintifice ale Astronomiei si Geologiei.
Astept sa apara o biblie revizuita, in care cel putin sa apara explicit, de la inceput, ca nu tot ce scrie in ea corespunde realitatii, si ca sunt pasaje care trebuie luate ca metafore. Ideal ar fi sa indice clar si care sunt acele pasaje, dar prefer sa nu am pretentii absurde.e-
--- Terminare citat ---
Citește cu atenție Biblia Ortodoxă , Facerea , cap. 1 și vei vedea că nu este nicio contradicție între Biblia Ortodoxă și știință...  ???
1) Ce spun descoperirile stiintifice ale Astronomiei si Geologiei și câte teorii ale științei de tip B) au fost emise până azi referitoare la crearea Universului?
2) De ce crezi tu că mai întâi trebuia să fie creat Soarele?
3) Câte forme de lumină există?

Electron:

--- Citat din: Iulian din August 31, 2020, 12:34:53 p.m. ---
--- Citat din: Electron din Mai 14, 2012, 03:18:31 p.m. ---Cat timp in biblie se afirma ca Pamantul a fost creat inaintea Soarelui, aceasta, biblia, si prin extensie dogma ortodoxa ce o include, este in opozitie directa cu descoperirile stiintifice ale Astronomiei si Geologiei.
Astept sa apara o biblie revizuita, in care cel putin sa apara explicit, de la inceput, ca nu tot ce scrie in ea corespunde realitatii, si ca sunt pasaje care trebuie luate ca metafore. Ideal ar fi sa indice clar si care sunt acele pasaje, dar prefer sa nu am pretentii absurde.e-
--- Terminare citat ---
Citește cu atenție Biblia Ortodoxă , Facerea , cap. 1 și vei vedea că nu este nicio contradicție între Biblia Ortodoxă și știință...  ???
1) Ce spun descoperirile stiintifice ale Astronomiei si Geologiei și câte teorii ale științei de tip B) au fost emise până azi referitoare la crearea Universului?

--- Terminare citat ---
Pentru a discuta aceste detalii am deschis deja topicul despre contradictii intre Stiinta si miturile religioase.

Aici te rog sa dai exemple de "ipoteze stiintiifice corespunzatoare [cailor de cunoastere] de tipul A", despre care vorbeai in citatul respectiv (vezi #6), adica cele care au fost testate sistematic direct sau prin "tot felul de revelatii".

e-

A..Mot:

--- Citat din: Electron din August 31, 2020, 02:06:07 p.m. ---
--- Citat din: Iulian din August 31, 2020, 12:34:53 p.m. ---
--- Terminare citat ---

--- Terminare citat ---
Pentru a discuta aceste detalii am deschis deja topicul despre contradictii intre Stiinta si miturile religioase.

Aici te rog sa dai exemple de "ipoteze stiintiifice corespunzatoare [cailor de cunoastere] de tipul A", despre care vorbeai in citatul respectiv (vezi #6), adica cele care au fost testate sistematic direct sau prin "tot felul de revelatii".

e-

--- Terminare citat ---
Voi da exemple doar după ce mai întâi tu vei răspunde la întrebările mele de la răspunsul meu de la #7 de la acest subiect și cu aceste răspunsuri îmi ești dator încă de la răspunsul meu #132 de la celălalt subiect și anume "Creaționismul-ipoteză neștiințifică" ...

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă