Diverse > Discuţii pe diverse teme

Despre diferite cai de cunoastere

<< < (3/9) > >>

Electron:

--- Citat din: Iulian din Septembrie 01, 2020, 01:20:17 p.m. ---1) Ștința de tipul A) a fost testată experimental încă de la Facerea Lumii și este testată și azi experimental doar de către anumite persoane.
--- Terminare citat ---
Serios? Cum anume a fost testata experimental calea de cunoastere de tip A ? Si de ce a fost/este testata "doar de catre anumite persoane" ? Celelate persoane nu pot, nu stiu, nu vor ? Vino cu detalii, ca afirmatiile astea sunt prea extraordinare sa ramana fara suport.

--- Citat din: Iulian din Septembrie 01, 2020, 01:20:17 p.m. ---2) Știința de tipul A) va fi certificată experimental peste 500-1000 de ani de către Știința de tipul B).
--- Terminare citat ---
In primul rand repet ca nu exista "stiinta de tip A" si "stiinta de tip B". Stiinta e stiinta, si termenul se refera la demersul uman bazat pe Metoda Stiintifica, cel putin deocamdata, deoarece Metoda Stiintifica e singura metoda care produce rezultate obiective. Daca tu stii si alte metode care pot produce rezultate obiective, te invit cu toata caldura sa le prezinti aici.
In al doilea rand, profetiile tale sunt complet inutile pe acest forum.

--- Citat din: Iulian din Septembrie 01, 2020, 01:29:41 p.m. ---Voi da exemple doar după ce mai întâi tu vei răspunde la întrebările mele de la răspunsul meu de la #7 de la acest subiect
--- Terminare citat ---
Faci cum crezi de cuviinta, dar observa ca eu ti-am dat exemplele cerute cand a fost vorba de mituri ale creatiei incompatibile cu mitul crestin ortodox.

--- Citat din: Iulian din Septembrie 01, 2020, 01:29:41 p.m. ---și cu aceste răspunsuri îmi ești dator încă de la răspunsul meu #132 de la celălalt subiect și anume "Creaționismul-ipoteză neștiințifică" ...
--- Terminare citat ---
Nici vorba. Nu iti sunt dator tie cu absolut nimic. Raspund pe forum doar benevol si in masura timpului disponibil. Daca nu stii unde te aflii si cu cine ai de-a face, te agiti singur si degeaba.

e-

A.Mot-old:

--- Citat din: Electron din Septembrie 01, 2020, 05:11:14 p.m. ---
--- Citat din: Iulian din Septembrie 01, 2020, 01:20:17 p.m. ---1) Ștința de tipul A) a fost testată experimental încă de la Facerea Lumii și este testată și azi experimental doar de către anumite persoane.
--- Terminare citat ---
Serios? Cum anume a fost testata experimental calea de cunoastere de tip A ? Si de ce a fost/este testata "doar de catre anumite persoane" ? Celelate persoane nu pot, nu stiu, nu vor ? Vino cu detalii, ca afirmatiile astea sunt prea extraordinare sa ramana fara suport.
e-

--- Terminare citat ---
Voi înlocui termenul Știința de tip A) cu termenul Revelația așa cum reiese din Tora și Biblia Ortodoxă.
Nu toți oamenii întrupați care au existat pe Terra au testat experimental existența Sufletului Uman.Înainte de a da detalii voi pune pe rând întrebări...
Întrebarea I-a:
Ce este Sufletul Uman?

Electron:

--- Citat din: A.Mot-old din Septembrie 08, 2020, 02:43:28 p.m. ---Ce este Sufletul Uman?
--- Terminare citat ---
Orice ar fi, daca nu avem o definitiie Stiintifica pentru asta, atunci e foarte greu de discutat in mod relevant despre acest concept. (Cam ca si cu "constiinta".) Eu nu cunosc nicio definitie Stiintifica pentru "sufletul uman". Ai tu asa ceva ?

e-

A.Mot-old:

--- Citat din: Electron din Septembrie 08, 2020, 03:15:43 p.m. ---
--- Citat din: A.Mot-old din Septembrie 08, 2020, 02:43:28 p.m. ---Ce este Sufletul Uman?
--- Terminare citat ---
Orice ar fi, daca nu avem o definitiie Stiintifica pentru asta, atunci e foarte greu de discutat in mod relevant despre acest concept. (Cam ca si cu "constiinta".) Eu nu cunosc nicio definitie Stiintifica pentru "sufletul uman". Ai tu asa ceva ?
e-

--- Terminare citat ---
Mie mi s-a revelat de către DUMNEZEU că Sufletul Uman este de natură materială și anume de natura unei plasme reci având o temperatură care face ca temperatura măsurată a trupului uman viu să se situeze în intervalul 32-42 grade Celsius.Sufletul Uman este de formă umanoidă și este legat de trupul uman cu funia de argint.Culoarea Sufletului Uman este galben-aurie.Sufletul Uman poate trece prin pereți , uși și geamuri fără a suferi vreo modificare.Când funia de argint se rupe atunci Sufletul Uman părăsește trupul uman și astfel trupul moare....

Sufletul Uman este descris în Biblia Ortodoxă și a fost cercetat și de către Stiință.

Această Mare Revelație (o voi denumi așa de-acum încolo) mi-a fost dată în ziua de 25 Decembrie 1995 pe la ora 3:30 A.M. și cam în ziua de 07.02.1996 cam pe la ora 24:00 P.M. adică cam după o lună și jumătate de la Marea Revelație din 25 Decembrie 1995 și interesant este că toate astea mi s-au revelat înainte de a citi Bibilia Ortodoxă în anul 1998.Nu mai țin minte dacă am dat pe acest forum detalii despre Marea Revelație din 25 Decembrie 1995 și de aceea voi da detalii ulterior....
Revelația:

Citat din http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=18&cap=12 :
"6.   Mai înainte ca să se rupă funia de argint şi să se spargă vasul de aur şi să se strice ulciorul la izvor şi să se sfărâme roata fântânii,
7.   Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat."

Știința:

Citat din https://adevarul.ro/locale/turnu-severin/ce-este-fapt-sufletul-omului-cantareste-teoriile-oamenilor-stiinta-invatatura-crestina-despre-suflet-1_553aa3e7cfbe376e3585a3e9/index.html :
"Doi oameni de ştiinţă, doctorul american Stuart Hameroff şi fizicianul britanic Sir Roger Penrose, recunoscuţi la nivel mondial, susţineau în 2012 că au dovada că sufletul chiar există. Ei au dezvoltat o teorie cuantică, potrivit căreia sufletul uman este conţinut de nişte celule numite microtubuli, care se află la rândul lor în creier. Starea noastră conştientă este astfel rezultatul efectelor gravitaţiei din microtubuli. Când un om se află în pragul morţii, microtubulii îşi pierd starea de fapt, dar informaţia din ei nu se distruge, ci se împrăştie. Cu alte cuvinte, sufletul nu moare, ci se reîntoarce în spaţiu.Un fizician de la Universitatea California, Berkeley, Henry Stapp, susţine că existenţa sufletului se încadrează în legile fizicii. În lucrarea sa „Compatibilitatea teoriei fizicii contemporane cu supravieţuirea personalităţii“, fizicianul afirmă că „îndoielile puternice cu privire la supravieţuirea personalităţii, care s-au bazat exclusiv pe convingerea ca, postmortem, supravieţuirea este incompatibilă cu legile fizicii, sunt nefondate“. „Nu este adevărat să spunem că existenţa sufletului este neştiinţifică“, consideră Henry Stapp, potrivit The Epoch Times. Fizicianul consideră că „nu este în contradicţie cu legile fizicii ca personalitatea unei persoane decedate să poata fi ataşată unei persoane care trăieşte, ca în cazul aşa-zisei posesii a spiritului“."
Întrebarea II-a:
Ce este extracorporalizarea?

Electron:

--- Citat din: A.Mot-old din Septembrie 08, 2020, 07:27:19 p.m. ---Mie mi s-a revelat de către [impostor] că Sufletul Uman este de natură materială și anume de natura unei plasme reci având o temperatură care face ca temperatura măsurată a trupului uman viu să se situeze în intervalul 32-42 grade Celsius.Sufletul Uman este de formă umanoidă și este legat de trupul uman cu funia de argint.Culoarea Sufletului Uman este galben-aurie.Sufletul Uman poate trece prin pereți , uși și geamuri fără a suferi vreo modificare.Când funia de argint se rupe atunci Sufletul Uman părăsește trupul uman și astfel trupul moare....
--- Terminare citat ---
Din cele scrise de tine aici, eu inteleg faptul ca tu pretinzi ca exista "ceva" numit "Sulfet Uman", care are urmatoarele caracteristici:
1. este de natura materiala
2. are natura unei "plasme reci"
   2.1. temperatura plasmei face ca temperatura masurata a trupului uman viu sa se situeze in intervalul 32-42 grade Celsius
3. are forma umanoida
4. este legat de trupul uman cu "funia de argint"
   4.1. "funia de argint" se poate rupe
5. are culoare galben-aurie
6. poate trece prin pereti, usi si geamuri fara a suferi vreo modificare
7. paraseste trupul uman cand "funia de argint" se rupe
8. cand paraseste trupul uman, trupul moare

Am inteles corect pana aici? Sunt astea proprietatile "sufletului uman" coform revelatiei primite de tine? Mai sunt si alte caracteristici pe care le-ai omis?

Nota: Din pacate conceptele de "plasma rece" si "funia de argint" sunt inca neclare pentru mine. Pentru a completa definitia ta a "sufletului uman" ar fi necesar sa dai definitia acestora.

e-

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă